پربازدیدترین ها
علم و فناوری

در نهایت راز گردش عجیب ونوس کشف شد !!!! 

محققان از راز اتمسفر ونوس پرده برداشتند!

اتمسفر ونوس پر از راز های کشف نشده است! بالاخره روزی خواهد رسید که راز اتمسفر این سیاره را حل کنیم؟اصلا می دانید راز اتمسفر ونوس در چیست؟

خب ! ما در این زمینه اطلاعات خوبی داریم! اگر شما هم مثل من به دنیای ورای زمین علاقه مندید این گزارش را تا انتها بخوانید !

این بار راز اتمسفر ونوس را برایتان خواهم گفت !


تو قرنطینه کف کردی؟ وقتشه با کهکشان و دنیای نجومی آشنا بشی!!!


خب قضیه از این قرار است ! ما نمیدانیم چرا اتمسفر این سیاره سریع تر از خود این سیاره در حال گردش است! اما بالاخره جواب را پیدا کردیم ….  

بر اساس گفته های محققان یافته های این تحقیقات می تواند در پیدا کردن علت شکل گیری ، امکان زندگی انسان ها و علت دوام سیاره های خارجی منظومه ی ما کمک چشمگیری کند!

ونوس در مقاسیه با زمین سیاره ی تنبلی است ! دقیقا 243 روز زمینی طول میکشد تا این بانوی زیبا یک بار به دور خودش بگردد! اما نکته این جاست که اتمسفر داغ و کشنده ی این سیاره با سرعتی 60 برابر خود این سیاره در حال گردش است!

 این گردش سریع به سوپر گردش ونوسی معروف است!

اتمسفر این سیاره هر 90 ساعت با یک سوپر گردش ونوسی دور این سیاره میگردد! عجیب نیست؟

جالب تر اینکه این سوپر گردش فقط در ونوس اتفاق نمی افتد ! در قمر زحل، تایتان ، هم چنین گردشی میبینیم! خب در تحقیقات گذشته ثابت شد که برای چنین سوپر گردشی نیروی جنبشی لازم است که با زاویه ی گردش سیاره نسبت مستقیم دارد !

 یعنی مقدار نیرویی که یک سیاره در یک زاویه ی مشخص دارد ! این مقدار باید آنقدر زیاد باشد که بتواند اتمسفر را با چنین سرعتی به چنین سوپر گردشی مجبور کند! مشکل این جاست که ما نمی دانیم این نیرو از کجا می آید؟؟

برای بررسی بیشتر و پرده برداری از این راز ونوس محققان داده های گردشگر ژاپنی ، آکاتسوکی، را بررسی کردند!

اتمسفر ونوس

این گردشگر که از سال 2015 ونوس را بررسی میکند بر روی ابرهایی در اتمسفر ونوس تمرکز کرد که بیشترین سرعت را داشتند! سرعتی در حدود 395 کیلومتر در ساعت!

با استفاده از عکس های فرا بنفش و عکس های حراراتی مادون قرمز که آکاتسوکی برای محققان فرستاد ، مسیر حرکت ابر های ونوسی و باد های حرارتی که در اتمسفر سیاره در گردشند مشخص شد!

این نقشه ی حرکتی به محققان کمک کرد تاثیر نیروی جنبشی که زاویه ی سیاره به وجود می آورد مشخص شود! همین عامل هم کمک کرد نیروی رمز آلودی که اتمسفر را با چنین سرعتی حرکت میدهد مشخص شود!

مدیر این پروژه ، آقای تاکشی در مصاحبه با ما گفته : موفقیت در این پروژه یکی از بزرگترین سورپرایزهای زندگی من است!

خب این راز بزرگی که این همه سر و صدا به پا کرده چیست ؟؟؟

اتمسفر ونوس

 محققان فهمیدند اتمسفر ونوس این انرژی را از موج هایی حرارتی میگیرد که بر اثر حرارت خورشید به وجود می آید ! این موج های حرارتی اتمسفر را در محل خط استوا تحت فشار قرار میدهند!

اختلاف فشار اتمسفردر خط استوا و سایر نقاط است که نیروی جنبشی سوپر شگفت انگیز این سیاره را به وجود می آورد!

این راز امکان زندگی در سیاره های خارجی منظومه ی شمسی را زیر سوال می برد ! سیاره هایی که همیشه یک طرفشان مثل خورشید درخشان است و طرف دیگرشان همیشه تاریک!

بعضی ها فکر میکنند طرفی که همیشه روز است به شدت داغ و طرفی که همیشه شب است به شدت سرد  است! بر همین اساس تصور میکنند ناحیه ای که بین این دو قسمت قرار دارد ، منطقه ی گرگ و میش، برای زندگی ما مناسب است!

 اما نکته ای هست که ما تا به حال نمی دانستیم و راز سوپر گردش آنرا برایمان فاش کرد !

سوپر گردش اتمسفری، دمای این سیاره را در همه ی نقاط یکسان میکند! مغز شما هم مثله من سوت کشیده !! مگر نه؟

محققان برنامه ریزی کرده اند تا در آینده به بررسی بیشتر سوپر گردش ونوس بپردازند! آنها می خواهند بدانند چطور این گردش در طول سالیان هم چنان ثابت مانده است!

نتایج کار این گروه تحقیقاتی در 24 آوریل 2020 در مجله ی علوم چاپ شد ! اگر مایلی می توانید این نتایج را از  این لینک دریافت کنید!

مطالب مرتبط

 
0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات