پربازدیدترین ها
انیمه و انیمیشن

10 حقیقت جالب درباره‌ی انیمه your name که از آنها بی خبرید! 

“انیمه اسم تو” یا “نام تو” یکی دیگر از آثار آقای ماکوتو شینکای، کارگردان انیمه های محبوبی ازجمله باغ کلمات و 5 سانتیمتر بر ثانیه است؛ که تمامی این آثار در طول سال های متمادی به شدت مورد تحسین و ستایش قرار گرفته اند. در این مطلب به انیمه جذاب و تکرار نشدنی نام تو-Your name میپردازیم که در سال 2016 ساخته شده. با مجله وارونه همراه باشید.

آثار آقای ماکاتو شینکای همیشه از بهترین انیمه ها بوده اند، اما تا به حال هیچ کدام از این انیمه ها با پروژه ساخته شده در سال 2016 مقایسه نشده است. انیمه نام تو-Your name بلافاصله بعد از اکران به سرعت به پرفروش ترین فیلم انیمیشنی تاریخ تبدیل شد و رکورد 15 ساله عنوان قبلی را شکست.


همچنین: موسیقی متن انیمه Your Name. را گوش کنید! 


انیمه نام تو-Your name روایتگر داستان زندگی دو نوجوان به اسم تاکی و میتسوها ست که به طرز عجیب و غیر قابل توضیحی بدن هایشان باهم عوض می شود. انیمه نام تو زیبایی احساسات مختلف را به تصویر میکشد و در طول داستان احساسات تاکی و میتسوها را، مثل عشق و ازدست دادن، به راحتی به مخاطب منتقل میکند. ناگفته نماند که با همین احساسات مخاطب را درمورد اتفاقات قریب الوقوع آینده راهنمایی میکند. با وجود محبوبیت بسیار این انیمه، نکات زیادی درباره این اثر وجود دارد که از چشم خیلی از مخاطبان دور مانده.

حقایقی جالب درباره‌ی انیمه your name

10/ همکاری کارگردان نام تو با هایائو میازاکی در گذشته

هایائو میازاکی، ساتوشی کن و ماکوتو شینکای از بزرگترین کارگردان های عصر حاضر دنیای انیمه هستند. اکثر آثار هایائو میازاکی به عنوان یکی از بنیان گذاران استودیو جیبلی به همین استودیو معروف وابسته است؛ و ساتوشی کن آثار درخشانی مثل perfect blue و Paranoia Agent را در کارنامه خود دارد اما همچنان برای بسیاری از افراد ناشناخته است.


همچنین بخوانید: جوان‌ترین و بهترین استودیوهای انیمه‌سازی ژاپن که سهم خاصی در صنعت انیمه دارند!


فعالیت های هایائو میازاکی و ساتوشی کن از طریق مردی به نام “ماساشی آندو” به ماکوتو شینکای و انیمه نام تو مرتبط میشود، ماساشی آندو روی طراحی کارکتر های Paprika، Spirited Away و Paranoia Agent و بسیاری از انیمه های دیگر استودیو جیبلی کار کرده. با وجود این کارنامه درخشان جای تعجبی وجود ندارد که ماساشی آندو به عنوان سرپرست تیم انیمیشن سازی این پروژه انتخاب شود.

9/ شکسته شدن رکورد انیمه شهر اشباح Spirited Away توسط انیمه اسم تو

قبل از این که انیمه نام تو Your name در سراسر دنیا شناخته شود، انیمه شهر اشباح-Spirited Away از سال 2001 که منتشر شد به مدت 15 سال به عنوان پرفروش ترین انیمه شناخته میشد. این انیمه که توسط استودیو جیبلی ساخته شده است، همچنان شانس پس گرفتن عنوان خود را در ژاپن دارد، اما انیمه نام تو در سطح جهانی مثل تاج پادشاهی برای دنیای انیمه ست.

برای کسانی که کنجکاو هستند؛ هشت انیمه ای که بعد از نام تو-Your name صدر نشین جدول بهترین انیمیشن ها هستند، شامل شش انیمه ساخته شده توسط جیبلی، “پوک-مون: فیلم اول” و “با من بمان دورامون” هستند که میتوانید با تماشایشان اوقات خوشی داشته باشید.

8/ انیمه فرزند آب و هوا Weathering with you اسپین آف (دنباله) انیمه نام تو 

“انیمه فرزند آب و هوا” آخرین اثر منتشر شده از ماکوتو شینکای است. داستان این انیمه درباره دختری به نام هینا ست که میتواند آب و هوا را کنترل کند، و پسری به نام هوداکا که به نویسندگی علاقه مند است و تلاش میکند تا از این مهارت خاص و منحصر به فرد هینا برای خودشان شغلی دست و پا کند تا از سختی های مالی زندگی نجات پیداکنند.


همچنین بخوانید: انیمه های راه یافته به اسکار که حتما باید آنها را بشناسید!


میتسوها و تاکی هردو در قالب بزرگسالانی جوان در این انیمه حضور دارند و این در حالیست که انیمه فرزند آب و هوا-Weathering with you داستان انیمه نام تو-Your name را ادامه نمیدهد. اگر زمان تماشای انیمه فرزند آب و هوا به شخصیت های فرعی هم توجه کنید، متوجه میشوید که تاکی نوه همان پیرزن خوش قلبی ست که میخواست برای همسرش که فوت شده بود عود روشن کند، پس از هینا خواست تا آب و هوا را آفتابی کند. یا اگر کمی در طول داستان جلو برویم میبینیم که هوداکا از مغازه میتسوها برای هینا هدیه تولد میخرد.

7/ حضور شخصیت های انیمه باغ کلمات The garden of words در انیمه نام تو

انیمه فرزند آب و هوا-Weathering with you تنها انیمه ی مرتبط با انیمه Your name نیست! انیمه باغ کلمات-The garden of words که در سال 2013 منتشر شد، روایتگر داستان پسر نوجوانی به نام تاکائو ست که به کفاشی علاقه‌مند ست و معلم جوانی به نام “یوکاری یوکینو” که به دلایلی -که در طول داستان مشخص میشود- با دانش آموزانش میانه خوبی ندارد و مورد آزار آن ها قرار میگیرد. هردو نقش اصلی این انیمه در نام تو-Your name حضور دارند. یوکینو معلم درس ژاپنی کلاسیک در مدرسه میتسوها ست و درباره کلمه تاسوکاره به معنی کیستی صحبت میکند. خانم معلم و تاکائو در سکانس های پایانی انیمه نام تو بین جمعیت ظاهر میشوند اما این حضور بین وقایع اصلی داستان زیاد به چشم نمی آید.

6/ نام ستاره دنباله دار از الهه بابلی دریا گرفته شده

اسم تیامت، ستاره دنباله داری که در محور اصلی داستان انیمه نام تو-Your name قرار گرفته، از روی الهه دریا برداشته شده. شاید در نگاه اول بین الهه دریا و این ستاره دنباله دار شباهت یا ارتباطی دیده نشود، اما داستان تلخی پشت این ماجرای نامگذاری ست.


همچنین بخوانید:  6 انیمه شبیه Your name ؛ فراز و نشیب هایی از جنس هم


الهه دریا، تیامت در انتهای زندگی اش دچار جراحتی عمیق شد، به طوری که استخوان های دنده اش به ستون های بین زمین و آسمان تبدیل شد. در سکانس های پایانی انیمه میبینیم که ستاره دنباله دار تیامت به جای این که در سلامت از آسمان ژاپن عبور کند به دو نیم تقسیم میشود و نیمی از آن در شهر ایتاموری سقوط میکند در حالی که نیمه دیگر این ستاره دنباله دار به سفر خودش در آسمان ادامه میدهد.

5/ شباهت اندینگ “نام تو” به یکی دیگر از آثار ماکوتو شینکای

در لحظات پایانی انیمه نام تو Your name میتسوها و تاکی، هردو بزرگ شده اند و در توکیو زندگی میکنند. زمانی که اتفاقی یک دیگر را در میان جمعیت میبینند و سپس در خیابان از کنار هم میگذرند و در حالی که خاطره ای از گذشته ندارند به طور همزمان میپرسند: «اسم شما؟» خاطره ی اثر دیگری از ماکاتو شینکای در ذهنمان تداعی میشود. انیمه 5 سانتیمتر بر ثانیه که در سال 2007 اکران شد نیز پایان مشابهی داشت.

تاکاکی و آکاری، دو شخصیت اصلی انیمه 5 سانتیمتر بر ثانیه 5 centimeters per second هم سال ها بعد از این که از هم جدا شدند و زندگی خوشان را میسازند، برای یک لحظه وقتی در کنار ریل قطار یکدیگر را میبینند هم را میشناسند؛ اما به مسیرشان ادامه میدهند و به زندگی که برای خوشان ساختند برمیگردند. این پایان یک نسخه خیلی غم انگیز تر از پایان انیمه نام تو بود، یا حداقل اینکه هیچ ذره ای از حس شادی در این پایان بندی وجود نداشت.


همچنین بخوانید: بهترین انیمه‌های سینمایی به انتخاب مجله وارونه


4/ کتاب نام تو یک ماه قبل از انیمه منتشر شد.

پیش از به اکران درآمدن انیمه نام تو، کتابی با همین اسم به قلم ماکوتو شینکای منتشر شد. این کتاب همان داستان اصلی نسخه انیمه ای را روایت میکند اما با این حال تفاوت های جزئی بین کتاب و انیمه وجود دارد. برای مثال، این کتاب از زبان اول شخص نوشته شده و این بدین معناست که بعضی از سکانس های انیمه که تاکی یا میتسوها در آن حضور ندارند، در کتاب نیستند. یا این که چندین صحنه در کتاب به تفکرات و گفت و گو های درونی تاکی و میتسوها میپردازد که باعث شخصیت پردازی وسیع تر و گسترش وقایع و اتفاقات شد؛ مثلا در ابتدای کتاب میتسوها تکه هایی از زندگی اش را به عنوان تاکی به یاد می آورد.

3/ سفر در زمان در انیمه نام تو

در آغاز انیمه، اینطور میبینیم که بدن میتسوها و تاکی با یکدیگر جا به جا میشود و خبری از سفر در زمان نیست و همه چیز در یک بازه زمانی در یک خط مستقیم اتفاق می افتد و مخاطب و حتی شخصیت های اصلی متوجه “موسابی musubi” نمیشوند. با این حال، اگر به جزئیات و تاریخ های پیام هایشان زمانی که با تلفن همراه کار میکنند دقت کنید، متوجه تفاوت بین روز های هفته و ماه میشوید که با یکدیگر همخوانی ندارند.


همچنین بخوانید: انیمه قلعه متحرک هاول ؛ 12 حقیقتی که متوجه‌شان نشده‌اید!


برای مثال، 12 سپتامبر در یک تلفن به عنوان چهارشنبه نشان داده میشود، اما در تلفن دیگر اینطور نیست، و این موضوع اشاره واضحی به تفاوت جدول های زمانی تاکی و میتسوها دارد.

2/ اسم های اعضای خانواده میتسوها بهم مرتبط اند.

اگر چه اسم های اعضای خانواده میتسوها در زبان های دیگری مثل انگلیسی به هم مرتبط نیستند، اما معنای ژاپنی تمام اسامی با یکدیگر ارتباط دارند. اسم مادربزرگ میتسوها، هیتوها ست که در زبان بومی خودشان به معنی “یک برگ” ست؛ و آغاز کننده یک رسم نامگذاری برای دختران این خانواده ست. مادر میتسوها، فوتابا “دو برگ” بود؛ اسم خود میتسوها به معنی “سه برگ” ست و خواهر کوچک ترش، یوتسوها “چهار برگ” است. فقط میتوانیم فرض کنیم اگر میتسوها یا خواهرش صاحب دختر شوند معنی اسم او قطعا “پنج برگ” خواهد بود.

1/ روبان قرمز سرنوشت

در فرهنگ ژاپنی، افسانه ای درباره دو نفر وجود دارد که با بند بافته شده قرمز رنگی به نام “سرنوشت” به یکدیگر متصل اند و تا ابد در زندگی یکدیگر ماندگار خواهند بود. در طول انیمه نام تو Your name نیز از این روبان قرمز رنگ برای نشان دادن سرنوشت تاکی و میتسوها استفاده شده که در اوایل انیمه میتسوها برای بستن موهایش از آن استفاده میکند و از اواخر انیمه تاکی آن را دور دستش میبندد.

البته جالب است بدانید، مادر بزرگ میتسوها که او نیز در جوانی تجربه مشابهی داشته، از روبانی مشابه روبان میتسوها استفاده میکند.

در ادامه بخوانید:

پایان انیمه Attack on Titan: شاهکار قرن چگونه تمام میشود؟

مطالب مرتبط

 
4.3 6 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات