اختلال چند شخصیتی یا اختلال هویت تجزیه ای ؛ هرآنچه باید بدانید!
روانشناسی

اختلال چند شخصیتی یا اختلال هویت تجزیه ای ؛ هرآنچه باید بدانید! 

اختلال هویت تجزیه ای ( اختلال چند شخصیتی ) چیست؟

اختلال چند شخصیتی  یا اختلال هویت تجزیه ای یکی از اختلالات تجزیه ای است که البته جزء شگفت آورترین و عذاب آور ترین اختلالات روانی محسوب می شود. در ادامه با شرح نشانه ها، علائم و علت ایجاد اختلال هویت تجزیه ای یا چندشخصیتی (معمولا این اختلال در بین افراد عادی اختلال چند شخصیتی شناخته می شود) با ما همراه باشید.

این اختلال در اثر ایجاد دو یا چند شخصیت با ویژگی های جسمانی و روانی متفاوت در فرد شکل می گیرد. و این شخصیت ها برای کمک به فرد در مقابله با اضطراب ها و آسیب ها به وجود می آیند. این اختلال به این دلیل بسیار شگفت آور است که هر شخصیتی که در فرد شکل گرفته است، ویژگی های منحصر به فرد خودش را دارد. به این معنی که هر شخصیت خاطرات، آرزو ها، ارزش ها، گرایشات، توانایی ها و حتی آهنگ صدای خاص خودش را دارد.


همچنین بخوانید: دکتر شاپینگ چیست؟ با این اختلال روانشناختی عجیب آشنا شوید !!!


شگفت آور تر از همه این است که در زمان مالکیت هر شخصیت، فرد علائم جسمانی متفاوتی را تجربه می کند. ممکن است یکی از شخصیت ها دیابت داشته باشد و انسولین مصرف کند ولی شخصیت های دیگر چنین مشکلی نداشته باشند! یا هر شخصیت ضربان قلب و فشار خون متفاوتی از بقیه داشته باشد!  زنانی که مبتلا به این اختلال هستند، در خلال یک ماه ممکن است چندبار قاعده شوند، زیرا هر شخصیت زمان خودش را برای قاعدگی دارد. همچنین ممکن است شخصیت ها سن و جنسیت های متفاوتی داشته باشند. مثلا یک مرد مبتلا به این اختلال ممکن است یک شخصیت زن را در درون خود داشته باشد که در زمان مالکیت آن شخصیت، فرد رفتاری زنانه به خود می گیرد و لباس زنانه می پوشد. برای شناخت ملموس تر این اختلال به شما پیشنهاد می کنیم حتما فیلم سینمایی split یا شکاف را تماشا کنید.

انواع شخصیت هایی که ممکن است شکل بگیرند:

قابل توجه است که شخصیت اصلی منفعل، وابسته، آزارطلب، متعصب یا افسرده است.  اما انواع شخصیت هایی که ممکن است شکل بگیرند به شرح زیر هستند:

 • کودک
 • حامی
 • یاری رسان
 • شخصیتی مشابه به عزیز از دست رفته
 • شخصیتی که رفتارهای ممنوع شده برای شخصیت اصلی را بروز می دهد.
 • انتقام جو
 • حمایت گر از کسی که در کودکی با فرد بد رفتاری کرده است.
 • ناقلان خاطرات یا اسرار گذشته

نشانه ها و علائم:

 • تغییر شدید در سطوح مختلف عملکرد (رفتار، احساس، ادراک، شناخت، توانایی ها)
 • احساس جدایی و تفکیک (تجزیه) 
 • احساس عدم دسترسی و قطع ارتباط با یک احساس یا رفتار
 • وقفه در حافظه و یا خاطرات شخصی و مهم (در گذشته ی دور یا نزدیک) که با فراموشی عادی مطابقت ندارد.
 • احساس از دست دادن وقت و گیجی
 • احساس غریبگی با محیط یا عجیب و غریب بودن محیط اطراف
 • هذیان (داشتن ادراک ها و تجربه های حسی غلط)
 • سر درد یا دردهای مکرر در قسمت های مختلف بدن

افراد مبتلا به این اختلال ممکن است بعضی نشانه های اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)  را هم تجربه کنند مثل کابوس های شبانه، فلش بک ها و … شایان ذکر است نزدیک به 70% یا دو سوم این افراد دست به خودکشی می زنند.

زمان و علت به وجود آمدن اختلال

این اختلال معمولا از دوران کودکی به وجود می آید و علائم به مرور زمان شدیدتر می شوند. افراد ممکن است تا بزرگسالی متوجه داشتن این اختلال در خود نشوند، یعنی از نشانه های آن رنج بکشند و اصلا ندانند که دلیل این علائم شان چیست. اکثر کسانی که به این اختلال مبتلا هستند گزارش کرده اند که در کودکی مورد بهره کشی قرار گرفته اند. که این بهره کشی یا سوء استفاده می تواند جسمی، جنسی یا احساسی باشد. همچنین بعضی از این افراد گزارش کرده اند که در کودکی نادیده گرفته می شدند و یا مورد خشونت قرار میگرفتند. در واقع توجیه اصلی اختلال هویت تجزیه ای، متمرکز بر آشفتگی هایی در پرورش درک خویشتن دوران کودکی است.


همچنین بخوانید: با اختلالات عجیب مسخ شخصیت و مسخ واقعیت آشنا شوید! 


اما عده ای هم معتقدند علاوه بر اینکه امکان دارد این افراد در کودکی مورد آزار و اذیت قرار گرفته باشند، عوامل متعدد دیگر اجتماعی هم برای ایجاد این اختلال در فرد بزرگسال نقش دارند. در واقع مدل سبب شناسی اجتماعی اختلال هویت تجزیه ای را ایفای نقش می داند و معتقد است بیماران نقش هایی را هشیارانه یا ناهشیارانه، با توجه به موقعیتی که در آن هستند به نمایش می گذارند. و ترغیب عمدی درمانگران می تواند باعث پرورش این اختلال در افراد آسیب پذیر شود.

از طرفی افرادی که شدیدا مستعد هیپنوتیزم هستند، بیشتر در معرض ابتلا به این اختلال قرار دارند. زیرا می توانند با خودهیپنوتیزمی شخصیتی دیگر در خود ایجاد کنند. در واقع فرد هر زمان که با واقعه یا موقعیتی آسیب زا یا اضطراب آمیز روبه رو شود، با استفاده از خودهیپنوتیزمی شخصیتی دیگر ایجاد می کند تا آن شخصیت با آسیب یا اضطراب مقابله کند و اینگونه از خود محافظت می کند.

ممکن است به مطالعه ی این مطالب هم علاقه مند باشید:

مطالب مرتبط

 
 

9 دیدگاه

 1. عطا

  سلام.
  بعضی وقتا فکر میکنم مشکل خاصی دارم، که نشونه هاشو بهتون میگم. اگه ممکنه راهنمایی کنین.
  من مدتی بود که با خودم حرف میزدم. طوری که بعضی وقتا اطرافیانم ازین رفتارم متعجب میشدن و بعضی وقتا بهم میخندیدن. ولی بعضی وقتا هم با خودم حرف میزدم که کسی متوجه نمیشد. بهتره اینجوری بگم که بعضی وقتا با صدای بلند فکر میکردم. بعضی وقتا هم پیش میومد یه خاطره ای رو واس خودم تعریف میکردم و بعدش با صدای بلند میخندیدم. طوری که داداشم فکر میکرد دیوونه شدم.
  یه مدت هم صداهای زیادی توی سرم بود. از صدای اهنگ گرفته تا صدای حرف زدن و خنده و گریه و… بعضی وقتا این صداها انقدر زیاد میشد که باید وسیله ای رو پرت میکردم یا به دیوار مشت میزدم تا برای چند لحظه صداها کمتر بشن
  الان این نشونه هام خیلی خیلی کم شده ولی همین که بعضی وقتا شدیدا بیحال و کسل و سرد هستم و بعضی وقتا شدیدا پرانرژی و شوخ طبع، کمی فکرمو مشغول کرده
  ممنون از راهنمایی تون

  1. پریسا سیاه منصوری

   سلام دوست عزیز، تنها راهنمایی من پیشنهاد به شما برای مراجعه به یک روانشناس هست. چون در این فضا نمیشه راهنمایی، کمک و یا تشخیصی ارائه کرد.

 2. Hi

  ممنون ا کمک شما

 3. Hi

  اتفاق مرگ کسی بود که به اندازه مادرم برام عزیز بوود. (خیلی خیلی عزیز بوود). و صدا ها هم صدای گریه و حرف زدن اقوام بوود که چند روز پیش اتفاق افتاده بوود.

  1. پریسا سیاه منصوری

   تسلیت دوست عزیز. باتوجه به اینکه شما مرگ عزیزی رو تجربه کردید، واکنش شما تا حدودی نرمال هستش، اگر کلا گریه نمی کردید غیرطبیعی بود ولی شما گریه کردید و تخلیه هیجانی داشتید. نگران تکرار شدن صدای عزاداری در سرتان هم نباشید. ولی اگر دوباره تکرار شد و باعث آزارتون شد حتما به یک متخصص مراجعه کنید، سلامت و پیروز باشید‌

 4. Hi

  سلام. من یه مشکلی دارم. مشکل اینه که فک کنم یه مدته این بیماری رو گرفتم. فقط مطمئن نیستم. من بعضی وقتا خیلی سرد و احساسی هستم و بعضی وقتا به شدت احساسی. یعنی دقیقا بلعکس هم. نمی دونم ولی یکدفه عوض میشم. اگه میشه کمک کنید

  1. پریسا سیاه منصوری

   سلام دوست عزیز، ممنون از اینکه مشکلت رو مطرح کردی، تشخیص مشکل با توجه اطلاعات کمی که با ما به اشتراک گذاشتید امکان پذیر نیست، به شما پیشنهاد می کنم به یک متخصص بهداشت روان مراجعه کنید.اما نوسان شدید احساس از نشانه ها و علائمی کلیدی اختلال مرزی است. در همین چند روز آینده نشانه ها و علل این اختلال را در مجله وارونه معرفی می کنیم.

   1. Hi

    مشکل اینجوریه: بعد از یه اتفاق غم انگیز اصن ناراحت نشدم ولی یه روز بعد از اون وقتی که تنها بودم و سرد و بی احساس بودم یه دفه زدم زیر گریه خیلی اتفاقی. بعدش صدا های زیادی تو مغزم شنیدم که خیلی عذاب اور بود که تنها کاری که می تونستم بکنم این بود که سرم و بگیرم و داد بزنم تا اینکه دوباره گریه کردنم تموم شد و مغزم ساکت و اصن هم ناراحت نبودم. لطفا کمک کنید.

    1. پریسا سیاه منصوری

     اتفاق چی بوده؟ و صداهایی که توی سرتون بود چی بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *