انیمه Anime چیست؟ از نظر تئوری فرق کلی انیمه با انیمیشن در چیست؟

درود بر تمامی دوستان انیمه‌باز و غیر انیمه‌باز. با مطلبی دیگر از بخش انیمه مجله اینترنتی وارونه، در خدمت شما عزیزان گرامی هستیم. امروز قراره به این سوال پاسخ دهیم که انیمه Anime دقیقاً چیه؟ پاسخ این سوال و مطالب مشابه، جزو دسته مطالب دانستنی‌های انیمه‌ای مانگایی است. که ما برای راهنمایی مخاطبان در این دنیای کاملا جدید، یعنی دنیای Anime اون رو دایر کردیم.

معمولاً وقتی از آدم می‌پرسن، انیمه چیه؟ چندین حالت برای مخاطب وجود داره. اول اینکه اصلاً نمی‌دونه انیمه چیه؟ دوم اینکه اون رو فقط کارتون یا شاید کارتون ژاپنی می‌دونه؟ سوم اینکه باهاش آشنایی مختلفی از سطوح پایین اطلاعات تا سطوح بالای اطلاعات، یعنی از مبتدی تا حرفه‌ای داره. خوب، شما جزو هر کدوم از این سه دسته هستید، فرقی نداره. چون ما یه خلاصه از وضعیت کلی انیمه برای شما آماده کردیم. در مورد تاریخچه انیمه Anime نیز خود ویکی‌پیدا wikipedia زحمت کشیده و یک وضعیت کلی رو شرح داده! ما بیشتر اما به یه سری مسائل دیگر می‌پردازیم!

همچنین با توجه به نیاز همه مخاطبان، به انوع محتوای انیمه‌ای، علاوه بر مطلب انیمه چیست؟ کل بخش انیمه و انیمیشن ما برای شما، مطالب مختلف و جذابی را آماده دارد. همچنین لازم به ذکر است که اگر در دنیای انیمه، تازه کار هستید. می‌توانید برای شروع دنیای انیمه، لیست بهترین انیمه‌های مجله وارونه رو مطالعه کنید. مطمئن هستیم که با توجه به لیست انیمه‌های معرفی شده و موجود، یکی از موارد هست که برای شما لذت بخش خواهد بود.

انیمه Anime
Attack on Titan

پیش‌غذاهای قبل از “انیمه アニメ چیست؟ سوالی که برای همه شما پیش آمده است!”


نکات مورد توجه در “انیمه アニメ چیست؟ سوالی که برای همه شما پیش آمده است!”

۱_ در بخش دانستنی‌های انیمه‌ای مانگایی ما توضیحات لازم را در مورد انواع اصطلاحات و دانستنی‌های دنیای انیمه ارائه می‌دهیم. با این هدف که مخاطب ایرانی بتواند محتویات مورد تماشای خود را بهتر مدیریت کند.

۲_ اگه موردی بود که می‌خواستید باهاش آشنا شید. یا موردی بود که از قلم افتاده بود. حتماً در بخش نظرات، به اطلاع ما برسانید. تا یه مطلب در موردش بزنیم. یا همون جا بهتون پاسخ بدیم.


نکات مورد توجه در مطالب سایت، علاوه بر “انیمه چیست؟ سوالی که برای همه شما پیش آمده است!”

۱_ در صورت علاقه، شما می‌توانید، کانال نماشا، یوتوب و اینستاگرام انیمه مجله وارونه رو دنبال کنید. یا اگر دلتون خواست برای اطلاع رسانی بهتر، نوتیفیکیشن سایت رو فعال کنید.

۲_ در هنگام نظر دادن در مطلب “انیمه چیست؟” و سایر مطالب در مجله وارونه، خواهشمندم که از تبلیغ و نام بردن سایر سایت‌های فارسی! و مخصوصاً عمل ناپسند اسپویل و بحث‌های بی‌خود خودداری کنید.

۳_ در هنگام مطالعه، چشمتون رو از صفحه برندارید. مگر هر ۲۰ دقیقه و به مدت ۲۰ ثانیه تا تو این گرونی و کرونا Covid_19 به دکتر و عینک نیاز نداشته باشید.

با قبول داشتن کلیه نکات بالا، بدون معطلی بریم سراغ پاسخ به سوال انیمه Anime چیست؟


انیمه Anime از لحاظ فنی چیست؟

انیمه‌ها アニメ
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

به طور کلی، در ژاپن به هر انیمیشنی، فارغ از نوع آن، انیمه アニメ گفته می‌شود. اما در کشورهای خارج از ژاپن، هر انیمیشنی که ساخت کشور ژاپن باشد، یا از نظر سبک ساخت و طراحی، به انیمیشن‌های ژاپنی شباهت داشته باشد، به عنوان انیمه شناسایی می‌شود. به طوری که اگر سری به وب‌سایت مای انیمه لیست Myanimelist بزنید. خواهید دید که به جز انیمه‌های ژاپنی، انیمه‌های ساخت چین یا سایر کشورها نیز وجود دارد. اما همچنان می‌توان ادعا کرد، که حدود ۹۰ درصد انیمه‌های شناخته شده، ژاپنی هستند. چرا که انیمه به معنای واقعی کلمه، در ژاپن، یک صنعت، همچون هالیوود Hollywood به حساب می‌آید! حتی 80 درصد صادرات رسانه‌ای ژاپن را شامل می‌شود!

اما متاسفانه امروزه بیشتر مردم فکر می‌کنند، انیمه تنها یک ژانر است. در جواب این نظریه باید گفت که برخلاف چیزی که مردم فکر می‌کنند، انیمه یک ژانر نیست. بلکه انیمه در اصل، یک نوع سبک خاص، از زیر مجموعه انیمیشن‌سازی و کارتون‌سازی می‌باشد. که عمدتاً، طراحی‌های آن به صورت دستی و فریم به فریم، انجام می‌شود. اما جدای سبک و چگونگی ساخت، انیمه‌ها از طراحی گرفته تا داستان، دارای انواع و اقسام گوناگونی هستند. به عبارتی انیمه‌ها آن قدر دنیای بزرگی را در برمی‌گیرند، که مانند هالیوود Hollywood می‌توان انتظار برآورده کردن عمده نیاز رسانه‌ای هر شخص را از انیمه داشت. بر همین اساس انتظار نداشته باشید، همه انیمه‌ها شبیه فوتبالیست‌ها Ganbare, Kickers! یا آن‌شرلی Anne of Green Gables باشند.


انیمه ها Anime از لحاظ طراحی و ساخت چگونه هستند؟

انیمه چیست؟ سوالی که برای همه شما پیش آمده است!
Violet Evergarden

ساخت انیمه‌ها از نظر فنی شامل چند نوع متفاوت می‌باشد. اول، طراحی به صورت دستی که با متحرک سازی تصاویر ثابت پشت سر هم، ساخته می‌شود. نوع دوم، طراحی‌های CGI است، که می‌توان از آن به عنوان نوع 2.5 بعدی هم نام برد. به عبارتی شما تصور کنید که به طراحی دو بعدی، حالت سه بعدی داده می‌شود. سومین نوع انیمه، همان سه‌بعدی‌هایی است، که در هالیوود موجود می‌باشد. امروزه تمرکز بیشتر انیمه‌ها بر نوع اول، که شامل طراحی فریم به فریم است، قرار دارد. این روش با وجود سخت‌تر بودن به نسبت نوع سوم، بین مخاطبان محبوبیت بیشتری نسبت به دو روش دیگر دارد.

توجه داشته باشید که گاهی در انیمه‌ها شاهد استفاده همزمان از نوع اول یعنی طراحی دستی و نوع دوم یعنی CGI هستیم!

انیمه‌ها تمرکز آنچنانی بر روی واقعی‌تر کردن حرکات ندارند. در نتیجه شما جزییات بسیاری رو در حرکات انیمه‌ای مشاهده نمی‌کنید. به عنوان مثال، وقتی شخصی در واقعیت حرکت نمی‌کند. ممکن است بخش‌های مختلف بدن، از جمله قفسه سینه وی حرکت کند. انیمه‌ها نسبت به انیمیشن‌ها، کم‌تر به این حرکات یا به عبارتی ساختار دوازده اصل پویانمایی می‌پردازند. این امر برای کم‌تر کردن هزینه ساخت انیمه‌ها، در پیش گرفته شده. در عوض، برای جبران این ضعف، بیشتر بر روی کیفیت طراحی‌ها، تصویرسازی واقع‌گرایانه یا فانتزی کار شده.

به دیدگاه بنده، وقتی روی یک بخش خوب کار شود، خلاقیت اون بخش افزایش پیدا می‌کند. به همین علت انیمه‌ها کم‌کم دست به سنت‌شکنی زده و سبک‌های بسیار و متفاوتی را برای خود خلق کرده‌اند. چه از نظر رنگ‌ها، چه از نظر محیط و چه از نظر زاویه دوربین، شما در انیمه‌ها شاهد انواع و اقسام طراحی هستید. به همین علت با دیدن یک انیمه نمی‌توانید در مورد همه انیمه‌ها نظر بدهید! چراکه هستند انیمه‌هایی همچون Sazae-san که همانند کارتون‌های کودکانه و کاریکاتوری هستند. از آن طرف هستند انیمه‌هایی همچون وایولت اورگاردن Violet Evergarden که عملاً همچون یک اثر هنری با آن‌ها رفتار می‌شود.


انیمه‌ها アニメ از نظر محتوا چگونه هستند؟

انیمه چیست؟ سوالی که برای همه شما پیش آمده است!
Monster

اصلی‌ترین سوال در مورد محتوای انیمه‌ها این است که آیا برای کودکان ساخته شده‌اند؟ شأن ما کم نمی‌شود که انیمه ببینیم؟ اصلا مگه همون کارتون نیست که آپدیت شده؟ خوب جواب این سوال دو بخش می‌باشد. بخش اول این است که انیمه‌ها شامل انواع و اقسام ژانرها، از کودکانه و کمدی تا ترسناک، عاشقانه و روانشناختی می‌باشد. این در حالی است که خیلی از انیمیشن‌های امروزی، حالت کودکانه، کمدی یا موزیکال دارند.

به عبارتی شما در انیمه‌ها همان تنوعی که در هالیوود Hollywood هست را تجربه خواهید کرد. البته این را اضافه می‌کنم که انیمه‌ها کشش داستانی فوق‌العاده و داستان‌های منحصر به فرد خود را نیز دارند. این مورد از تنوع ژانرهای خاص در وب‌سایت مای انیمه لیست Myanimelist پیداست. بخش دوم پاسخ سوال، مربوط به طراحی است. همان طور که اشاره کردم، انیمه‌ها بر روی تصویرسازی به شدت کار کرده و آن را تنوع بسیاری بخشیده‌اند. ترکیب این تنوع در طراحی و تنوع در داستان، علت اصلی محبوبیت انیمه‌هاست.

برای توضیحات بیشتر، شما داستانی فانتزی را تصور کنید. ژاپنی‌ها به این داستان کشش خاص و ویژگی‌های جدیدی می‌دهند. سپس در طراحی‌ها، به علت باز بودن دست سازندگان، حالت چهره‌ها، محیط و مبارزات به معنای واقعی کلمه یک فانتزی زیبا می‌تواند باشد. یا در داستان‌های عاشقانه، انیمه‌ها می‌توانند محیطی ایده‌آل را به تصویر بکشند. که در آن محیط، زیباترین داستان عاشقانه می‌تواند جای گیرد. این همان دلیلی است که انیمه‌ها و مخصوصاً انیمه‌های عاشقانه، بهترین هستند! و شما باید یه نیم‌نگاهی به این دنیای جدید داشته باشید.


این بود پاسخ ما برای Anime چیست!


نکته: به همه شما توصیه دارم که حتما مطالعاتی درباره ژانرها و گروه سنی انیمه‌ها داشته باشید. چراکه با توجه به تنوع موجود، بهتر است از همین جا تنوع را به طور کامل درک کنید! که پس‌فردا نگید چرا این انیمه اینطوری است؟ علاوه بر این ما برای هر ژانر و هر گروه سنی، تعدادی مثال ذکر کرده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها برای شروع دنیای انیمه استفاده کنید!


امیدوارم از اطلاعات موجود در معرفی Anime نهایت استفاده رو ببرید. همزمان در “انیمه چیست؟ سوالی که برای همه شما پیش آمده است!” به ما در ارائه سایر مطالب وب سایت اینترنتی مجله وارونه، به روش‌های مختلف یاری برسونید. اگر هم سوالی به عنوان تازه‌کار، داشتید! می‌توانید از ما بپرسید، گرچه زمان پاسخ‌گویی ما با خداست!

تمامی دوستانی هم که علاقه به همکاری در بخش انیمه، سایر بخش‌های مجله وارونه و یا بحث شیرین و بسیار زیبای تبلیغات دارند. می‌توانند از طریق بخش نظرات، منوی سایت یا ایمیل info@varune.com با ما تماس‌های لازم را برقرار نمایند.

منتظرتون هستیم، پس منتظرمون باشید