9 نوع افسردگی که نمی‌دانستید ممکن است داشته باشید!
روانشناسی

9 نوع افسردگی که نمی‌دانستید ممکن است داشته باشید! 

مردم درک نمی‌کنند یا شاید هم نمی‌دونند که افسردگی می‌تونه انواع مختلفی داشته باشه و به اشکال متفاوتی ظاهر بشه. علت این روحیه بد شما ممکنه قابل تشخیص و درمان باشه. در این مطلب هر آنچه که باید درباره انواع افسردگی بدونید آورده شده. پس با ما همراه باشید.


پیش از مطالعه این مطلب بخوانید »


۱- افسردگی بالینی

افسردگی بالینی

اگه نمی‌تونید از تخت بلند بشید در حالی که کلی کار برای انجام دادن دارید، از معاشرت با دیگران لذت کمی می‌برید و اتفاقات شاد زندگی شما خالی از هرگونه احساس هست یا بدتر باعث کج خلقی شما می‌شه، ممکن هست به افسردگی بالینی مبتلا شده باشید. طبق آمار موسسه ملی بهداشت روان (NIMH) این نوع افسردگی یکی از شایع‌ترین انواع افسردگی هست. در حقیقت این افسردگی شایع ترین مسئله سلامت روان در ایالات متحده هست.

کارشناسان NIMH می‌گویند که هیچ دو نفر علائم یکسانی ندارند، اما علائم این بیماری شامل احساس بی لذتی، احساس ناامیدی، از دست دادن علاقه به سرگرمی، عدم تمرکز، تغییر اشتها یا وزن، درد مداوم و بدون علت مشخص و افکار خودکشی می‌شه. کارشناسان می‌گویند از اون‌جا که درمان‌های بسیار موثری برای افسردگی وجود داره، افرادی که هر یک از این علائم رو تجربه می‌کنند باید سریعاً درخواست کمک کنند.

۲- افسردگی بی‌قاعده

افسردگی بی‌قاعده

در این نوع، رویدادهای شاد می‌تونن غم و اندوه رو از بین ببرند اما افسردگی به زودی بر می‌گرده. Paul Hokemeyer، روانشناس و متخصص روانپزشکی مشهور در سطح بین المللی می‌گوید: “آنچه که افسردگی رو بی‌قاعده می‌کنه این هست که روحیه فرد در مواجهه با رویدادهای مثبت یا تأییدکننده بهبود پیدا می‌کنه.”

در بین انواع افسردگی این نوع یکی از شایع‌ترین زیرگروه‌هاست که بیشتر در خانم‌ها نسبت به آقایان نمایان می‌شه. سوزان فلچر، روانشناس و نویسنده که در فرسکو تگزاس فعالیت می‌کنه، می‌گه: “شما حتی ممکن هست روزهای خوب بیشتری نسبت به روزهای بد داشته باشید.”

علائم دیگه این بیماری شامل افزایش اشتها یا افزایش وزن، حساسیت بیش از حد به طرد شدن، خواب بیش از حد و احساس اینکه بازوها یا پاها خیلی سنگین هستند. ممکن هست در انجام فعالیت‌های روزمره دچار مشکل بشید و ممکنه احساس کنید زندگی بعضی اوقات ارزش ادامه دادن نداره.

۳- اختلال عاطفی فصلی

اختلال عاطفی فصلی

همون‌طور که از نام این بیماری پیداست، اختلال عاطفی فصلی (SAD) در فصل‌های خاصی رخ می‌ده – معمولاً در زمستان. خلق پایین می‌تونه یک دفعه پیدا بشه و روزها طول بکشه. طبق آکادمی پزشکان خانواده آمریکا، حدود 4 تا 6 درصد از مردم از نوع شدید این افسردگی رنج می‌برند. 10 تا 20 درصد دیگه نوع خفیف‌تر SAD رو تجربه می‌کنند.

برای تایید این بیماری، پزشکان باید تشخیص دهند که بیماران حداقل دو سال متوالی دچار بیماری SAD بوده‌اند.

همون‌طور که در اکثر انواع افسردگی هم صادق هست، زنان در معرض خطر بیشتری هستند – چهار برابر بیشتر از مردان از این نوع افسردگی رنج می‌برند. به طور معمول افراد در حدود 20 سالگی در معرض این مشکل هستند – با افزایش سن، خطر کاهش پیدا می‌کنه.

برخی افراد دریافتند که بیشتر می‌خوابند و غذاهای کم کربوهیدرات رو میل می‌کنند. فلچر می‌گه: “عادات خودتون رو تغییر بدید تا پیشرفت علائم کاهش پیدا کنه.” همچنین توصیه می‌کنه که خانه رو در طول روز روشن‌تر کنید و موسیقی آرامی بنوازید.

۴- اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی

این بیماری با نوسانات شدید روحی همراه هست. هوکمایر می‌گه: “شما دو قله خلقی بسیار متفاوت دارید، یکی بسیار بالا و دیگری بسیار پایین. بر خلاف انواع دیگه افسردگی، اختلال دو قطبی به طور یکسان در مردان و زنان ظاهر می‌شه. حدود 2.6 درصد از جمعیت ایالات متحده مبتلا به اختلال دو قطبی هستند. براساس آمار NIMH، تقریبا 83 درصد از این افراد در گروه شدید قرار می‌گیرند.

افراد مبتلا به اختلال دو قطبی نیاز به داشتن سیستم حمایتی دارند تا تشخیص بدن چه زمانی دچار اختلال می‌شن. داروها در تثبیت روحیه افراد در این بیماری بسیار خوب عمل می‌کنند. اما این تنها راه حل این مشکل نیست. روانشناس بالینی، مارگارت رادرفورد، دکتر و نویسنده در فایتویل  آرکانزاس می‌گوید: “درمان می‌تونه به شناسایی محرک‌های خارجی و داخلی مانند کمبود خواب کمک کنه.”

۵- اختلال افسردگی مزمن (PDD)

انواع افسردگی

حدود 2 درصد از مردم آمریكا دارای اختلال افسردگی مزمن (PDD) هستند كه با نام دیستایمیا یا افسرده‌خویی نیز شناخته می‌شه. در اینجا، شما یک خلق پایین نسبتاً مداوم دارید که دو یا چند سال بیشتر طول می‌کشه. هوکمایر می‌گه: ” نیروی شما برای زندگی کاهش یافته، احساس می‌کنید زیر یک پتو سرد و مرطوب زندگی می‌کنید و همه چیز نیاز به تلاش بیشتری از آنچه که باید، داره.”

طبق گفته Gardenswartz، شما حدود 50 درصد از زمان یا بیشتر در وضعیت روحی بد هستید. ممکن هست همیشه متوجه نشید که این مشکل رو دارید، اما دیگران متوجه می‌شن.

Rudy Nydegger می‌گوید: “بسیاری از افراد مبتلا به آن حتی نمی‌دونند که افسرده هستند زیرا ممکن هست احساس ناراحتی نکنند. فقط اون‌ها هیچ وقت روحیه بسیار خوبی ندارند.” شما ممکن هست تحریک پذیر‌تر بشید و در شرایط حساس به راحتی عقب نشینی کنید. به گفته Gardenswartz، شما ناراحت هستید، در تمرکز مشکل دارید و دچار خستگی شدید می‌شید.

۶- افسردگی اساسی

افسردگی اساسی

یکی دیگر از انواع افسردگی ، افسردگی ماژور یا اساسی هست. طبق گزارش NIMH، حدود 16.2 میلیون بزرگسال در ایالات متحده حداقل یک بار این افسردگی رو تجربه کرده‌اند. علائم آن شامل خلق و خوی غمگین، بی لذتی، کاهش اشتها یا پرخوری، درد و غم غیر قابل توضیح و سخت خوابیدن یا خوابیدن بیش از حد هست. این علائم هر روز در هفته‌ها یا ماه‌ها ادامه می‌یابد.

فلتچر می‌گوید: “یکی دیگر از ویژگی‌های بارز این هست که شما روزهای بد بیشتری نسبت به روزهای خوب دارید.” بیماران تمایل دارند که با گفتگوی درمانی و دارو معالجه بشن. در موارد شدید، بعضی از روان‌پزشکان درمان با ضربه الکتریکی تشنج‌آور (ECT) رو توصیه می‌کنند.

۷- افسردگی موقعیتی

افسردگی موقعیتی

این نوع افسردگی که متخصصان درمانی از اون به عنوان اختلال سازگاری یاد می‌کنند، ناشی از وقایع دشوار زندگی مانند بیماری جدی، طلاق، مشکلات حضانت کودک، فوت یک فرد نزدیک، بیکاری، مشکلات مالی و سواستفاده در یک رابطه هست. دبورا سرانی، روانشناسی در نیویورک می‌گوید: “شما استرس قابل توجهی رو تجربه می‌کنید.” او می‌گوید جستجوی کمک‌های اولیه برای جلوگیری از تبدیل شدن افسردگی موقعیتی به چیزی جدی‌تر بسیار مهم هست.

علائم ممکن هست شامل اضطراب، مشکل در خواب، درد و رنج، غم، ناامیدی، گریه و تغییر اشتها باشه. Gardenswartz می‌گوید: “این بیماری می‌تونه مانند سایر انواع افسردگی شدید باشه.” فلچر می‌گوید، بیماران به ندرت به دارو احتیاج دارند. تمایل به حل و فصل این بیماری در حدود شش ماه پس از شروع این مشکل هست.

۸- افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان

بسیاری از مادران جدید پس از زایمان، دچار افسردگی می‌شن. نوسانات خلقی، طلسم گریه، اضطراب و مشکل در خواب. اما طبق گفته انجمن روانشناسی آمریكا، حداكثر یکی از هفت مادر از افسردگی واقعی برخوردار هست. رادرفورد می‌گوید: “ممکنه اشکال خفیف افسردگی پس از زایمان و اشکال بسیار شدیدتر وجود داشته باشه.”

این بیماری با اضطراب، خستگی، تنهایی، اندوه شدید، ناامیدی و احساس رد شدن از طرف کودک همراه هست. سرانی می‌گوید: “در صورت عدم درمان افسردگی پس از زایمان، مشکلات دلبستگی بین کودک و مادر ممکن هست صورت بگیره.”

مانند برخی دیگر از انواع افسردگی، درمان ترکیبی از گفتوگو درمانی و داروها هست. Hokemeyer می‌گوید: “مادران باید بپذیرند که اون‌ها یک وضعیت فیزیولوژیکی رو تجربه می‌کنند نه یک نقص اخلاقی”.

۹- افسردگی با ویژگی روانی

انواع افسردگی

افسردگی با ویژگی‌های روانی نوعی شدید از افسردگی اساسی هست. گاهی اوقات افراد مبتلا به افسردگی شدید ارتباط با واقعیت رو از دست می‌دن. روان پریشی اون‌ها می‌تونه شامل توهمات و هذیون ها باشه – اعتقادی که غلط هست، معنی نداره یا توهم هست: دیدن، شنیدن  یا احساس چیزهایی که واقعاً در آنجا نیستند. بیماران اغلب به ترکیبی از داروهای ضد روان‌پریشی، ضد افسردگی و روان درمانی پاسخ می‌دن.

امیدوارم خوندن این مطلب برای شما مفید بوده باشه. اگر نظری دارید خوشحال می‌شم در بخش دیدگاه‌ها برام بنویسید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *