وارونه

شرکت آمازون

32 نکته جالب درباره زندگی دومین مرد ثروتمند جهان مدیر عامل شرکت آمازون! بخش اول

یکی از مهمترین رهبران جهان در زمینه تکنولوژی، بنیان گذار و مدیر عامل شرکت آمازون Jeff Bezos است.

مجموع دارایی های وی حدود 82 میلیارد دلار است.سالانه حدود 136 میلیارد دلار از محصولات شرکت آمازون به فروش می رسد. او کار خود را از راه اندازی یک فروشگاه کتاب در اینترنت آغاز نمود .

با حقایق جالب در مورد زندگی Jeff Bezos آشنا شوید.

1-او در سن 10سالگی به این واقعیت پی برد که کسیکه او را بزرگ کرده ،پدر واقعی وی نیست و همسر مادر اوست !

مادر جف بزوس، جین، یک زن جوان بود زمانیکه جف در درژانویه 1964 به دنیا آمد.پس از آن او با یک مهاجر کوبایی به نام Mike Bezos ازدواج کرد و همسر وی نقش پدری Jeff را بر عهده گرفت.او در 10سالگی متوجه شد که Mike  پدر واقعی وی نیست اما او در این باره می گوید هیچ چیز برای او تلخ تر از خبر عینکی شدنش نبوده است.

2-زمانی که جف 4 ساله بود ،مادر او در سیرک مشغول به کار بود و پدر بیولوژیکی وی آنها را ترک کرد.زمانی که آمازون به یک شرکت بزرگ تبدیل شد پدر واقعی وی از این موضوع بی خبر بود.

3-جف از سنین کودکی استعداد خود را نمایان کرده بود. زمانیکه او هنوز یک پسر بچه ای کوچک بود برای اینکه در تخت بخوابد ،گهواره ی خود را با پیچ گوشتی خراب کرده بود.

4-او از سن 4 تا 16 سالگی ،تعطیلات تابستان خود را کنار مادر بزرگ و پدر بزرگش در مزرعه ای در تگزاس گذراند.

5-پدر بزرگ وی Preston Gise ،یک منبع بزرگ الهام برای ابتکار فکری وی بوده است .

6-او طرفدار پرو پا قرص” Star Trek “است.اولین ایده  برای نام  شرکتش makeıtso.co  است که از کاپیتان ژان لوک پیکارد در فیلم Star Trek خط گرفته است.

7-در زمان تحصیل معلمان وی این جمله را که  آینده بشریت در این سیاره نیست را مدام تکرار می کردند.او از کودکی به فضا علاقه داشت و دوست داشت در این زمینه تحقیق کند. او رویای خود را با تاسیس یک شرکت به نام  Blue Origin به واقعیت تبدیل کرد.

8-در زمان جوانی یک تابستان به طور کامل در Mc Donald  مشغول به کار شد.

او می گوید که بدترین تابستان خود را گذرانده است .او سپس یک موسسه به  نام موسسه رویاها را افتتاح کرد که کار  آن ایجاد یک کمپ 10 روزه با قیمت 600 دلار بود که فقط توانست 6 هنرجو بپذیرد.در این کمپ کتاب ارباب حلقه ها جزو کتابهایی بود که باید خوانده می شد.

9-جف در نهایت وارد دانشگاه پرینستون  شد و در رشته  علوم کامپیوتر به تحصیل پرداخت. پس  از فارغ التحصیلی از اینتل و آزمایشگاه بل پیشنهاد کاری دریافت کرد ولی پیشنهاد آن ها را قبول نکرد و وارد یک شرکت جدید به نام Fitel شد.

10-پس از خروج از Fitel ،قصد همکاری با Halsey Mino بنیان گذار CENT برای ایجاد یک شرکت فعال در پخش اخبار از طریق فکس را داشت.

11-ولی به جای آن با شرکت D.E Shaw در زمینه  صندوق های تامینی به همکاری پرداخت و 4 سال بعد به عنوان دستیار مدیر انتخاب شد.

12-در سال 1993 با دستیار تحقیق شرکت به نام MacKenzie Tuttle ازدواج کرد .قبل از آن جف چون در ارتباط با بانوان ضعیف بود! در کلاس های رقص ثبت نام کرده بود تا ضعف خود را برطرف کند.

13-در سال 1994، %2.300 اخبار موجود در اینترنت را خوانده بود به همین دلیل تصمیم گرفت از آن ها استفاده کند.او شروع به فروش 20 محصول در اینترنت کرد و در نهایت تصمیم گرفت کتاب بفروشد زیرا  بهترین فروش را داشت.

14-او بدون هیچ شک .تردیدی ، جایگاه خود در شرکت D.E Shaw را رها کرد.رئیس وی سعی در متقاعد کردن وی برای ماندن در شرکت را داشت ولی وی گفت که می خواهد شرکت خود را تاسیس کند. اوتصمیم گرفت تا شکست  را به جای ترس از شکست انتخاب کند.

15-و بدین شکل شرکت آمازون متولد شد. جف و همسرش با هم به تگزاس رفتند تا ماشین پدر وی را بگیرند و به سیاتل بروند در طول مسیر جف از ایده ها و افکارش در مورد شرکت صحبت کرد.

16- شرکت آمازون در روزهای  اول در گاراژ ماشین برگزار می شد و جف جلسه های کاری خود را  در کتابفروشی محله  به نام Barnes & Noble می گذاشت.

17-در روزهای اولیه شرکت آمازون ، با آمدن یک سفارش صدای زنگ می آمد و همه کارکنان به دور کامپیوتر برای ثبت سفارش جمع می شدند.

در ادامه بخوانید: ۳۲ نکته جالب درباره زندگی دومین مرد ثروتمند جهان مدیر عامل شرکت آمازون! بخش دوم