پربازدیدترین ها
سلامت

آیا ماری جوانا باعث ریزش مو می شود؟ 

;

ماری جوانا و ریزش مو

واقعا آیا ماری جوانا باعث ریزش مو می شود؟ گل یا ماریجوانا یکی از مواد روانگردانی است که بسیار پرطرفدار است. مصرف این گیاه در خیلی از کشورهای دنیا از جمله آمریکا، کانادا، هلند و اسپانیا کاملا قانونی است. اگر می پرسید چرا باید بگویم که این کشورها به خواص درمانی ماری جوانا باور دارند. هرچند اگر دوز مصرف این گیاه بالاتر برود عوارض جانبی هم خواهد داشت. یکی از عوارض جانبی که خیلی در موردش صحبت نشده ریزش مو است. با من و وارونه همراه باشید تا در مورد این عارضه ی جانبی مرموز مصرف ماریجوانا برایتان بگویم.

مهمترین تاثیرات ماریجوانا به دو گروه تقسیم می شود. اولین گروه از عوارض ناشی از مصرف این گیاه تاثیرات مستقیم روانی است. دومین گروه از تاثیرات، بر روی سبک زندگی شماست. در ادامه در مورد هر کدام از این عوارض و نحوه ی تاثیرشان کامل برایتان می نویسم.


مطلب پیشنهادی: روش های از بین بردن اثرات ماریجوانا


تاثیرات مستقیم روانی

بیشتر کسانی که ماریجوانا مصرف میکنند، معمولا خود گیاه را می کشند و بعضی دیگر ترکیب ماریجوانا و سیگار را دود می کنند. بعضی های دیگر نیز به کمک دستگاه ویپ، بخار آن را استعمال میکنند. در هر دو صورت استعمال دود ناشی از سوختن این گیاه خیلی مضر است. چرا که سوختنش هزاران ماده ی مضر تولید می کند. تمام این مواد وارد گردش خون می شوند و در بدن پخش می شوند.

اما آیا ماری جوانا باعث ریزش مو می شود؟ بر اساس تحقیقات کشیدن ماریجوانا با ریزش مو و کچلی ارتباط مستقیم دارد. استعمال طولانی مدت ماریجوانا درمردان باعث کچلی می شود. تحقیقات دیگری که در آمریکا انجام شد نشان داد که مردانی که ماری جوانا مصرف می کنند زودتر دچار سفیدی مو می شوند یا موهایشان خاکستری میشود. این را هم بگویم که جامعه ی آماری هر دوی این تحقیقات سیگار هم مصرف میکردند. اما مطمئنا نتیجه این تحقیقات در مورد مصرف کنندگان ماریجوانا هم صدق میکند. آنهم به دو دلیل. اول اینکه ترکیبات تنباکو و ماریجوانا خیلی به هم شبیهند. پس تاثیراتشان هم شبیه خواهد بود. دوم اینکه بیشتر کسانی که ماریجوانا مصرف میکنند سیگار هم می کشند. پس نتیجه ها در هر دو صورت ثابت می ماند.

توضیح ساده اما علمی!

آیا ماری جوانا باعث ریزش مو می شود؟ اگر بخواهم به صورت علمی برایتان توضیح دهم باید بگویم که مصرف ماریجوانا باعث کم شدن رشد فولیکول های مو می شود. چرا؟ خب خیلی ساده است. جذب ماریجوانا در تمام بدن اتفاق می افتد. یعنی ماریجوانا می تواند در تمام پروسه های فیزیولوژیکی بدنتان دخل و تصرف داشته باشد. مثلا می تواند در اشتها، حس درد، خلق و خو و حافظه تان تاثیر داشته باشد.

این را هم در نظر داشته باشید که بدن ما به صورت طبیعی کانابینویید تولید می کند. کانابینویید ماده ای است که در ماریجوانا وجود دارد. این ماده به صورت طبیعی در بدن تولید می شود و به فولیکول های مو می چسبد. وقتی ماریجواما می کشید کانابینویید اضافی هم درست مانند همتای طبیعی خودش به فولیکول ها می چسبد. کانابینوییدها در حالت معمولی باعث ریزش مو می شوند. حالا تصور کنید که مقدار بیشتری از این ماده هم وارد بدن شود و به فولیکول ها بچسبد. مسلما ریزش مو بیشتر می شود و خیلی هم زودتر از حالت طبیعی اتفاق می افتد. اگر بخواهم به زبان خیلی ساده برایتان توضیح بدهم باید بگویم که مصرف ماریجوانا رشد مو را کم میکند و در نهایت موجب از بین رفتن فولیکول ها و ریزش موهایتان می شود. به عبارت دیگر هر چه بیشتر ماریجوانا بکشید، فولیکول های بیشتری از دست خواهید داد.

تاثیرات ماری جوانا برسبک زندگی تان

کورتیزول یکی از هورمون هایی است که در بدن ما به علت استرس تولید می شود. خیلی ها تصور میکنند که مصرف مارجوانا بدنتان را ریلکس میکند. اما در واقع کشیدن این گیاه کورتیزول خونتان را زیاد میکند، نه کم! حالا می خواهم از تاثیر استرس بر ریزش مو برایتان بنویسم. تا به حال در مورد ریزش موی تلوژن چیزی شنیده اید؟ ریزش موی تلوژن زمانی اتفاق می افتد که فولیکول های مویی که هنوز بالغ و رسیده نشدند وارد فاز تلوژن یا ریزش شوند.

علت های متفاوتی برای این معضل وجود دارد. مثلا بیماری، صدمه ی پوستی، درمان های شیمیایی و البته استرس! لازم به گفتن نیست که استرس در تمام مورد های قبلی هم نقش دارد. پس میتواند به نوبه ی خود علت عمده ای برای ریزش مو باشد. با مصرف ماریجوانا تمام این تاثیرات بر ریزش موی تلوژنی دو چندان می شود چرا که استرس هم دو چندان خواهد شد.

ریزش مو ناشی از تغذیه ناسالم

یکی از راه های دیگری که در آن مصرف ماریجوانا موجب ریزش مو می شود رژیم غذایی فرد است. بیشتر افراد در زمان high بودن غذاهایی نا سالم مصرف میکنند. مثل فست فود که در نهایت فقط وزنشان را افزایش می دهد. پس اگر با ریزش مو کلنجار می روید اولین قدم برای متوقف کردنش تصمیم قاطع خودتان است. راهتان طولانی است پس از همین حالا تمام توانتان را جمع کنید.


مطلب مرتبط: با دلایل پنهان ریزش موها آشنا شوید


باید روشی چند جانبه را انتخاب کنید. در این روش جدید که قرار است در آینده سبک جدید زندگی تان باشد رژیم غذایی، شامپو و مولتی ویتامین های متفاوتی مصرف خواهید کرد که کمکتان میکند. پس قدم اول داشتن انرژی و هدفمند بودن است. این در حالی است که دانشمندان ثابت کرده اند مصرف ماریجوانا انگیزه را از بین می برد. جالب است بدانید که برای این بی انگیزگی شدن اسم خاصی هم در نظر گرفته شده: سندروم بی انگیزگی ماریجوانا!

با ریزش موی ناشی از مصرف ماری جوانا چه کنم؟

اگر فکر میکنید ریزش موی شما به علت مصرف ماریجواناست راهکارهایی هست که می توانید با آنها این معضل را برطرف کنید.

مصرف ماری جوانا را کمتر یا قطع کنید.

قطع مصرف ماری جوانا خیلی سخت و بسیار پر خطر است. یعنی بیشتر از اینکه برای بدنتان فایده داشته باشد ضرر دارد. خیلی هم به خودتان فشار می آورد. به همین خاطر است که خیلی ها اصلا به ترک مصرف ماری جوانا فکر نمیکنند. به خصوص کسانی که این گیاه را به دلایل پزشکی و با هدف درمان مصرف میکنند. پس کم کردن میزان مصرف بهترین راه است.

به تغذیه تان برسید.

آیا ماری جوانا باعث ریزش مو می شود؟
تغذیه سالم داشته باشید

همان طور که قبلا هم گفتم مصرف ماریجوانا باعث می شود افراد به خوراکی های ناسالم مانند فست فود رو بیاورند. خوشبختانه قند و چربی موجود در این غذاها ریز مغزی های بدن را تامین میکند اما نه همه چیز را! بهتر است رژیم‌تان مخلوطی از میوه ها و سبزیجات هم داشته باشد تا سالم تر بمانید. در حین مصرف ماریجوانا بدنتان بیش از همیشه به ویتامین A، B، C، D، نیاسین، آهن، منیزیم، کلسیم نیاز دارد.


مطلب مرتبط: میل به خوردن غذاهای ناسالم را با این 11 راهکار کنترل کنید! 


علت اصلی را پیدا کنید.

شاید خیلی از آنهایی که ماریجوانا مصرف میکنند علت اصلی ریزش مویشان را استعمال این گیاه می دانند. اما همیشه این طور نیست. برای ریزش موی شما هزاران علت ممکن است وجود داشته باشد. مثلا زمینه ی ژنتیکی، بیماری های زمینه ای، درمان های شیمیایی و خیلی فاکتور های دیگر. پس بهتر است اول دلیل اصلی ریزش مو را پیدا کنید و بعد به سراغ درمان بروید.

ریزش مویی که کم کم اتفاق بیافتد به مرور زمان موجب کچلی خواهد شد و احتمالا نتیجه ی از بین رفتن فولیکول هاست. آن طرف قضیه، اگر ریزش مو ناگهانی باشد نتیجه ی ورود نارس فولیکول ها به فاز تلوژن است. در این صورت یک عامل زمینه ای خارجی در ریزش مو تاثیر دارد. مانند بیماری، تغذیه نامناسب و استرس. این را هم بگویم که علت های دیگری هم برای ریزش مو وجود دارد. علت هایی مانند عدم هماهنگی هورمونی. برای پیدا کردن علت اصلی ریزش حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

کلام آخر

آیا ماری جوانا باعث ریزش مو می شود؟ ارتباط بین ریزش مو مصرف ماریجوانا از لحاظ علمی ثابت شده است. پس کمتر کردن مصرف این ماده به نفع شما، سلامتی تان و البته فولیکول های موی شماست. یادتان نرود که بدن هر شخص منحصر به فرد است. مصرف ماریجوانا روی هر کس علائم خاص خودش را دارد. خیلی ها علائم فیزیکی دارند و خیلی های دیگر از لحاظ روحی متاثر می شوند. پس تاثیر این گیاه روی موهایتان هم می تواند به همین اندازه متفاوت باشد.

این نکته را هم باید گفت که تولید و نگه داری از این گیاه در خیلی از کشور های دنیا مثل کشور خودمان غیر قانونی بوده و جرم محسوب می شود. نکته ی مهم آخر اینکه مصرف این گیاه برای افراد زیر 25 سال تاثیر بسیار بدی بر روی عملکرد مغز و حافظه دارد.


در ادامه بخوانید: تاثیرات ماریجوانا روی عملکرد شناختی ذهن در 72 ساعت بعد از مصرف 

مطالب مرتبط

 
0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات