پربازدیدترین ها
انیمه و انیمیشن

انیمه Toilet-bound hanako-kun ؛ دنیایی سرشار از شگفتی 

چرا باید انیمه هاناکو-کون را تماشا کنیم؟

دقیقا نمی دانم از کجا شروع کرده، و چطور صحبت را آغاز کنم. پس اجازه دهید بدون تعارف و مقدمه چینی های سرسام آور، اصل مطلب را در یک جمله خلاصه کنم: انیمه Toilet-bound hanako-kun یک تجربه شگفت انگیز است. سرتاسر شگفتی. شاید بهترین توصیفی که در حال حاضر از آن به ذهنم می رسد، “اثر هنری” باشد. اما چه عواملی باعث شده اند که تماشای این انیمه اینقدر لذت بخش باشد؟ با مجله وارونه همراه باشید تا این عوامل را بررسی کنیم.

خلاصه داستان انیمه هاناکو-کون

انیمه Jibaku Shounen Hanako-kun داستان یک دبیرستان نه چندان عادی است. مدرسه ای که در آن، ارواح و موجودات فراطبیعی، بدون اینکه احدی حس کند، برای خودشان پرسه می زنند، با هم می جنگند، قانون دارند، و حتی بچه های مدرسه را سر به نیست می کنند. تکرار می کنم، بدون اینکه احدی حس کند. اشباح اصلی این مدرسه، هفت تا هستند که در افسانه هایی که بین بچه ها دهان به دهان پخش می شوند، به آنها “هفت اعجوبه” می گویند. البته، همه دانش آموزان به این افسانه ها، صرفا به عنوان سرگرمی نگاه می کنند؛ در حالی که خودشان نمی دانند هر یک کلاغ چهل کلاغی که در افسانه ها بکنند، چه تاثیری روی آینده خودشان می گذارد!

انیمه Toilet-bound hanako-kun

بگذریم. معروف ترین اعجوبه این مدرسه، هفتمی آنهاست: هاناکو – سان دستشویی. او که در دستشویی دخترانه مدرسه اقامت دارد، می تواند آرزوی هر کسی که احضارش می کند را برآورده کند. اما در ازای آن، از فرد مورد نظر، بهایی را طلب می کند. داستان از آنجا شروع می شود که نه‌نه یاشیرو، دختری بدشانس که هرگز در روابط‌ش موفق نبوده، هاناکو را احضار می کند تا آرزویش، یعنی رسیدن به سنپای محبوبی که همیشه تحسینش می کند، را برآورده کند. اما خب، همانطور که گفتم، او چندان خوش شانس نیست. برای همین به جای اینکه به آرزویش برسد، زندگی خودش و هاناکو و یک جنگیر از همه جا بی خبر و یک روح عشق عکاسی را زیر و رو می کند!

معرفی انیمه Toilet-bound hanako-kun

حالا در ادامه این مطلب، با ما همراه باشید تا ببینید چرا این قصه ارزش دنبال کردن را دارد!

1/ سبک هنری خاص و جذاب انیمه Jibaku Shounen Hanako-kun

اصلی ترین دلیل شهرت انیمه Toilet-bound hanako-kun سبک هنری خاص آن است. این سبک، بسیار جذاب و چشم نواز است؛ به طوری که شما دلتان می خواهد مدام به گوشه کنارهای تصویر سرک بکشید و چشمان‌تان را از خلاقیت هنرمند سیراب کنید. البته، انیمه Toilet-bound hanako-kun کلیت آرت استایلش را مدیون مانگای منبع اقتباسش است؛ اما این به معنای تازه نبودن آن نیست و سازندگان انیمه با استفاده از نورپردازی و رنگ های جذاب، تازگی و جذابیت خاصی به آن بخشیده اند.

انیمه Toilet-bound hanako-kun

با وجود اینکه این انیمه سبک هنری بسیار خاص و زیبایی را دارد، اما در زمینه متحرک سازی، ایراداتی به آن وارد شده است. این مشکل را باید گردن ویروس کرونا انداخت که باعث اختلالاتی در تولید این انیمه شد (ویس اکتر هاناکو این موضوع را توضیح داد). هرچند شخصا فکر می کنم این ایرادات هرگز چندان پر رنگ و آزاردهنده نیستند. پس کاری به این حرف ها نداشته باشید. و از تماشای این انیمه لذت ببرید.

2/ شخصیت پردازی انیمه Toilet-bound hanako-kun

شخصیت پردازی انیمه Jibaku Shounen Hanako-kun در حالت خوبی قرار دارد. شخصیت ها قابل درک هستند و قسمت به قسمت، درک ما به عنوان مخاطب از آنها، بهتر و کامل تر می شود. درست است که به جز نه‌نه بیچاره که صاف و ساده است، تقریبا همه کاراکترها یک یا چند راز بزرگ دارند، و خیلی از جنبه های شخصیت آنها مجهول است (به علت پیچش های داستانی در آینده) اما آنها هرگز کاری نمی کنند که با خودمان بگوییم: «وای، دیگه خیلی تخیلی شد».

شخصیت های این انیمه، بیش از هر چیز، انسانی هستند. مثلا هاناکو، که همیشه یک چاقوی دسته سیاه – که به نظر برای آشپزخانه است – را با خودش حمل می کند، و از قرار معلوم کارنامه سیاهی هم دارد، عاشق دونات است؛ از نوع خانگی اش. رفتارهای شخصیت های انیمه Toilet-bound hanako-kun آنقدر جزئیات ریزی داشته و هر کدام از این جزئیات، آنقدر در درک ما از آنها تاثیر دارند که با هر بار کشف کردن آنها، می توانیم ابراز خوشحالی کنیم.

3/ شوخ طبعی آمیخته شده با داستان هایی ناراحت کننده

انیمه Toilet-bound hanako-kun

«پسری که می خواست همه جا برود، یک روز تصمیم گرفت که دیگر هیچ جا نرود.»

این جمله تاثیر خیلی عمیقی روی قلب من گذاشت. شاید به ظاهر کیوت انیمه Toilet-bound hanako-kun نخورد، اما لحظات ناراحت کننده در آن پیدا می شوند. و یک داستان ناراحت کننده پشت نقاب خندان آن، در عمق روحش جا خوش کرده است. و همین است که خیلی راجع به این انیمه دوست دارم. انیمه Toilet-bound hanako-kun یک اثر دپرس نیست. روشنایی، امید و گرما در گوشه کنار آن یافت می شوند. شما موقع تماشای آن لبخند به لب دارید. اما با این وجود، غمی که پشت لبخندهای آن وجود دارند را نمی توانید انکار کنید.

4/ دنیاسازی پر جزئیات انیمه Jibaku Shounen Hanako-kun

انیمه Toilet-bound hanako-kun

در ابتدا، انیمه هاناکو-کون یک اثر اپیزودیک به نظر می رسد. یا به طوری که انگار یک داستان کوچک، آغاز می شود، بعد کلا پرونده اش بسته می شود و حالا قصه بعدی. اما در واقع چند قسمت اول، حکم معرفی دنیای داستان Toilet-bound hanako-kun را دارند تا بعد از آن، زمانی که مخاطب به اندزه کافی با این دنیا آشنا شد، قصه اصلی روایت شود. حاصل، اثری است با دنیاسازی شگفت انگیز و پر جزئیات. خیلی پر جزئیات تر از چیزی که در نگاه اول به نظر می رسد. به همین دلیل، برای هر سوال، پاسخی وجود دارد. و همیشه چیزی برای کشف کردن هست. در نتیجه، هرگز دنیای Jibaku Shounen Hanako-kun حوصله تان را سر نمی برد؛ چون به خوبی به آن پرداخته شده، و چیزهای جالبی در آن برای دیدن وجود دارند.

5/ موسیقی دوست داشتنی انیمه Toilet-bound hanako-kun

موسیقی متن انیمه Toilet-bound hanako-kun خیلی اوقات کاملا مستقیم اعتراف می کند که «داستان، داستان جن و پری است». همین است که آن را دوست داشتنی می کند. خیلی خوب با فضا همخوانی دارد و احساساتی که باید، منتقل می کند. همچنین کاری می کند که حس کنید انگار با چند نفر در یک زیرزمین تاریک نشسته اید و یک نفر برایتان قصه تعریف می کند. خیلی حس شیرینی است!

انیمه Toilet-bound hanako-kun

اپنینگ البته بیشتر حالت “شونن وار” دارد تا “جن و پری-طور”. اتفاقا اپنینگ خیلی جذابی هم هست. صداپیشه ها هم کارشان را به خوبی انجام داده اند. صدای ویس اکترس نه‌‌نه را، که یکی از محبوب ترین ویس اکترهای زن انیمه هم هست، قبلا در انیمه شیطان کش در نقش نزوکو شنیده بودیم. – بلاخره طفلکی هر چقدر هم کم حرف باشد همچنان برای “هوم هوم” هایش به یک صداپیشه نیاز دارد! – همچنین مگومی اوگاتا، ویس اکتر هاناکو، در جوایز کرانچی رول 2021 نامزد دریافت جایزه بهترین صداپیشه شده بود. (به نظرم گل کاشته بود، کاری که باید انجام می داد تا حدودی شبیه کار پاول وسلی در TVD بود!)

6/ زیبایی در اوج سادگی!

انیمه Jibaku Shounen Hanako-kun کاملا تجسم عبارت “زیبایی در سادگی” است! البته، البته، داستان آن رازها و پیچیدگی های متعددی دارد؛ اما منظور من از سادگی چیز دیگری است. این انیمه، می تواند داستان پیچیده دو برادر شبیه اما متفاوت باشد، می تواند داستان جنگیری باشد که در وظیفه اش تردید می کند، می تواند درباره یک شبح تنها باشد که در راه رسیدن به آرزویش، “خودش” را از دست می دهد، و می تواند درباره یک معمای تاریک باشد؛ اما بیشتر از هر چیزی، داستان پیوند یک انسان زنده و یک انسان مرده است. و اینکه این دو چطور به بخشی جداناپذیر از همدیگر تبدیل می شوند. درک کردن این موضوع زیاد سخت نیست؛ همینش است که خوب است.

7/ ادای احترامی به هایائو میازاکی

انیمه Toilet-bound hanako-kun

نمی دانم آیا واقعا سازندگان انیمه هاناکو کون تحت تاثیر آثار هایائو میازاکی قرار گرفته بوده اند یا نه؛ اما قطعا خیلی اوقات دنیای این انیمه شما را یاد دنیای رنگارنگی می اندازد که این کارگردان بزرگ قبلا نشان‌تان داده بود. شما اینجا با رنگ ها طرف هستید، با دوستی و عشق، و افسانه ها. همینطور دختری که بدون توجه به گذشته سیاه یک نفر، همچنان دوست اوست.

حتی در یکی از بخش ها، ما شباهت جالبی به یکی از سکانس های فراموش نشدنی انیمه قلعه متحرک هاول می بینیم: زمانی که سوفی به گذشته می رود و دوران کودکی هاول را می بیند. معادل این سکانس، در انیمه Jibaku Shounen Hanako-kun وجود دارد، که برای جلوگیری از اسپویل، از اشاره مستقیم به آن خودداری می کنیم!

دیگر شباهت های انیمه هاناکو به قلعه متحرک هاول

همچنین نه‌نه شباهت های زیادی به سوفی دارد: هر دو در دوره ای، فکر می کردند برای ادامه دادن زندگی شان، باید پیرو حرف بقیه باشند. سوفی، فکر می کرد بهترین کار این است که به حرف نامادری اش گوش کند و در کلاه فروشی بماند. و نه‌نه سعی کرد تغییرات زیادی در خودش ایجاد کرده و مهارت های “دخترانه” کسب کند تا مورد قبول پسرها قرار بگیرد. هیچ کدام در آن زمان به این فکر نمی کردند که خودشان دقیقا برای خودشان چه چیزی می خواهند.

انیمه Toilet-bound hanako-kun
نه فقط قلعه متحرک، خیلی اوقات انیمه هاناکو من را یاد “شهر اشباح” می اندازد!

بعد، هر دو دچار یک طلسم می شوند که زندگی شان را دگرگون می کند و دنبال کمک می گردند. و کمک هم از راه می رسد! البته، هاول نسبت به هاناکو، صد برابر مودب تر، با نزاکت تر، و در ظاهر، مهربان تر است! هاناکو بیشتر به هاول در رمان قلعه متحرک هاول شباهت دارد: یک پسر نسبتا گستاخ که مدام دختر شخصیت اصلی را تخریب می کند. در ادامه، هم هاناکو و هم هاول، دیدگاه نه‌نه و سوفی را نسبت به زندگی عوض می کنند.

البته شباهت به آثار هایائو میازاکی، صرفا در داستان انیمه هاناکو-کون قابل مشاهده نیست. نوع دنیاسازی، نشانه ها، احساسات، و… این انیمه، همگی شما را یاد میازاکی، این اسطوره بزرگ می اندازند. پس اگر دلتان برای خاطراتی که میازاکی قبلا برایتان ساخته، تنگ شده است، این انیمه را از دست ندهید!

حرف آخر

انیمه Jibaku Shounen Hanako-kun تجربه ای بسیار شیرین و لذت بخش است. این انیمه، به صورت مستقیم راهش را به قلب شما باز می کند و در اوج سادگی، می تواند احساسات شما را تحت تاثیر قرار دهد. با وجود اینکه این انیمه، در واقع یک فانتزی تاریک است، اما شوخ طبعی و سرزندگی زیاد و مطبوعی در آن جای گرفته است که اگر از آن لذت ببرید، عاشق انیمه هاناکو خواهید شد.

در ادامه بخوانید:

ادعای عجیب مامورو هوسودا، کارگردان انیمه Belle درباره هایائو میازاکی!

بهترین انیمه های ماوراء الطبیعی (سوپرنچرال) ؛ سفری لذت بخش در افسانه ها!

مطالب مرتبط

 
3 2 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
8 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات