نگاهی به انیمه “به سوی جنگل کرم های شب تاب”

انیمه “به سوی جنگل کرم های شب تاب into the forest of fireflies’ light” که جزو بهترین انیمه های عاشقانه است، یک اثر اقتباسی از یک مانگای شوجو (ژانر دختران جوان) به همین اسم، نوشته یوکی میدوریکاوا ست. انیمه “into the forest of fireflies’ light” که در سایت IMDB دارای امتیاز ۷.۹ است، توسط تاکاهیرو اوموری کارگردان با استعداد و محبوبی که Baccano! و Durarara!! را در کارنامه خود دارد، ساخته شده. این انیمه توانسته خالص ترین و احساسی ترین نوع عشق را به زیبایی به تصویر بکشد، عشق و احساسی که به مرور زمان شکل گرفته و به هیچ عنوان در قید و بند مادیات و تماس های فیزیکی نیست.

به شما حق می دهم که حتی قبل از تماشای این انیمه انتظارات زیادی از آن داشته باشید. بلاخره همگی ما بعد از تماشای آثار قبلی تاکاهیرو اوموری توقعاتی از او داریم. اما من به شما اطمینان می دهم که اصلا از دیدن این انیمه پشیمان نمی شوید. در طول 45 دقیقه ای که به تماشای این انیمه زیبا و رومانتیک می پردازید، شاهد یک داستان خاص، کامل و تاثیر گذار خواهید بود که تا ساعت ها یا حتی روزها ذهن شما را به خود مشغول می کند.


همچنین بخوانید: انیمه My little monster ؛ معرفی یک کمدی عاشقانه‌ی ناب


 

معرفی انیمه into the forest of fireflies’ light

خلاصه داستان

اولین سکانس انیمه با مناظری دیدنی از جنگلی سرسبز و اسرار آمیز آغاز می شود، اما این جنگل راز های زیادی را در خود پنهان کرده. داستان با گم شدن دختری شش ساله به نام هوتارو در این جنگل شروع می شود. هوتارو کاملا ترسیده و نمی تواند راه برگشتن به خانه را پیدا کند. اینجا همان نقطه ایست که گین وارد داستان می شود. گین و هوتارو به سرعت به دوستانی خوب برای هم تبدیل می شوند و هر سال تابستان یکدیگر را در همان جنگل ملاقات می کنند. و این در حالی ست که هردو به خوبی می دانند که اجازه ندارند دیگری را لمس کنند؛ چون این کار باعث می شود گین از بین برود!

یک عاشقانه ناممکن

این انیمه یک فیلم کوتاه به حساب می آید، اما توانسته برخلاف زمان محدودی که داشته، یک جریان آهسته، آرام و بی دردسر را به نمایش بگذارد. داستان در عالی ترین حالت ممکن خودش جلو می رود و مونولوگ های هوتارو به عنوان راوی در پس زمینه انیمه، مخاطب را در داستان غرق می کند. عشق که عنصر اصلی این داستان است، در حین سادگی در ناب ترین و افلاطونی ترین حالت خود ابراز می شود. هیچ نشانه ای از عجله وجود ندارد و اعتماد بین هوتارو و گین حرف اول را می زند.

ممکن است استوری لاین (سناریو) انیمه “به سوی جنگل کرم های شب تاب” در نگاه اول به نظر خیلی ساده باشد یا حداقل خیلی خاص نباشد؛ اما در حقیقت مخاطبان را به راحتی به خود جذب می کند. به طوری که چشم برداشتن از صفحه نمایش برای مخاطب سخت یا حتی ناممکن می شود. ترکیب داستانی سرشار از احساسات مختلف و مناظر چشم نواز و گرافیکی فوق العاده، ترکیب به ظاهر ساده ایست که می تواند هر کسی را پای صفحه نمایشگر میخکوب کند.

مطمئن باشید بعد از تماشای این انیمه معنای “عشق ممنوع و ناممکن” در نظرتان به کلی عوض می شود و قطعا هیچ داستانی با این موضوع نمی تواند شما را تا این حد تحت تاثیر قرار دهد. ویژگی های برجسته ی این انیمه مثل صداقت، فضای شاعرانه و شادابی که دارد باعث می شود شما چاره ای جز غرق شدن در آن را نداشته باشید.

نمایش احساساتی عمیق در انیمه به سوی جنگل کرم های شب تاب

تاکاهیرو اوموری در “به سوی جنگل کرم های شب تاب” به خوبی به ما نشان می دهد که عشق بدون تماس فیزیکی ممکن است. حتی گاهی اوقات این نوع روابط می توانند از روابطی که در آن لمس و تماس فیزیکی و جسمی وجود دارد، قوی تر و احساسی تر باشد. روند داستان فراز و نشیب های این زوج را به ما نشان می دهد. از لحظه ملاقات تا لحظات عجیب و غریبی که احساس شان را به یکدیگر اعتراف می کنند، یا سختی لحظات دوری.

هرکدام از بخش های داستان مفهوم و پیام پنهان خاصی را به بیننده منتقل می کنند. تاکاهیرو اوموری می خواسته از این طریق به ما بگوید: گاهی اوقات روند زندگی باب میل ما پیش نمی رود و بعضی از اتفاقات خارج از کنترل ما هستند. پس اگر نمی توانیم شرایط را آن طور که می خواهیم تغییر دهیم بهتر است از آن لذت ببریم!

رابطه از راه دور

رابطه ای که میان هوتارو و گین در طی سال ها شکل گرفته، به نوعی یک رابطه از راه دور است. شخصیت های اصلی در طول سال در دو محیط متفاوت و دور از هم زندگی می کنند. هرسال مدت خیلی کمی را در تعطیلات تابستانه باهم می گذرانند و در طول سال به زندگی عادی و روزمره خودشان ادامه می دهند (مثلا هوتارو هیچ وقت به خاطر دیدن گین از درس و مدرسه رفتن نگذشته). هرچند این واقعیت تلخ است اما هوتارو و گین واقعا اوقات خوشی باهم دارند. شاید تاکاهیرو اوموری میخواسته با این بخش از داستان به ما بگوید که باید همه چیز اولویت بندی شود و هیچ چیزی جای چیز دیگری را پر نمی کند!

واقع گرایی داستان

چیزی که من در مورد این انیمه با داستان تلخ و شیرین اش، دوست دارم این است که هر چقدر هم از عناصر فانتزی استفاده کند باز هم روند داستان کاملا واقع گرایانه پیش می رود. این انیمه به سادگی به ما نشان می دهد که چطور اوقات خوش ما می توانند در یک چشم بهم زدن دچار تغییراتی دردناک شوند. یا اینکه بعضی از وقایع صرف نظر از اینکه چقدر برای جلوگیری از آنها تلاش کنیم باز هم اتفاق می افتند و ما تنها میتوانیم آنها را بپذیریم.


“به سوی جنگل کرم های شب تاب Into the forest of fireflies’ light” به ما می آموزد که گاهی باید زندگی را همانطور که هست بپذیریم.

جنبه های هنری انیمه “به سوی جنگل کرم های شب تاب”

گرافیک

خب، حالا باید یکم از احساسات و مفاهیم احتمالی انیمه فاصله بگیریم. در این بخش بیشتر به مباحث هنری و گرافیکی میپردازیم. فقط میتوان گفت استودیو Brain Base برای این انیمه سنگ تمام گذاشته. استفاده از حاشیه های ملایم، زیبایی شناسی اثیری و لطیف و رنگ های فوق العاده، باعث جاری شدن حس زندگی در مانگای یوکی میدوریکاوا شده.

موسیقی متن

چیزی که در این انیمه بیش از هر چیزی دلنواز است، موسیقی متن بی نظیرش است. پیانو و ویولن دو عنصر اصلی موسیقی زمینه این انیمه هستند. قابل ذکر است که ماکوتو یوشیموری آهنگسازی این قطعات را بر عهده داشته. قطعه ای که ماکوتو یوشیموری برای انیمه “به سوی جنگل کرم های شبتاب” تهیه کرده یک ملودی غربی و شاد است. این نوع از موسیقی در دنیای انیمه کمی غیرمعمول و نامتعارف است و بیشتر به سبک های کمیکی و کارتونی شباهت دارد. البته همین موضوع باعث افزایش جذابیت انیمه شده است.

صداپیشگان

گفتوگوها ساده و بدون اغراق اند. هر احساسی به سادگی به تصویر کشیده می شود و یکی از مهم ترین دلایل این ارتباط قوی انیمه با مخاطب همین موسیقی متن است. دلیل دیگر آن احساس نزدیکی ایست که صداپیشگان شخصیت های اصلی به مخاطب منتقل می کنند. صد البته که صداپیشگانی مثل آیانه ساکورا (صداپیشه هوتارو) و کوکی اوچیاما (صداپیشه گین) مخاطب خود را نا امید نمی کنند. بهتر است بدانید آیانه ساکورا صداپیشه محبوبی ست که صدایش را در انیمه های زیادی شنیده اید. آیانه ساکورا در انیمه هایی مثل Your lie in April ، My Hero Academia و Black clover مشارکت داشته. همچنین کوکی اوچیاما بازیگر و صداپیشه جوان ژاپنی در آثاری مثل Violet Evergarden، Haikyuuو Free! حضور داشته است.

در آخر، انیمه Into the forest of fireflies’ light به قلب بیننده راه پیدا می کند. از طریق یک شیوه روایتی نوستالژیک به اعماق وجود مخاطب رخنه می کند. و احساسی مثل به یاد آوردن خاطره ای دور را به مخاطبش القا می کند. این انیمه به ما اهمیت زندگی را یادآوری می کند. به ما می گوید که نباید در بند ترس های خودمان باشیم، باید هرطور که هست زندگی کنیم و از زنده بودن لذت ببریم. به شدت به شما پیشنهاد می کنم که این انیمه شاعرانه را تماشا کنید تا  معصومیت و سادگی اش شما را مجذوب خودش کند.

امیدواریم از خواندن این معرفی لذت برده باشید. مثل همیشه نظرات تان را با ما به اشتراک بگذارید.


همچنین بخوانید:

بهترین انیمه های کمدی عاشقانه

مورد انتظار ترین انیمه های بهار 2021