برترین موسیقی های استودیو جیبلی

برترین موسیقی های متن انیمیشن های استودیو جیبلی به انتخاب مجله وارونه

 

برترین موسیقی های متن انیمیشن های استودیو جیبلی

وقتی صحبت از انیمیشن های استودیو جیبلی (Ghibli) می کنیم همه ما تاثیر موسیقی دل نشین و هماهنگ با تصویر این آثار رو نمی توانیم فراموش کنیم، موسیقی دلنشینی که انگار بدون این موسیقی این تصاویر قدرت لازم برای تاثیر گذاری را نداشت.

این موسیقی های زیبا توسط Joe Hisaishi ساخته شده است.آهنگسازی که برای اولین در سال 1984 بار توسط یکی از دوستانش به هایائو میازاکی برای ساخت موسیقی متن انیمیشن Nausicaä of the Valley of the Wind معرفی شد و بعد از ساخت این عنوان هیساشی در تک تک ساخته های میازاکی حضور داشت و همکاری این دو منجر به تولید بهترین انیمیشن های جهان شد.

Joe Hisaishi از دنیای موسیقی الکترونیک می آید و تاثیر آن در کارهای اولیه او کاملا بارز است پس از گذشت سال ها و رشد استودیو جیبلی آثار او نیز تغییر کرد .هیساشی تحت تاثیر هنرمندانی نظیر فیلیپ گلس و گروه سینت پاپ Yellow Magic Orchestra بوده و تاثیر ملودی های مینیمال و فضای الکترونیک در کار های او مشخص است.

در ادامه بهترین آثار او را می توانید گوش کنید.

 

قلعه ای در آسمان 1986

آهنگ: Laputa

قلعه ای در آسمان اولین همکاری میازاکی و هیساشی تحت عنوان استودیو جیبلی است و این فیلم همچنان یکی از محبوب ترین آثار این استودیو است. هیساشی برای ساخت موسیقی این فیلم بیشتر از صدا های الکترونیک و سینتی سایزر استفاده کرده بود و اما از آنجایی که کمپانی دیزنی با مدت زمان موسیقی مشکل داشت (39 دقیقه موسیقی برای 129 دقیقه فیلم) نسخه ارکسترال و دراماتیک آن مجددا در سال 1999 منتشر شد.موسیقی این فیلم سرشار از حس رومانتیک و عاشقانه موزون با تصاویر است.

 

 

همسایه من توتورو 1988

آهنگ : The Path of Wind

هیساشی در این فیلم نیز از پست زمینه موسیقی الکترونیک و سبک سینت پاپ تاثیر زیادی گرفته و توانسته به راحتی حس کنجکاوی و رمز و راز را در کودکان به خوبی به نمایش بگذارد. موسیقی متن این فیلم نیز بعد ها بصورت ارکسترال منتشر شد.

 

پورکو روسو 1992

آهنگ : Bygone Days

با توجه به فضای اروپایی این انیمیشن موقعیت مناسبی فراهم شد تا هیساشی دست بر روی موسیقی کلاسیک اروپا بگذارد و او در این فیلم توانست تا موسیقی کم نظیری را بسازد موسیقی عجیب و رمانتیک با استفاده از نمایه های موسیقی اروپا 

 

شاهزاده مونونوکه 1998

آهنگ : The Legend of Ashitaka Them

شاهزاده مونوکه یکی از حماسی ترین ساخته های استودیو جیبلی است به همین خاطر هیساشی برای ساخت موسیقی متن این فیلم دست به ساخت موسیقی ارکسترال با تم حماسی می زند که موسیقی متن این فیلم کاملا با سایر آثار او متمایز است .

 

شهر اشباح 2001

آهنگ : One Summer’s Day

بسیاری کارتون شهر اشباح را به عنوان شاهکار میازراکی نام میبرند، همچین قضیه ای راجب هیساشی نیز صدق می کند، موسیقی عمیق و تاثیر گذار او باعث شده تا فضایی جادیویی و خیال انگیز فیلم به بهترین شکل ممکن ارائه شود . آهنگ یک روز تابستانی از این آلبوم نشان دهنده تاثیر و عمق موسیقی او است.

ممکن است به خواندن این مطالب نیز علاقه مند باشید