Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

بررسی قسمت نوزدهم فصل سوم انیمه Attack on Titan
انیمه و انیمیشن

بررسی قسمت نوزدهم فصل سوم انیمه Attack on Titan 

جوامع پسامدرن از تکنولوژی‌های اطلاعات و ارتباطات اشباع و به عصر وانمایی (شبیه‌سازی) وارد شده‌اند! از ژان بودریار

با بررسی قسمت نوزدهم فصل سوم انیمه Attack on Titan در خدمت شما عزیزان هستم. شما می تونید بررسی قسمت های قبل رو از اینجا بخونید. قسمت هفتم از بخش دوم فصل سوم انیمه حمله به تایتان بالاخره اطلاعات مفیدی رو که مدت ها منتظرش بودیم در اختیارمون قرار میده ! اطلاعتی که فقط با دونستن بخش کوچیکیش تمام معادلات ذهنیمون به هم میرزه ! که باعث میشه فک کنم ایسایاما یک نابغه هستش !

قسمت نوزدهم فصل سوم انیمه Attack on Titan قسمت بسیار جالب و نسبتا خوش ساختی بود، هیچ ایراد بزرگی نبود که بهش اشاره کنم! البته بحث همیشگیم اینه که جا داره انیمیشن و گرافیک بهتر باشه !

قسمت هفتم از بخش دوم فصل سوم انیمه حمله به تایتان بالاخره بعد 6 سال مارو با رازی که مدت ها منتظرش بودیم رو به رو میکنه ! و بله همونطور که تا الان خیلی ها حدس زده بودیم زندگی بیرون دیوارها جریان داره اونم در چه سطحی !!!!

با مشخص شدن این داستان کلا همه چیز به هم میریزه و کلی تئوری توطئه مطرح میشه که در ادامه باهم به بررسیشون می پردازیم! 

جدا از این راز بزرگ ، ارمین هم بعد از تبدیل شدن به تایتان هوشمند به هوش میاد و ارن براش داستان رو تعریف میکنه. آرمین هم بعد شنیدن اولین چیزی که به ذهنش میاد اینکه چرا من ؟ چرا اروین نه؟ سوالی که شاید هنوز خیلی ها درگیرش هستن و با حرف های لیوای به نوعی قائله خاتمه پیدا میکنه !

راستی تا آخر انیمه رو دیدن ؟؟؟ تو این قسمت بعد از اندینگ و قبل از خلاصه قسمت بعد برای اولین بار تو کل انیمه بخش کوتاهی به نمایش دراومد و این بخش اشاره به کودکی گریشا در دنیایی خارج از دیوارها داشت جایی که به شدت من رو یاد اروپا بعد از جنگ جهانی دوم انداخت! این تصاویر رو هم در ادامه یه بررسی ریزی میکنم!

نکته

 • به دلیل اهمیت اطلاعات فاش شده درون زیرزمین گریشا تمرکز بررسی روی این اطلاعات هستش و بقیه قسمت رو یه مرور میکنم فقط
 • یه سری شفاف سازی بکنم! فصل سوم انیمه اتک آن تایتان فصل آخر این انیمه نیست ! و تازه صحبت هایی از ساخت فصل 4 هم شده !
 • فیلم های سینمایی این انیمه یا هر انیمه دیگه ساید استوری های داستان هستن ! و ربطی به خط داستان اصلی ندارن پس اگه فرضا اشاره میکنم به مضوعی که اعلام میکنم برای اولین بار این اتفاق میوفته منظور در خط داستان اصلی انیمه هست نه ساید استوری ها!!!
 • بعضی از کامنت هارو که میخونم میبینم خیلی هاتون اطلاعات و سواد لازم برای فعالیت در زمینه انیمه رو دارید!!! پیشنهاد دارم چه با وارونه چه برای یه وب سایت دیگه چه برای بلاگ خودتون هم که شده باید در این زمینه فعالیت کنید! و فرهنگ سازی کنید.

لطفا قبل خوندن بررسی این قسمت مطالب زیر رو هم یه نگاهی بندازید.


در ادامه با بررسی قسمت نوزدهم فصل سوم انیمه Attack on Titan همراه من باشید.

آرمین

خب آرمین بعد از تزریق سرنگ و خوردن برتولد تبدیل به تایتان هوشمند یا بهتر بگم تایتان بخار زا میشه ! آرمین با شنیدن صدای زجر و ناله یه مرد بلند میشه که به نظر می رسه صدای برتولد باشه ! آرمین حین خواب و بیداری تصویر تایتان بخار زار و می بینه که در حال اشک ریختن هستش ! حالا این شخص گریان خودش هست یا برتولد یا شخص قبل این دوتا که قدرت تایتان بخار زا دستش بوده معلوم نیست!

چرا گریه؟
چرا گریه؟
هانجی بعد انفجار خیلی عجیب و جدی شده !
هانجی بعد انفجار خیلی عجیب و جدی شده !

بعد بهوش اومدن با دستور لیوای ارن داستان رو برای آرمین تعریف میکنه! آرمین هم تشتکش میپره و دوباره سوال اصلی قسمت قبل مطرح میشه ! اروین یا آرمین ؟ حتی خود آرمین هم اعتقاد داره که باید سرنگ به ارن تزریق می شد نه من و اشاره میکنه که نمیتونه جایگزین مناسبی برای اروین باشه ! همون لحظه لیوای هم تاکید میکنه تو جایگزین اروین نیستی بلکه جانشینش هستی و استعداد خاصی داری که بقیه نداره به همین خاطر بساطت رو جمع کن و من و سایرین رو از تصمیمی که گرفته شده پشیمون نکن !!!

اینفوگرافی

اینفوگرافی این هفته هم اشاره به کلیدی داره که قفل اسراسر دنیای اتک آن تایتان رو باز میکنه!

زیرزمین

اینجا ارن عین دخترا اینجوری بود که عه باز نمیشه چیکار کنیم ! بعد لیوای هم اینجوری بود بابا بکش کنار بچه جون میخوای بگی من یه ارتش و سر هیجی باخت دادم ! با یه لگد سنگین در را می شکند!

بعد 6 سال انتظار بالاخره وقتش میشه تا با بزرگترین راز انیمه رو به رو بشیم ! سوالی که از ابتدا ذهن شخصبت های اصلی و بینندگان رو به خودش جلب کرده بود!

آیا بیرون دیوارها آدم های دیگه ای زندگی می کنن؟

قبل اینکه به جواب این سوال یه نگاهی کنیم باید اشاره کنم این قسمت فلش بک های جالبی داشت که هم نوستالژیک بودن (هم برای ما هم برای شخصیت های اصلی میکاسا و ارن) و هم حاوی اطلاعات ریزو درشت!

بررسی قسمت نوزدهم فصل سوم انیمه حمله به تایتان

فلش بک لحظه رفتن به سمت خونه ارن و میکاسا عالی بود ، موسیقی ناب، تصاویر مناسب فضاسازی عالی و یادآوری خاطراتی که سال ها فراموش شده بودن!!!

بعد این تصاویر ارن با میکاسا و لیوای و هانجی میرن تو زیرزمین و بعد کمی گشت و گزار دفترچه خاطرات گریشا یاگر رو پیدا میکنن و رازی رو که همه منتظر شنیدنش بودیم برملا میکنن!

تئوری توطئه

خب همه دیدیم و فهمیدیم بیرون دیوارها نه تنها انسان های دیگه ای زندگی میکنن بلکه به شدت پیشرفته تر از انسان های داخل دیوار هستن !!!

همین افشای بزرگ همه چی رو می ریزه به هم و کلی داستان رو پیچیده تر و وسیع تر میکنه ! هر چی جلوتر میرم با این حس مواجه میشیم که علنا هیچی نمیدونیم !!!

اولا باید بگم اینجا یکسری حدس ها میزنم اما سعی میکنم اسپویل نکنم چون فکر میکنم قسمت بعدی خیلی چیزا مشخص میشه اما خب خوشحالم میبینم حدسیاتی که از قسمت 11 به این ور راجع بهشون صحبت کردیم درست از آب در اومدن !

بررسی قسمت نوزدهم فصل سوم انیمه حمله به تایتان

این تصویر به خودی خود همچی رو لو میده ! الان میرم تو کارش !

با توجه به سیاه و سفید بودن عکس مشخص میشه رنگ موهای مرده با رنگ موهای زن و بچه فرق میکنه ! خب اگه مثل من برای زمان تلویزیون های سیاه سفید باشید چش بسته میگید رنگ موهای زنه و بچه بلوند هستش!

کمی در عکس و مشخصات صورت مرده هم دقت کنید میفهمید ایشون کسی نیست جز گریشا یاگر عزیز !

خب گریشا از بیرون دیوار اومده همه میدونیم ! وقتی تو دفتر خاطراتش هم عکس یه زن و بچه هست به راحتی میشه حدس زد، گریشا خارج دیوار ها زن و بچه و زندگی لاکچری داشته!

اینجا شاید اسپویل باشه میتونید نخونید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

بررسی قسمت نوزدهم فصل سوم انیمه حمله به تایتان

موی طلایی ! موی طلایی ! موی طلایی!

رنگ موهای زیک طلایی هستش ! از دست پدرش ناراحته ! و به ارن هم میگه ما هر دو قربانی پدرت هستیم!

رنگ موهای تایتان زن مو طلایی !!! در دوجا ظاهر میشه !!! قسمت اول که مادر ارن رو میخوره و قسمت 11 فصل 2 که به ارن حمله میکنه! که همون موقع هم شک به این داشتیم که هوشمند باشه !

دیگه فک کنم داستان رو گرفتید ادامه اش نمیدم!!!!

اما خب بریم سراغ اصل داستان! با این اطلاعات فاش شده اولین چیزی که مطرح میشه اینه که اگه بیرون دیوار یه دنیای مدرن و مجلل هست ! اینا تو دیوار چه غلطی میکنن!!! 

موندن در جهل و عقب ماندگی تکنولوژیکی چه سودی میتونه برای دولت و شاه سرنگون شده داشته باشه که این همه سال مردم رو با دروغ و ترس در حالت سکون نگه داشتن !!!!

از طرفی اون ور دیواریا چ فکری میکنن که تو این صدسال هیچ سری به اینا نزدن و وقتی هم زدن بهشون حمله کردن!!!

همه اینا یه طرف مفهوم اصلی که این وسطه یه طرف !!!

اصل مهمی که ایسایاما دائما داره از اول فصل 3 بهش اشاره میکنه تحریف واقعیت و تاریخ و سانسور شیپ عمیق اطلاعاتی هستش!!!

بررسی قسمت نوزدهم فصل سوم انیمه اتک آن تایتان

تحریف واقعیت

راجع به تحریف واقعیت و تاریخ باید بگم ایسایاما داره ذهن بیننده یا خواننده رو درگیر این میکنه که از کجا میدونی تاریخی که در دنیای واقعی به عنوان تاریخ بهت داده شده واقعی هستش ! از کجا میدونی دولت ها و مسئولین سراسر جهان چه باهم چه بصورت جداگانه دائما درحال تحریف مسائل روز واقعی دنیا و گذشته بشریت نیستن !!! پیشنهاد میکنم راجع به مبحث هایپر رئالیتی/ واقعیت حاد /فراواقعیت کمی مطالعه کنید!!

بررسی قسمت نوزدهم فصل سوم انیمه Attack on Titan

فراواقعیت مفهومی است برای توصیف راهی که آگاهی انسانی، واقعیت را در دنیایی که انبوه رسانه‌ها قادرند به هر اتفاق یا تجربه اصیل شکل دهند یا آن را فیلتر کنند، درک می‌کند.

سانسورشیپ اطلاعات

جدا از مبحث تحریف تاریخ و واقعیت که خیلی دردناک هستش ! مبحث مهم بعدی که به شدت در حمله به تایتان برجسته هستش ! اصل سانسور اطلاعات هست ! چیزی که در جامعه مدرن به شدت اهمیت داره و به نوعی برتری زیادی به دارندگان و کنترل کنندگان اطلاعات میده !

اشاره میکنم به سانسور شیپ عمیق و اساسی در شوروی سابق ، روسیه فعلی ، چین ، کره شمالی ( به نظر کره شمالی به شدت شبیه مردمان داخل دیوار هستن!!!) و… از طرفی غول های تکنولوژی مثل گوگل با تغییر دائمی نتایج سرچ درحال فیلتر کردن و سانسور اطلاعات در سطح عظیمی هستن!!!! 

کودکی گریشا یاگر 

بررسی قسمت نوزدهم فصل سوم انیمه اتک آن تایتان

خب این قسمت بعد اندینگ تصاویری از کودکی و دنیایی که گریشا زندگی میکرده به ما نشون میده خواهر گریشا فی و مادرش !

دنیایی که شاهدش بودیم با توجه به ساختار جامعه بسیار پیشرفته تری نسبت تمدن داخل دیوار هست !

بالن های پرنده با توجه به نام امن بودن زمین به دلیل وجود تایتان ها خیلی منطقی به نظر میومد و اشاره به دیوار و خارج نشدن از دیوار به نظر میاد این تمدنی که گریشا توش بزرگ شده از وجود تایتان ها با خبر هستن و اونها هم با کشیدن دیوار خودشون رو از تایتان ها ایزوله کردن !

اما نکته جالب اشاره مادر گریشا به نصب بازوبند بود ! بازوبند تقریبا رو دست همه بود !

بازوبند در دنیای واقعی در زمان جنگ جهانی دوم رو دست آلمان های نازی و مردم یهود اسیر شده بود ! در جنگ جهانی دوم و شهرهای اشغال شده توسط نازی ها از بازوبند هایی با مثلث داوود برا جدا کردن یهودی ها از سایر مردم استفاده میشد که این بازوبند تو انیمه بیشتر شبیه دستبند یهودی ها بود تا نازی ها !!!

شما اینم در نظر بگیر اسم راینر و برتولد آلمانی هست و اسم آنی انگلیسی !

بازوبند یهودی ها در جنگ جهانی دوم از سال 1939 تا 1945 برای جدا کردن یهودی ها توسط نازی ها استفاده می شده
بازوبند یهودی ها در جنگ جهانی دوم از سال 1939 تا 1945 برای جدا کردن یهودی ها توسط نازی ها استفاده می شده

از طرف دیگه با توجه به بالون پرنده به نظر میرسه تکنولوژی موجود در دنیای متمدن گریشا به شدت شبیه تکنولوژی انسان ها در جنگ جهانی دوم بود !!!

به روز رسانی »

 امیدوارم از بررسی قسمت نوزدهم فصل سوم انیمه Attack on Titan خوشتون اومده باشه. نظر شما راجع به این قسمت و مجموع اتفاقاتی که تو فصل سوم افتاده چیه ؟ نظرات و حدسیاتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

224 دیدگاه

 1. ارن

  با سلام
  اولین نظرمه
  معمولا تو سایتها نظر نمیدم. شما ببین چقدر این انیمیشن برام مهم بوده و همچنین چقدر نقدهای شما جالب بوده که حاضر شدم این چند خطو بنویسم و البته خیلی هم خوشحالم و لذت میبرم.
  نظر کاملم رو انشالله وقتی نقد قسمت اخرو دیدم میزارم ولی یه جمله تو نقدتون دیدم که خیلی بهم چسبید و منو واداشت تا اینو همینجا بگم:
  “کره شمالی ( به نظر کره شمالی به شدت شبیه مردمان داخل دیوار هستن!!!)”
  این تشبیهی بود که هنگامی که این انیمیشنو میدیدم تو ذهنم شکل گرفته بود وقتی دیدم شما هم اینو گفتید خیلی برام جالب بود! همچنین در مورد سانسور هم باهاتون موافقم و البته اینو بگم که حتی کشورهای مقابل این کشورها هم از سانسور اطلاعات استفاده میکنند منتها بصورت خیلی حرفه ای تر و زیرکانه تر بطوریکه بتونن همچنان حفظ ظاهر کنند و پز آزادی جریان اطلاعتو بدن ولی از طرف دیگه کانالهای اطلاعاتی که به مردم خوراک میدن رو طوری کنترل کنند که در راستای اهداف خودشون اطلاعات دست چین و به مردم تزریق بشه
  نمیدونم الان همینجوری یهویی احساس کردم این جریان تزریق اطلاعات چقدر شبیه به جریان تزریق سرنگ تو همین انیمیشنه!!! در واقع با تزریق اطلاعات مورد نظر به مردم میتونی اونارو آلت دست قرار بدی و در راستای اهدافت به حرکت دربیاری حتی اگه اون هدف جنگ جهانی باشه!
  اصلا شاید پیام انیمیشن همین باشه!

  1. علی دست پیمان

   ممنون از نظرت و خیلی خوشحالم که از بررسی ها خوشت اومده کنترل جریان اطلاعات مبحث جالبی و متاسفانه واقعی

 2. جواد

  سلام اقای دست پیمان خوبی چرا تحلیل قسمت ۲۰ فصل سه رو نمیزاری

  1. علی دست پیمان

   تحلیلش طولانی بود الان منتشر شد

 3. محمد

  مشکل اینه که اگه حرف از شیطان است پس حتما دین و مذهبی درکار بوده و توی تمام مذاهب شیطان مظهر بدی و پستیه پس یه نفر چرا باید با شیطان معامله کنه تا کارای خوب انجام بده این نشون میده داستان گریشا یه مشکلی داره و یه ابهام دیگه اینکه یمیر دقیقا چی به اون شیطان داده بایه سیب که کسی بهت قدرت تایتان نمیده

  1. carol

   درست مثل تاریخ امروز جهان به نطر میاد هر دو طرف دچار یه سری مشکلا در رابطه به تاریخ شدن

 4. علی عرب

  نویسنده دنیا رو به دو قسمت تقسیم کرد یک جزیره فرزندان یمیر و یک تقریبا قاره است به فرزندان مارلی
  بحث اینه که بعلت تعاقد یمیر با شیطان جای تامل دارد وقتی بقول پدر ارن در اون زمان مردم تونستن جاده درست کنن و غیره چرا باید برود سراغ شیطان
  و باتوجه به تاریخ های که گفته شده مشخص یک طرف دارد تاریخ تحریف شده ارایه میده
  و تو اون صحنه که پدر یاگر داشت برای پسرش تاریخ اجدادش میگفتن قبول میکرد ولی در عوض زیک طاقت حرف ها رو نداشت و اون ها رو فروخت
  یک نقطه خیلی ریز اینکه فقط فرزند های یمیر میتونن تایتان بشن بخاطر اینه که اونجا دنبال داوطلب میکشتن بین فرزندان یمیر یعنی فقط مردم تو دیوار و منطقه فقیر نشین میتونن این کار انجام بدن
  پس راینرو برتولت و آنی از نسل همین مردم داخل هستند و بخاطر اینه که هنگام ورود اونها به داخل دیوار سنشان پایین بود و نویسنده می خواهد بیان کنه که اگر میخواهی یک ملت رو شسشویی مغزی بدید از کودکان آغاز کن
  یمیر قبل از مردن قدرت رو بین 9 تیتان تقسیم کرد که اینها در زمین فساد کردن البته طبق گفته مردم مارلی که پس از جنگ تایتان ها توانستند 7 قدرت تایتان رو مردم مارلی ببرند که 2 تا بعدی همون تایتان جغد بوده و تایتان مادر که بنظر من الان داستان اینقدر پیچیده شده که نویسنده می‌تونه راحت داستان رو پیش ببره
  پس راینر می‌خواستند ارن رو ببرن تا بتونن قدرت تایتان 8 رو بدست بیاورند و میماند تایتان مادر
  البته مشکل ارن اینکه خون اون از پادشاه نیست پس نمیتونه تایتان مادر تبدیل شود مگر اینکه بتونه زیک رو بخوره

  1. carol

   الان تایتان مادر(بنیانگذار) هم دست ارن هستش. اگه دقت کرده باشید تو نیمه اول فصل 3 گریشا فریدا ریس که تایتان بنیانگذار بود رو خورد و بعد هم ارن گریشا رو خورد در نتیجه الآن دو تا از 9 تا تایتان دست ارن هستش. قدرت کنترل تایتان ها با فرباد از قدرت های تایتان بنیانگذار که ارن بازش کرد.

 5. Iliya

  آقای دست پیمان چیشد؟؟؟

  1. علی

   آقا یه روز گذشت اون بررسیتو بزار دیگه خسته شدم از بس اومدم تو سایتت دیدم نیست??

   1. علی دست پیمان

    آقا چرا ناراحت منتشر شد

 6. علی

  کسی از آقای علی دست پیمان خبر داره ؟؟؟ شاید گوشی یا لپتابشو گم کرده?? بابا برادر این بررسیتو بزار دیگه..

  1. sr

   بهش زمان بدید یه کم… خیلی حرفا واسه گفتن داره تازه تمرکزم میخواد…
   اتل متل توتوله که نیستش…
   منم منتظرم ولی بهتره صبر کنیم 🙂

 7. Kourosh.Di

  ببخشید بررسی رو کی قرار میدید

 8. آریا

  حاجیییییییییییییی
  چقدر دردناک بووووود قسمت 20
  و چقدر پر از اطلاعات
  نصف داستان رو فهمیدیم
  من یکی که نمی دونم حالا طرف غول ها رو بگیرم یا طرف ارن اینا
  ای کاش در مورد یمیر که با شیطان پیمان بست بیش تر توضیح بده

 9. علی عرب

  سلام
  در خصوص قسمت 20
  اینکه شیطان با یک خانم قول و قرار گذاشت و تو عکس دست خانم سیب بوده جای تامل دارد
  مشخص شده که از لحاظ مذهبی داستان یهود پیش می‌بره و اعتقاد بعضی ها به عدم نژاد برتر اینها و بالعکس آنها رو نسل بد میبینن
  حالا فهمیدم چرا زیک این اعتقاد ها رو داره
  الان متوجه شدم چرا یاگر اومد به داخل شهر دیوارها میخواهد قدرت رو ببره و وقتی فهمید که فریدا قدرت رو داره ازش گرفت
  و مشکل اینها اینه باید یکی که خون پادشاه در رگ دارد این قدرت رو کامل داشته باشد
  صحبت زیاده ولی فایده ندارد باید بنشینیم به بررسی مدیر جان

 10. sr

  خدااای من
  قسمت 20 قلبم رو به درد آورد حس میکنم سینه م سنگین شده…
  حجم زیاد اطلاعات و البته خیییلی پیچیده و دردناک 🙁
  ولی چرا ارن توی زندان بود…کدوم نافرمانی و اینکه غولهایی که نشون داد چقدر شبیه اونایی بودن که به تراست اومدن
  بی صبرانه منتظر بررسی جناب پیمان هستم

  1. علی

   به خاطر اینکه تو شیگانشیا به لیوای حمله کردن اونجان. ای وای ولی عجب قسمتی بود!!!?? (در جواب به اینکه این تایتانا همون تایتان های تراستن) به نظرم چون انسان ها همین جوری هی تایتان کشتن اونا دیگه بالاخره رسیدن به خط مقدم و به تراست حمله کردن. چون از اون ماجرا حدود17 سالی می گذره. ولی معلوم شد هاجیمه ایساما فیلم هندی زیاد دوست داره.??

 11. هادی

  سلام من قبلا قسمت بیستم رو به صورت نقاشی دیده بودم و باید بگم اطلاعات جالبی رو میده توی اینترنت سرچ کنید مبارزه با تایتان ها داستان زندگی گریشا ( خطر اسپویل) بعد تو آپارات ببینیدش مانگای رنگیه

  1. علی عرب

   اشتباه است نگاه کردن مانگا آخه اون شوق اشتیاقت از بین میبره اشتباه نکن من که مانگا رو ندیدم ولی قسمت 20 برام جالب بود

  2. علی عرب

   منتظر بررسی مدیر هستم چون دوست دارم نگاه اش به این قسمت آخه از بعد دینی و مذهبی و سیاست و غیره

 12. علی عرب

  سلام زودتر قسمت رو ببینی آدم نمیتونه بحث کنه اطلاعات قسمت رو نمیدم فقط تو این قسمت اینقدر اطلاعات سرازیر میشه که باید چند بار تماشا کنید
  و فقط خوشحالم که یکی از پیشبینهایم تو کامنت ها درست از آب درآمد
  قسمت جالبی بود و شک آور فقط همین میتونم بگم فقط یک سری غول ها رو خواهید دید فقط دقت کنید قبلا کجا اونها رو دیدی

  1. علی عرب

   اینقدر اطلاعات داده شده که مغزم هنگ کردم فقط دارم داستان جمع جور میکنم تا بفهمم چی شده
   فقط باید گفت احسنت آقای نویسنده

  2. علی عرب

   فقط مدیر جان فکرمی‌کنم این قسمت واقعا کار سختی دارید جهت بررسی قسمت چون دنیایی از اطلاعات داده شده که باید یکی یکی توضیح داده شود باور کنید واقعا مردم داخل دیوار اگر من جای اینها بودم با اینهمه اطلاعات دیوووواااانه میشدم

   1. علی دست پیمان

    من که هنوز دستم به نسخه زیزنویس انگلیسی نرسیده ! نسخه ژاپنی هست اما بدون زیرنویس!

    1. سعید میرزا

     انیمه جی پی دات نت 😀 😀

     1. سعید میرزا

      جِی پی

     2. علی دست پیمان

      سپاس

     3. سعید میرزا

      خواهش میکنم

 13. علی عرب

  سلام تازه قسمت 20 رو دیدم نمی‌تونیم چیزی بگم تا دوستان عصبی نشن ولی خیلی جالب و شک آور هست صحبت ها رو بزارید بعد دیدن دوستان

  1. آریا

   داداش تو از کجا می بینی بگو ما هم ببینیم….اقای دست پیمان لطفا بزارید اسم سایت رو بگه منم می خوام ببینم قسمت جدیدو

   1. علی عرب

    سلام من از یوتیوب تو کانال انیمه ولی ترجمه آن عربی هست

   2. سعید میرزا

    چون نمیشه لینک گذاشت مجبورم اینطوری بنویسم:
    از انیمه جی پی دات نت ببین، هاردسابه، دانلودم داره

    1. سعید میرزا

     جِی پی

 14. مهدی

  من یه چیزی بگم بحث فول متال رو تموم کنم
  حرف درست رو اقای دست پیمان زدن که گفتن برداشت های مختلف میشه از انیمه و فیلم ها در سن های مختلف……یه سری بچه رفتن انیمه بین شدن نه میدونن روان شناسی چیه نه میدونن کلیشه و کپی چیه
  شما یکم به این نکات دقت کنی می بینی که در طول زندگیت فیلم یا انیمه ی چرت و پرت که می خوان دوتا بچه رو بنشونن تو خونه رو زیاد دیدی
  بهتره که بعضیا از خواب غفلت بیدار شن و واقع بین باشن و منطق یه سری انیمه رو بیش تر درک کنن
  مثلا همین اتک ان تایتان الکی که نیومده بنویسه از خودش یه چیزی ایسایاما
  کلی فکر و منطق و پیام تو ذهنش بوده اومده با الهام از المان های زندگی اینو نوشته
  بعد بعضیاتون برید پسر شجاع ببینید
  لطفا کسایی که نه دو تا فیلم دیدن نه دو تا مقاله و کتاب خوندن نیان نظر بیخودی بدن نقد کنن
  حتی خود من هم مقامم در اون حدی نیست که بیام چیزی رو نقد کنم ….فقط دارم نظرمو میگم
  هرکی خواست گوش نده
  مثلا شما ببین یارو چقدر فلسفه به کار برده parasyte the maxim رو نوشته
  الکی نیس که بیاد چن تا بچه برداره با چن تا کتاب که مثلا درباره ی کیمیاگری….با فلسفه ی یه بچه ی دوساله از رندگی بکنه توی انیمه که …..
  بله عزیزم ….اینجوریاس …..حالا منم نمیام بگم تمام حرفام درسته ممکنه 10 سال دیگه بعضی نظراتم تغییر کنه اما اصلش همیناییه که گفتم

  1. آروین

   با این حرفی که زدی من فهمیدم اصا انیمه رو ندیدی و اگر هم دیدی انقدر درکت پایینه که متوجه ی هیچی نشدی
   شما از فول متال فقط کیمیا و جادو و بچه ی دوساله رو فهمیدی؟
   باشه اگه میخوای انقد بسته فک کنی من مشکلی ندارم اینم بگم من جز کسایی نیستم که فوتبالیست ها و پسر شجاع میکنم
   من نظرم رو گفتم و جامعیت نظرم رو مطرح کردم
   شما اتک رو میبینی ولی مطمئنم که انقدر ضعیف هستی که الآن اگه ازت بخوام تفسیرش کنی عاجزی
   این چیزی که نوشتی تفسیر و درک و فهم غلط و ناقص و بی بنیه ای از کیمیاگر بود
   اگه اینطوره از نظر من اتک هم یه چیز بی خوده
   در ابتدا این بحث مطرح میشه که ما چرا بین دیوار ها قایم شدیم و این حقارت رو تحمل می کنیم
   خب اگه حافظه ی این افراد پاک شده چرا باید همچین خواسنه ای داشته باشن؟
   خب این یه چیز عقلیه که آدم دربرابر چنین دشمن قدرتمندی که فقط انسان شکار میکنه قایم بشه و دیوار بکشه و از نظر من این بحث بی معنیه
   اگه بحث جادو باشه تایتانام از جادو به وجود میان
   در ادامه مطرح میشه که ایمیر با شیطان معامله کرده و از این جور چیزها
   و هزار تا چیز جادویی توش وجود داره که خیلی هاش حتی به قول دوستمون حتی توی جهان انیمه هم تعریف نشدن و بی منطق هستن
   در حالی که کیمیاگری یک جادو نیست و شاید برعکس پرکاربرد ترین و ملموس ترین قانون و قائده ی زندگی مونو مطرح میکنه:
   قانون معاوضه ی برابر
   این که شما یه انیمه رو که هنوز تموم نشده با فول متال مقایسه می کنی نشون میده شما چقدر بارته
   بچه ی دوساله کدومه
   توی انیمه نشون میده چون پدرشون مرتب درباره ی کیمیاگری تحقیق و مطالعه می کرده بهش علاقه مند میشن و حالا بقیه ی حوادث پیش میاد
   آیا توی اتک گفته میشه چرا یه بچه ی هفت ساله میتونه با چاقو دو نفر خلاف کار رو بکشه؟
   اگه حرف می زنید با منطق و دلیل و استدلال حرف بزنید و نظر بدید نه اینکه به خاطر اینکه از یه چیزی همین طوری و چشمی خوشتون نمیاد اون رو با توجیه های مزخرفی مثل جادو و اینا به کار ببریم

   1. آروین

    عذر میخوام آخرش اشتباه شد:
    زیر سوال ببریم

   2. مهدی

    کاملا مشخص شد دیگه
    معلوم شد شما حداقل دو تا انیمه یا فیلم ندیدی دیگه
    داداش کمی که در دنیا کنکاش کنی متوجه میشی خیلی ساده اگه بخوای داستان بنویسی یا کلیشه میشه یا کپی یا یه چیز بیخود
    تازه من نگفتم فول متال انیمه بدیه
    گفتم که من از وقتی دو سالم بود این قانون معاوضه ی برابر رو در زندگی فهمیده بودم
    تنها نقطه ی عطف فول متال رو در روابط انسان ها با هم در این انیمه میدونم
    بعدشم متوجه شدم که شما با دقت نگاه نمی کنی انیمه رو
    اولا میکاسا کلی شوکه شده بود….دوما قدرت خاصی توی کشتن ادم ها داره…..سوما یارو پشتش به میکاسا بود
    بعدشم …. این چیزایی که من از اتک دیدم بیشتر توی فاز ژنتیک بوده تا جادو……اگه میشه اسپویل نکن بقیشو
    بعدشم فکر می کنم خیلی از قسمتای فول متال بچه گانه و حتی انیمیشن این انیمه برای بچه ها بود

    1. آروین

     اولا که بچگانه نیست
     دوما هر انیمه ای که توش آدما خورده نشن بچگانه حساب نمیشه
     قانون رو فکر می کنی از دو سالگی یاد گرفتی هزار چیز رو تا الآن یاد نگرفتی حتی تا دویست سالگی
     داستانش هم اصلا ساده نیست و شما کلا راحت تشریف داری و همه چیز را ساده میبینی

     1. مهدی

      داداش کم اوردی دیگه داری چرت میگی ….. پایان بحث

     2. آروین

      حله برادر
      اگه باعث ناراحتی شدم عذر میخوام
      و میخوام که این بحث تموم بشه چرا که در نهایت انسان ها نظر های مختلفی دارند
      ولی چقدر خوبه که با استدلال و دلیل و با منطق اون رو عرضه کنند
      به هر حال مرسی از شما

     3. مهدی

      نه بابا ناراحت که نشدم هیچ …حال هم کردم
      من موندم چرا اینقد غیرتی شدم یهو
      حق با شماست کاملا…..نظر انسان ها فرق داره بالاخره
      مرسی از شما

     4. علی دست پیمان

      آفرین به شما دوتا که انقدر بافهم هستید،دمتون گرم

     5. آروین

      آره دوست من احتمالا wrath(خشم) و pride(غرور و تعصب)
      برای مدتی بر شما غلبه کردند?????

 15. محمد

  سوالی از مدیر سایت داشتم چرا نوشتن ایمیل الزامیه
  هربار که نظر بدیم باید ایمیل رو بنویسیم

 16. آریا

  تازه نظر اقای خادم رو دیدم و باید بگم :
  واقعا ازخیلی جهات درباره ی کیمیاگر تمام فلزی درست می گید ولی به نظرم کل فلسفه و قدرت های داستانش کلیشه ای بود یکم برای من ولی خدایی اخرش رو خیلی قشنگ ساخته بودن
  بعدشم یه مشکلی که انیمه ها و حتی فیلمای جدید دارن اینه که شخصیت منفی شون هدف درست و حسابی نداره …..انیمه هایی هم که موفق بودن جای خالی این هدف رو به خوبی پر کرده اند
  برای مثال انیمه ی دفترچه ی مرگ که کلا دارک بود و ویلنش خود شخصیت اصلی بود و عطشش برای به دست اوردن جایگاه خدا قابل درک بود
  یا حتی همین انیمه ی اتک ان تایتان که ما هدف شخصیت های بد رو نمی دونیم اصلا
  بنابر این به نظر من اگه اتک ان تایتان پایان خوبی داشته باشه به راحتی میتونه به بهترین انیمه ای که دیدم تبدیل بشه

  1. خادم

   مرسی از پاسختون
   فقط اینکه گفتین قدرتاش کلیشه ای ان اینو بگم که واقعا من توی هیچ انیمه و فیلم و سریالی ندیدم که اینقدر خوب و جذاب و با استدلال و منطقی از قدرت های فراطبیعی استفاده بشه
   من همچین طراحی صحنه های اکشنی رو در هیچ انیمه ای(میگم من ندیدم) که انقدر زیبا از این قدرت ها استفاده کنه
   چون خیلی از چیز هایی که درباره ی کیمیاگری مطرح می کنه در عالم واقعیت وجود داره یا قوانینی هستن که در زندگی روزمره وجود دارن یا حداقل توی جهان اون انیمه تعریف شدن و منطقی هستن
   مثلا قانون معاوضه ی برابر که خیلی قابل تامله!
   بعد به نظر من فول متال اصلا برای یک سن خاص نیست و ویژگی ها و درونمایه هایی برای همه ی سنین درش گنجانده شده
   مثل
   روابط خانوادگی
   دوستی های ساده
   جنگ های خونین
   سیاست های پیچیده
   و خیلی چیز های دیگه
   و فکر می کنم مفاهیم بسیار عمیقی علاوه بر ساده بودن زبانش داره
   مثلا همونوکلوسی که داخل فلاسک بود و میخواست دنیا رو ببینه بدونه بقیه جاها چه خبره(مثل اتک که میخوان ببینن بیرون دیوار چه خبره)
   و یا کار هایی که شاید به نظر مون احمقانه بیاد ولی همین یک تا دو قرن پیش ما انسان ها داشتیم این کارها رو با هم انجام می دادیم
   مثل ون هوهنهایم که حتی یه اسم نداشت و انسان های دیگه اون رو برده کرده بودن و هدف داشتن اسم داشتن آزاد بودن که مهم ترین ویژگی یک انسان است رو از اون گرفته بودن…….
   و مورد بعدی به نظرم شخصیت پردازیه
   باز به نظر من هیچ انیمه ای انقدر تو پردازش و القای شخصیت ها به مخاطب موفق نبوده
   و برتری دیگه ای که داره موسیقی متن بسیار زیبای اونه و حالا بحث های تخصصی دیگه…
   ولی من به نظر شما احترام میذارم و تمام نکات بالا نظرات و برداشت های من بود ولی به چیزایی که گفتم فکر کنید?

   1. آریا

    همون طور که گفتم در اکثر موارد باهاتون موافقم ولی فقط در مورد کیمیاگری خیلی مواردی داشت که احساس می کنم با تلفیق چند تا داستان درباره ی جادوگری بوجود اومده

    1. آریا

     و یک نکته ی دیگه ….این انیمه توی تاپ تن منم نیست به دلایلی ….شاید سلیقه ایه ولی جالبه
     اتک ان تایتان …. دفترچه مرگ…..پاراسایت(انگل)……..promise neverland………فصل اول توکیوغول
     kakegurui….(این یکی مخصوصا ) :steins gate
     به نظرم اینا لیاقتشون بیشتره از کیمیاگر

     1. آروین

      اقا شما چی میگین
      آخه فول متال با اختلاف زیاد بهترین و محبوب ترین انیمه در imdb و ریتینگ های دیگه هستش اون وقت شما میگین توی
      top ten من نیست!
      انیمه به این شاهکاری
      کسی که از فول متال اشکال بگیره اصا انیمه بین نیست
      اخه ادم خندش میگیره انیمه ی اول جهان توی تاپ تن شما نی!!!
      واقعا که!
      اره بابا توکیو غول خوبه!
      ادم نگا میکنه انگار نویسندش صبح از خواب بیدار شده داستان رو نوشته
      یه چیز بی سر وته
      توی فصل ۳ که انقدر خودشو خراب کرد من اصا بقیه شو ندیدم
      بعدا این شده اول لیست شما؟؟!!
      اخه توکیو کجا فول متال کجا؟؟!!

     2. آریا

      درباره ی فصل 3 توکیو غول موافقم باهات
      ولی بیش تر یه چیز سلیقه ایه….. حالا انگار تاپ تن من روی جایی تاثیر داره…..نظر خودمه
      اونقدرا هم که شما از فول متال شاهکار ساختین قشنگ نیست…..نمی گم قشنگ نیس ولی انیمه های بهتری هم هست

 17. امیررضا

  و یک فرضیه ی دیگه ای که تو ذهنم هست اینه که مردم خارج دیوار ها با تایتان ها به یه تعامل و صلحی رسیدن که براشون عجیبه که مردم داخل دیوار ها هنوزم دارن با اون ها نبرد می کنن.دقیقا دیالوگی که وقتی گریشا اولین بار به دیوار ها میرسه میگه این هست که {هنوز هم دارین می جنگید؟}

  1. خادم

   دوست عزیز
   گریشا میگه که:
   “نگو که دارید با تایتانا میجنگید”
   چون در خارج دیوار ها هیچ کس با تایتان های غیر شیفتر نمی جنگه و اصلا تواناییشم ندارن
   به خاطر همین تعجب میکنه که چطور و چرا اون آدما
   دارن بیرون دیوار پرسه می زنن
   در واقع وقتی میاد اونجا توقع نداره کسی یا انسانی رو خارج دیوار ببینه
   دلیل اینکه تایتان حیوانی یا زیک از وسیله ی مانور ۳ بعدی خوشش میاد هم همینه چون خارج از دیوار همچین چیزی وجود نداره
   درباره ی اینکه چرا وجود نداره بعدا توضیح میدم
   چون وجود نداره بنابراین هیچ انسانی توانایی مقابله با غول ها رو نداره
   در واقع اهالی خارج دیوار انقدر در معرض حمله ی غول های غیر شیفتر قرار نداشتن که بخوان دربارشون تحقیق کنن یا سلاحی مخصوصشون بسازن
   پس میتونیم اینطور بگیم که هیچ کس در جهان این اثر به اندازه ی اهالی داخل دیوار توانایی غول کشی نداره!
   و این موضوعیه که بیش تر در فصل ۴ بهش پرداخته میشه

 18. امیررضا

  با سلام خدمت دوستان عزیز واقای دست پیمان.در بیشتر قسمت های انیمه مردم داخل دیوار رو نژاد و تبار اهریمنی و شیطانی میدونن که فک کنم برای این باشه که اون ها مردمه ریس اول یا همون تایتان موسس هستن.و ربطی به تفکراتی که بعد از گرفتن قدرت تایتان موسس تو ذهن فریدا و داداش راد ریس اومده داره.
  علامت بازوبند هم که یهودی هارو نشان میداد که خوب یهودی ها اعتقاد دارن که یجورایی از نژاد خدا هستن و جز خودشون کس دیگه ای رو قبول ندارن،درست مثل مردم خارج دیوار. و مردم داخل دیوار ها رو نژاد اهریمنی می نامن چون از خودشون نیستن. البته همه ی چیزی که میگم جز حدس نیست و نظریه و تمام این حرف ها رو از روی انیمه می زنم و بر اسا اسپویل نیست و مانگا روهم نخوندم .پس خیالتون درباره اسپویل راحت باشه.

 19. علی

  مگه ته فصل و ندیدی با اون رییسه قمار کرد بعدشم مساوی شدن…?????

  1. آریا

   اره دیگه…..همینش قشنگ بود

 20. آریا

  یه سوال
  aot junior high چیه ؟

  1. محمد

   یک انیمه چیبی از فصل اول اتک آن تایتان برای بچه ها خوبه آدم یه لحظه از اون فضای دارک انیمه اصلی میاد بیرون

  2. علی دست پیمان

   نسخه ای با طراحی کودکانه برای سنین زیر 13 اما خب این سبک طراحی تو ژاپن خیلی طرفدار داره

 21. آریا

  بعدشم…بدشانسی من اینه که هر موقع از دو سال تا چهار سال دیگه بیاد من کنکور دارم….نمی تونم ببینم

 22. محمد

  آقای دست پیمان ایندوتا لینکو نگاه کن بااینکه انیمه چیبی است ولی صادقانه بگو کدوم گوینده بیشتر حس به کار داده حتی زیرنویس انگلیسی با دوبلش کلمات متفاوت میگه بعد چجوری میگه زیرنویس فارسی جملات تغییر نمیکنه دوبله تغییر میکنه
  هر بار که زبان عوض میشه اصلاحات به مدل محلی بیننده برمیگردن
  https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.aparat.com/v/7wMz0/Attack_on_Titan_Junior_High_Episode_1_english_du%3Famp&ved=2ahUKEwiV2rWDyujiAhVjyqYKHet1AYkQFjAAegQIARAB&usg=AOvVaw33ArpjyLbHV9dnNyqK2O8q&ampcf=1

  https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.mvideo.ir/play/video/1216660&ved=2ahUKEwiV2rWDyujiAhVjyqYKHet1AYkQwqsBMAN6BAgGEAU&usg=AOvVaw22ff49thfc3LqPQcSSWYVF

  1. علی دست پیمان

   من نظر اینم نسخه ژاپنی با زیرنویس انگلیسی خیلی بهتر بود! تو خیلی انیمه ها دوبله اصلا جالب نی به نظر من هیچ دوبله ای حتی نزدیک زبان اصلی و اون حسی که گوینده های ژاپنی ارائه میدن نمیشه ! انیمه بتمن نینجارو من دوبله انگلیسی دیدم داشتم تگری میزدم

   1. محمد

    نه تو قانع نمیشی آخه چجوری میفهمی چی میگه تو فقط داد زدن میشنوی
    بابا دوبله ایران تو جهان سومه یک کلام به اون یارو میگفتی هزینه و بودجه و دوبلور کمه برای دوبله انیمه نه اینکه نظر خودتو قالب کنی

    1. علی دست پیمان

     نه خب شاید دوست های ژاپنی دارم ! دلیل نمیشه هرچی شما فک میکنی درست باشه ! دوبله ایران هم درجهان سوم حرف اول رو نمیزنه ! کی اصلا اینو گفته ؟ من نظر خودم رو به کسی قالب نمیکنم فقط نظرم رو اعلام میکنم و قبولش پای طرف هستش نه من ! در ضمن چیزی رو تحمیل نکردم شما داری سعی میکنی من حرف شمارو قبول کنم

     1. محمد

      چنگیز جلیلوند تو یه مصاحبه گفته البته فک نکنم بشناسی چون شما با زیرنویس بیشتر حال میکنی ظاهرا
      تابلوهه دوست ژاپنی نداری چون اگه داشتی حتما یه ذره از زبونشو میفهمیدی و میگرفتی که وقتی من میگم زیرنویس انگلیسی بعضی کلماتش با کلمات ژاپنی فرق دارن و زیرنویس فارسیم بعضی کلماتش با انگلیسی فرق داره ینی چی
      طرز نگارشت اینطوریه
      سلیقت مهم نیست برام تو گفتی تحریف دیالوگ اصلی
      دیالوگ اصلی تحریف نمیشه دیالوگ توی ژاپن مطابق فرهنگ ژاپن گفته میشه مثل اصتلاحات و ضرب المثل ها و دوبلور باید اینو به فرهنگ ایرانی برگردونه حتی آمریکایی هام برش میگردونن به فرهنگ خودشون
      انقد تو اون توهم یکی داره دنیارو کنترل میکنه گیر کردی همه چیو یجوری میبینی

     2. علی دست پیمان

      شما به دنیا نیومده بودی من چنگیز جلیلوند رو مبشناختم ! خب اگه اینطوره چرا اینقدر داری زور میزنی منو قانع کنی ؟ خیلی راحت میتونی حرفم رو قبول نکنی و این بررسی هارم نخونی ، زور الکی واسه چی میزنی!

     3. علی دست پیمان

      الانم اگه از وارونه و بررسی های من خوشتون نمیاد باید بگم هرچی بیشتر کامنت بزاری به نفع ماست ! یه وقت نگی نگفتم!

     4. محمد

      چرا قیمه تو ماست میریزی
      بررسیات جالبه چون ندیدم یکی اینقد معتاد انیمه باشه که نقدش کنه
      چرا عصبی میشی من فقط خواستم به اون بابایی که پرسیده بود یه جواب داده باشم تو پریدی وسط گفتی تحریف و این چیزا
      ولی بیشتر بحصا به خاطر اینکه تو بررسیات زیاد از مفاهیم سانسور و تحریف استفاده میکنی هی ربطش میدی به نظم جهانی و اینا
      گوگلو بگو از کجا فهمیدی نتیجه رو تغییر میده

     5. علی دست پیمان

      والا من معتاد انیمه نیستم بیشتر معتاد یادگیری هستم و موسیقی ! نقد هم نمیکنم بررسی میکنم !!! خیلی فرق هست بین نقد و بررسی ، عنوان هم زدم بررسی نه نقد ! از مفاهیم سانسور دارم استفاده میکنم چون انیمه داره همیتو میگه منم بررسیش میکنم ، گوگل هم کارش اینه ! از جایی نفهمیدم یه کم تحقیق کنی میفهمی اما خب چون ربان بلد نیستی محدود میشه به محتوای فارسی !!! و در نهایت هم فک کنم دیگه حرفی با شما ندارم 🙁 چون اینجا برای اتک آن تایتان و طرفداراش هست نه بحث غیر مرتبط

     6. محمد

      انگلیسیم نوشتم کسی چیزی نگفته تو از کجا فهمیدی گوگل تغییر بده که چی بشه دنیا بشه یه کره شمالی بزرگتر
      این شرکت کلی شعبه داره کلی کارمند از همه جا کلی خدمات بعد همه رو بسیج کنه چیرو تغییر بدن و برا چی
      همکاری با دولت ها برای جلو گیری از کودتا و همکاری با صاحبان سرمایه برای سود بیشتر؟

     7. محمد

      همه اوتاکو ها همینو میگن
      خب یه ذره مارو از نتایج تحقیقاتت آگاه کن
      یه نظرو نمیتونی بدون غلط املایی تایپ کنی چجوری تحقیق کردی راجع به گوگل
      یه زمانی می‌گفتند گوگل تو انتخابات آمریکا تاثیر مستقیم گذاشته ظاهرا موضوع به دادگاه کشید اما مشخص شد هیچ وقت این سیستم چیزی رو تغییر نداده
      منم منکر این نیستم که همیشه خیلیا قصد داشتند و قصد دارند دارند جامعه رو کنترل کنن اما از کسانی که بدون مدرک مدام چیزی رو تکرار میکنن خوشم نیماد و دوست دارم ببینم تا کی پای عقیدشون هستند

     8. محسن

      بیبین آقا جون
      شما اصا مسیرو داری اشتباه میری
      منظور آقای دست پیمان اصلا اصطلاحات نبود
      در این مورد حق با شماست و اصلا یکی از اهداف دوبله همین برگرداندن و تبدیل به اصطلاحات همون کشوره که بین مردم اون کشور مرسومه
      بعدم اینکه چنگیز جلیلوند اینو گفته درستم گفته تا حدودی
      چون من واقعا صدا هایی رو شنیدم و توانایی هایی رو دیدم که خیلی نادرن و قبول دارم که صنعت دوبله ی ایران واقعا خیلی خیلی بالاتر از چیزهای هنری دیگه اونه
      ولی من چون خودم با این کار آشنایی دارم و یک دوست صداپیشه هم دارم اینو بگم که توی دوبله فقط افراد دوبلور دخیل نیستن که
      مترجم هست مدیر دوبلاژ هست هزار نفر دیگه هستن
      و خیلی جاها ترجمه های اشتباه فاهشی رخ داده که اصلا باعث انحراف در داستان میشه
      مثال
      واژه ای coordinate رو مختصات معنی کرده که به معنی متعادل سازیه
      واژه ی founder رو به جای بنیانگزار مادر معنی کرده
      و هزاران چیز دیگه
      بعدم اینکه کسی که این انیمه رو دوبله کرده چنگیز جلیلوند نیست که!
      یه تیم بی نام و نشانه!
      بعد اصا چنگیزم باشه انقدر اشتباه صدا ها رو انتخاب می کنن که آدم حالش به هم میخوره
      مثلا توی batman vs superman صدای جلیلوند رو گذاشته رو بتمن!!
      آخه واقعا نمی خوره و اگرم خورده به خاطر توانایی خودشه
      بعد غیر از حالا اصطلاح و اینا کلا خود نسخه ی اصلی کیفیت دوچندانی داره
      بعدم هر کس یه نظر داره لازم نیست تحمیل کنی به کسی که
      اون مرده اصا دوست داره زبان اصلی ببینه مگه حالا حتما باید متوجه بشه
      اصا میخواد ژاپنی با زیرنویس انگلیسی ببینه
      من خودمم فیلمای انگلیسی رو با اینکه دوبلش هست زبان اصلی با زیرنویس می بینم و خیلی لذت می برم??

     9. محمد

      میدونم توی دوبله چه عواملی دخیلن بعضی واژه ها برای راحتی گوینده و درک شنونده تغییر میکنن خب وگرنه قصد تخریب کار نیست که
      سلیقه ایشون قابل احترامه ولی اینکه در جواب شخصی گفتن بهتر که دوبله نمیشه من فقط خواستم بگم دوبله بهتری هم داره این انیمه و کمکی کرده باشم شاید اون دوبله دوست داشت

     10. علی دست پیمان

      اولا که امکان نداره دوبله یک اثر بهتر از نسخه اصلی باشه ! اصلا خنده داره چه فیلم چه سریال چه انیمه چون در فیلم و سریال صدای خود بازیگر خیلی جذاب تره تو انیمه هم که از صداپیشه های حرفه ای استفاده میکنن ! صداپیشه حرفه ای انیمه کجا دوبلور ایرانی و غیر ایرانی کجا !!!!! این از این

      دوما اصرار بنده به این دلیل که اکثر کسایی که انیمه میبینن نوجوون هستن در نتیجه خیلی براشون بهتر با زیرنویس انگلیسی ببینن ربانشون خوب شه ! اصلا این امر بایدی هستش !

      سوما بنده بحث تحریف و تغییر دیالوگ رو کردم ! با تغییر یکی دوتا کلمه کل داستان و برداشت شما از داستان تغییر میکنه ! نمونه بارزش هم هزارتا فیلم و سریال هستش که تو تلوزیون پخش شده و داستان فیلم به کل تغییر کرده چه برسه به دیالوگ !!!

      شما دوبله دوست داری دوبله ببین خوش به حالت اما اگه زبانت خوب باشه دیگه اسیر و محتاج دست مترجم و دوبلور نیستی تا خوراک بدن دستت !!!

     11. محمد

      اول که درست اثر اورجینال بهتره اما فقط بعضی مواقع آثاری وجود دارن که واقعا دوبلور بهتر از بازیگر نقش آفرینی کرده
      دوم شاید برا تو مفهوم تغییر کنه اما برا من که همونه
      سوم من خودم‌ خیلی وقتا دیدم دوبله کار زیرزمینیه رفتم زیرنویس دیدم
      نقد و بررسی تفاوتی ندارن حداقل من پیدا نکردم شاید گوگل اینم تغییر داده

     12. محمد

      انیمه با زیر نویس فارسی ببینن که ژاپنی شون قوی شه؟!

     13. وحید

      دیشب تو آب خیار شور خوابیدی؟؟؟؟؟!!!!!???
      برادر من شاخو بکن دیگه!!
      اااااااا!!!
      شما برو همون دوبله ای رو که مدیر دوبلاژش
      “قنبر پشمکی”
      هست رو نگاه کن
      فهمیدی؟؟؟؟!!!
      اصلا نمی خواد ژاپنی ببینی
      صدا رو قطع کن خودت رو انیمه حرف بزن دوبله کن
      برو دیگه!
      برو
      اونم که نتیجه رو تغییر میده گوگل نیست گاگوله!
      گاگوووووووووول
      هاهاهاهاهاهاهاهاهاها???????????????????????????????????????????????????????????????

     14. محمد

      بحص جدی میکردیم این ترب پرید وسط

     15. وحید

      منم جدی می کنم
      امتحانش مجانیه
      فقط قبلش C25H52 بزن خیار?

     16. وحید

      بحص با ث بدبخت
      خیار چنبل?

     17. محمد

      یه جمله درست بنویس نمیخواد جدی بکنی

     18. وحید

      اه بیکاری هر دقیقه میای اینجا
      ببند در جهنم رو دیگه بابا
      آخه حرف از این مفت تر
      یعنی تا حالا کلمه ی “تحریف”
      رو نشنیدی؟!!
      نشنیدی که کشور ها و سیاست مدارا تاریخ و هزار چیز رو به نفع خودشون تحریف کردن
      نشنیدی گوگل چه کار هایی کرده؟
      میدونی اسپانسرای گوگل چه کسایی ان؟
      نمی دونی چقدر نا شفافی توی این دنیا هست؟؟!!
      فقط بلدی سرتو مثل شتر مرغ بکنی توی زمین و هرچی به خوردت دادن و هرچی بهت گفتن قبول کنی
      ساکت شو دیگه بحث مسخرتو کات کن تمومش کن بره دیگه
      بد اینه که کسی نادان باشه بعد به جهالتش پی ببره اصلاحش کنه
      اما بدتر از اون اینه که آدم به نادانی و جهالتش پایبند باشه و هی رو طرز فکر و درک غلط و ناقصش پا فشاری کنه
      کسی که همه چیزو صفر و صد و سیاه و سفید میبینه
      یکم فک کن ببین فرق انسان با بقیه چیه
      کسایی مثل تو هیچ اعتقاد استواری هم ندارن بدیش همینه
      باد هر طرف بوزه همون سمت میرن
      آخه رفتی تو اینترنت سرچ کردی
      آیا گوگل واقعیت ها را دستکاری می کند!
      بعد دنبال جواب می گردی؟
      همه چیز دیگه تو اینترنت نیست که

     19. محمد

      شما از کجا فهمیدی این همه تحریف رو چشم مارم باز کن
      من نمیگم تحریف وجود نداره ولی کسی که اینقد تاکید داره روش میخوام بدونم دلیل و مدرکی هم داره؟

 23. آریا

  میگما…چجوری می خوایم چند سال برای فصل چهار صبر کنیم ؟
  تجزیه میشیم کهههههه

  1. علی دست پیمان

   دیگه چاره چیه با انیمه های دیگه خودمون رو سرگرم میکنیم

   1. خادم

    آره بابا انیمه های خوب زیاده
    فصل چهار هم فصل جذابیه
    واقعا ایسایاما اون رو به زیبایی هرچه تمام تر نوشته!
    پس ارزششو داره
    منم یادمه این قسمت بیستی که شما منتظرش هستین اون موقعی که چپترش اومده بود منم مثل شما تو همین وضعیت اصطلاحا خماری قرار داشتم و وضع من از شما هم بدتر بود!!!??????
    چون من باید یک مااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااه??????????????????????
    صبر می کردم تا بیاد????
    یادش بخیر????
    بگذریم!???
    بعد از آقای دست پیمان یه سوال داشتم
    شما انیمه ی
    Full metal alchemist
    رو دیدید؟؟
    منظورم نسخه ی brother hood هست
    با تشکر?

    1. علی دست پیمان

     بلی نسخه brother hood رو فقط دیدم به طور کامل

     1. خادم

      دوستان در نظرات این قسمت و قسمت قبل درباره ی انیمه ها و ترتیب دوست داشتنشون نظرات شون رو گفتن
      اگه شما اجازه بدین منم می خواستم نظرمو بگم???
      اجازه!!!✋✋✋???????
      از نظر من و برای من انیمه ی full metal alchemist در رتبه ی اول انیمه های مورد علاقه ی من قرار داره
      و این رو با منطق و استدلال میگم
      اگه بخواین می تونم بیش تر توضیح بدم
      ولی در همین حد بگم که انیمه های محبوب دیگه نقص های زیادی دارند
      انیمه ی full metal علاوه بر داستان و ویژگی های گیرا و جذابی! که داره آغاز و پایان بندی و اصطلاحا جمع بندی ای داره که به جرعت میتونم بگم کم تر انیمه یا حتی چیز های دیگه اون رو دارن.
      مثلا شما پایان full metal رو با توکیو غول یا آواتار(آخرین باد افزار!) مقایسه کن
      یک نبرد تمام عیار و هیجانی و فوق العاده با کیفیت بالا در فکر کنم ۹ یا ۱۰ قسمت که به راستی آدم رو میخکوب میکنه!!
      مثلا پایان بندی توکیو غول رو شما نگاه کنین!!
      آخر هر فصل همه جمع میشن یه جا با هم میجنگن!!
      آخه یعنی چی؟؟!!
      فصل ۱ و ۲ توکیو غول خیلی خوب بود از ۳ به بعد دیگه خراب کرد اصا!
      یا مثلا آواتار
      قسمتای آخر و نبرد نهایی و جمع بندی خیلی خیلی ضعیف و کم هیجانی داره نسبت به اون چیزی که از اول نوید میدادن!(نبرد با پادشاه آتش!!!)
      ولی پایان فول متال یه جنگ تمام عیار و در عین حال یه جمع بندی آروم و دراماتیک داره که خیلی کامله
      واقعا شما جهت حمله ها رو فقط نگاه کن!
      آلفونس با یه عده از بیرون میان
      ادوارد از یه طرف دیگه
      کلنل موستانگ با شعله های آتش از مرکز شهر حمله می کنه
      همه به سمت مرکز!
      تازه وقتی که مقر فرماندهی رو می گیرن باحاله!
      کینگ برادلی با یه دست پیراهن سفید و شلوار آبی و دو تا شمشیر میاد و همه چیزو نابود میکنه!!!!
      بعدشم که چیزای دیگه
      البته در اینجا من فقط به بعضی چیزها مثل اندینگ و … اشاره کردم و بررسی یک انیمه ی ۶۴ قسمتی که وجنات! زیبایی دارد
      در این مقال نمی گنجد!?
      البته انیمه های بسیار خوب زیادی وجود دارن
      مثل
      Death note
      Stein gate
      و
      etc!
      و حتی attack on titan که هنوز تمام نشده!
      اگه نظری دارید مشتاقم که ببینم!
      با تشکر

     2. علی دست پیمان

      ببین فول متال انیمه خوبیه منم دوسش دارم ! اما خب جند موضوع در انتخابش تاثیر داره ! برداشت شما از هر اثری در سنین مختلف فرق میکنه این ورای خوب یا بد بودن انیمه هست ! برای مثال برداشت یه آدم ده ساله با یه آدم 20 و … فرق داره به خوب یا بد بودن برداشت هم کاری ندارم منظورم رشد شخصیتی در سنین متفاوت هست ! و تفاوت زوایای دید و درک و دریافت اون شخص از داستان و واقعیت !
      از طرف دیگه می رسیم به اینکه انیمه چه داستانی رو داره روایت میکنه و روی چه نقاط و مفاهیمی دست گذاشته ! و چه قدر خوب این کارو انجام داده !
      و در آخر سر هم سلیقه مطرح میشه ! برای مثل من ناروتورو دوست ندارم ! اما چیرایی که از مرام و مسلک نینجا به نمایش میزاره حرف نداره ! و منو اسیر خودش کرده !

      با همه اینها من با شما موافق هستن و فول متال یکی از انیمه های مورد علاقه ام هست ولی تو لیست تاپ 10 من نیست !

     3. خادم

      ممنونم از پاسخ تون
      اگه مشکلی نیست میشه بگید top ten تون چی هست؟
      دوست دارم بدونم!
      البته اگه مشکل نداره

     4. علی دست پیمان

      1- فصل اول و دوم توکیو غول
      2- افرو سامورایی
      3-اتک آن تایتان
      4-MADE IN ABYSS
      5- بلیج
      6-سامورایی چامپلو
      7-وان پیس
      8-سایکو پاس
      9-شهری که تنها من در آن گمشده‌ام / ERASED
      10- Parasyte

     5. خادم

      بیش ترشونو دیدم
      Erased و parasyte the maxim هم خیلی حالب اند
      بعد میتونم بپرسم چرا توکیوغول رو بیش تر از اتک یا بقیه دوست دارید

     6. خادم

      Stein gate هم خیلی جالبه
      دروازه ی اشتاین!!!

     7. علی دست پیمان

      اونم دیدم خیلی از اوکابه خوشم میاد.

     8. علی دست پیمان

      بخاطر خود کانکی و مفهوم روانشناختی انیمه

  2. علی

   مگه قراره بعد چند سال بیاد!!??? بابا یه ماهشم زیاده حالا میگی قراره بعد چند سال بیاد???

 24. هادی

  خطر اسپویل………….. اون زمانی که اروین مرد و آرمین برگشت زیر چیترش توی مانگا یک حرف عجیب نوشته شده بود روح لیوژن (فرمانده) از این پس به بعد بیشتر خواهد درخشید زیرا در بدن فردی بهتر است و این یعنی اینکه روح اروین از این پس به بعد با آرمین خواهد بود در فصل چهارم و حمله به سرزمین دشمن این آشکار خواهد شد اروین و برتولد هنوز نمرده اند روح اروین و خاطرات و احساسات برتولد هنوز با آرمین هستند این رو ایسایاما در همون چیتر فهمونده

 25. آریا

  اقای دست پیمان میشه مدارک تحصیلی تون رو بگید و بفرمایید که چجوری در زمینه های مختلف مهارت های بالایی دارید(از نظر اطلاعات)

  1. علی دست پیمان

   من فوق دیپلم الکترونیک ، هرچی بلدم خودم یاد گرفتم و علاقه مندیم بوده رفتم سمتش همین

   1. آریا

    ممنون از پاسخگویی تون و همچنین ممنون برای نقد

    1. علی دست پیمان

     مخلص ممنون از شما

 26. LEVIN

  نمدونم چرا ولی بوی مرگ لیوای نمیاد آقای دست پیمان؟
  ممنون از بررسی خوبتون من اون بخش از این قسمت که لیوای سرش رو برمی گردونه تا به آرمین بگه تو جانشین اروین نمیشی انیمیشن تو ذوقم زد….. یه سوال دیگه هم داشتم اروین چند سالش بود مرد؟
  خاک بر سر آرمین خود احمقش میگه من جانشین اروین نمی شم مرده شور حداقل یه خورده بگو میشه میتونم که همه امید پیدا کنند ….. جدا ازون یه سوال اینهمه درهم برهم شد انیمه و مانگا چجوری ایسایاما می خواد جمعشون کنه؟
  می ترسم آخرش مسخره تموم شده
  یه سوال دیگه نویسنده چرا شخصیت های حاشیه ای مثل ساشا یا کُنی (کچله کوتله) رو حذف نکرد یا حتی هانجی که حس می کنم واقعا دیگه به درد نمیخوره … الان به هیچ دردی نمی خوره …. یه سوال دیگه که به نظرم بسیار مهم و کلی هست اینه که مردم داخل دیوارها از بیرون اطلاعات به دست بیارن چه میکنن یعنی اگه لیوای فاش سازی انجام بده
  در صورت مرگ لیوای به نظرتون جانشینش کیه؟ ( میکاسا نمیتونه چون احساساتیه) و خب تو اون صحنه که بر لیوای غلبه کرد منو از لیوای ۴۰ ساله ناامیدکرد

  1. علی

   بابا چقد از لیوای اتتظار دارین آدمه هاااااا!! بابا این بنده خدا یه تنه کل انور دیوار و پاکسازی کرده یک ،بعدش با اون میمونه هم جنگیده!! درسته تایتانا بی عقل بودن ولی کشتنشون یه استراتژی می خواد به هر حال. بعدشم این آقا احتمالا برای اینکه گازش هدر نشه تا دیوارو دویده.

  2. علی دست پیمان

   ممنون از شما که مارو دنبال میکنید، قک نکنم حالا حالاها خبر لیوای یا هانچی بمیرن ! اون ساشا اینا هم احساس میکنم در آینده نقشاشون پر رنگ تر میشه ! فک کنم همچین چیزی رو داخل دیوار مطرح کنن به مردم چیزی نگن تا تشویش اذهان عمومی بوجود نیاد !

  3. sr

   مرگ لیوای احتمالا توی برنامه باشه ولی معلوم نیست حداقل الان اتفاق نمیفته. نمیشه که همه با هم بمیرن
   آرمین هم که حقیقت و گفت و همینکه بهش واقفه ینی عقلش خوب کار میکنه 🙂 واسه همین لیوای بهش میگه از انتخابم پشیمونم نکن
   اینکه اروین چند سالش بود هم با مردنش دیگه فرقی نمیکنه چه 20 چه 60 ولی باید توی بازه ی 36 تا 46 بوده باشه. 44 45 اینا… فکر نکنم ایسایاما هم کاری به انیمه داشته باشه اون مانگا رو مینویسه میدونه داره چکار میکنه بعیده که اخر داستان مسخره بشه چون با توجه به روند داستان فی البداهه شروع نکرده که ندونه بقیش و چکار کنه یا بشینه فکر کنه خوب حالا چکار کنم که جالب بشه همه چیز از قبل تعیین شده و طبق یه برنامه خاص بوده تا الان با اتفاقات مرتبط به هم
   لیوای هم حق داشت خسته بشه بنده خدا … با اون طریقه جنگیدنش با میمون هر کس دیگه بود دو روز میخوابید از خستگی… لیوای هم از لحاظ روحی خسته بود هم جسمی و تعللش برای کشتن زیک هم همین و نشون داد که هنوز ذهنش کمی پراکنده بود … بعد همچین شرایط وحشتناکی بایدم نیرو نداشته باشه به ویژه اینکه کسی هم نیست که احساسش و بروز بده همش و میریزه توی خودش. میکاسا یه کم وهم برش داشته وگرنه حریف لیوای نمیشه

 27. آریا

  اقای دست پیمان انیمه kakegurui رو دیدین ؟

  1. علی دست پیمان

   نه اما تو رادارم هست ببینمش

   1. آریا

    خیلی جالبه حتما ببینید

    1. علی

     اون انیمه چرا آخر فصل یکش اینجوری شد ؟؟

     1. آریا

      چجوری

    2. علی دست پیمان

     مرسی حتما

 28. علی عرب

  سلام من دارم دیووانه میشم چون هر با قسمت ها رو مرور میکنم متوجه چیزی های جدید میشم
  یک اگر مردم بیرون دیوار اینقدر پیشرفته هستند که زیک توش مونده بود از دستگاه های سه بعدی سرباز ها حتی یک از اونها با خودش برد و یعنی واقعا داخل دیوار اینقدر عقب افتاده نیستند مگر اینکه قبلا از پاک کردن حافظه اونها اینها رو ساخته بودن
  سرباز های بیرون دیوار اسلحه داشتند و در صورتی که پلیس پادشاه داخل دیوار ها فقط اجازه داشتند این اسلحه داشته باشند یعنی فقط نیروی پادشاه اجازه دارند
  این فاصله 100سال چرا دنبال اونها نبودن احتمال میدم که نتونستد یاگر رو پیدا کنن و احتمال اینکه یاگر خودش هم دنبال فریدا بوده که قدرت اش رو بدزه تا دست زیک اینها نیفته
  احتمال اینکه یاگر خواهرش رو از دست داده هم زیاده چون همین امر احتمالا باعث یاغی شدن اون باشه
  فکر میکنم این دو سه قسمت آخر بیشتر به داستان شهر یاگر است و فصل بعد از زمان ورود ارن ها به شهرشون بشه
  هنگام دیدن یاگر پشت دیوار عجیب بود که بگه آیا هنوز دارید میجنگیید
  اما خانم اول یاگر چرا اصلا به تایتان تبدیل شده اگر از خانواده های اصیل بوده یا دختر پادشاه اون شهر هست چرا دارد مجازات میشود
  آقای مدیر کاش یک بررسی تقریبا که شامل قسمتی های قبلی تو یک یا دو بررسی تا لاقل اطلاعات قبلی رو آپدیت شود
  کاش کاش کاش
  یا نظر کامل شما تو یک بررسی کامل تا الان
  ممنونم

 29. m.javad

  سلام،می خواستم خواهش کنم هفت هشتا انیمه خوب که مثل attack on titan واقعا ارزش دیدنشو داره معرفی کنید، ممنون میشم.

  1. علی دست پیمان

   حتما این مطلب رو داره محمد سعادتی داره روش کار میکنه و به زودی منتشر میشه

 30. مهدی

  اقای دست پیمان یه نظری دارم : عکسی که اول کار برای این پستتون انتخاب می کنین رو با دقت بیش تری انتخاب کنین ….. تو این قسمت اسکلت به اون خفنی توی انیمه بود….عکس اونو میزاشتین خوب….بهتر عکس ارمین بود که داره مثل بز داره نگاه می کنه….البته من قدر دان زحماتتون هستم و فقط دارم نظرم رو میگم….با انتخاب یه عکس بهتر افراد بیشتری میان نقد رو می خونن

  1. علی دست پیمان

   این موضوع یکم سلیقه ای هستش ، اما ممنون که گفتی حتما سعی میکنم دقت بیشتری بکنم تو انتخاب تصویر اصلی بررسی

 31. آریا

  یکی از بزرگ ترین اشباهات زندگیم این بود که این فصل از اتک ان تایتان رو در حال پخش دیدم….دیوونه کننده اس
  ????????????????????????????????????????????????????????????

  1. علی دست پیمان

   من از قسمت اول تا الان هقته به هفته دیدم و 6 سال اسیر داستانم

   1. آریا

    عجب بدبختیییییی

 32. امیر

  سلام و سپاس از اقای پیمان بابت یه بررسی خوب دیگه
  چیزی که بیشتر از همه این انیمه رو برام جذاب کرده دادن اطلاعات به صورت مخفی در قسمت های مختلف هستش که تازه وقتی به 6 7 قسمت بعد تر میرسی میفهمی مه اهان اون حرف های 7 قسمت قبل چقدر مهم و حساس بودش و این قسمت هم که هم شما و هم دوستان در کامنت ها با فلش بک به گذشته و قسمت های قبل درمورد تایتان مو طلایی یا اون حرف های راینر و انی درمورد مارکو و نژاد شیطانی درقسمت 15 اشاره کردید و من با دیدن یه سری قسمت های پراکنده که حدس هایی درموردشون میزدم دیدم و فهمیدم که خیلی بیشتر چیزی که حداقل من فکر میکردم تو هر قسمت در مورد 6 7 قسمت مثلا بعد تر اطلاعات جالب میده و فکر کنم این در مورد بقیه هم صدق کنه و یکی از چیز هایی که نمییفهمم این هس که هدف زیک و راینر و برتولت گرفتن ارن هس و خود زیک تو قسمت 15 میگه که هدف ما بدست آوردن مختصات هست و به این تاریخ نفرین شده پایان بدیم که احتمالا منظور همون زیرزمین هس ولی تو زیرزمین که جز دو سه تا کتاب درمورد زندگی خارج از دیوارها یا همون زندگی جایی که راینر و برتولت و زیک ازشون میاد نیست پس با گرفتن کتاب ها اطلاعاتی به دست نمیارن پس تنها هدفشون این هس که مردم داخل دیوار ها (همین گروه شناسایی خودمون) دستشون به این اطلاعات نرسهو نفهمن دنیای خارج از دیوارها وجود داره ولی چجوری با جلوگیری از نذاشتن فهمیدم گروه شناسایی از زندگی خارج دیوار ها این تاریخ نفرین شده(حرف زیک) رو به پایان میرسونن؟و یه چیزی هم اقایپیمان اگر میشه به جای گفتن دیگ ادامه نمیدم خودتون احتمالا فهمیدید قضیه رو، ادامه بدید اما مثلا بنویسید خطر اسپویل که همه نخونن بازم ممنون این بررسی خوب

  1. خادم

   دوست عزیز
   زیک اونجا میگه که قدرت فریاد رو به دست بیاریم نه مختصات.
   توی مانگا هم واژه ی coordinate اومده که معنی های مختلفی داره که خودتون میتونید سرچ کنید
   اینا دیگه کلماتن و بعضی ها چند معنی دارن
   برای مثال به جای فریاد میشه از shout یا scream و یا خیلی چیزای دیگه که خودتون میدونید استفاده کرد
   در قسمت بعد کامل رفع ابهام صورت می گیره
   ولی برای اینکه یه پیش زمینه داشته باشد من پیشنهاد می کنم آخرای فصل دو قسمت خاطرات یمیر و اوایل فصل ۳ رو یک بار دیگه ببینید

   1. امیر

    نه مطمعنم حداقا تو زیرنویس فارسی و انگلیسیش میگه مختصات

  2. علی دست پیمان

   حله برادر! مرسی که مارو دنبال میکنی !

 33. علی رضا

  فکر کنم یکم عجیبه نیست؟

 34. علی رضا

  با سلام و خسته نباشید آقای دست پیمان عزیز.اما جا داشت به یه نکته ریزی اشاره کنید.اون صحنه ای که بازگشت گروه شناسایی به دیوار رز به نمایش در میاد (19:27 ثانیه) تمام افراد گروه شناسایی روی دیوار حضور داشتند به جز آرمین!

  1. علی دست پیمان

   ممنون از شما و مرسی از اینکه مارو دنبال میکنی
   خب شما جای من اشاره کردی دیگه ! اما فک نمیکنم چیز مهمی باشه!

 35. فاطمه

  نظراتو ک میخونم بیشتر گیج میزنم!!
  فقط اینو بگم ک تو اون عکسه ، زنه خواهر گریشا نیس همسرشه. دلیل نمیشه ک چون کمی فاصله داره همسرش نیس!!!
  ممنون از بررسی خوبتون..

  1. علی دست پیمان

   خواهش میکنم مرسی از شما که مارو دنبال میکنید

 36. محمد

  من یه سوال دارم اگه این انیمه برگرفته از مانگاست کارگردان یا نویسنده توش تغییر ایجاد کنن یا خط داستانی کاراکتری رو تغییر بدن جرم محسوب میشه؟

  1. علی دست پیمان

   نه مشکلی پیش نمیاد و کلی انیمه هستن که اقتباس شدن از مانگا مثل فصل اول و دوم توکیو غول
   قسمت 19 فصل سوم اتک هم یه بخش هایی داره که تو مانگا نیست و انیمه اورجینال هست و شنیدم از این به بعد قرار چیزهای کوچکی به انیمه اضافه بشه که تو مانگا نبوده

 37. محمد

  من هنگیدم….

 38. Mahdi

  گفتید اینا هم ک پیشرفته هستن خودشونو ب دیوار کشیدن از تایتانا ایزوله کردن.
  این جا چن تا چیز مبهم بوجود میاد
  یک اینکه اگه اینا تایتانارو تولید نمیکنن و خودشون از اونا میترسن و دیوار کشیدن پس این تایتانارو کی خلق کرده و از کجا اومدن!
  دومین ابهام اینه خب اینا از تایتانا میترسن و دیوار کشیدن دور خودشون ولی خب اینا پیشرفته هستن و به قول شما تو جنگ جهانی دومن و بالن دارن موشک دارن تانک دارن و ….. پس میتونن تایتان های پشت دیوار رو براحتی نابود کنن!
  و سوم اینکه بالن های اونا هیچوقت از فراز اسمونای شهر ارن و دیواراشون عبور نکردن خب برا چی میخوان خودشونو مخفی کنن و جوری وانمود کنن وجود ندارن اونا ک واسشون خطری ندارن !

  1. علی دست پیمان

   مسئله پیچیده شده

  2. علی عرب

   سلام
   قضیه اینجوری نیست که فکر میکنیم اینها دیوار ساختن چون دیوار های شهر یاگر به ارتفاع دیوارهای شهر ارن نیست یعنی ترسی از تایتان ها ندارند و تازه سربازهای جلوی دیوار مجهز نبودن در برابر جنگ با تایتان فقط داشتند مدارک رو چک میکردن قبل از فرار یاگر
   راز رو تو خاطرات یمیر تقریبا میشه فهمید چون سرباز ها زمانی که یمیر اعتراف کرد از نسل پادشاه هست به اون آمپول زدن و از روی دیوار انداختند اما در خصوص بالن اگر دقت کنید یاگر به خواهرش میگه ما پولدار نیستیم که سوار آن بشیم یعنی بالون گردشتی و لاکچری بوده است و از اونجایی که راینر داشت می‌گفت که باید ارن رو بدوزدیم تا قبل تسلط اش به تایتان ها یعنی میتونه ارن تایتان ها رو به سمت شهر زیک هدایت کنه

 39. carol

  من داشتم به یه چیزی فکر می کردم. ما تاحالا طرف مردم داخل دیوار ها رو گرفتیم ولی تو نیمه اول فصل 3 به یه نکته اشاره شد. برادر راد ریس(یوری) و دخترش فریدا ریس می خواستند تمام غول ها را با استفاده از قدرت غولی که در خانوادشون بود نابود کنند و قبل از گرفتن قدرت هر دوشون می گفتن که به روح گذشتگانشون نمی بازن ولی بعد از این که قدرت رو به دست آوردند و خاطرات پادشاه ریس اول و دنیای قبل از دیوار ها رو دیدن جفتشون تغییر کردن و به همون کارایی که پادشاه اول شروع کرده بود ادامه دادن. خیلی چیزا هست که ما نمی دونیم ولی اون اشخاص هم نمی تونن بیخودی یهو 180 درجه تغییر کرده باشن. شاید یه چیز خاصی هست و زندانی کردن مردم داخل دیوار ها در آغاز اونقدراهم کار اشتباهی نبوده.
  شما چی فکر می کنین؟

 40. هادی

  خخخخخخخخخ شما همه نظرتون رو دادید؟ حالا من هم یه نظریه خنده دار میدم مردم داخل دیوار ها مردم آمریکا هستند و تایتان ها هم مردم مکزیک هستند که مثل زامبی ها قصد دارند از دیوار ها بالا بروند و داخل آمریکا بشوند و آمریکا را نابود کنند واقعا وقتی به اخبار نگاه میکنم و مردم مکزیک رو میدیدم که مثل زامبی ها داشتند از دیوار بالا میرفتند تا به آمریکا برسند واقعا یاد این انیمه افتادم

  1. hunter

   یعنی شما هر دیواری دیدی باید یاد این انیمه بیافتی؟ باباجون منم یه دیوار کوتاه با آجرا درست کرده بود برای اینکه مرغ و غاز ها رو جدا کنه یعنی منم باید با دیدن این دیوار به یاد این انیمه بیافتم؟ عجب تفسیری کردید شما

   1. علی عرب

    بحث هر دیواری نیست
    یاگر مشخصه که یهودی بوده طبق شاره دستشان و دیوار براشووون مهمه چه دیوار مسجد الاقصی چه دیوار الان که هدف آن حمایت مردم از غول ها حالا میشه هزارتا تاوویل داشته باشد
    و یک دیوار دیگه هست که آلمان رو تقسیم کرد که راینر نام آلمانی هست

 41. Alireza_z

  تشکر از بررسی نویسنده گرامی ، مثل همیشه سریع و با دقت

  – تو هرگز جایگزین اروین نخواهی شد … جمله ای که دلتنگی ، ارادت و اعتماد لیوای نسبت به اروین رو نشون داد
  – بازگشت ارن و میکاسا به خانه ، اشتیاق کودک درون و تجدید خاطرات همراه با موسیقی زیبا و تاثیرگذار یکی از پر احساس ترین لحظات این انیمه از ابتدای پخش تا امروز بود.

  – غافلگیری بزرگ
  خاطرم هست اولین بار در سایت ردیت سال 2013 بود که تعدادی از کاربران گمانه زنی های جالب و عجیبی در رابطه با داستان انیمه مطرح کردند از حدسیات پسا آخرالزمانی گرفته تا شیطان فریبکار دکارت ! اوایل با توجه به روند داستان انیمه بعضی از این گمانه زنی ها خیلی بعید به نظر می رسید ولی الان به افرادی که اون حدسیات رو مطرح کردند تبریک میگم و به ذهن خلاقشون غبطه می خورم!

  افرادی که مثل بنده چند سال برای ادامه انیمه صبر کردند و مانگا رو نخوندن، این قسمت با یک غافلگیری بزرگ و پیچش داستانی جذاب مواجه شدند ، در لحظات پایانی این قسمت احساس کردم نویسنده چند سال ما رو در تعلیق نگه داشته و داستان اصلی تازه از اینجا شروع میشه ! شهر هایی بیرون از دیوار و به شدت پیشرفته …
  هاجیمه ایسایاما تقریبا اکثر زیرسبک های مهم ژانر علمی تخیلی رو با هم ترکیب کرد . به نظر میرسه ژانر داستان تغییر کرده و گرایشش هم به سمت به اتوپیا و دیستوپیایی شدنه البته با رگه هایی از انتقادات سیاسی!
  الان میشه حدسیات جدیدی مطرح کرد : به عنوان مثال شاید تمام اتفاقات این داستان از جایی شروع شده که عده ای به دنبال ساخت یک آرمان شهر بودن ولی نتیجه کار عملا ایجاد یک دیستوپیا بوده و …

  پ.ن: برخی منابع اعلام کردند که کارگردان انیمه ساخت فصل 4 رو تایید کرده ولی احتمالا استودیو سازنده تغییر خواهد کرد

  1. علی دست پیمان

   مخلص ممنون از شما که مارو دنبال میکنید

 42. علی

  با سلام
  داشتم نظرات و می خوندم که یهو این فرضیه اومد به ذهنم. هیچ دقت کردین که وقتی که خانواده راد رایس به دست گریشا کشته شدن و راد اومد سراغ هیستوریا ،درست قبل از شکستن دیوار ماریا بود ( به گفته هیستوریا درست یک روز قبل از سقوط دیوار ماریا). یعنی ممکنه این دو اتفاق به هم مربوط باشه???. آخه دقیقا بعد از دزدیده شدن قدرت از خانواده سلطنتی(رایس) برتولت و راینر حمله کردن. یعنی ممکنه متوجه شده باشن و یه جورایی منتظر این اتفاق بوده باشن.???. نظر شما چیه؟؟؟

  1. خادم

   این بحث در دو قسمت انتهایی این فصل باز میشه عزیز
   فقط اینو بگم که گریشا چون خاندان سلطنتی که آخر سر نفهمیدیم خاندان سلطنتی واقعا چیه و کیه؟!!!!
   پنهان شده بودن گریشا وقتی اونا رو پیدا می کنه میره سراغشون و دلیلشو بعدا میفهمید
   و اینکه حمله ی راینر اینا نزدیک اون واقعه بود دلیل خاصی نداره و اتفاقی بوده
   البته من خودم یه دلیل احتمالی میدم ولی اگه الآن اونو بگم اسپویل میشه
   بعدا توضیح میدم
   دلیل اینکه راد ریس میره سراغ هیستوریا اینه که بقیه ی خانوادش که رویال بلاد بودن میمیرن و در واقع به اون نیاز پیدا می کنه

  2. علی دست پیمان

   آره فکر میکنم گریشا از حمله به دیوار خبر داشته تو بررسی همون قسمت هم به این موضوع اشاره داشتم !

 43. مصطفی

  تا حالا ندیدیم که تایتان هوشمند آدم بخوره و این که میگید اون زن مو زرد همون تایتانی هست که مادر ارن رو خورد یکم دور از ذهنه

  1. علی دست پیمان

   تا حالا ندیدم که خب چیزی از تایتان ها نمیدونیم تازه این فصل بهمون اطلاعات راجع به تایتان های هوشمند رو دادن

 44. Kourosh.Di

  سلام و درود اقای دست پیمان میخواستم که اولا بگم که بابت نقد بسیار از شما متشکرم و دوما بابت این که اجازه کامنت گذاشتن هم به ما میدید ازتون تشکر کنم و سوما هم میخواستم بگم که از اون جایی که داخل اون عکسه گریشا دور از زن و پچه ایستاده بود من دو احتمال میدم 1.اون زن و پچه یکی از اشنایان و یا دوستان گریشا بودن 2.اون زن خواهر گریشا و اون بچه هم پسر خواهر گریشا باشه اخه یه ادم علاوه بر پدرش میتونه قربانی داییش هم باشه

  1. علی

   به نظر من که اینطور نیست دوست عزیز. آخه اون موقع و تو اون سال ها این یه جور ژست عکاسی بوده که معمولا زن رو صندلی میشسته و مرد در کنارش وایمیستاده.

  2. علی دست پیمان

   سلام مخلص ، ممنون از شما که مارو دنبال میکنید! آره اینایی که میگی امکان داره اما خواهر گریشا مثل خودش موهاش مشکی بود نه بلوند

 45. آریا

  باورم نمیشه نقد های شما تو روز اول بالای 60 تا دیدگاه میخوره اقای دست پیمان….دست شما درد نکنه:)

  1. علی دست پیمان

   مخلص ممنون از شما که مارو دنبال میکنی ! دیدگاه ها هم دوستانی مثل شما لطف دارن و میان دیدگاهشون رو با ما به اشتراک میگذارن

 46. Whooman

  سلام و خسته نباشید خدمت آقای دست پیمان و تمام اعضای وارونه
  قبل از نظرم درمورد این قسمت،یه چیزی که مابین نظرات دوستان دیدم وبه شدت داره جامعمون رو اذیت میکنه رو بازهم دیدم.اینکه ازشنیدن ودیدن تفکرهای جدید به شدت آزرده میشیم،سریعن جبهه گیری میکنیم وسعی میکنیم که با استفاده از نظرات علمی وغیرعلمی حرف خودمونو ثابت کنیم.
  برای مثال اگر درکشور به شدت مصرف گرای آمریکا(?)درمورد هرچیزی اعم از سیاست وغیره نظر نمیدن دلیل اولش شاید اینه که علمشو ندارن وترجیح میدن بزارن کسانیکه علمشو دارن اون کارو انجام بدن ودرموردش نظربدن.ودوما اینکه خاهشا ازاین حالت همیشه ژلبکار وهمیشه شاکی دربیایم،مثلااگرکسی داره اینجا وقت وعمرشو میذاره و کاری انجام میده صرفا بخاطر علاقه ونظرات شخصی خودشه و شماهم نسبت به اندازه خودت میتونی استفاده کنی ولذت ببری واگر نقد و نظری داری،خیلی محترمانه بگی واگرهم خوشت نمیاد،میتونی دنبال نکنی.خیلی ساده اعصاب خودت ودیگران رو درگیر نکنی.بگذریم…
  درباره انیمه؛اونطورکه انتظار داشتم نتونست رازهای دنباله رو برملا نکرد،مثلن درباره رابطه ی زیک با تیم برتولود وراینر وآنی و… که خب طبیعی هم هست و این دنباله همچنان ادامه داره و باید هیجانش حفظ بشه که شده.اون قسمت که آرمین تو شک بودهم جالب بود،همون حسی که ما هفته قبل داشتیم تازه آرمین بهوش اومده بود،همون حال رو داشت.
  درباره گرافیک وانیمیت هم فکر کنم(البته نظر شخصی منه)کمپانی خودش هم میدونه که این انیمه از کارهای بولدشونه ویجورایی کل دنیا چشماشون بهش هست واین سیاستی که داره فکر کنم قصد امتحان کردن داره وازعمد میخاد این سبک که یجورایی حس نوستالژیک از کارهای قدیمی وتلفیقی با کارهای جدید سه بعدی هست رو پیاده کنه(کاری که روی انیمیشن جدید اسپایدرمن انجام شد وموفق هم شد)
  واینطور نیست که نخواستن کل توانشون رو روی انیمه بذارن وبلکه خواستن یه کار یونیک وجدیدی باشه که حالا فراخور سلیقه ممکنه موفق باشه ویا خیر.که خب من به شخصه کمی راضی هستم.
  درباره ی محتوا؛اینکه هرچیزی تاحالا میدونستیم دروغه!!
  خیلی وحشتناکه همچین چیزی اگر بخواهیم برای خودمون متصور بشیم،با اینکه میدونیم سانسور عضو جدانشدنی جوامع تمروزی هست.
  ولی کلا این اولین کار در رسانه ها نیست که همچین محتوایی داره.کارهایی مثل ریک ومورتی،ناهمتا،حتی رستگاری درشاوشنک(«این دیوارها واقعا مسخرن.اول ازشون متنفر میشی،بعد بهشون عادت میکنی وبعد یهو میبینی بهشون وابسته شدی وبدون اونا نمیتونی زندگی کنی.اونها برای زندگی کردن میارنت اینجا ولی اولین چیزیه که ازت میگیرنش»)
  از طرفی یه عده منتقدمیگن این هم شامل همون جریانه که قصد کنترل دنیا رو داره وپیام اصلیشون کاشتن بذر شک نسبت به همه چیزتوی ذهن مخاطب هستش وازاون طرف هم دفاعیشون اینه که اگر اینطور نباشه مثل کبک سرت رو توی برف کردی.ودرکل راه رفتن روی لبه ی تیغی هست که یه طرفش کوری وطرف دیگه پارانویا(تئوری توهم توطئه) هستش،وباید این مرز رو فهمید که واقعا کار سختیه وهردوطرف یجورایی حق دارن.
  ببخشید که انقدر طولانی شد.باتشکر

  1. علی دست پیمان

   ممنون از شما و نظراتت و مرسی که مارو دنبال میکنی

  2. محمد

   تو بر اساس شاید میگی جامعه مصرفگرای آمریکایی چیزی نميگن چون نمیدونن ولی درواقع به خاطر ترسشون از قانونه اونها میترسن که مبادا خودشونو درگیر چیز محرمانه ای بکنن بر خلاف فیلم فیلم هاشون آدمای محطاطی هستند. این رو موقع مکاتبه با یکی از اهالی لندن فهمیدیم که می‌گفت که اینجا حتی بحص های شبکه های اجتماعی کنترل میشه و اگه ذره ای سمت سیاست بره پای فرد گیره دلایل امنیتی خودشونو دارن
   من منکر اینکه همواره عده ای سعی در کنترل جهان داشته اند نیستم ولی از افرادی که پانویا دارن خوشم نمیاد چون چیز های نامربوطی رو به هم ربط میدن به شدت میره رو اعصاب

 47. خادم

  درود بر آقای دست پیمان
  به دوستان بگم که متاسفانه تمام نظریه ها تا به حال اشتباه هستن
  البته غیر از اینم نمی تونه باشه!
  چون واقعا پیش بینیش کار حضرت فیله!
  تو قسمت بعد اطلاعات زیادی گنجانده شده!
  البته به نظر من کار خوبی کردن چیزای مهم رو همه رو تو قسمت های بعد گذاشتن
  و اینم بگم که قسمت های بعد یعنی ۳ قسمت دیگه کوه اطلاعاتن!
  اصلا قضیه ی تایتانا و وجودشون اونطور که شما و اهالی داخل دیوار فکر می کنید نیست!
  در مورد آنی و راینر و اینا هم بگم که شما در فصل بعد بیش تر با اینا آشنا میشید
  بررسیت خیلی خوب بود و به نکات خوب و جالبی اشاره کردی و بعضی جاها خیلی کامل بود
  فقط نمی دونم چرا دوستان به بعضی از جا توجهی نکردید????
  مثلا آخرش نشون میده ارن تو زندانه
  این ذهنتون رو مشغول نمی کنه که چرا تو زندانه؟؟!!!
  در مورد گریشا هم بگم که الکی میگه که حافظه شو از دست داده البته چاره دیگه ای هم نداشته!
  آخه چی بگه بگه از بیرون با پای پیاده اومدم سلااااام تایتانا سلام رسوندن!!!!????????????
  البته خوب اومدنش ناگهانی میشه
  حالا خودتون میبینین ولی منظورم اینه که برنامه ی قبلی نداشته و شانس میاره که دست سادیس و هانس میفته و آزادش می کنن
  چون اگه مقامات بالا میفهمیدن احتمالا براش بد میشد
  داستان یه مقدار شبیه آلمانا هست ولی خیلی فرق میکنه
  در مورد اسمام حق با شماست
  اصا ایسایاما خیلی تو اتک از کشور های اروپایی به ویژه آلمان و اسم های یهودی و آلمانی استفاده کرده
  اسم هایی مثل :
  موسی
  ماریا که همون مریمه
  رز
  سینا که یک اسم یهودیه
  آرمین
  اروین
  و خیلی اسمای دیگه!!!
  در مورد اون بازو بندم بگم که اون نماد روش رو تو مانگا هم توضیح نمیده که نشانه ی چیه
  و این که با اون بازو بند آدم ها از هم جدا شدند رو درست حدس زدید ولی علت جدا شدن رو کسی نگفت و نخواهد گفت!!!!!
  هاهاهاهاها??????????
  میگم البته نمیشه چیزی هم گفت
  اما یه چند تا سرنخ بدون اسپویل میدم که ببینم کسی میتونه درست بگه یا نه!
  اول اینکه توی قسمتای قبل یه جا وقتی زیک و راینر و برتولت داشتن حرف میزدن زیک از عبارت” نژاد شیطانی ” استفاده می کنه
  وقتی هم که راینر و برتولت و انی دارن مارکو رو می کشن راینر از همین عبارت استفاده می کنه
  دوم اینکه در پشت کتاب گریشا نوشته
  ” دوست وطن پرست ”
  حالا چیزای دیگم کنار هم بزارین….
  نکات بالا صرفا برای جهت دهی به تئوری های دوستان عزیزم بوده و در قسمت بعد به تمامی این پرسش ها پاسخ داده خواهد شد
  مرسی از شما???

  1. علی دست پیمان

   ممنون از شما که مارو دنبال میکتی و تشکر بابت راهنمایی بدون اسپویل !

  2. آریا

   دستت درد نکنه خیلی خوب بود کامنتت ….. میشه نظزیم رو اصلاح کنم :
   یعنی با این نکاتی که گفتی دشمنی افراد بیرون و داخل دیوار برای مساعل سیاسی می تونه باشه ؟ مثل ما ایرانیا که می گیم امریکای شیطان یا همچین چیزی ….حتی هیتلر هم در زمان حکومتش امریکا رو شیطان خطاب می کرده….واقعا نمی دونم این ایسایاما چه مخی داره اخه….چجوری این همه اطلاعات از خشم نفرت عشق و ترس و کلی چیزای دیگه رو تو مغزش جا داده……اگه چیزیو اشتباه گفتم تصحیح نکنید لطفا فقط بگید اشتباهه

   1. خادم

    نه سیاسی نیست بیشتر ایدئولوژیویکیه!
    در واقع ترکیبی از سیاست و ایدئولوژیه
    بیش تر به یک طرز فکر غلط اشاره داره
    البته میشه یه کلمه ی دیگه ام به کار برد که فکر می کنم اسپویل باشه!
    اگه میخوای بدونی یه بار دیگه قیمتی که راینر اینا مارکو رو می کشن نگاه کن(به دیالوگا دقت کن)
    حالا بعد از قسمت بیستم من بیش تر توضیح میدم و بعد دیدن اون قسمت یه سوالی که به شدت ذهنم رو مشغول کرده و دوستان مانگا خونم و من نتونستیم به پاسخ مشخصی در اون باره برسیم اینجا مطرح می کنم

    1. علی دست پیمان

     ایول دوست دارم بدونم چیه تا هفته دیگه پس صبر میکنم

 48. محمد

  ولی mrدست پیمان جوابمو ندادی از کجا میدونی ژاپنی چی میگه و فانمیشن دقیقا همونو زیر نویس میکنه و ایرانی‌ام دقیقا باز همونو زیرنویس میکنن؟
  یه چیز دیگه اگه قند و شکر کلسترول و چربی رو بالا نمی‌بره دقیقا مصرف زیادش باعث چی میشه

  1. علی دست پیمان

   فک کنم رو ترجمه ژاپنی به انگلیسی تیم تولید کننده انیمه نظارت داره چون باید بخشی از قرارداد پخش تو آمریکا و اروپا باشه ! قند و شکر کلسترول و چربی رو بالا می بره ! فک کنم متن رو درست مطالعه نکردید! اسناد تاریخی منتشر شده نشان می دهد، کمپانی های فعال در صنعت قند و شکر به دانشمندان دهه 1960 رشوه دادند تا در تحقیقاتشان ارتباط بین شکر با بیماری قلبی و همچنین تاثیرات منفی شکر را کاهش دهند و به جای آن، چربی های اشباع شده (saturated fat) را به عنوان مجرم اصلی معرفی کنند!!!!

   این اسناد داخلی کمپانی های فعال در صنعت قند و شکر، اخیرا توسط یک محقق در دانشگاه کالیفرنیا سان فرانسیسکو کشف شده است و در وب سایت JAMA Internal Medicine منتشر شده است. این اسناد نشان می دهد 5 دهه تحقیقات بر روی تاثیر تغذیه در بیماری های قلبی دروغ بوده و بسیاری از رژیم های غذایی که امروزه توسط پزشکان و ورزشکاران توصیه می شود اشتباه است و تمام اطلاعات موجود در این زمینه ساخته دست صنعت قند و شکر است.

   1. محمد

    یه تحقیق کوچیک کردم و فهمیدم که زیرنویس انگلیسی حداقل اینجوریه که تا سال 1990 شرکت درست حسابی برای حق پخش وجود نداشته و آزاد و غیر قانونی پخش می‌شد و بعدش که شرکت‌های پخش به وجود اومدن شیوه کار به این صورت تغییر کرد که اول خط به خط ژاپنی ترجمه میشه بعد مطابق درک و فهم آمریکایی بر میگرده و از قانون 60 کاراکتر برای خلاصه کردن جملات بلند استفاده میشه ینی خیلی وقتا همه چیزی که صداپیشه گفته زیر نویس نمیشه بعد فارسی هم مطابق درک و فرهنگ ایرانی و محلی از روی آمریکایی برداشت میشه در اصل نظارتی وجود نداره درواقع تنها قرارداد حق پخش بین شرکای ژاپنی و آمریکایی هست و کسی اهمیت نمیده که ترجمه دقیق همون باشه اونطور که خوندم ظاهرا طرفدارا از ترجمه غیر قانونی راضی ترن
    راجع به قند و شکر زیاد مطمئن نیستم چون فقط یه مقالس و هیچ کس دیگه ای سرو صدایی نکرده و دلیل نمیشه رشوه گیری چند تا دانشمندو به تغییر واقعیت توسط گوگل ربط بدی

 49. sr

  یه سوال
  وقتی گریشا رو بیرون دیوار پیدا کردن هیچی جز اسمش و دکتر بودنش یادش نبود
  یعنی تظاهر به فراموشی کرده یا اینکه بعدا یادش اومده که چه خبره

  1. علی دست پیمان

   خب وقتی دفترچه خاطراتش پیدا شده ! مشخص میشه خودش رو به فراموشی زده !

   1. sr

    درسته :)))))))))))))
    البته یه احتمال دیگه هم هست اینکه بعد از تزریق مایع تایتانی برای یه مدت کوتاه حافظه مختل میشه همونطور که گریشا گفت
    ممکنه اونم توی همون وضعیت بوده باشه البته اگه یه تایتان هوشمند و که اون اطراف بوده خورده باشه…
    که بعیده پس خودش و به فراموشی زده… مرسی از شما

    1. علی دست پیمان

     مخلص ، گریشا با توحه به داستان دقیقا میدونسته چی میخواد و داشته برای رسیدن خواسته اش نقش بازی می کرده !

     1. خادم

      البته به علت تزریق مایع نخاعی ممکنه که حافظه شو از یه مدت قبل از دست بده که البته بعد از یه مدتی به یاد میاره
      ولی اونجا الکی میگه چون میگم فقط تا یه زمان خاصی یادش میره و نمیشه که همه چیز به جز اسمش یادش بره
      یه دلیل دیگه شم میتونه سوال کردن و آشنایی با فرهنگ مردم داخل دیوار باشه که توسط سادیس بهش گفته میشه

 50. آریا

  اقای دست پیمان ….بازوبندهایی که گریشا و خواهرش بسته بودن مثل مثلث داوود بود اما اون نبود….دقت که کردم بیشتر شبیه یه درختی چیزی بود.
  مرسی از نقد خوبتون

  1. علی دست پیمان

   آره خوب اون نیست و نماد بازو بند گریشا اینا فرق داشت اما قطعا بر همون اساس و جدا کردن آدم ها از هم استفاده میشه!

 51. مهدی

  می بینم که هر بار کامنتا فاز خاص خودش رو داره … یه بار در مورد انتخاب لیوای یه بار حدسیات…..
  پس منم حدسیات خودمو می گم : (مانگا خونا چیزیو اسپویل نکنن)
  به نظرم دیوار هایی که ساخته شده در گذشته به خاطر اختلاف طبقاتی(از لحاظ مالی) بوده و ادمای بیرون دیوار از تکنولوژی و پول بیش تری برخوردار بودن.بعدش یه روز گریشا میره بیرون از دیوارها و این اختلاف طبقاتی رو می بینه و بعد راز بزرگ رو متوجه میشه……راز اینکه انسان ها در خارج دیوار به شکل غول هایی هوشمند با توانایی های فرا انسانی بوجود اومدن…و بعد متوجه میشه که افرادی که داخل دیوار هستن اگر تبدیل به غول بشن بی مغز میشن….این از راز بزرگ
  بعدش فکر کنم احتمالا با یکی از خارج دیوار ازدواج می کنه (احتمالا دختر پادشاه ) و بعد بچه دار میشه و اینجور چیزا…..بعد شروع می کنه به انجام ازمایشاتی که ادمای داخل دیوار رو تبدیل به غول های عاقل بکنه و فکر کنم موفق میشه و یجورایی پادشاه بیرون از دیوار رو قدرتشو میدزده و همه ی افراد ظالم بیرون دیوار رو از بین می بره وقتی در حالت تایتانیش هست و وقتی از حالت تایتانی خارج میشه ….حافظه اش رو از دست داده و بقیه اش رو هم میدونید
  فکر می کنم هدف تایتان های هوشمند این باشه که مردم داخل دیوار که ژن بیخود دارن رو حذف کنن و بشریت رو ایزوله کنن
  اینم از نظرات من

  1. علی دست پیمان

   ممنون از ارائه نظرت

 52. علی عرب

  داستان یمیر یکی از کلید های این معما و ساختن دیوارهای تازه متوجه شدم حالا شاید خندده دار باشد ولی فکر میکنم عین ساختن دیوار اسرائیل برای جدا کردن از فلسطینی ها و زنده ماندن نژاد یهود و تشبیه فلسطینی ها به غول ها جالب انیمه اینه میزارتت به هر نحوی بهش نگاه کنید و جالب است

  1. علی عرب

   احتمالا یمیر رفته سراغ هستوریا

  2. علی عرب

   اگر دقت کرده باشید وقتی یاگر بچه بود همراه خواهرش داشتند از دیوار رد میشدن و سرباز افتاد دنبالشون مشخص بود که خونه های اونطرف دیوار لاکچری بود
   جالب آنمی اتک اینه با این همه اطلاعات که به دست آوردیم تا الان ولی هنوز یکجای کار میلنگه
   آخه راینر و آنی کدوم تایتان رو خوردن که هوشمند شدن آخه با این آمپول تا یک هوشمند رو نخورید همون تایتان بی عقل هستید و تایتان دیدبان این دیگه چه داستانی دارد و یا خود زیک و اون عکس مجسمه پادشاه که سر نداشت آیا باعث قتل اون یاگر است و اگر هنگام ورود یاگر به دیوارها و حافظه رو از دست داده بود چطوری اون رو بدست آورد تا خاطرات اش رو نوشته و آیا حرف های که راد زد درخصوص پدر ارن درست بود و آیا انسان های بیرون دیوار تو ای ۱۰۰ دنبال پدر ارن بودن و زمانی که رد اون زدن زیک و سربازانش به جهت دزدیدن یاگر و زمانی که متوجه شدن مرده رفتن دنبال ارن حتما مطمن بودن که قدرت اش رو منتقل کرده به ارن و آیا از داستان خوردن فریدا هم اطلاع داشتند و در خصوص اسقف آیا واقعا راز دیوار رو به پلیس نظامی گفته بودن و چرا این پادشاه دروغی رو گذاشته بودن جای راد نمی خواستند کسی مطلع شود از بیرون دیوار
   هزار سوال دریغ از یک جواب
   ??????????

  3. علی دست پیمان

   اینم میشه !

 53. س

  اگه به داستان یمیر نگاه کنیم میفهمیم اون دیواری که نشون داد فقط واسه جدا کردن فقیراست و یه دیوار دیگه ای وجود داره بعد توی اونجا حاکم و خانواده شاه قدرت تایتانی دارن و مردم به خاطر همین اونارو میپرستن در واقع مث خونواده ریس که قدرت داشتن ولی بعد گذشت زمان یا به خاطر فراموشی تبدیل به پرستش دیوار شده و انگار روحانیون فرقه چیزی میدونن ولی به مردم نمیگن و جالتر اینکه دیوارا از تایتانا ساخته شدن(یه چیز که ذهنمو مشغول کرده اینه که یادتون باشه قسمتی از دیوار فرو ریخت و چشم یه تایتان مشخص شد ولی تاحالا توجهی بهش نشده)و یمیر یه شاهزاده تقلبی شده بود و آمپول در واقع برای تبعید مجرما ساخته شده چون عمر طولانی بهشون میده و زجر زیادی میکشن.فقط یه سوال اینکه چرا خانواده ریس بعد از تایتان شدن به جای عمر طولانی برعکس زودتر پیر میشدن؟

 54. هادی

  سلام من نميدونم این ژاپنی ها چه علاقه ای زیادی به جنگ جهانی و بالون هوایی دارند تمام کارتون ها و انیمه هاشون غیر مستقیم به این موضوع اشاره میکنه و در مورد اینکه این انیمه در کجای زمین اتفاق میافته باید بگم که در شمال آلمانه و این رو از اسم تمام شخصیت ها ميشه فهمید آرمین یک اسم اسم آلمانیه و تمام اسم ها نیز به غیر از میکاسا اروپایی هستند

  1. علی دست پیمان

   آره تو اکثر انیمه های ژاپنی فضای جنگ جهانی دوم قالب هستش! فک کنم بخاطر آسیبی که تو جنگ دیدن!

 55. علی عرب

  با سلام و خسته نباشید و خدمت مدیر محترم ما آرزوی همکاری با جنابعالی در این سایت داریم و یک پیشنهاد کاش یک قسمتی تو سایت فراهم میکردی که هر هفته بهترین بررسی توسط کامنت ها رو بگزارید
  خوب توقعات من
  بنظر می‌رسد آرزوی یاگر همین آرزوی آدم های داخل دیوار است همون رفتن بیرون دیوار است و انگار اونها هم زندان یک دیوار هستند ولی پیشرفته احتمال دارد که تایتان بودن زیک و همسر یاگر بخاطر فرار یاگر از دیوار های نازی ها بگیم واحتمال میدیم که انگار دارد یکجورای هیتلر رو بنمایش می گزاره و تجسم شخصیت آن با پادشاه و تفکر نازی و نژاد برتر و آمادگی کشتن مردم رو دارد و خوردن آنها توسط ارتشی که شبیه غول های هستند که جز خوردن چیزی بلد نیستن و پادشاه یا هتلر مغز اونها رو خورده چون حتی راینر و دیگران انگار داشتند یک عمل قهرمانانه انجام میدن
  ولی چیزی که ذهن منو به خودش جلب کرده آیا ۱۰۰ سال که بین اینها درگیری نبود انگار جنگ جهانی اول تمام شده و تازه جنگ جهانی دوم با شکستن دیوار ها آغاز شده

  1. علی دست پیمان

   خواهش میکنم شما لطف دارید و خوشحال میشم
   احتمال این نظریه هم هست

 56. سعید

  از دنیایی که توش زندگی میکنیم ناامیدشدم احساس میکنم همه چیز میتونه اشتبا از اب دربیاد:(((((

  1. علی دست پیمان

   من هر روز یه این فک میکنم!!!!

   1. محمد

    میشه بگید شعلتون چیه

    1. علی دست پیمان

     وارونه

     1. محمد

      حدس زدم بیکاری

     2. علی دست پیمان

      کاش بودم اما متاسفانه خیلی کار دارم

     3. محمد

      آره شکی درش نیست 🙂

 57. sr

  بسیار عالی
  بررسی خوبی بود
  ممنون از شما

 58. carol

  حدسیات خودم(مانگاخونا لطفا داستان واقعی رو اسپویل نکنن)
  من فکر می کنم گریشا با دختر پادشاه بیرون دیوار ها ازدواج کرده بوده.پادشاه اول از گریشا یائگر خواهش می کنه یه راه حل برای دو دستگی افراد پیدا کنه و اونم غولا رو می سازه با این فکر که ساختن غولا باعث خوشبختی مردم میشه.بعد اون خودشو و پسرشو به غولهای هوشمندی مثل اولین پادشاه تبدیل می کنه (کسایی که غول می شدن مدت طولانی زندگی می کردن)ولی وقتی می خواداین کارو روی همسرش امتحان کنه اشتباه می کنه و باعث میشه زنش به یه غول بی عقل تبدیل بشه(که قبلا اینجا خوندم کیه)به خاطر همین پسرش و پادشاه از دستش عصبانی میشن و اونم فرار می کنه و به داخل دیوار ها میاد. اونجامتوجه میشه غول هایی که ساخته باعث خوشبختی مردم نشده بلکه داره نابودشون میکنه به همین خاطر تصمیم میگیره خرابکاریشو درست کنه.به همین دلیل ازدواج می کنه و از اول روی پسرش ارن آزمایشات انسانی انجام میده تا خون اون و بیشتر به خانواده پادشاه بیرون دیوار ها نزدیک کنه.بعدم میره و فریدا ریس و میخوره و قدرتی که خودش به پادشاه داده رو ازش میگیره و اون قدرت و به ارن انتقال میده به امید این که اون آزمایشات انسانی بتونن باعث بشن ارن قدرت غول بنیان گذار و بشکنه.بعد افراد بیرون دیوار ها برای پیدا کردن قدرت غول بنیان گذار و بازگردوندن اون به افراد خانواده سلطنتی حمله می کنن و تمام ماجراهایی که دیدیم پیش میاد

 59. none

  میخوام یه اسپویل کوچیک بکنم پس حواستون باشه
  !
  !
  !
  !
  نمیخوام زیاد اسپویل کنم چون بخوام بگم که دیواری که مادر گریشا گفت برا چیه همه جیز لو میره پس فقط میگم که بدونید دیوار ماریا رز و سینا در واقعه توی یک جزیره به نام جزیره پارادیس هستن و تو دنیای بیرون دیوار ها و بیرون از این جزیره تایتانی وجود نداره

 60. امید

  با عرض سلام و خسته نباشید بابت سایت خوبتون و نقدهای عالیتون. بعد دیدن این اپیزود به شدت یاد مجموعه کتاب های ناهمتا (divergent) افتادم. اسپویل برای کسانی که احتمالا میخوان بخونن کتاب رو یا فیلم های اقتباسی ناهمتا رو ببینن……… در پایان کتابها مردم اون شهر که شباهت زیادی با دنیای اتک آن تایتان داره متوجه میشن که در واقع جزیی از یک برنامه آزمایشی هستن، یک دولت مرکزی که حافظه انسانهای باقیمانده رو با سرمی مخصوص پاک کرده و اونها رو در شهرهای مختلف تحت نظر داره برای اینکه ببینه مردم چط‌ور از پس خودشون بر میان، کدوم شهر به سمت صلح پایدار پیش میره که بشریت نسل جدید رو از روی اونا الگو بگیره. هر شهر که به سمت جرم و جنایت زیاد، حرص و طمع و خون و خونریزی پیش میره پاکسازی میشه. اما مردم شهر قهرمان کتاب به عنوان اولین جامعه که اهداف دولت مرکزی رو برآورده کرده پایه و اساس نسل بعد از فاجعه آخرالزمانی کتاب میشه. شباهت هایی دیدم بین انیمه و این کتاب ها. به نظرم رسید یک دولت مرکزی وجود داره و انیمه در واقع در زمان حال رخ میده. این دولت به هر سرزمین سطح مشخصی از تکنولوژی رو ارایه میده. مثلا تایتان میمونی که از تمدنی اینقدر پیشرفته میاد، در اولین حضورش تو انیمه دستگاه مانور سه بعدی به نظرش جالب میاد. در صورتی که در زمان کودکی گریشا یاگر کشتی هوایی وجود داشته و یا تکنولوژی عکاسی که سرزمین ارن کلا باهاش بیگانه اس به نظر من غیر از سانسور اطلاعات، سانسور تکنولوژی هم به دلایلی وجود داره.

  1. علی دست پیمان

   ممنون از ارائه نظراتت معمولا سانسور در هر زمینه ای هست !!! کتاب و فیلمش رو دیدم و باهات موافقم این انیمه کمی تم داستان ها پسارستاخیزی معروف رو داره اما من فک میکنم ایسایاما دید متقاوت تری داره و قرار داستن فرم جالب تری داشته باشه

 61. علی

  با سلام و تشکر از نقدتون
  از قسمت قبل تا حالا تو شوک اروین بودم ولی الان باز یه ذره سبک تر شدم.ولی خیلی دوست داشتم اروین و تو اون شرایط آرمین ببینم. حیف……
  به نظر من اون دیوار ها که درموردش مادر گریشا حرف زد فقط برای جدا کردن پولدارا و مرفه ها از بی پول ها و بیچاره هاست(بر اساس حرف گریشا که گفت ما هیچوقت پولدار نمیشیم) و دیوارای اصلی که برای دوری از تایتان ها هستند یه جای دیگه اند.به نظرم مثل تمدن ارن و لیوای اینا ایناهم پولداراشون در مرکزی ترین نقطه دیوار هستند .(مثل دیوار سینا که فقط جای مرفه هاست) واسه همین پلیس افتاد دنبال گریشا.
  درباره ی اون بازوبند ها هم به نظرم نشونه حکومت هستند. مثلا دیوار چند تا حاکم داره و هر منطقه حاکم و حکومت خودشو داره. درضمن یه دلیل دیگهم هم اینه که اون مامورایی که یمیر رو از دیوار انداختن و تایتانش کردن یونیفرم شون فرق میکرد. واسه اونا اینکه یمیر خودشو شاهزاده جا زده بود قیر قابل تحمل بود پس پرتش کردن بیرون.
  ببخشید سرتون و درد آوردم ولی اگه نظرم رو نمی گفتم می ترکیدم. ????

  1. علی

   راستی به نظر من اون تایتان جوکر شیفتر و هوشمند نیست. چون مانند بقیه تایتان ها شل و ول راه میره و حتی تو فصل 2 موقع مرگشم تقلایی نکرد.( قاعدتا تو اون شرایط انسان عادی یه التماس یا تقلایی یا حداقل تکونی می خوره ولی اون راحت نشست تا بقیه بخورنش و یه جورایی انگار خودشم تحت فرمان ارن قرار گرفت)

   1. علی دست پیمان

    تو بررسی قسمت 11 یا 12 نیم فصل اول فصل سوم به این موضوع اشاره شد که این زن نوعی از تایتان هوشمند هستش! تو فصل دوم اولا نمردش فقط سایر تایتان ها بهش حمله کردن !!!! اشاره میکنم به زمانی که آنی با فریادش تایتان هارو به سمت خودش صدا کرد تا بخورنش و بتونه فرار کنه ! بعد اگه هوشمند نبود راه نداشت بصورت اتفاقی در دو بخش خیلی مهم داستان و زندگی ارن حضور داشته باشه !

    1. M

     سلام خسته نباشید. اما باید بدونید که اون تایتان هوشمند نیست شاید یه فرد خاص باشه اما تایتان هوشمند نیست حالا تو قسمت های بعدی انیمه نشون میده که تایتان هوشمند نیست. ( بر اساس مانگا اون تایتان هوشمند نیست )

     1. علی دست پیمان

      ایول جالب میشه اگه هوشمند نباشه!

  2. علی

   ممکنه مثلا اگه هاجیمه ایساما داستان رو هندیش کرده باشه این زن همون تایتان باشه ولی بعید میدونم هوشمند باشه

   1. علی دست پیمان

    به احتمال بسیار زیاد همینه و اون زن تایتان مو طلایی هستش !

  3. علی دست پیمان

   ممنون از شما بابت ارائه نظراتت

 62. محمد

  محض رضای خدا نگو که ازاین متوهمایی هستی که فک میکنن لیومیناتی و فراماسونری دارن دنیا رو کنترل میکنن، مستند آریول نگاه میکنی و پای حرفای رائفی پور میشینی. یه کتاب سواد رسانه مال کلاس دهم وردار بخون از بودیارد میکشی بیرون چیزای اون تو جامعه ما که هم تلوزیون هم فضا مجازی هم واقعیت رو می‌بینیم جواب نمیده و مال جامعه مصرف گرای آمریکاییه چون اینستا رو هم نگاه کنی اونا با ما خیلی تفاوت دارن اصلا به عمق چیزی مثل ما نگاه نمیکنن بیشترشون از بحص سیاسی و اجتماعی و دینی بیزارن و بودیارد اینو نقد میکنه چون آدمایی که هویتشون خالی شده راحت تر با رسانه کنترل میشن.
  مثلا تو آمریکا اعتراضات تا وقتی ملیونی نشه جدی گرفته نمیشه ولی اینجا فوری سر صدا میشه این ینی فراواقعیت اینجا به اون شدت نیست.
  گوگل هم سیستمش بر اساس جست و جوی مردم مشخص میشه مثلا اگه تقاضا برای نمایش یک لباس برهنه هنگام جست و جوی واژه مد زیاد باشه دیگه هم همونو نشون میده درواقع چیزیه مردم میخوان و اگه مردم مصرف گرا باشن گوگل هم همون راه رو میره چون طبق فلسفه مارکس تقاضا رو برآورده میکنه و با اون پول درمیاره
  روسیه رو نمیدونم ولی کنترل جمعیت عظیم چین واقعا سخته پس سعی میشه یه جوری افکار و عقاید رو ثابت نگه داشت اما راجع به کره شمالی واقعا چیز نابیه از یک جامعه دربسته
  متنتم اصلاح کن غلط ویراستاری داره
  جواب منم ندادی منظورت از تحریف واقعیات و کانسپت توی دوبله چیه
  کیفیت فصل سه واقعا مثل دو نیست یه جاهایی داره کم کاری میشه

  1. محمد1

   الان کل سیستم فیلترینگ و سانسورشیپ دنیارو ماس مالی کردی رفت؟:| به همین راحتی؟
   تو میدونی چه ادمایی در این باره حرف زدن؟
   چه اساتید دانشگاهی مقاله نوشتن و اطلاعات دادن که بعد از اون خود ماسون ها شروع کردن کتاب نوشتن درباره فراماسونری و اطلاعات غلط دادن و گیج کردن عموم و همچنین بی اهمیت کردن موضوع
   رائفی پور؟؟؟؟
   بابا سرتو از برف بیار بیرون برو زبان یاد بگیر چارتا مقاله خارجی درست حسابی بخون
   رادفی پور یه درصد ادمایی که تو این راه اطلاعات کشف کردن و مقاله نوشتن نمیشه
   برو ببین کیا دنبال این موضوعات بودن چه چیزهایی پیدا کردن
   رائفی پور کیه بابا
   طرف یه سری اطلاعات سطحی داده درباره فراماسونری همین
   تو میای با رائفی پور میخوای کل داستان رو بزنی کنار و بگی نبوده و نیس؟
   فقط چین و روسیه سانسور دارن؟
   خیال میکنی درامد شرکتهایی مثل فیسبوک و گوگل از روی چیه؟ فروش گوشی؟ خخخخ اپلیکیشن هاشون؟؟؟
   نخیر عزیز من عمده کار این شرکتها فروش اطلاعات به حکومتها و دستکاری اطلاعاته
   شما اگر پول بدی وی پی ان پولی بگیری متوجه میشی به هر سروری که وصل میشی از کشورهای مختلف
   یه سرچ یکسان اطلاعات متفاوتی تو هر کشور بهت میده
   تو یوتیوب کلیپ های متفاوتی برات میاره
   اینهمه کار و هوش مصنوعی و برنامه نویسی رو به همین سادگی ماس مالی کردی؟

   1. علی دست پیمان

    تشکر از شما که جواب دوستمون رو دادی من واقعا چشم درد میکنه نمیتونم جواب بلند بدم :)))))

   2. محمد

    سانسور اطلاعات از عوامل بقای هر حکومته ولی چرا باید همه کشورای جهان که میخوان سر به تن همدیگه نبینن بیان یکسان تاریخ رو دستکاری کنن
    وی پی ان ها فقط دامنه دسترسی رو تغییر میدن مثلا اگه به فارسی چیزای ضد انقلاب سرچ کنی گوگل سایتای فیلتر رو نمیذاره صفحه اول ولی با وی پی ان بری میاره چون دامنه دسترسی رو به نفع کشور صاحب تغییر میده ولی اگه تو نوشتن کلمات تغیر درست رو اعمال کنی همون نتیجه بدون فیلتر میاد با این تفاوت که سایت بستس توسط فیلترینگ
    شما زبان بلدی یکم بهره مند کن مارو از تحریفات

  2. علی دست پیمان

   داداش رافئی پور چیه ؟ اصلا چی شده !!!! شما یا عادت داری سطحی ببینی یا از اون دسته از آدم هایی هستی که فک میکنن همه چیز زو میدونن!!!! داداش تو همین وارونه یه مقاله هست راجع به تحقیفات در مورد تاثیرات قند شکر و چربی بر روی قلب و سکته قلبی ! تو این مقاله به این موصوع اشاره میشه » تمام نحقیقات صورت گرفته در این زمینه جعلی هستش و تمام اطلاعاتی که به بشر در این زمینه داده شده تحریف شده هستش ! » دانشمندان با گرفتن رشوه برای سال ها تاثیرات منفی شکر را گردن چربی و کلسترول انداختند !
   این که قند و شکر بوده تحریف شده شما ببین مسائل حیاتی و سیاسی داره با چه وسواسی کنترل ، فیلتر یا تحریف میشه
   راجع به غلط املایی هم اگه از اول فصل سوم بررسی هام رو خونده باشی راجع به این موظوع ثهبت کردم که من بچه بودم مشغ کم مینوشتم واصه حمین دیکطه ام زعیف بود :))))
   راجع به تحریف واقعیت در دوبله هم گفتم شما نمیخوای گوش کنی ! تو ترجمه یا دوبله با تغییر چند کلمه میشه مفهوم کل جمله رو تغییر داد !!!! دوبله که خوبه کلی متون ترجمه شده تو ایران این مشکل رو داره و تقاوت عظیمی در نسخه اصلی و ترجمه شده موجوده !
   تو زیر نویس هم گاها میبینم ترجمه ای که شده با دیالوگ اصلی کاملا متقاوت هست و برداشت مترجم کاملا غلط !

   1. محمد

    دقیقا چرا باید تقصیرات بیفته گردن قند و شکر تا کشورا فروش مواد چربی و کلسترول زا رو افزایش بدن؟!
    یه راه ساده ترم هست خودت زیاد قند و شکر مصرف کن ببین چی میره بالا
    الان تو زیر نویس فارسی میبینی که از روی انگلیسی برداشته میشه و فانمیشن هم از روی ژاپنی انگلیسی میزنه ینی با دو تا واسطه میبینی کارو از کجا میدونی چیزی تغییر نکرده
    خب یه چند تا مثال بزن دیالوگ چطور تحریف شده

 63. اهریمن

  ممنون اقای دست پیمان

  1. علی دست پیمان

   مخلص ممنون شما که مارو دنبال میکنید.

 64. Opening

  آقای دست پیمان دانشمندان چیزهایی از بشر پیدا کرده بودند که مربوط به دویست هزار سال پیش بوده در حالی که تمام اطلاعات ما مربوط به سه هزار سال پیشه احتمال دادند که ممکنه تمدن های پیشرفته تر از ما وجود داشتند که به هر دلیلی از بین رفتن فقط محض اطلاع گفتم

  1. علی دست پیمان

   آزه میدونم یکی از باستان شناس های معروف که در این مورد تحقیق میکنه و تئوری های جالبی داره گراهام هنکاک هستش و کتاب مشهورش “اثر انگشت خدا” آدم به شدت جالب و با سوادی هست پیشنهاد میکنم یه نگاهی بهش بندازی

   1. محمد

    همین گراهام هنکاک دوست نداره باور کنه اهرام رو برده های مصری ساختن چون اعتقاد به علم نبوت نداره که مصری های قبل از موسی معماری واقعی رو از ادریس پیامبر یاد گرفتن و یهودیا از مصریا که توسط هیکل سلیمان رو بسازن

    1. علی دست پیمان

     حق با شماست

 65. محمد

  خب این قسمت هم اومد و بنظرم بدک نبود
  نمیتونم بهش بگم عالی
  چون اولا انتظار اطلاعات بیشتری داشتم از زیرزمین گریشا
  وببعد اینکه ارن برای اولین بار بعد از کشته شدن مادرش به خونش برگشت ولی هیچ فلش بکی به کشته شدن مادرش و انتقامی که میخواست بگیره نداشت
  اصن از اون کوچه که پیچیدن من بغضم گرفت که مادر ارن همینجا جلو چشاش کشته شد درحالی که یهو وسط کار پشیمون شد و التماس میکرد نرین تنهام نزارین
  چطور ارن اصلا هیچ فلش بکی نداشت اینجا بنظرم باید گریه میکرد
  یه نقص کوچیک داستانی هم داشت اونم اینه که اگر ارمین بخاطر استعدادش قراره جانشین اروین بشه خیلی مهمه که تو زیرزمین حضور داشته باشه
  اگه اونجا چیزی غیر از کتاب میبود چی؟ اگه چیزی میبود که نمیشد با جزییات توضیحش داد چی
  کارگردان یه جوری عمل کرده انگار از اول معلومه انچنان خبری نیس تو زیرزمین و جالب اینه ارمین هم اصلا نخواست بره
  درکل خسته نباشی بخاطر نقد
  بشدت منتظر قسمت های بعدی هستم چون شنیدم خیلی اطلاعات زیادی میدن این فصل
  و متاسفانه باید بگم من دقیقا اپیزود بعدی و داستان گریشا و خواهرش رو قبلا تو یوتیوب دیدم
  فکر میکردم ova هست تا اینکه اینجا الان دیدم همون صحنه هارو داره نشون میده
  به شدت هم ناراحت کنندس قسمت بعد و فکر کنم اون کتابها دفترچه خاطرات گریشا باشن و از قسمت بعد کلا میریم تو زندگی گریشا

  1. محمد

   این رو هم اضافه کنم که اینفو گرافی یهو وسط انیمه اومد بقیه داستان رو اسپویل کرد و گفت گریشا از خارج دیوار اومده درصورتی که تا اینجای داستان هیچ اطمینانی نبود که گریشا از خارج اومده باشه
   تازه بعد از باز کردن زیرزمین متوجه شدن گریشا واقعا از خارج دیوار اومده
   ولی قبل از اون تو اینفو گرافی این قضیه رو لو دادن
   یکم این اشتباهات منو میترسونه نکنه سر سری بگیرن گند بزنن به داستان

   1. علی دست پیمان

    تو نیم فصل قبل یادم نمیاد قسمت چند بود ولی به قسمت کلا راجع به گریشا بود که همون اول نشون میده از بیرون دیوار اومده

  2. علی دست پیمان

   مخلص ممنون از شما که مارو دنبال میکنی راجع به نشون ندادن فلش بک مرگ مادر ارن باهات موافقم!!
   اما راجع به اطلاعات به نظرم این دفتر خاطرات و دیتایی که قرار از توش در اختبار بیننده قرار بگیره خیلی مهمه ! تا همینجام دفترجه بزرگترین تابو رو شکسته و الان دیگه قرار همه بدونن بیرون دیوار ها آدم هست!!! من راجع به OVA گریشا چیزی نشنیدم

 66. مهدی

  به نظرم روی این قسمت باید خیلی بیش تر از این وقت میزاشتن از لحاظ انیمیشن…خیلی بد بود انیمیشن نسبت به قسمت قبل….اصلا نابود کرده بودن….ولی قابل دیدن بود….فکر میکنم اقای دست پیمان امتیاز خیلی بالایی بهش دادن من بودم 7 می دادم حداکثر….به دو دلیل :
  1 . قشنگ نصف این قسمت رو برداشته بودن عکس ارمین که قیافه متحیرانه برداشته رو نشون دادن هیچ مفهوم خاصی نداشت….12 دقیقه بعدی هم چکیده اش 5 دقیقه بود….یعنی کلا یک چهارم انیمه بدرد خورد
  2. احساس می کنم توی این قسمت خیلی از تصاویر ثابت بودن که ضعف انیمیشن رو نشون میده و یجورایی انیمیشن مثل فصل اول ساده و بدون جزعیات بود
  ولی در کل اطلاعات جالبی داد بهمون … ذهنیتمون هم تغییر داد ولی فکر کنم اصل کار توی قسمت بعد باشه و یه جورایی این قسمت اماده سازی کرد برای قسمت بعد

 67. مهدی

  به نظرم روی این قسمت باید خیلی بیش تر از این وقت میزاشتن از لحاظ انیمیشن…خیلی بد بود انیمیشن نسبت به قسمت قبل….اصلا نابود کرده بودن….ولی قابل دیدن بود….فکر میکنم اقای دست پیمان امتیاز خیلی بالایی بهش دادن من بودم 7 می دادم حداکثر….به دو دلیل :
  1 . قشنگ نصف این قسمت رو برداشته بودن عکس ارمین که قیافه متحیرانه برداشته رو نشون دادن هیچ مفهوم خاصی نداشت….12 دقیقه بعدی هم چکیده اش 5 دقیقه بود….یعنی کلا یک چهارم انیمه بدرد خورد
  2. احساس می کنم توی این قسمت خیلی از تصاویر ثابت بودن که ضعف انیمیشن رو نشون میده و یجورایی انیمیشن مثل فصل اول ساده و بدون جزعیات بود
  ولی در کل اطلاعات جالبی داد بهمون … ذهنیتمون هم تغییر داد ولی فکر کنم اصل کار توی قسمت بعد باشه و یه جورایی این قسمت اماده سازی کرد برای قسمت بعد

 68. آریا

  جالب بود این قسمت اقای دست پیمان…..کلی حدسیات میتونم از روی این قسمت بزنم که الان بهتون می گم : (اسپویلی در کار نیست …فقط نظرات خودمه و اگه چیزیش درست بود از اونایی که مانگا رو خوندن می خوام که بهم داستان اصلی رو نگن لطفا چون من فقط انیمه می بینم )
  به نظرم با توجه به اینکه توی صحنه های اخر گریشا یاگر تونست به راحتی از دیوار خارج شه …… قبلا اینجوری بوده که انسان ها به دلایلی که نمی تونم حدس بزنم…..دچار دو دستگی شده بودند و خودشون را از هم جدا کرده بودن ….. به نظرم انسان های بیرون دیوار در حد مرگ پیشرفته بودن و همین باعث دو دستگی شده بوده…..بعد اختلافات مردم بیرون و داخل دیوار به جایی میرسه که مردم بیرون دیوار غول ها رو می فرستن توی دیوارها و حافظه مردم رو پاک می کنن و شاید خودشون میرن یه سیاره دیگه یا اینکه یه قاره ی دیگه زندگی می کنن…خلاصه اینجوری میشه که غول ها میفتن به جون انسان ها
  حالا یک سوالی مطرح میشه : هدف غول ها چیه ؟
  به نظرم اون ها یی که خارج دیوار زندگی می کنن انسان هایی با ژن های بیخود یا انسان هایی که نمی دونم یه جورایی خون توی رگ هاشون رنگین نیست و باعث نابودی بشریت میشن رو می خوان پاکسازی کنن…..یه همچین چیزی
  همین…این نظرات منه و می دونم همه اش غلطه 🙂 پس فحش ندید اونایی که مانگا خوندید

  1. علی دست پیمان

   سپاس از ارائه نظرت

 69. حسین .gh

  مرسی اقا پیمان برای بررسی خوبتان

  1. علی دست پیمان

   مخلص ممنون از شما که مارو دتبال میکنی

 70. مصطفی

  این میکاسا قرار نیست زخم روی صورتش خوب بشه ?

  1. نازنین خ

   خوب ک نمیشه هیچ تازه رفته رفته هی پررنگ تر میشه تا از یادمون نره??

   1. آریا

    اولین نظر

پاسخی بگذارید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. همه حقوق برای مجله وارونه محفوظ است، کپی بخش یا کل محتوا تنها با اجازه کتبی امکانپذیر است!