پربازدیدترین ها
سلامت

با وگان و وگانیسم بصورت کامل آشنا شوید ! 

شاید برای شما نیز بارها پیش آمده است که در سال های اخیر در مورد وگان شنیده باشید.اما وگان و وگانیسم چیست ؟ و به چه کسانی وگان می گویند ؟ و یا وگان در کدام زمان به وجود آمد ؟ ما در این مطلب تمام پاسخ به این پرسش های را برای شما جمع آوری کرده ایم :

 وگان و وگانیسم

وگان چیست ؟ و به چه کسانی وگان می گویند ؟

وگان به فردی گفته می شود که از خوردن و استفاده از محصولات حیوانی خودداری می کند.اما برای اولین بار کلمه وگان از کجا پیدا شد ؟ و یا وگان از کدام زمان رایج شد؟ تحقیقات در مورد اینکه وگان چیست همچنان ادامه دارد.در سال های اخیر بیشتر مردم علاقه دارند که در مورد وگان بدانند و روزانه تحقیقات زیادی از سوی آن ها در سرتاسر جهان در مرورگرها صورت می گیرد.افراد وگان بنا به دلایلی از خوردن و استفاده از محصولات حیوانی پرهیز می کنند.گاهی به جای استفاده از کلمه وگان به آن گیاه خواری شدید نیز می گویند.

وگان برای اولین بار از کجا به وجود آمد ؟

دونالد واتسون یکی از بنیانگذاران انجمن وگان در سال 1994 ،وگان را به این صورت شرح می دهد :وگانیسم راهی است که تمام اشکال استثمار و آزار و اذیت حیوانات و زندگی آن ها را از بین می برد.گوشت ،ماهی ،تخم مرغ ،عسل ،محصولات لبنی توسط افراد وگان مورد استفاده قرار نمی گیرد و به جای آن از محصولات گیاهی استفاده می شود.کلمه وگان نیز برای اولین بار در سال 1994 توسط دونالد واتسون یکی از بنیانگذاران انجمن وگان به وجود آمد.


در ادامه بخوانید :

پیشنهادهایی برای جلوگیری از ابتلا به کبد چرب

۱۰ راه مفید برای دریافت ویتامین D بدون نیاز به خورشید!

تحقیقات جدید نشان می دهد اکثر مکمل های ویتامینی و مینرال ها اثر مثبتی در سلامت ندارند !!!

فواید خوردن سیب سبز به صورت ناشتا !

علائمی که نشان می دهد شما به پروتئین بیشتری احتیاج دارید ؟


بعدها در سال 1979 کلمه وگان توسط انجمن وگان به این صورت شرح داده شد :

وگانیسم فلسفه و روش زندگی است که در آن از عدم استفاده از حیوانات در تهیه غذا ،لباس ،و دیگر اهداف حمایت می کند.این تعریف همچنان تعریف رسمی اسناد سازمان ها است.به طور خلاصه می توانیم بگوییم همان طور که در بالا اشاره کردیم وگان ها افرادی هستند که از هر گونه  استفاده از محصول حیوانی خودداری می کنند.وگان ها محصولات غذایی را که از حیوانات مشتق شده اند  و  همچنین محصولاتی را که برای تولید آن ها از حیوانات استفاده شده است را استفاده نمی کنند و همچنین  از مواد غیر خوراکی مانند پوست، خز، استخوان، ژلاتین، پشم (پشم گوسفند) ابریشم و غیره نیز استفاده نمی کنند. و به جای آن از پارچه های مصنوعی مانند گیاهان یا اکریلیک استفاده می کنند.این  موضوع شامل محصولات لوازم آرایشی و بهداشتی خانگی که در  تولید آن ها حیوانات نیز مورد آزمایش قرار گرفته اند  و حاوی محصولات حیوانی مانند لانولین، پروپولیس است نیز می شود.

علاوه بر این، وگان ها در قالب برنامه های  سرگرمی (سیرک، گاو نر، باغ وحش، مسابقه اسب و غیره) که از حیوانات استفاده می شود نیز شرکت نمی کنند.در نتیجه گسترش وگانیسم، در حال حاضر رستوران های وگان در کلان شهرها بزرگ وجود دارد.

وگان های وابسته به اخلاق

وگان های اخلاقی مخالف استفاده از حیوانات به عنوان منبع توسط انسان هستند.ابعاد اخلاقی گیاهخواری به شکل تبعیض به نام “گونه شناسی” مربوط می شود که بدین معناست که ارزش دادن به افراد تنها از طریق عضویت گونه ها است.دیدگاه گونه شناسی مبتنی بر تمایز بنیادی بین پارادایم حقوق حیوان در نظریه حیوانات و رویکرد عملی است.یکی از نظریه پردازان حقوق حیوانی، تام رجان  است  که  اعتقاد دارد حیوانات دارای حقوق هستند، زیرا آنها “موضوع زندگی هستند” و آنها توانایی عمل به عقاید و خواسته ها، زندگی عاطفی، حافظه و اهداف دارند و بنابراین تا آنجا که خودشان را برای دیگران بیان می کنند. این نشان می دهد که آنها حق زندگی دارند.طبق گفته رجان، حقوق ناشی از یک موضوع زندگی را می توان برای سایر دلایل معتبر شرح داد، اما استفاده از محصولات حیوانی یعنی لذت، عادت و یا منافع اقتصادی کشاورزان می تواند دلیل کافی برای آسیب رساندن به حیوانات باشد.

گری L. Francione، نظریه پرداز مبنی بر رویکرد Abolitionist به حقوق حیوانی، ادعا می کند که تمام موجودات زنده دارای یک حق اساسی هستند و حق ندارند به عنوان مالکیت دیگران مورد استفاده قرار گیرند و از این موضوع حمایت می کنند که ناامیدی باید زمینه اخلاقی غیر قابل انکار برای همه کسانی باشد که فکر می کنند ارزش ذاتی حیوانات غیر انسانی است.

با توجه به فرانکن، هنگامی که ما قبول می کنیم که اخلاقا صحیح نیست که به حیوانات آسیب برسیم و آنها را بکشیم و دلایل دیگر مثل  لباس یا عادت واجب نیست، گیاهخواری انتخاب نیست، بلکه یک تعهد اخلاقی است.با توجه به فرانکن، پارادایم رفاه حیوانات و یا رویکرد عملی، وضعیت اموال حیوانات را مورد سوال قرار نمی دهد، بلکه راه را برای مردم در مورد مصرف حیوانات بهتر می کند.

در ادامه نظریه های مختلفی در مورد رفاه حیوانات وجود دارد و هر کدام از نظریه ها دلایل مورد احترام خود را دارند .که توسط بسیاری از مردم پذیرفته می شود و باعث می شود که آن ها نیز وگان بودن را یک تعهد اخلاقی بدانند و نه یک انتخاب .

 

مطالب مرتبط

 
0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات