Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

بررسی قسمت هجدهم فصل سوم انیمه Attack on Titan ؛ اروین یا آرمین ؟
انیمه و انیمیشن

بررسی قسمت هجدهم فصل سوم انیمه Attack on Titan ؛ اروین یا آرمین ؟ 

با بررسی قسمت هجدهم فصل سوم انیمه Attack on Titan در خدمت شما عزیزان هستم. شما می تونید بررسی قسمت های قبل رو از اینجا بخونید. قسمت ششم از بخش دوم فصل سوم انیمه حمله به تایتان به نظر من از قسمت قبلی هم بهتر بود برای همین تصمیم گرفتم نمره 10 رو بهش بدم!

قسمت هجدهم فصل سوم انیمه Attack on Titan چه از لحاظ خط داستانی ، چه از لحاظ گرافیک و انیمیت، چه از لحاظ موسیقی حرف نداشت ! جا داره به پرفورمنس عالیه صدا پیشه ها مخصوصا صدا پبشه ارن (یوکی کاجی / Yūki Kaji) و میکاسا (ایشیکاوا یوی / ishikawa yui) اشاره کنم که ترکونده بودن جفتشون!!!

نکته : نمی دونم هر قسمت رو چند بار میبینید ، من خودم حداقل دوبار می بینم ! در نتیجه خواهش میکنم این قسمت رو مجدد با هدفون و با کیفیت 1080 تماشا کنید ! چرا ؟ چون همونطور که اشاره کردم موسیقی و صداپیشگی این قسمت فوق العاده بود ! به علاوه استودیو ویز هم پیشنهاد کزده بود تا این قسمت رو با هدفون تماشا کنید.!

قسمت ششم از بخش دوم فصل سوم انیمه Attack on Titan به نکات جالبی اشاره کرد و کم و بیش اطلاعت مهمی رو ارائه کرد ! بالاخره رسیدم به اون تصویری که تو قسمت 12 فصل سوم نشون داده شد ! و شاهد جدال میکاسا و ارن با لیوای بودیم !

تو این قسمت کارگردان هم شخصیت های داستان و هم بیننده رو با انتخابی حیاتی و سخت مواجه میکنه !

اروین یا آرمین؟

انتخاب سختی که برعهده لیوای قرار داره ! انتخاب لیوای آرمین بود ! انتخاب شما کیه ؟ آیا لیوای تصمیم درستی گرفت !

با توجه به حدس هایی که زده بودیم ! و اسپویل اوپنینگ بالاخره مشخص شد که آرمین تایتان شیفتر جدید هستش!همچنین مجدد با توجه به حدسیات مشخص میشه زیک با اروین یه رابطه ای داره که در ادامه بیشتر راجع بهش صحبت می کنم !

لیوای با چشم سفید در حالت گاد مود خیلی عجیب بود !!!(یه داستانی پشت پرده هست!)

زیک هم موفق میشه به کمک اون تایتان مسخره فرار کنه و راینر رو هم نجات بده !میکاسا عالی بود این قسمت ! هانجی هم همچنین ! جان یا ژان هم چند وقتی هست داره خودی نشون میده ! و خودش رو به عنوان شخصیت اصلی داره جا میکنه !

خیلی مشتاقم ببینم یمیر چه نامه ای برای هیستوریا نوشته !

حرف های زیک با ارن هم خیلی عجیب بود !!!چشمای قرمز تایتان دیده بان هم عجیب بود ! نمیدونم این قرمزی دلیل خاصی داره یا صرفا برای جذابیت طراحی استفاده میشه !

روی هم رفته این قسمت بسیار عالی و قابل تامل بود ! موسیقی  هیرویوکی ساوانو به شدت عالی بود و این کم کاری 5 قسمت قبل رو جبران کرد ! میکس موسیقی هم خیلی بهتر شده بود.

نکته :

 1. من زبونم مو درآورد انقدر نوشتم اسپویل نکنین ، شما خیلی زبلی میری مانگارو میخونی میای لو میدی آفرین !!! ما تو وارونه دوست نداریم کامنت کسی رو حذف یا فیلتر کنیم! پس لطفا کمی به ما و سایر دوستان علاقه مند به انیمه اتک آن تایتان احترام بگذارید و مارو مجبور به انجام کاری که دوست نداریم بکنیم نکنید!
 2.  تو کامنت ها آدرس وب سایت برای دانلود انیمه نزارین !!! برادر/خواهر آدرس میزاری آدرس فیلتر میشه بعد هزارتا داستان واسه ما جور میشه !!! شما نشستی تو خونت، عذابش رو ما میکشیم ! مبحث انیمه همینجوریش خیلی حساسیت روش هست. ما داریم سعی میکنیم ارزش این محتوا و تاثیر مثبتش رو توی جامعه مشخص کنیم ! که اگه بشه و شما کمک کنین با لطف خدا بتونیم فرهنگ سازی کنیم و این حساسیت و تفکر سنتی رو از بین ببریم!1!

بابا جان!!! ایمیلاتون رو به هم بدین یا آیدی تلگرام، بعد اونوقت هرچی دوست دارین برای هم بفرستین مارم اذیت نکنید !پیشاپیش از درک و همراهی شما تشکر می کنم !

لطفا قبل خوندن بررسی این قسمت مطالب زیر رو هم یه نگاهی بندازید، کلا مطالب باحال تو سایت زیاد هست ! اگه وقت داشتید حتما مطالب مختلف مجله رو مطالعه کنید.

در ادامه با بررسی قسمت هجدهم فصل سوم انیمه Attack on Titan همراه من باشید.

زیک / ارن

قسمت ششم از بخش دوم فصل سوم انیمه حمله به تایتان

و بالاخره … شاهد مواجه شدن ارن با زیک (تایتان میمونی) هستیم ! دیالوگی که بین ارن و زیک رد و بدل میشه کاملا عجیب بود و همین دیالوگ چند دقیقه ای یا بهتر بگم همین چند جمله ای که زیک به ارن گفت خیلی از نقاط گم شده پازل رو به هم متصل میکنه !

خب ببینم چه خبره ! زیک به ارن میگه هر دو قربانی پدر تو هستیم ، و بعد اشاره میکنه که تو تقصیری نداری و مغزت توسط پدرت شستشو داده شده !

خب اینجا یکسری دیتا میدم اما اسپویل نمیکنم ولی خب خودتون میتونید حدس بزنید چه خبره !

تو قسمت قبلی وقتی زیک در حالت تایتان میمونی بود، داشت راجع به پدرش و اینکه نمیخواد شبیه اون بشه صحبت میکرد و انقدر عصبانی شد که سنگ رو پودر کرد !

قسمت ششم از بخش دوم فصل سوم انیمه Attack on Titan

تو این قسمت وقتی اشاره به این میشه که هردو قربانی پدرت هستیم !  یهو ارن شباهت رو تو صورت زیک میبینه یه جورایی میفهمه داستان از چه خبره !

تو بخش اول فصل سوم شاهد اومدن گریشا یاگر از بیرون دیوارها به داخل و ازدواج کردنش با مادر ارن بودیم !

با همه این تفاسیر میشه حدس زد گریشا احتمالا خارج دیوارها زندگی خودش رو داشته و حتی ممکن اونجا زن و بچه هم داشته !

شباهت زیک به گریشا ! صحبت هاش با ارن راجع به گریشا و خشم و نفرتش راجع به پدر خودش ! همه دست به دست هم میدن که به یک نتیجه گیری برسیم !

زیک احتمال زیاد با ارن نسبت فامیلی داره !!!

اما سوال مهم اینه که چرا زیک و سایر ویلن ها فک میکنن مردم داخل دیوار شستشوی مغزی شدن! و گریشا چه ظلمی در حق مردم خارج از دیوار و زیک کرده ! خودم یه حدس هایی میزنم اما اگه بگم شاید اسپویل باشه !

همچنین برام سوال چرا زیک در فکر نجات ارن هستش ! نه کشتنش !!!


هانجی

قسمت ششم از بخش دوم فصل سوم انیمه Attack on Titan

هانجی بعد برگشتش از مرگ به نظر خیلی عصبانی میاد و اون هانجی شوخ و خل همیشگی نیست ! گرچه تو بخش اول فصل سوم یه چیزایی از ردی بودنش نشون داده بود ! اما نکته عجیب این بود که هانجی تشنه اطلاعات و دونستن راجع به تایتان ها هستش ! اما اینبار زیر فشار، خشمش به منطقش قلبه میکنه  که در نهایت جان با زیرکی کمکش کرد !

اینفوگرافی

قسمت ششم از بخش دوم فصل سوم انیمه اتک آن تایتان

اینفوگرافی این هفته کمی عجیب بود! برای اولین همراه با دادن اطلاعات سوالی مطرح میشه !

کدوم / Which؟ که اشاره به انتخاب آرمین یا اروین داره!

اروین یا آرمین  ؟

اینکه بخوای تصمیم بگیری کی بمیره و کی زنده بمونه کار خیلی خیلی سختیه ! هر دو فرمانده مو بلوند در حال مرگ هستن و لیوای به عنوان کسی که سرنگ دستشه باید تصمیم بگیره کی زنده میمونه!

تقلای ارن و میکاسا برای زنده نگه داشتن آرمین بی نظیر بود ! این سه تا به معنای واقعی کلمه برای هم جون میدن و دیدن این لحظات و رابطه ای که بین سه قهرمان اصلی داستان هست بی نظیر !!!

ارن و میکاسا باور دارن آرمین بهتر از اروین اما لیوای و سرباز آش خور کله قرمز بر این باورند که اروین انتخاب درست تری هستش! برای همین ارن و میکاسا مجبور میشن با لیوای درگیر بشن! که تو این درگیری ارن نصف دندوناش رو از دست میده !

زاویه دید سرباز کله قرمز راجع به اروین و تبدیلش به تایتان خیلی جالب بود ! ولی خوب شانس آورد هانجی به دادش رسید وگرنه میکاسا کله اش رو انداخته بود !

بررسی قسمت هجدهم فصل سوم انیمه اتک آن تایتان
آیا انسان های دیگه ای هم خارج دیوار هستن؟

با همه این اوصاف و صحبت های هانجی، ارن و میکاسا تسلیم میشن تا اروین زنده بمونه اما لحظه آخر حرکت اروین در حالت نیمه هوشیاری نکته جالبی رو یاد لیوای میندازه !

صحبت های کنی ! » برای ادامه دادن هرکسی نیاز داره مست چیزه بشه! به همین دلیل تصمیم میگیره سرم رو یه آرمین تزریق کنه !

بررسی قسمت هجدهم فصل سوم انیمه حمله به تایتان

لیوای به شدت منطقی و بدون احساسات بود ! درک درستش از موقعیت و احترامش به اروین باعث میشه درست ترین تصمیم رو در لحظه بگیره!

وداع با اروین برای کل بشریت کار سختیه و الان تنها امید بشریت برای آگاهی و پیروزی آرمین هستش!

تایتان غیر هوشمند آرمین خیلی بامزه بود از همه جالب تر هیکل خفن ارمین بود معلومه حسابی تمرین میکرده! 

میکاسا

بررسی قسمت هجدهم فصل سوم انیمه حمله به تایتان

قاطی کردن میکاسا برای لیوای عالی بود ! نکته جالب قدرت عجیب میکاسا و برتریش نسبت به لیوای بود! گرچه لیوای به نظر خسته میومد اما با یه مشت نصف دندونای ارن رو فرستاد قاطی باقالی ها !!! اما میکاسا با یه حرکت سریع لیوای رو خاک کرد! 

احساسات میکاسا و علاقه اش به آرمین هم جالب بود به نظر یه خبرایی هست !

لیوای

بررسی قسمت هجدهم فصل سوم انیمه Attack on Titan

لیوای با چشمای سفید روی دیوار خیلی عجیب بود تا جایی که یادم هست فکر می کنم بار اولی هست که لیوای تو این حالت نمایش داده میشه ! در نتیجه فکر میکنم از گاد مود لیوای چیز کمی میدونیم و لیوای قدرت های آکرمنی متفاوتی داره که ما هنوز ندیدیمشون! 

همچنین برام سوال شده آکرمن ها چجوری قدرتشون رو فعال میکنن! تا به اینجای کار به نظر میرسه عصبانی شدن محرک اصلی این قضیه هست ! اما فکر میکنم منطقی تر این باشه با یک حرکتی این قدرت فعال بشه ! چون از بعد فصل اول تا به اینجا کار چیز خاصی از قدرت آکرمنی میکاسا ندیدیم!


خب امیدوارم از بررسی قسمت هجدهم فصل سوم انیمه Attack on Titan خوشتون اومده باشه ! با به دست آوردن قدرت برتولد حالا انسانیت صاحب دوتا تایتان شیفتر هست در نتیجه قدرت خیلی بیشتر میشه همچنین بالاخره بعد 3 فصل انتظار تو قسمت بعدی قرار بفهمیم چی تو زیر زمین خونه گریشا یاگر انتظار ارن رو میکشه !

به روز رسانی »بررسی قسمت نوزدهم فصل سوم انیمه Attack on Titan

مثل همیشه منتظر حدسیات و نظریه های جالب شما هستم ! لایک فیلان و بیسار هم فراموش نشه ! اگه علاقه به همکاری در بخش انیمه یا سایر بخش هارو دارید از طریق info@varune.com با ما درتماس باشید.

مطالب مرتبط

152 دیدگاه

 1. Pasha

  سلامی دوباره آقای دست پیمان. من به عنوان یه حرکت فان و تفریحی و از روی ذوق شخصیم بخاطر پیشرفت چشمگیر داستان این انیمه، روی بخشِ میانیِ همین قسمت هجدهم (از شروع جر و بحث سر انتخاب لیوای تا لحظه‌ی واکنش محکم اروین با پرتاب کردن دستش، که چیزی حدود شش دقیقه بدون هیچ موسیقی‌ متنی توی نسخه‌ی اصلی شاهدش بودیم) موسیقی‌ای قرار دادم که بطور کاملاً تصادفی دقیقاً همون احساس درموندگی لیوای رو توی این مدت به بیننده انتقال میده و جالبیش اینجاست که تصاویر این قسمت کاملاً با ضرب آهنگ ملایم این موسیقیِ غم‌انگیز سینک شدن (این موسیقی رو از آلبوم یه فیلمه دیگه بدست آوردم که خدمتتون حتماً میگم بعداً که مال کدوم سکانس از کدوم فیلمو آهنگسازه) و خب بنظرم کمی فضارو حساس‌تر و تا حدودی درگیرکننده‌تر کرده. البته که هیچی جای نسخه‌ی اصلی و شُک و ابوهت همون سُکوتشوام نمیگیره ولی خب بنظرم به عنوان یه فن، حرکت جالبیه برای یکی از خوش‌ساخت‌ترین قسمتای این انیمه. اگه مایل هستید میتونم از طریق یه راه ارتباطی مثل ایمیل یا هر چیز دیگه‌ای این ویدئورو براتون بفرستم که حالا بازم میگم اگه مایل بودید و بنظرتون کار جالبی میومد روی سایتتون قرارش بدید، شاید برای بقیه هم حرکت جالبی باشه. اگه مشتاق بودید حتماً همینجا بهم اطلاع بدید. بازم ممنون از نقد زیباتون و وقتی که برای خوندن کامنتا میزارید. واقعاً جای دیگه‌ای نمیشه برا انیمه‌ها چنین نقدایی پیدا کرد??
  خسته نباشید…

  1. علی دست پیمان

   سلام پاشا بر خلاف میل باطنیم این کار امکانپذیر نیست !!!

 2. Pasha

  سلام. ممنون از نقد خوبتون. ببخشید آقای دست پیمان یه سوال راجب نیمه اول این قسمت. چطوری آرمین با چنین سوزش شدید و سقوطش از همچین ارتفاعی تو قسمت قبل اینجا دوباره شروع به نفس کشیدن کرد یهو؟! ینی این یجور سوتی حساب میشه؟ از نظر منطق داستان!

  1. علی دست پیمان

   والا چی بگم منطقی که نیست ولی خب خبلی هم عجیب نیست تو دنیای سورئال تایتان ها آدما یکم سگ جون تر باشن

 3. محمد123

  نمی دونم چرا من به جای این که دلم برای اروین و ارمین بسوزه دلم برا برتولت سوخت بیچاره خیلی فرد ساده ای بود اگه مانگا رو هم خونده باشید می دونید که شکستن دیوار ماریا به خاطر تصمیم راینر بود و برتولت و انی با این کار مخالف بودند حتی مرگ مارکو هم تقصیر راینر بود ای کاش برتولت این قدر بد نمی مرد فکرش رو بکنید سر این که کی بخورتتنون دعواشه وای واقعا حس خیلی بدیه!!!
  نمی خام بگم برتولت ادم خوبی بود اما مطمنم از راینر و انی ادم پاک تری بود که البته به خاطر همین پاک تر بودن و ساده تر بودنش مرد
  تو یوتیوب خیلی ها از مرگ برتولت ناراحت شدند البته خیلی ها هم خوشحال شدند
  راستی شما چرا نه تو نقدتون از مرگ برتولت حرف خاصی زدید و نه تو کامنتاتون

  1. علی دست پیمان

   مرگ برتولد برای من واقعا خنثی بود ، از اولش هیچ حسی بهش نداشتم تنها حماقت و سادگی رو توش میدیدم به همین خاطر به چیزی رسید که باید میرسید ! اما خوب یه اشاره ریزی به این اتفاق کردم

   1. محمد 123

    اقای دست پیمان بعد از این که فصل 4 رو ببینی مطمنم نظرت در مورد برتولت عوض میشه
    در ضمن من هم با شما موافقم که ساده بود اما حماقت نداشت تازه خیلی هم کاربلد بود اگه راینر نبود تا صد سال دیگه هم کسی نمی فهمید که برتولت تایتان غول اساست
    به نظرم اون احساسی ترین شخصیت تو اتک ان تایتان بود حتی به مراتب بیش تر از میکاسا و هیستوریا
    البته بعضی ها میگن لیوایی احساسی ترینه که در این مورد من ترجیح میدم نظر ندم

   2. محمد 123

    اقای دست پیمان بعد از این که فصل 4 رو ببینی مطمنم نظرت در مورد برتولت عوض میشه
    در ضمن من هم با شما موافقم که ساده بود اما حماقت نداشت

    1. علی دست پیمان

     امیدوارم عوض بشه و تا فصل چهار باید وایستم

 4. آریا

  کامنتارو…..اقای دست پیمان دمت گرم

 5. Kourosh.Di

  سلام ببخشید میخواستم بدونم که کی بررسی قسمت 19 رو قرار میدید و اینکه همون طور که گفتم کامنت ها از مرز 140 هم گذشت

  1. علی دست پیمان

   سعی میکنم تا آخر شب منتشر کنم!

 6. فاطمه

  سلام لطفا بررسی قسمت نوزده رو بزارید..

  1. علی دست پیمان

   سعی میکنم تا آخر شب منتشر کنم!

 7. علی عرب

  دوستان
  در قسمت ۱۹ اسپویل نیست ولی چند نقطه منو جذب کرد
  اینکه نگاه نویسنده به اثر و نگاه ما تفاوت دارد
  انتخاب آرمین دلیل واضح داشت اینکه رویایی اروین تا زیر زمین بود و فقط برایش این مهم بود اینکه فقط بداند آیا خارج از دیوار انسان وجود دارد یا نه اما آرمین رویای خود تازه بعد از دیوار شروع میشد بقول کنی آدم باید مست چیزی باشد تا زندگی کند بس لیوای انتخاب اش درست بود
  نکته بعدی مسولیت بزرگ که بر دوش آرمین نهاده شد و ترس انسان از تحمل مسولیت های خطیر نشون میدهد
  یک چیزی هم برایم روشن شد اینکه انسان وقتی به تایتان با تزریق آمپول متحول می‌شود عمر زیادی خواهد کرد چون عقل ندارد و نه غصه و نه غم فقط میخورد عین یمیر که متحول شد و می‌گفت روی درخت اینکه بیرون دیوار ۶۰ سال عمر کرد تا اینکه دوست راینر رو خورد و بعدش عمر اینها کوتاه خواهد شد عین انسان معمولی
  وقتی ارن و مکیسا رسیدن به شهر و دو کودک درونشون تا خانه ارن رفتند خیلی جالب بود اینکه خودمان وقتی میرویم به محله قدیمون واقعا احساس میکنیم روح کودکمان آزاد شدن
  تک گل سفید که از بین سنگ ها رشد کرده بود نشان اینکه به تک امیدشون رسیدن اونم زیر زمین و وقتی رسیدن در خونه چندتا گل سفید بود یعنی آرزوی انسان ها اینجا است
  واقعا نویسنده شاهکار کرده اینکه با زبان آنمی حرف هایش رو برسونه به فرهنگ های مختلف و انسان های مختلف عالی بوده است
  بس الان میشه گفت که چقدر حکومت داخل دیوار مردم رو با چند کتاب تاریخی هدایت میکرد به سمت خودش و جرات رو از مردم گرفته بودن که حتی جرات سر ذردن به خارج از دیوار یا کتاب تاریخی رو گرفته بودن من فکر میکنم که اصل ماجرا تازه دارد آغاز میشود اینکه چرا پادشاه مجبور شد اینکار رو بکنه و مردم اش رو زندانی دیوارها بکنه و چرا دولت زیک اینها رو نسل شیطان می نامند و حتی دولت داخل دیوار راضی بودن که اینها تایتان زیادی بفرستند تا جرات مردم رو کمتر کنه که سر از بیرون دیوار در بیاورند اما راحت گرافیک فکر میکنم که داشت تصاویر سه بعدی و دو بعدی رو برامون خلق می‌کردند تا هر طوری خودمون صلاح بدونیم تماشا کنیم
  امیدوارم این چند کلمه از نظر اینجانب صحت داشته باشد و هنر نویسنده این اثر نابغه بودن چون بنظرم دارند از دنیا حال اقتباس میکنن
  با تشکر از مدیر جان

 8. H

  نظر خود نویسنده درباره ی مرگ اروین
  ایسایاما گفت: “که از بین بردن اروین توی اون شرایط از پیش تعیین شده بود. من همیشه میخواستم که لیوای و اروین رو در رابطه ای برابر به تصویر بکشم. اروین به دنبال حقیقت دنیا و انگیزه اثبات بی گناهی خودش برای جبران مرگ پدرشه چون خودش رو مسئول مرگ پدرش میدونه و به این دو دلیل به هنگ اکتشاف ملحق میشه. و کم کم به رهبری این گروه میرسه و خودش رو غرق در دو نقش میبینه: کودکی که رویاهاش رو دنبال میکنه و مردی که وظایف و مسئولیت هایی به عهده داره. او به منظور تأیید هویت خود، جاه طلبی دروغین برای مبارزه با عنوان «آینده بشریت» را ساخت و به گول زدن خودش ادامه داد. زمانی که من این صحنه رو مینوشتم، آنچه که من در نظر گرفتم این بود، «لحظه ای که انسان ها ماهیت واقعی خود را نشان می دهند، زمانی است که آنها در آستانه مرگ قرار گرفته اند. برای اروین، این اتفاق زمانی افتاد که تایتان میمون او را به آستانه Shiganshina رسوند، و خود واقعی اون محقق شد. در آن لحظه، آنچه که برای ما به نمایش گذاشت، این بود که بین تحقق “رویای” خود از زیرزمین و مسئولیت “مبارزه با تایتان میمون” تا دم مرگ، یکی رو انتخاب کنه.
  ما اروین رو در این حالت دیدیم، لیوی احساس کرد که اروین این درخواست رو داره – من امیدوارم که به من بگی «از رویای خودت دست بکش و به جهنم برو.» او در آن زمان خواست اروین رو درک کرد. این صحنه و حرفهای لیوای دقیقا مصداق اینه که اروین تونست از رویاش دست بکشه تا بتونه مثل یک انسان بزرگسال مسئولیت هاش رو اولویت بندی کنه. در اون لحظه هدفم به تصویر کشیدن این موضوع بود که هر کسی برده چیزی هست. شاید اروین برده رویاش شده بود و تا وقتیکه زنده ست نمیتونه ازش رها بشه و ازادی رو درک کنه و فقط با مرگ میتونه به این ازادی برسه و لیوای هم از مرگ برای نجاتش از این غل و زنجیر استفاده کرد.”
  ایسامایا اضافه کرد که لیوای ذهنیت اروین رو درک میکنه و اون فهم رو در تعامل با کنی قرار میده
  ” در صحنه ای که لیوای میخواد برای سرنوشت اروین تصمیم بگیره به یاد حرفای کنی میفته.
  لیوای تجربه جدا شدن از کنی رو در کودکی داشت و همیشه به این فکر میکرده که کنی ترکش کرده چون من نمیتونستم انتظاراتش رو براورده کنم. هنگامی که صعود به داخل دیوار رخ داد و او دوباره به عنوان دشمن با کنی مواجه شد، سعی کرد تا آنچه را قبول نمی کرد قبول کند و باهاش رو به رو بشه.
  در نهایت، غارهای زیرزمینی سقوط کرد و باعث ایجاد صدمات شدید برای کنی شد، اما کنی با استفاده از سرم خودش رو نجات نداد. در عوض، قبل از مرگش اون و به لیوای سپرد. از نظر لیوای، کنی که همیشه خودخواهانه تلاش میکرد زنده بمونه در واقع در لحظات اخر زندگیش تلاش خودخواهانه ای برای زنده بودن نکرد و این موضوع به شدت لیوای رو شوکه کرد

  1. محمد

   کی و کجا و تو کدوم گزارش و مجله اینو گفته

 9. علی عرب

  مدیر جان
  من تو سایت عربی راجب داستان نویسنده این اثر خوندم کاش برای اطلاعات و چگونه و چقدر سختی کشیده تا قبول کنن داستان رو بخرن و چطوری طی سه سال تو شهر شون با یک اکیپ نویسنده زندگی کردن تا توانستند این اثر رو بنویسند و چطوری انتقام اش رو از کسانی که در رو به رویش بستند

  1. محمد

   چیزی ما میدونیم ازش اینکه داستان اولش یه‌سری ایراد داشت مجله شونن گفت چاپ نمیکنم اینم رفت به یکی دیگه داد و این انیمه نسخه ویرایش شده مانگاست مانگا اولی یه چیز دیگه بوده و ویراستار بهش گفته اینو تغییر بده ادامه دارش کن

 10. آریا

  اقای دست پیمان بی صبرانه منتظر نقد جدیدتون هستم
  دوستانی که ندیدن قسمت جدیدو حواسشون باشه اصا یه جوری شد….خودتون ببینید

 11. علی عرب

  شرمنده بخدا من فکر کردم که تا الان دیده بودید کاملا توضیح ندادم
  فقط آقای مدیر یک سوال چرا تو این قسمت تصاویر و گرافیک خیلی فرق کرده بود آیا هدفی داشتند از این کار

  1. Kourosh.Di

   نه اشکالی نداره جناب اقای علی فقط گفتم لطفا از این به بعد تا قبل اومدن بررسی چیزی رو لو ندید لطفا ممنون از لطف شما ❤❤❤

 12. محمد

  قسمت 19 اومد و باید بگم چیز جالبی برای نمایش نداشت و به نوعی آماده سازی واسه قسمت بعد بود کیفیتش هم کمتر بود استدیو ظاهرا برای اینجور قسمت ها خیلی وقت نمیذاره فقط بیننده رو آماده میکنه واسه بعدی

 13. علی عرب

  فقط لباس های سربازهای شهر پدر ارن همون های بودن که یمیر رو دستگیر کردن تازه متوجه شدم چرا بهش گیر می‌دادند که دختر پادشاه هست یا نیست و چرا مردم اونها رو میزدن

  1. علی

   باشه بابا فهمیدیم تو دیدیش اه .دیگه لازم نیست که داستانو لو بدی??

  2. Kourosh.Di

   چرا لو دادیش?????

   1. علی عرب

    ببخشید بخدا تکرار نمیشه ،???

 14. علی عرب

  قسمت ۱۹ برایم شک آور بود نمی‌دونم شاید اینکه زیر زمین خیلی ساده بود یا اینکه آغاز یک داستان دیگر است پس مشخص شد که اونطرف دیوار تمدن هست و داخل دیوار دریغ از اینکه نمی‌دونستم عکس چی هست فکر میکنم تازه داستان پدر ارن شروع میشه

  1. آریا

   علی جان از چه سایتی دیدی …. اسم فارسیشو بنویس ….

   1. علی عرب

    من از سایت های عربی نگاه میکنم چون بلافاصله پس از پایان میزارند و زیرنویس اش عربی هست

 15. علی عرب

  بالاخره قسمت ۱۹ دیدم وای وای وای بالاخره فهمیدم تو زیر زمین چی هست نمیگم خودتون نگاه کنید

 16. علی

  حالا شانس آوردی از اولین قسمتی که منتشر شد ندیدی وگرنه باید 4 سال صبر می کردی تا فصل2 بیاد????

  1. مهدی

   اره خدایی…خدایا شکرتتتتتتتتتتتت

 17. مهدی

  می گما : طولانی ترین هفته ی زندگیم بود این هفته …… نمی تونم برای فهمیدن راز زیرزمین صبر کنم …. امیدوارم قسمت جدید مثل ادم تموم راز زیرزمین رو فاش کنه (اینجوری نباشه که اماده سازی کنه برا قسمت بعد ) لعنت به این انیمه…..تا حالا تو عمرم به چیزی انقدر معتاد نشده بودم …اههههه

 18. Kourosh.Di

  اره ولی بعدا تا 140 هم میره قسمت جدید که بیاد قبل اومدن نقد همه کامنت میزارن

 19. آریا

  چیزی که جالبه اینه که اکثر مطالب دیگه در سایت وارونه بدون دیدگاه هستن اما نقد های اقای دست پیما 120 تا دیدگاه میخوره

 20. Kourosh.Di

  ببخشید اقای دست پیمان میخواستم بدونم که چرا خیلی از انیمه های ژاپنی اصلا دوبله نمیشه مثل نابودگر تمام فلزی و یا دروازه استینس و …. و فقط زیر نویس انها اوده؟؟؟؟؟؟ و بازم بابت نقد ازتون تشکر میکنم

  1. علی دست پیمان

   سلام ممنون از شما که مارو دنبال میکنبد! والا این مسئله رو نمیدونم دلیلش چیه اما دوبله نکنن بهتره چون صدا پیشه های ژاپنی فوق العاده هستن ، همچنین تو اکثرشون دیالوگ ها تغییر داده میشه با تحریف میشه !
   من دوبله اتک فسمت اولش رو دیدم کم مونده بود تگری بزنم!

   1. Kourosh.Di

    ممنون بابت پاسختون اقای دست پیمان عزیز??????❤❤????

    1. علی دست پیمان

     خواهش میکنم

   2. محمد

    بابت دوبله باید بگم اتک آن تایتان دوتا دوبله داره یکی توسط استدیو کوالیما و دیگری عادی که اولی حرفه ای و به‌نظرم از زیرنویس بهتره
    بابت دیالوگ ها باید بگم قوانینی توی دوبلاژ وجود داره که توش نباید از فحاشی رکیک استفاده بشه و نهایت توهین دوبله شده توی اتک ((حروم زادس))
    شما فک کن اون چیزایی که ما تو خیابون به هم میگیم رو توی دوبله فیلمایی آمریکایی بگن مثلا یه جوری میشه

    1. علی دست پیمان

     بحث من فحش یا ناسزا نبود ، بحث تغییر با تجریف کانسپت با مفهوم هستش ! از طرفی دیگه هیچ وقت زبان اصلی رو نمیشه با نسخه دوبله مقایسه کرد !!! دوبلور ژاپنی ارن یا سایرین اصلا قابل قیاس نه با دوبلور انگلیسی هست نه سایر نقاط

     1. محمد

      منظورت تغییر نسبت شخصیتاست؟ مثلا دوست دختر فلانی تو انیمه تو نسخه دوبله میشه خواهرش خب آره ولی این شاهکارا فقط مال صدا سیماست.
      منظورتو از تغییر مفهوم نمی‌فهمم با تغییر چند تا کلمه فقط سعی میشه که مطابق فرهنگ مخاطب داستان تعبیر بشه.
      خب صدا پیشه های ژاپنی یه هنر داد زدن دارن لاعقل من که همینو خب درک میکنم و متوجه تفاوت دولبه با اصل میشم

 21. آریا

  دوستان یه چیزی بگم : امکان نداره فصل اخر باشه این فصل …اخه توی 4یا 5 قسمت نمیشه جمع و جورش کرد….یه نکته ی دیگه : یکی از بهترین انیمه های جهانو که نمیان به خاطر یکی دوتا صداپیشه تموم کنن
  یه سوال داشتم از اونایی که مانگا می خونن : بهترین مانگاها چیا هستن … می خوام بهترین مانگای تاریخو بخونم ببینم خوشم میاد(ولی مانگای اتک ان تایتانو نمی خونم چون انیمه اش بیشتر حال میده )

  1. Kourosh.Di

   بهترین مانگا ها :: (داخل مانگا نه انیمه) در رتبه اول (1) مانگا Death Note (دفترچه مرگ) در رتبه دوم (2) Tokyo Ghoul (توکیو غول) و در رتبه سوم (3) Bleach (بلیچ) بفرمایید اینا رو ببینید آریا اقا (البته بجز Attack on titan (نبرد با تایتان ها) که رتبه دوم را بعد از دفترچه مرگ دارد)

   1. آریا

    دستت درد نکنه….واقعا دوست دارم همشو بخونم چون انیمه هاشو دیدم

    1. Kourosh.Di

     خواهش میکنم اریا اقا ولی ناراحت نشید دیگه باهاتون شوخی کردم لطفا به دل نگیری??❤??

     1. آریا

      عجب……no problem

      …………………………………………………..absolute distruction…………………………………………………

 22. هادی

  سلام اون سه دختر همون سه تا نبودند که تو تيتراژ پایانی فصل دو داشتند مایعی رو مینوشید و گریه میکردند و جلوی یه اسکلت نشسته بودند؟

 23. علی عرب

  سلام مدیر جان
  امروز تمام قسمت ها رو از اول مرور کردم خیلی سوال برایم پیش آمد امیدوارم جواب شأن پیش شما یافت کنم
  ساختن ۳ دیوار محظ صدفه نبوده حتما سر دارد و اونم نهادن اسم سه دختر بر روی آن
  کریستا راز دیوارها رو می‌دونه چون از خون پادشاه ریس هست بخاطر اینه که یمیر سخنان اسقف رو شنیده و رفته دنبالش تا راز رو بدونه فقط خاطر رو فریدا پاک کرده
  ۳ خاندان که تایاتان بزرگ مستثنی کرده ما فقط دو خاندان شنیدیم
  چرا دیوار از تایتان های بزرگ ساخته شده
  اونها کی بودن که یمیر رو آمپول زدن و انداختنشون از روی دیوار انگار محاکمه شده
  کتاب ای که کریستا میخواند راز های دارد
  هنوز قدرت خاندان اکیرمن رو ندیدیم
  خاندان شرقی کجا هستند

  1. مازیار

   ۱.این ۳ اسم نام های ۳ دختر هستند که بعدا باهشون آشنا میشین و من در انتهای این فصل میگم.
   ۲.کریستا یا هیستوریا در صورتی راز دیوار رو می دونه که تایتان مادر یا موسس به اون برسه و در واقع خاطرات پادشاه اول رو ببینه و هدف یمیر هم چیزی که شما فرمودی نبوده چون دیوار ها راز خاصی حداقل برای یمیر ندارن چون یمیر از خارج از دیوار ها اومده
   درباره ی خاندان سلطنتی توضیح خاصی هنوز داده نشده.
   ۳.دلیل ساخته شدن دیوار از غول ها رو تا آخر این فصل میفهمید.
   ۴.با علت سرنگ زدن هم آشنا میشید و خودم در انتهای فصل توضیح میدم
   کتابی که هیستوریا میخونه به نظر من اطلاعات دقیقی داره که هنوز توضیح داده نشده
   اینم در انتهای فصل بیش تر باز می کنم
   قدرت خاندان آکرمن در قدرت بدنی فوق بالاشون و توانایی مبازه شون با غول هاست
   خاندان آکرمن محافظین پادشاه بودن
   افراد خارج از دیوار فکر می کنن که این خاندان یه افسانه است
   *از دوستان خواهش می کنم که سوال هاشونو در انتهای فصل مطرح کنن
   با تشکر

  2. علی

   سلام
   اون خاندان شرقی که گفتید همون خاندان مادر میکاساست . منظور از شرقی ،خاندانی است که از شرق و از آسیا آمده. در فصل اول قسمت 7 وقتی دزدا میکاسا که بچه بود و می دزدن یکیشون میگه اینا از خاندان شرقی هستند که دیگه منقرض شدن. در واقع به نظر من میکاسا آخرین نسل از این شرقی هاست ولی دو رگه اس

   1. Kourosh.Di

    ببخشید ولی فصل اول قسمت 6

 24. مصطفی

  آقای دست پیمان خیلی میترسم هاجیمه ایسایاما بزنه لیوای رو هم بکشه خیلی بد میشه اون موقع

  1. MikaEvilETO

   تاینی هرو

  2. علی دست پیمان

   بعید میدونم به جورایی احساس میکنم لیوای تا آخرش هست

  3. علی

   بابا لیوای طرفداراش از شخصیت اصلی(ارن) هم بیشتره انوقت می خوان بکشنش. هه بعید میدونم

 25. مهدی

  دوستان عزیز لطفا چرت نگید….امکان نداره این فصل اخر باشه ….. اولا توی چهار یا پنج قسمت نمی تونن انیمه رو جمع و جور کنن
  دوما یکی از پر طرفدار ترین انیمه های جهانو به خاطر صداپیشگی یکی دو نفر که تموم نمی کنن کهه
  سوما من خودم یکی دو تا مانگا از دوستم قرض گرفتم خوندم…..لذتی که تو انیمه دیدن هست توی مانگا نیست واقعا(البته شاید من اینجوریم ولی تمام دوستام انیمه رو ترجیح میدن)
  و نکته ی اخر اینه که من ترجیح میدم شور و هیجان انیمه منو دنبال خودش بکشونه…..چیزی که می خوام بگم اینه : ادم یه کوچولو صبوری کنه تا انیمه ساخته بشه لذتی رو تجربه می کنه که توی هیچی نیس
  اینا بیش تر نظرات شخصی منه و نمی خوام چیزی رو به کسی تلقین کنم …. ممکنه بعضیا مانگا بیشتر دوس داشته باشن….به هر حال دوباره میگم اینا نظرات منه.

  1. علی دست پیمان

   به شدت باهات موافقم

 26. Kourosh.Di

  لطفا هنوز. کاملا نخوندید و قضاوت نکردید حرف نزنید برادران و خواهران عزیز

 27. Kourosh.Di

  عزیزان من در ادامه کامنت بعدیم نوشتم خواهر برتولت برای اطلاع بعضیا و دوما گفتم که مانگا رو نخوندم و پیش بینی یه مرد ژاپنیه که خیلی به Aot علاقه نشون میده و مثل اقای دست پیمان نقد میکنه

  1. فرشاد

   آقا جان آخه کسی که پیش بینی می کنه چطور میتونه اسم یه شخصیتو که ندیده بگه آخه؟؟!!!
   اصلا از کجا میدونه اون تایتان شیفتره؟
   ظاهرش که معلوم نیست
   تازه اسمشم حدس زده!
   این چیزا رو میگی الآن وسط بهار و تابستون یهو برف میاد!

  2. سعید میرزا

   دمش گرم چشم بسته چه پیش بینی ای کرده
   تو همین سایت هم بعضی دوستان پیش بینی کردن ارن باید یه نفر که خون سلطنتی داره رو لمس کنه تا قدرت کنترل تایتانا رو به دست بیاره، تازه بعدش هم پیش بینی کردن که اون تایتان جوکر، زن سابق گریشا و از خونوادۀ سلطنتی بوده که تا ارن بهش مشت زد، تونست تایتانا رو کنترل کنه
   واقعاً این حجم از دقت تو پیش بینی و زدن به هدف از عهدۀ هیشکی برنمیاد

 28. فرهان

  به چند نکته اشاره کنم
  لیوای فن نیستم اما خب در اینده متوجه میشید قدرت لیوای از میکاسا بیشتره
  میکاسا با مانور سه بعدی و شمشیر اونم از پشت به لیوای خسته بدون اسلحه و بدون گارد حمله کرد
  خودشم گفت زورشم ته کشیده
  به یه سری مسائل زیادی دقت میکنی و گمراه میشی مثل رنگ چشم لیوای یا غول عجیبه
  تو این قسمت یه دیالوگ مهم گفته شد که هنوز حتی مانگا خونا هم نمیدونن قضیشو

  (نه من نه اروین نمیتونیم بشریت رو نجات بدیم تنها کسی که میتونه ارمینه)
  در باره اکرمن ها هم توضیح نمیدم

  و بدونید که فصل 4 در کار نیست بیاید مانگا بخونید
  از اونجایی که صداپیشه میکاسا خداحافظی کرد و صدا پیشه پدر انی مرد
  احتمالا دگ ساخته نشه
  دوستان عزیز میتونید از چپتر 84 مانگا(دقیقا تا جایی که پخش شده)
  شروع کنید

  1. هادی

   فکر نکنم این فصل آخر باشه چون ارن و میکاسا و آرمین هر سه در فصل چهار بزرگتر میشن و دوبله هاشون ممکنه عوض بشه و در مورد پدر آنی هم یه کاریش میکنند دیگه

  2. مهران

   آره برید مانگا رو بخونید
   اتفاقا امروز چپتر ۱۱۸ اومد
   البته بستگی داره که فصل ۴ رو کی بسازن
   ولی شما ضرر نمی کنید
   چون میتونید مانگا رو بخونید و انیمه هم بعدا ببینید
   چون حتی هر قسمتو چند بارم نگاه کنید خسته نمی شید
   من که این طوریم

 29. پگاه

  راستی خیلی نقد خوبی بود، خسته نباشید.
  چندتا از کامنتهارو خوندم (اوناییکه اسپویل مانگا کرده بودن) و باید بگم در کمال تعجب غلط بود!
  من نمیدونم این دوستان واقعا مانگارو خوندن؟ یا از روی مسخره میان این حرفارو مینویسن؟ مثلا طرف نوشته پیک (تایتانی که تایتان حیوانی رو از دست لیوای نجات داد) برادر برتولت هست!!! شما دوست عزیز حتی هنوز جنسیت پیک رو نمیدونی بعد به برتولت ربطش میدی؟ چی بگم والا.
  توصیه میکنم حرف کسی رو باور نکنین چون اتفاقات تو مانگا خیلی فرق داره. و کلا پیشنهاد میکنم مانگا رو بخونید چون انیمه خیلی دیر به دیر میاد و طبق شایعاتی، ممکنه این اخرین فصل باشه. پس مانگارو دنبال کنید چون خیلی قشنگتر از انیمه شده درحال حاضر.

  1. علی دست پیمان

   ممنون از شما و مرسی که مارو دنبال میکنید

 30. پگاه

  خیر دوست عزیز این اولین باری نبود که لیوای رو با همچین چشمهایی دیدیم. تو ova که مربوط به گذشته ی لیوای بود هم لیوای بعد از مرگ دوستاش و جنگ با اون تایتان چشماش این شکلی شده بود. من از اونجایی که مانگا رو خوندم، و تا به اینجا تو مانگا حرفی از این حالت گاد مود زده نشده و دیگه لیوای چشماش اینجوری نشده. میکاسا هم که هیچوقت اینجوری ندیدیمش. پس فکر نمیکنم چیز مهمی باشه. البته که راجع به اکرمنها چیزهایی وجود داره ولی این چشمها… فکر نمیکنم.

 31. آریا

  من این کامنت اخرم در مورد این بحث هست:
  غلط کردم خواستم تفسیر کنم انتخاب لیوای رو
  حاجی نویسنده می خواسته گند بزنه به ارزوی اروین و بکشتش….تفسیر خاصی هم نداره

  1. مهدی

   دقیقا

  2. محمد

   درسته!

 32. علی

  برای اون آقایون عزیزی که فکر می کنن اروین فقط قصد رسیدن به رویاش و داشته و بعد از اون اصلا دیگه نمی دونسته چیکار کنه و بی هدف میشده باید بگم که اگه به قسمت12 یه نگاهی بندازین متوجه میشین وقتی که لیوای از اروین می پرسه بعد از رسیدن به زیرزمین و محقق شدن رویات چی کارمیکنی اروین جواب میده که :تمامی تهدیدات رو ازبین می برم ولی هنوز دقیقا نمی دونم چون هنوز اصلا چیزی نمی دونیم و بعد دیدن زیرزمین می تونیم به طور قطع تصمیم بگیریم.
  این خودش دلیلی بر اینه که اروین بعد از رسیدن به رویاش هم اهدافی داشته و قرار نبوده که بعد از زیر زمین دیگه بی نقشه و بی انگیزه و بی مصرف باشه!!!

 33. هادی

  سلام بچه ها من همین الان دوباره رفتم و این قسمت رو دیدم و با هنسفری گوش دادم و باید بگم که واقعا عالی بود و بی خود هم نبود که آقا پیمان بهش ده داده و به تمام دوستانی که تا به حال با هندزفری گوش ندادند توصیه میکنم حتما گوش کنید تا کیفیت این قسمت رو درک کنید

 34. آریا

  لذت بردم از بحثمون ………یه نکته ای درباره ی بحثی که شروع شد وجود داره………..صرفا من نمی خواستم تصمیم لیوای رو اشتباه خطاب کنم….فقط می خواستم دلیل و المان هایی که باعث تصمیمش شد رو بررسی کنم….فقط همین….دلیل این کار من هم این بود که از بحث در مورد این انیمه لذت می برم…..
  همون طور که صحبت های نویسنده روخوندم تونستم بیشتر تصمیم لیوای (همون نویسنده) رو متوجه بشم
  چیزی که اتک ان تایتان رو جذاب می کنه همین انتخاب های سخت برای شخصیت ها و مرگ اون هاست….. من مطمعنم نویسنده هیچ پشیمونی از کشتن اروین نداره….چون اگه نویسنده می خواست به هیچ کس اسیب نرسونه که انیمه انقدر خوب از اب در نمیومد…..
  نویسنده از قبل غالب داستان و اتفاق های اصلی که در داستانش بوجود میاد رو مشخص کرده…..و بعد با اضافه کردن جزعیات داستان رو تکمیل می کنه….من از همون شروع قسمت یه جورایی ته دلم می دونستم اروین قراره بمیره….فقط می خواستم ببینم نویسنده چطور تونسته داستان رو شکل بده و به چی فکر می کرده
  پس نتیجه می گیریم که بحثمون بی مورد نبوده و همه یه جورایی می خواستیم نویسنده رو بیش تر درک کنیم
  تشکر می کنم از این وبسایت خوب و اقای دست پیمان که محلی رو برای این نوع گفت وگو ها فراهم کردن
  همچنین ممنون از اقای sr که حرف های نویسنده رو برای ما قرار دادند. 🙂

  1. محمد

   نه بابا نویسنده همون فصل اول میخواست همرو حذف کنه رفیقا همکاراش گفتن کش بده ایده اتک آن تایتان خیلی ساده و از یه اتفاق روزمره بود و بیشتر این ایده ها هم نیازمند یه همکار و دوست دارن که فرد رو راهنمایی کنه که دلسرد نشه.
   مثلا شخصیت ساشا در حمله اول قرار بود حذف بشه که مانع شدند.

 35. علی عرب

  از ترس اینکه چیزی از داستان لو بره میترسم کامنت ها رو بخونم ???

 36. Sr

  صحبت جناب محمد من و به فکر فرو برد و تقریبا از تفسیرم پشیمونم کرد منم در ازاش در مورد نظر خود ایسامایا تحقیق کردم که بدونم نظرش در مورد مرگ اروین چیه

  و با خوندنش خوشحال شدم که کمی تا قسمتی تونستم منظور نویسنده رو درک کنم

  من از دوستان عذرخواهی میکنم بابت نظر دادن در این مورد این کامنتی که میذارم ترجمه صحبت های خود نویسنده هست برای خاتمه دادن به حرفام و بحث:

  ایسایاما گفت: “که از بین بردن اروین توی اون شرایط از پیش تعیین شده بود. من همیشه میخواستم که لیوای و اروین رو در رابطه ای برابر به تصویر بکشم. اروین به دنبال حقیقت دنیا و انگیزه اثبات بی گناهی خودش برای جبران مرگ پدرشه چون خودش رو مسئول مرگ پدرش میدونه و به این دو دلیل به هنگ اکتشاف ملحق میشه. و کم کم به رهبری این گروه میرسه و خودش رو غرق در دو نقش میبینه: کودکی که رویاهاش رو دنبال میکنه و مردی که وظایف و مسئولیت هایی به عهده داره. او به منظور تأیید هویت خود، جاه طلبی دروغین برای مبارزه با عنوان «آینده بشریت» را ساخت و به گول زدن خودش ادامه داد. زمانی که من این صحنه رو مینوشتم، آنچه که من در نظر گرفتم این بود، «لحظه ای که انسان ها ماهیت واقعی خود را نشان می دهند، زمانی است که آنها در آستانه مرگ قرار گرفته اند. برای اروین، این اتفاق زمانی افتاد که تایتان میمون او را به آستانه Shiganshina رسوند، و خود واقعی اون محقق شد. در آن لحظه، آنچه که برای ما به نمایش گذاشت، این بود که بین تحقق “رویای” خود از زیرزمین و مسئولیت “مبارزه با تایتان میمون” تا دم مرگ، یکی رو انتخاب کنه.
  ما اروین رو در این حالت دیدیم، لیوی احساس کرد که اروین این درخواست رو داره – من امیدوارم که به من بگی «از رویای خودت دست بکش و به جهنم برو.» او در آن زمان خواست اروین رو درک کرد. این صحنه و حرفهای لیوای دقیقا مصداق اینه که اروین تونست از رویاش دست بکشه تا بتونه مثل یک انسان بزرگسال مسئولیت هاش رو اولویت بندی کنه. در اون لحظه هدفم به تصویر کشیدن این موضوع بود که هر کسی برده چیزی هست. شاید اروین برده رویاش شده بود و تا وقتیکه زنده ست نمیتونه ازش رها بشه و ازادی رو درک کنه و فقط با مرگ میتونه به این ازادی برسه و لیوای هم از مرگ برای نجاتش از این غل و زنجیر استفاده کرد.”
  ایسامایا اضافه کرد که لیوای ذهنیت اروین رو درک میکنه و اون فهم رو در تعامل با کنی قرار میده
  ” در صحنه ای که لیوای میخواد برای سرنوشت اروین تصمیم بگیره به یاد حرفای کنی میفته.
  لیوای تجربه جدا شدن از کنی رو در کودکی داشت و همیشه به این فکر میکرده که کنی ترکش کرده چون من نمیتونستم انتظاراتش رو براورده کنم. هنگامی که صعود به داخل دیوار رخ داد و او دوباره به عنوان دشمن با کنی مواجه شد، سعی کرد تا آنچه را قبول نمی کرد قبول کند و باهاش رو به رو بشه.
  در نهایت، غارهای زیرزمینی سقوط کرد و باعث ایجاد صدمات شدید برای کنی شد، اما کنی با استفاده از سرم خودش رو نجات نداد. در عوض، قبل از مرگش اون و به لیوای سپرد. از نظر لیوای، کنی که همیشه خودخواهانه تلاش میکرد زنده بمونه در واقع در لحظات اخر زندگیش تلاش خودخواهانه ای برای زنده بودن نکرد و این موضوع به شدت لیوای رو شوکه کرد.

  به دلیل این تجربه، لیوای اروین را زنده نکرد.

  او اروین را به عنوان “انسان” پذیرفت و اجازه داد که بمیره.”
  به نظرم که واضحه?

  از اقای پیمان هم بابت نقدشون تشکر میکنم و همینطور از این سایت خوب و فرصتی که برای نظر دادن بقیه ایجاد کردن

 37. محمد

  بابا خود نویسنده گفته از حذف اروین پشیمون شده بعد شما زمین به زمان وصل میکنی تفسیر میکنید

 38. محمد

  از کامنتای پایین نتیجه میگریم که دیگه بهتره آقای متتقد از لیوای استوره سازی نکنه والا این حجم از تفسیرات رو نشون ایسایاما بدی پشماش میریزه!
  بهتر که فصل چهار ساخته نمیشه من که نتونستم با مرگ کاراکترها تو مانگا کنار بیام بزار تو اوج خدافظی کنن

 39. محسن

  دوستان من یه توضیحی بدم
  تو کامنتا دیدم که شما زیاد روی انتخاب لیوای حساس شدید
  ببینید خودتون میگید:
  “انتخاب”
  انتخاب یعنی گزینش یک مورد از بین چند چیز
  یعنی حالا فرد با توجه به طرز فکر خودش یه چیزایی رو انتخاب میکنه که توی این فرایند چیزای زیادی دخیله
  حالا مثلا فرض کنیم فرد همه ی عواقب تصمیمش رو در نظر بگیره
  بالاخره دست به یک انتخاب میزنه
  خب
  در این لحظه تصمیمی که گرفته به نظر اون(دقت کنین به نظر اون) بهترین تصمیم برای خودش بوده
  و اینکه شما درباره ی خوب و بد بودن نظر و انتخاب لیوای بحث میکنید چیز جالبی نیست چون نتیجه ای نداره
  ما در جهان یک خوب و بد یا خیر و شر مطلق نداریم و این رو خودتون با حرف های خودتون ثابت می کنین
  چون که هر چیزی در یه زمانی در یه موقعیتی برای یک نفر ممکنه از نظرش خوب باشه ممکنه بد باشه
  آدم که نمی دونه چی پیش میاد
  “هنوز خودمم نمی دونم چی درسته و چی غلطه”
  این حرفیه که لیوای خودش میزنه و به نظر من حرف درستی هم هست
  چون آدم در یک لحظه و در یک موقعیت تصمیم می گیره و نمی دونه که در آینده چی پیش میاد
  این نظر نویسنده بوده و ما نمی تونیم بهش ایراد بگیریم
  یعنی ما نمی تونیم به فرضیات و اتفاقات ایراد بگیریم
  مثل این میمونه که مثلا توی انیمه چرا بعضی انسان ها میتونن به تایتان تبدیل بشن
  وقتی توی دنیای واقعی نمیشه
  پس این انیمه اشتباهه و به درد نمی خوره
  نه این غلطه
  ما نمی تونیم به فرضیات یک داستان و یک اثر ایراد بگیریم
  در داستان این طور فرض شده که بعضی از انسان ها توانایی تبدیل شدن به تایتان رو دارن
  در دفترچه مرگ اینطور فرض شده که شینیگامی ها وجود دارن
  در کیمیاگر تمام فلزی این طور فرض شده که چیزی به نام کیمیاگری به این شکل وجود داره
  و بازم تکرار می کنم
  ما نمی تونیم از این ها اشکال بگیرم و درست یا غلط بودن رو بهشون نسبت بدیم
  البته می تونیم نظرمونو نسبت به اون تصمیم بگیم اشکال نداره ولی اگه با استدلال همراه باشه
  به ترتیب به نظر من لیوای تصمیم درست تر و بهتری گرفت
  چون اگه اروین رو نجات میداد آرمین فدا میشد و معلوم نبود که ارن و میکاسا چه واکنشی نشون میدن
  چون که اصلا فلسفه ی نجات بشریت و اینا روی دستای ارن میچرخه
  البته خب شما و لیوای خیلی چیزها رو نمی دونید
  ولی من به جرئت میگم اگه اروین زنده میموند نمی تونست هیچ نقشی داشته باشه
  و آرمین هم نمی تونست نقش خاصی داشته باشه
  چون بعد از این همه چی عوض میشه
  و تمام وقایع روی دست ارن و زیک میچرخه
  چون اصلا بعدا میبینیم که فرمانده لژیون هانجی میشه و لژیون گشت در واقع اختیار خاصی نداره و کسان دیگه ای تصمیم می گیرن
  به این دلایل لیوای تصمیم بهتری گرفت(به نظر من)
  تمام اشکالاتی که بعدا پیش میاد به خاطر ضعف هانجیه به نظ من و هیچ ربطی به آرمین و اروین نداره
  البته لیوای در اکثر اوقات تصمیم های خوب و منطقی ای میگیره

  1. Sr

   درست میفرمایید
   من خودم نمیخوام لیوای رو قضاوت کنم یا درست و غلط بودن تصمیمش رو بررسی کنم اما نوشته های من سوالات یک مخاطبه از دیدن این قسمت.

   و این سوال که دلیل انتخاب لیوای چی میتونه باشه نه اینکه کدوم انتخاب درست تره.

   “و البته صحبت های کسی که مانگا رو نخونده و نمیدونه که اروین یا ارمین نقشی در ادامه داستان ندارن.”

   به هر حال برای من یکی همین که اروین به مرگی با شکوه و قهرمانانه از داستان خارج شد کافیه نه صرفا مردنی بی هدف ☺️

 40. Sr

  سلام آقای آریا
  از جهاتی باهاتون موافقم در مورد حرفای اروین و سوالات لیوای
  نظرتون رو قبول دارم اما همونطور که میدونید این اصلا قطعی نیست
  فکر میکنم در بخش اخر نظرم به طور کامل توضیح دادم اگه خوب مطالعه کرده باشید
  همون طور که گفته شد میشه ابعادی براش در نظر گرفت
  اگه به افکار و سوالات لیوای دقت کنیم میشه گفت که نظر شما درسته و اینکه لیوای با علم به ضعیفتر شدن اروین در دید خودش با از دست دادن دستش(با این دیالوگ که”من یه سرباز زخمی بیشتر نیستم”) و اینکه ارمین رو اروین دیگری میدید که میتونست جای اون رو پر کنه و برای نجات بشریت اثربخش باشه این تصمیم رو گرفت. یا به قول شما ارزوی ارمین رو به ارزوی خودخواهانه اروین ترجیح داد.
  اما اگه به حرفای لیوای در لحظات اخر استناد کنیم نوشته من دقیقا مصداق همونه.
  پس با این اوصاف یک توضیح براش وجود خواهد داشت.

  “لزوم نجات بشر با اهمیتی همتای به ارامش رسیدن اروین.”

  چیزی که به وضوح میشه در این قسمت دید. اگه به قسمت های قبل هم برگردیم بحث لیوای و اروین میتونه همین و تایید کنه. اینکه لیوای میخواست که اروین پشت خط بمونه تا بتونه از مغزش استفاده کنه و بشریت رو نجات بده و معتقد بود که اروین با ضعیفتر شدن بدنش به عنوان یه سرباز کمتر میتونه به درد بخوره اما به عنوان مغز متفکر پیشروی ها شون نقشی غیر قابل انکار داره. اما توی همون سکانس میشه فهمید که اروین بیشتر از بشریت به ارزوی خودش اهمیت میده “وقتی حقیقت دنیای ما اشکار میشه من باید اونجا باشم” هردوشون میدونستن که این سفر با توجه به شرایط اروین چقدر میتونه براش خطرناک باشه و اروین هم به خودخواهانه بودن رویاش اعتراف میکنه اما موضوع اینجا انتخاب لیوای هست نه تفکر اروین چرا که اروین لحظه اخر از رویاش هر چند که خودخواهانه باشه دست میکشه و به استقبال مرگ میره برای نجات بشریت…
  حالا لیوای دوتا انتخاب داره. یا اجازه بده اروین زنده بمونه تا هم بشریت رو نجات بده و هم اروین رو به ارزوش برسونه یا اینکه از تبدیل شدنش به هیولا جلوگیری کنه و با علم به مخاطره انداختن وضعیت اینده بشر ارمین رو برای ارزویی که خودخواهانه نیست انتخاب کنه درحالیکه قلبا معتقده اروین بیشتر از ارمین و هر کس دیگه ای میتونه بشر رو نجات بده و حتی تا لحظه اخر با حرفای هانجی به میکاسا موافقه
  اروین همه عمرش رو برای رویاش و به اثبات رسوندن عدالت و فرضیه پدرش جنگیده برای نجات انسانیت. اما در این لحظه پی بردن به حقیقت به وسیله قربانی کردن انسانیت خودش ممکن میشه و چقدر این موضوع میتونه درداور باشه. و دنبال کردن حقیقت این دنیا فقط با پیروی از اصول اخلاقی و انسانی برای اون معنی داشته. لیوای به اروین احترام میذاشته و کاملا بهش ایمان داشته میدونسته که بدون اون کارشون سخت میشه. اما اون و انتخاب نمیکنه
  چرا باید انسانیتش رو ازش بگیره تا رویایی رو بهش بده که برای رسیدن بهش به همون فاکتور نیاز داره؟ در دید بقیه و اون سرباز اروین شیطانه پس لیوای تصمیم میگیره. از بین بردن شیطانی که اروین از خودش ساخته(بیشتر از دیدگاه دیگران) برای رسیدن به هدف. یعنی به ارامش رسوندنش. تقربا همگی کارهای اروین رو شیطانی تلقی میکردن درحالی که اینطور نبوده حالا باز هم اون و تبدیل به شیطان دیگری کنن تا در جهنم دنیا عذاب بکشه. البته این فکر از ذهن لیوای میگذره و ترجیح میده تا به جای قربانی کردن انسانیت اروین و محکوم کردنش به تحمل خفقان دنیای بد بهش ارامشی ببخشه که میدونه سزاوارش هست و البته بهش نیاز داره. برای رهایی از رویایی که هرگز بهش نرسید.
  در لحظه ای که اروین دستش رو کنار میکشه لیوای همزمان ارمین رو هم به یاد میاره و ارزوی هر دو مرد رو.
  و باید بگم که انتخابی خودخواهانه میکنه. یعنی اجازه بده اروین بمیره تا به ارامش برسه(طبق حرفای خودش: ” شیطانی که ما ازش ساختیم و ازش خواستیم”) و حتی قولی رو که بهش داده یاداور میشه که اهمیت این دیدگاه و احساس رو به تصویر میکشه

  “پس میشه گفت هم از لحاظ منطقی و هم از لحاظ احساسی تلفیقی از نظر من و شما قابل درکه.”

  اهمیت دادن به ارامش اروین بیشتر از نجات بشریت. لیوای برای این انتخاب به بشریت اهمیت زیادی میده اما اهمیت اروین براش بیشتر هست.

  1. آریا

   من الان کاملا با شما هم نظرم

 41. Sr

  برای انتخاب لیوای باید دلیل منطقی تر و تفسیر بهتری وجود داشته باشه صرف اینکه ارمین میتونه بهتر باشه توضیح خوبی نیست
  میشه گفت لیوای میخواست که اروین به ارامش مطلق برسه و بره پیش پدرش طبق خواسته خودش حتی وقتی خودش از ارزوش دست کشیده
  به هر حال وضعیت ارمین و اروین کاملا مشابه بود اروین ارزو داشت نتیجه همه تلاش و رشادتش رو ببینه و به حقیقت دنیاش پی ببره و ارمین هم ارزو داشت اقیانوس رو ببینه پس هر دو در یک رده هستن و هر کدوم به چیزی وابسته ن که بهشون انگیزه ادامه دادن میده
  اما چرا لیوای باید ارمین رو انتخاب کنه؟ ایا انتخاب اروین و از دست رفتن ارمین برای اینده اونا بد میشد؟ بشریت به خطر میفتاد؟ توانش و نداشتن که اروین و بیشتر اذیت کنن و تبدیل به تایتانش کنن چیزی که خودشم واقعا دوست نداشته؟ کسی نمیدونه…
  اینجا نویسنده با ذهن مخاطب بازی میکنه…
  گذشتن از کسی که برات عزیزه برای به ارامش رسیدنش با علم غیر قابل جایگزین بودنش؟ من واقعا درک نمیکنم ? شاید نظرم کمی جانبدارانه باشه و شاید در ادامه ارمین از خودش جنمی نشون بده که بگیم خوب شد زنده موندی
  اما چیزی که بیشتر اذیتم کرد حس ارن و میکاسا بود… انتخابی سرشار از احساسات شخصی. چیزی که لیوای هم حق داشتنش رو داشت که بخواد در مورد اروین اعمال کنه
  ارن و میکاسا به خاطر دوستیشون از خیلی چیزا چشم پوشی کردن اینکه اگه اروین نبود ارن نمیتونست تا به اینجا برسه و همون اول کارش و میساختن و در تمام طول سریال ما شاهد از خودگذشتگی اروین به خاطر ارن بودیم. درسته که هدف اروین صرفا ارن نبود و بشریت و اهداف خودش هم بود اما چیزی که واضحه اینه که اهداف ارن هم همسو با اروین بود پس این دو مقوله کاملا به هم وابسته هستن و تلاش اروین نقش تعیین کننده ای توی این موضوع داشت
  ارن چشمش رو روی همه اینا بست و تماشای اروین در حال مرگ با دونستن گذشته ای که جفتشون داشتن براش مهم نبود اما ارمین بود… چیزی که در لیوای هم دیده میشد… نجات اروین برای نجات بشریت. چون قدرت فکر و رهبری داره و اونقدر باتجربه هست که توی این وقت کم بخواد کاری کنه و مثل ارمین بی تجربه نباشه. اروین در لحظه تصمیم میگرفت و همیشه نقشه ای تو استینش داشت( نشانه های یک رهبر و استراتژیست قدرتمند) اما ارمین برای کشیدن نقشه به زمان و تمرکز احتیاج داشت و البته اونقدرها هم شجاع نبود پس نجات اروین به مراتب بیشتر به نفع بشریت بود. لیوای تصمیم گرفت. نجات بشریت و نجات دوستش که درسته به روی خودش نمیاره اما احساسش به اروین چیزی کمتر از ارن و ارمین نبود.
  اما انتخاب لیوای کمی گیج کننده ست. منطق قضیه اینه:
  برای از بین بردن شیطان باید شیطان باشی. برای شکست هیولا باید انسانیتت رو زیر پا بذاری. گذشتن از همه چیز حتی انسانیت و تبدیل شدن به سنگ با بیرحمی تمام و حتی تماشای مرگ عزیزانت برای پیرزوی. درسته… چون فقط اهن میتونه اهن رو ببُره. اروین هم که از سنگ نبود لیوای هم همچنین. پس تبدیل شدن اروین به تایتان اخرین راه نجات بشریته. چیزی که از تصور همگان خارج بود و مصداق این جمله که ایا با جنگ و خونریزی میخوای جنگ و از بین ببری؟ بجنگی که صلح ایجاد کنی؟… “نشاندهنده تضادی اشکار”
  اما لیوای با وجود اینکه حرفای اون سرباز تکونش داد و دلش نمیخواست که اروین رو تبدیل به هیولا کنه تا لحظه اخر از برنامه ش برنگشت تا وقتیکه خود اروین مانع این کار شد. کمااینکه در لحظه نبرد با میمون هم به نجات اروین فکر کرده بود. به یاد اوردن حرف کنی دلیل موجهی نبود چون همونطور که گفتم ارمین هم مست چیز دیگه ای بود. پس چرا نباید به اروین فرصت میداد که ارزوش و به چشم ببینه؟ چی باعث شد لحظه اخر از تصمیمش برگرده درحالیکه خیلی بهش مطمئن بود و بهش فکر کرده بود؟ شاید حس کرده اروینم همین و میخواد؟ چرا اروین سرنگ و به لیوای داد؟ ایا حدس زده بود که چه چیزی در پیش دارن؟ که حتی در گفتگوی اون دوتا مرگش براش مهم نبود و فقط میخواست حقیقت و بدونه و به سرنگ هم فکر نمیکرد
  تبدیل به هیولا شو و ارزوت رو به چشم ببین… بعضی وقتا بعضی اقدامات نفرت از خود رو به دنبال خواهند داشت. لیوای تصمیم گرفت که اروین به ارامش برسه چون به اندازه کافی توی این جهنم رنج کشیده بود. و میشه سکانس تشکر اروین رو به یاد اورد که ممنونم که کاری کردی از ارزوم دست بکشم تا بمیرم و به ارامش برسم. اما در همه حرفای اروین صحبت از فداکاری بود در حالیکه میدونست دستش رو دراز کنه به رویاش میرسه.
  حرفای اخر اروین از نظر من خواهش برای رهایی نبود بلکه عطش دونستن و رسیدن به رویاش بود با حسی سرشار از ناامیدی از این دنیای بیرحم که لیوای این و فهمید اما چرا انتخاب دیگه ای کرد؟ ایا زنده موندن اروین درد بزرگتری براش به همراه داشت؟ ایا ندونسته از دنیا رفتن براش بهتر بود و ممکن بود در اینده پشیمون بشه؟ ایا در صورتی که زنده میموند میتونست بشریت رو نجات بده؟ ایا زنده موندنش اوج فداکاریش رو خدشه دار میکرد و شجاعت و از خود گذشتگیش رو بی ارزش میکرد؟ ایا تبدیل کردنش به هیولا مرگ باشکوهش رو زیر سوال میبرد؟
  شاید… برای این سوالات هیچ پاسخی داده نشد
  اروین از لحظه عزیمت برای مردن اماده شده بود و حتی هانجی و ارمین رو جانشین خودش کرد و خودش به پیشواز مرگ رفت
  اما عامل تعیین کننده انتخاب لیوای بود… خستگی رو در اروین میبینه و میفهمه که تنها راه ارامش اروین رها شدن از رویایی هست که همه عمرش رو وقفش کرده. این دنیای بی رحم ارزش اینقدر مایه گذاشتن نداره پس به سکون برس و رها باش… از تهی سرشار

  استاد اعظم میگه” از خواسته ها و ارزوهایت دست بکش تا همه اشفتگی ها از میان برخیزد”

  و لحظه سخت برای لیوای باز هم باید تکرار بشه. دست کشیدن از عزیزان برای پیروزی بشریت… برای بار چهارم

  “رو به سمت جهنم برو و سربازان رو به سمت جهنم ببر و اونجا منتظر من بمون”

  1. آریا

   در جواب شما دوست عزیز باید بگم که کاملا در اشتباهی : دلیل و تفسیر اینکه لیوای چرا ارمین رو انتخاب کرد چیز دیگری است از انچه شما فکر می کنید: این قسمت از انیمه رو من 4 بار تماشا کردم و همه ی جوانبو در نظر گرفتم :
   وقتی داشت از اروین می پرسید بعد از اینکه به ارزوت رسیدی چیکار می کنی و اروین گفت تا وقتی به ارزوم نرسم نمی دونم……لیوای اینجا فرق ارمین و اروین رو فهمید : اینجوری که ارمین اگه به ارزوش برسه (دیدن دریا) در اون لحظه احتمالا جنگ بین تایتان ها و انسان ها تموم شده و اینجا بود که متوجه شد ارمین ارزوش نابودی و حذف تایتان هاست(ارزوی درجه اولش) در حالی که اروین فقط تشنه ی دانش بود و می خواست به راز بشریت پی ببره (که خود اروین هم قبلا اشاره کرده بود : ارزوی خودخواهانه ایه) . منظورم اینه که هدف ارمین (رسیدن به دریا) در راستای پیروزی انسان ها و بشریت بود در حالی که اروین تشنه ی دانستن بود (مطمعنا اروین هم پیروزی انسان ها رو می خواست ) اما هدف اصلیش این بود که جای خالی عقده ای که در بچگی با او همراه بود رو پر کنه…..عقده ی نادانی که باعث مرگ پدرش شد
   و اما در مورد ارن و میکاسا با شما موافقم : این دو شخصیت خیلی احساساتی عمل کردن در این قسمت (البته اگه به شخصیت ارن و میکاسا توجه کنیم متوجه می شیم که جور دیگه ای نمی تونستن به این قضیه واکنش نشون بدن)….همون طور هم که دیدی میکاسا بعد از حرف های هانجی تقریبا راضی شد ….و اما این ارن بود که بی خیال ارمین نشد که بر می گرده به شخصیت ارن که هیچ وقت از عقیده ای که داره (و البته دوستی خیلی نزدیکش با ارمین) دست بر نمی داره
   البته انتخاب لیوای هنوز جای بحث داره و با دو تا کامنت نمیشه توصیفش کرد
   دوست دارم نظر شما رو هم در رابطه با حرف هایی که زدم بدونم اقای sr

   1. AOT

    رسیدن به دریا هیچ تلازمی با نابودی تایتان ها نداره! برعکس ارن که هدفش انتقام و نابودی تمام تایتان هاست آرمین در قضیه آنی و برتولت نشون داده که هنوز امید به صلح و مذاکره داره پس باید دلیل را جای دیگه ای جستجو کرد
    فکر می کنم صحبت های لیوای با اون سرباز کاملا گویای علت انتخابش بود

 42. امیر محمد

  سلام از نقدتون مچکرم .قبل از اینکه پارت دوم فصل سه رو ببینم یک فرضیه داشتم اینکه اینکه دو خوانواده ی سلطنتی قدرتمند وجود دارن که یکی یگر ها یکی دیگه ریس ها هستند و ریس های در داخل دیوار ها حکومت می کنند و یگر ها در بیرون از دیوار ها و این دو خانواده هردو با هم اختلافات زیادی دارن و با هم در حال جنگ اند و هردو قدرت غول شدن را دارند و فکر می کردم که گریشا یگر پادشاه بیرون دیوار و راد ریس پادشاه داخل دیوار هست اینکه این دو خانواده دنبال چی هستند خدا می دونه ولی هرچی هست احتمالا هردو به دنبال قدرت ارن هستند که از گریشا به ارن به ادم به ارث رسیده اگه یادتون باشه زیک توی پارت اول فصل سه گفت که اولویت آن ها بدست آوردن غرش یا همون قدرت ارن هست که می تونه با فریاد زدن تایتان هارو کنترل کنه نظر شما چیه آقای دست پیمان ؟

 43. آریا

  به نظرم این قسمت جزع بهترین قسمت های این انیمه بود اگه بهترین نبود ( حالا چرا ؟) :
  خیلی حال کردم ارمین کله ی برتولد رو مثل فندق خورد در حالی که برای کمک داد میزد…..بیشعور عوضی تازه فهمید که نباید با ارمین بزرگوار در میفتاد …دلم خنک شد …برای این دلم خنک شد که قسمت قبلی به ارمین متلک مینداخت…. حالا متوجه شد که خورده شدن توسط یه تایتان چه حسی داره
  از اونجایی که ارمین تایتان قول اسا رو خورد قاعدتا باید قول اسا بشه برای همین نمی تونم صبر کنم ببینم چجوری انیمیت می کنن این قضیه رو
  و راجع به انتخاب لیوای …. دلیلی این تصمیم گیریش رو خیلی خوب درک کردم….وقتی داشت از اروین می پرسید بعد از اینکه به ارزوت رسیدی چیکار می کنی و اروین گفت تا وقتی به ارزوم نرسم نمی دونم……لیوای اینجا فرق ارمین و اروین رو فهمید : اینجوری که ارمین اگه به ارزوش برسه (دیدن دریا) در اون لحظه احتمالا جنگ بین تایتان ها و انسان ها تموم شده و اینجا بود که متوجه شد ارمین ارزوش نابودی و حذف تایتان هاست(ارزوی درجه اولش) در حالی که اروین فقط می خواست تشنه ی دانش بود و می خواست به راز بشریت پی ببره (که خود اروین هم قبلا اشاره کرده بود : ارزوی خودخواهانه ایه)
  در اینجا بود که من متوجه شدم قدرت تصمیم گیری لیوای در حد خداست و حرف شما درست بود اقای دست پیمان …. برتری لیوای در این انیمه نسبت به بقیه شخصیت ها خیلی زیاده…..با این حال من خودم ارن رو بیش تر از همه ی شخصیت ها می پسندم به دلیل اینکه به معنای واقعی کلمه شکست ناپذیره . منظورم اینه که درسته که در زندگی خیلی زمین می خوره اما با قدرت هرچه تمام تر از جاش بلند میشه و به نظر من چیزی که میشه از این انیمه یاد گرفت همینه
  خلاصه می خواستم اینو بگم این قسمت و قسمت قبلیش جزع 5 قسمت برتر اتک ان تایتان بودن و این دو قسمت باعث شد که من اتک ان تایتان رو به عنوان دومین بهترین انیمه ای که دیدم انتخاب کنم
  تشکر فراوان می کنم از شما استاد دست پیمان که بررسی و نقد های به این خوبی و دقت می نویسید…هر کی نقد های شما رو بخونه متوجه می شه که ساعت های طولانی روی نقد هاتون کار کردید….واقعا ازتون ممنونم

  1. س

   avalin anime chiye?

   1. آریا

    اولین انیمه مشخصه دیگه … فصل اول دث نوت ( دفترچه ی مرگ)
    البته این انیمه ها هم در سطح دث نوت یاحتی بهترن:کیمیاگر تمام فلزی و دروازه ی استنس(steins gate)
    البته من دفترچه ی مرگ رو بیشتر دوس دارم….. تنها انیمه ایه که همه ی قسمتاش رو سه بار دیدم….قسمتاش نکته ی خاصی نداشت صرفا به خاطر اینکه دوست داشتم خیلی دیدم

 44. Ghost

  سلام علی اقا
  دفعه اول نظر میزارم(مانگا روهم نخوندم ها)اقا جان گاد مود لیوای که چند جا دیده شد1همجایی که فارلان ایزابل میمیرن 2هم تو غار زیرزمینی 3هم موقع کشتن تایتان زن
  لحظه ای که لیوای هم زیر دست میکاسا بود داشت فکر میکرد چیکار کنه واقعا شک کرده بود وگرنه لیوایی که مامیشناسیم باتریش تموم شدنی نیست
  دید میکاسا هم ظاهرا که خواهرانه بود ها…
  تنها دلیل زنده موندن ارمین هدف داشتنش برای بعد ازادی از دیوارها بود که تعبیر ادبی به دیدن دریا میشه درحالیکه اوج تفکر اروین اسمیت عزیز به دونستن بیشتر ومبدا خلقت میشه ولیوای بدون هیچ احساسی بهترین مورد رو برای بشریت انتخاب کرد
  یادتونه اروین هیچ برنامه ای نداشت؟یادتونه اروین حاضر بود کل بشریت وجونشو برای دونستن بده؟
  از نظر من قهرمان تمام این قسمت ها لیوای بود که نقش تعیین کننده اخری رو داشت خدا حفظش کنه برا بشریت
  فقط من موندم لیوای از این به بعد از کی اطاعت میکنه؟اروینی نیست که بهش اعتماد کنه…
  ولی بازم خدا حفظش کنه(سنشم حداکثر34هه نه 40?)

  1. علی دست پیمان

   سلام ممنون و مرسی که مارو دنبال میکنی.
   لیوای احتمالا با هانجی و همفکری با آرمین رهبری رو برعهده میگیرن!

 45. Amin

  حالت گاد مود چیه؟ چرا من چیزی در موردش تو فصلای قبل ندیدم؟

 46. سعید میرزا

  – این قسمت چرا اوپنینگ نداشت؟
  – آرمین چند سالشه؟ چرا اینقدر فِلَت بود؟
  – صحنۀ آخر هم جالب بود که همه رفته بودن سراغ آرمین و خورده شدن برتولت، فقط هانجی و آقامون لیوای و اون فلوک مونده بودن بالا سر اروین

  1. هادی

   سلام ارن آرمین و میکاسا هر سه پانزده ساله و نوجوان هستند حالا لیوای چند سالش باشه خوبه؟ چهل سالشه ولی ماشالا یه چوروک هم تو صورتش نیست همه هم عاشقشن و در مورد بدنش هم باید بگم که معلومه حصالی تمرین کرده و مثل ارن و میکاسا استخون ترکونده

  2. هادی

   منظورم بدن آرمین بود

   1. سعید میرزا

    دستت درد نکنه

 47. Alireza_z

  تشکر بابت بررسی
  – لیوای دیگه داشت هشدار LOW BATTERY می داد، یک تنه بیرون دیوار رو پاکسازی کرد!
  – به نظرم نگاه میکاسا به آرمین خواهرانه است و احساساتش نسبت به آرمین جز مهر و دوستی معمولی نیست (درست بر عکس احساسش به ارن)، وقتی در برابر تصمیم هانجی و لیوای کوتاه اومد خاطرات دوران کودکی جلوی چشمش مرور شد که تایید کننده این موضوع بود.
  – اروین در لحظات آخر نشون داد که درست مثل آرمین هدف داره و هنوز به دنبال پاسخ سوالات دوران کودکیشه ولی لیوای در نهایت تصمیم گرفت که رفیق و رهبرش به اندازه کافی در این جهنم بوده و لیاقت آرامش رو داره. بعد از no regrets این دومین باری بود که بغض و ناراحتی لیوای رو دیدیم.
  – میکاسا قطعا در حالت عادی حریف لیوای نبود (به خاطر سن پایین و تجربه کمتر مبارزه) لیوای به خاطره مبارزه بیرون دیوار به شدت ضعیف شده بود و خود میکاسا هم متوجه این موضوع شد. گریه و فریاد میکاسا برای نجات آرمین تاثیرگذار بود و صدا پیشه میکاسا واقعا سنگ تمام گذاشته بود.

  قسمت بعد بالاخره به زیرزمین موعود! می رسیم، امیدوارم اطلاعات و سرنخ‌های زیادی به دست بیاد که البته بعید به نظر می‌رسه!

 48. مظاهر

  “هر کسی برای اینکه ادامه بده نیاز داره مست چیزی باشه”
  این دیالوگ قابل تاملی است که توسط کنی آکرمن گفته میشه
  دوستان
  خواهشا درباره ی این سخن فکر کنید و اون رو تو دنیای امروز و زندگی خودتون جستوجو کنید
  مرسی از بررسی

 49. علی

  با سلام و تشکر از نقدتون
  به نظرتون ممکنه که اون نامه یمیر یه جور وصیتنامه باشه؟؟ چون تو فص دوم می گفت اگه بدون هیستوریا برگرده اونا می کشنش،و
  فقط با تحویل دادن هیستوریا احتمال بخشیده شدن داره!
  راستی هانجی در حین عصبانیت چه ترسناک میشه هاااا?? ای کاش جان حرفی نمیزد تا اون ،راینرو بکشه. حیف….
  حیف شد اروینم مرد چون مرگ اروین برای بشریت عواقب خیلی بزرگی داره . درسته که آرمین هوش بالایی داره ولی نمی تونه در لحظه تصمیم بگیره و همش دست و پاش و گم میکنه و همین باعث برتری اروین به آرمین میشه.

  1. عبدالله

   نه عزیز زیاد درباره ی اون نامه فکر نکنید
   یه جور خداحافظی پیش از مرگه
   چیز خاصی توش نیست
   تا آخر این فصلم نمی فهمید چی میشه
   قسمت بعد درباره ی گریشاست
   به طوری که گریشا یائگر و اعمال اون جزء اصلی داستان میشه
   یک سری ابهامات شما روشن میشن
   بقیه میمونه واسه بعدا
   بعد یه سوال داشتم
   شما تمام فصل ها و قسمتا رو بررسی کردید؟

   1. رامش

    این الان اسپوییل بود:/؟؟؟

 50. مصطفی

  به گفته هاجیمه ایسایاما لیوای احساساتی ترین شخصیت این انیمه و مانگا هستش ولی به قدری قویه که احساساتش رو کنترل میکنه

  1. علی دست پیمان

   موافقم ممنون از اطلاع رسانیت

 51. محسن

  سلام اقا علی یه سوال داشتم این قدرت ارکمنی که میگید دقیقا چی هست؟

  1. علی دست پیمان

   دقیقا یادم نیست فگ کنم قسمت 5 با 6 همین فصل راجع به آکرمن ها و قدرت هاشون صحبت هایی شد به غیر از آکرمن ها هم یه خانواده دیگه قدرت خاص دارن !

  2. مازیار

   درباره ی قدرت آکرمن ها هنوز به طور کامل صحبت نشده
   ولی مثل اینکه نسل آکرمن ها نتایج آزمایشات روی تایتان ها هستند و این قدرت بدنی فوق بالا رو از این جا به دست میارن
   در واقع از یه جور قدرت تایتانی استفاده میکنن
   (اگه دقت کنین اون موقع که میکاسا اون قدرت رو درون خودش احساس میکنه یه صاعقه ای که موقع تبدیل شدن به تایتان میاد رو نشون میده)
   در واقع آکرمن ها در حالت انسانی از قدرت تایتان ها استفاده می کنن و افراد قدرتمندی هستن
   برای مثال قدرت تایتان موسس روی اونها تاثیری نداره
   محافظ پادشاه دیوارها شاه فریتس بودند
   و اگه دقت کنین تنها کسانی هستن که میتونن به سادگی با تیتان ها به ویژه تایتان های هوشمند بجنگند و اونها رو شکست بدن
   به همین دلیل حتی تایتان های هوشمند هم از آکرمن ها می ترسن
   و به همین خاطر زیک هم در آینده از جنگیدن با لیوای خودداری می کنه و می ترسه

   1. علی دست پیمان

    ممنون از بررسی و اطلاع رسانیت برادر

 52. carol

  بالاخره زیر زمین
  دارم میمیرم

 53. محمد

  سرباز اشخور چیه برادر من برخلاف فیلم های هالیوود تو انیمه هرشخصیت یه حرکت مفیدی تو پیشبرد داستان میزنه این یارو نبود اروین پیدا نمیشد کل قسمت یه 5 دقیقه خلاصه میشد.

 54. علی عرب

  داستان داره یکجوورای به یک چند راهی و دنیائی دیگر میرسه یعنی میشه از این به بعد دو فصل دیگر هم ساخت و تصویر آمپول با زمینه یه خانم که موهایش بسته بود و قبلا اون تصویر رو دیده بودیم و ارمین و برتولت و درج کلمه انتخاب خودش یک معمائی است
  قربانی کردن برتولد و ارون همزمان خودش هم داستان است و کلمه زیک اینکه هر دو قربانی پدرت هستیم یعنی اون رو بعنوان پدر هم قبول نداره و گفتن یک روز تو رو نجات خواهم داد هم جا سوال دارد و حتی گفتن زیک اینکه همه مردم تو دیوار محکوم به مرگ هستند تحت عنوان مرگ شرافتمندانه بدلیل شستشوئ مغزی هم سوالی دارد خوبی این داستان اینکه به محض ورود به بن بست چندتا راه برایت باز میکنه نویسنده و تایتان دیدبان روی مخ من است و یمیر کجا رفته و یک سوال چرا برعکس توقع ما چقدر این زیک و راینر و آنی و دیگران به همدیگر علاقه دارند و به مرگ همدیگر احساس مرگ شرافتمندانه میکنن شما دیدی که برتولد قبل از مرگ با دیدن ارن و یارانش باز امیدی داشت که کمک اش کنن و اخرین صحبتهایش صدا کردن اول آنی بعد راینر یعنی اینها عزیزترین کسای اون بودن داستان دارد روی مغز من است

 55. محمد

  داریم میریم به اون زیرزمین لعنتیییییییییییییییییییییییییییییییییی
  مرسی از نقد خوبت خسته نباشی

  1. علی دست پیمان

   مخلص مرسی از شما که همراهون هستی

 56. Whooman

  سلام وخسته نباشید خدمت آقای دست پیمان وتمام اعضای وارونه.
  واقعا قسمت فوق العاده ای از لحاظ جلوه های صوتی وموسیقی وهمینطور گرافیکی بود همونطور که منتقد عزیزهم اشاره کردن.درضمن داستان هم درحالی که داره تکه های پازلشو تکمیل میکنه،درعین حال داره تصویر بزرگ وپیچیده ای رو بهمون نشون میده.
  واقعا ممنون از دوستانی که اسپویل نمیکنن،چون به شخصه از دیدن انیمه بیشتر ازخوندن مانگا لذت میبرم(به علت همون موسیقی و جلوه های صوتی والبته سلیقه شخصی خودم)
  ای کاش آقای دست وپیمان وقت کنید به نقد وبررسی انیمه های دیگه (چه قدیمی وچه جدید)هم بپرادزید،مثل:one punch man-death note-dororo-monster و…

  1. علی دست پیمان

   والا اولا ممنون که مارو دنبال میکنی ! دوما من خودم تو فکر بررسی Dororo بودم چون خودم میبینمش و باش حال میکنم ! منتها یه مسئله ای هست باید رو یه انیمه کار کنیم که سایر دوستان هم علاقه دارن و انتخاب کمی سخت میشه فک کنم یه نظر سنجی باید بگذاریم !

   1. Whooman

    واقعن ممنون وخسته نباشید که انقدر به مخاطب اهمیت میدید وحتی نظراتشون روهم پاسخ میدید.
    بله درست میفرمایید،ولی فکر کنم انیمه هایی مثل همینایی که گفتم درحد زیادی بین انیمه بین ها(وحتی دیگر دوستان)رواج پیداکرده،با اینحال به نظرمن هم نظرسنجی راه حل معقولیه
    بازهم ممنون از وقتی که صرف مخاطبتون میکنید.

    1. علی دست پیمان

     مخلص وظیفه س ! باهات موافقم به زودی یکی رو دست میگیریم

 57. alireza

  صدا پیشه این سرباز آش خور (: قبلا صدا پیشه کوروکو بوده کلا با دیالوگهایی که تو این دو قسمت گفت خیلی حال کردم.
  من هنوز نفهمیدم حق رو به کدوم طرف ماجرا بدم دولت داخل دیوار یا خارج؟؟؟
  به عنوان کسی که شخصیت مورد علاقم اروین بود مرگی بهتر از این به ذهنم نمیرسه.
  در مورد آی چشم های قرمز فک میکنم دلیل داره تا حالا چیزی بی دلیل تو این انیمه ندیدم (حتی موقعی که ارن تو دوره آموزشی سرش ضربه خورد بخار از سرش بلند میشد که بعدا معلوم شد به خاطر قدرت تایتانی بوده)
  دوستان حداقل به احترام اروین اسمیت اسپویل نکنید.

  1. علی دست پیمان

   من صد در صد طرف ارن اینا هستم و از مرگ برتولد یک لحظه هم احساس ناراحتی نکردم خوشحالم بودم! راجع به این موضوع جند قسمت قبل صحبت کردم ! که کلی آدم همدیگرو میکشن فقط به خاطر دستورات یکسری سیاست مدار !
   چشم قرمز هم منم فک میکنم یه داستانی داره !

   1. سینا

    قبلا گفتم که ماجرای برتولت و … اصلا اینطوری نیست
    در انتهای این فصل بهتر میتونم اینو توضیح بدم پس تا اون موقع صبر کنید
    البته بیش ترش تو فصل بعد معلوم میشه
    ای کاش اینجا این فصل تموم نمی شد

 58. Kourosh.Di

  ادامه اسپویل اسم او گابی است و خواهر برتولت (ولی تو مانگا نخوندم پیش بینی یه شخصه)

  1. محسن

   گابی هم با راینر نسبت داره

 59. Opening

  آقای دست پیمان یسری شایعه است که میگن این فصل آخر که از انیمه میسازند (البته به نظر من این طوری تموم بشه بهتره تا بی افته با یک استودیو دیگه طراحیش خراب بشه).

  1. علی دست پیمان

   نه این فصل آخر نیست و ساخت انیمه با توجه به صحبت های تیم سازنده تا فصل 4 تایید شده! البته هنوز به صورت رسمی چیزی اعلام نشده!

   1. مازیار

    دیگه چیزی نمونده به مانگا برسه
    یه فصل دیگه بسازن بهش میرسه
    دوست دارم زودتر بسازن تا شما هم ببینید و با هم بحث کنیم

    1. علی دست پیمان

     در جریان هستم و خوشحال میشم سریعتر به اونجا برسه تا بحث ها جالبی رو انجام بدیم

 60. Kourosh.Di

  سلام با اجازه میخوام یه اسپویل کوچک بکنم کسانی که نمیخوان نخونن لطفا و از اقای دست پیمان میخوام که لطفا اینو بخونن که ذهنشون ازاد بشه . . اینو میخوام بگم چون که ذهن خیلی ها رو مشغول کرده اینه پیک یا همان تایتان ارابه (تیتانی که زیگ به کمک ان فرار کرد و راینر را هم نجات داد) برادر برتولت است

  1. محسن

   اولا که شما اصلا نباید این رو می گفتی
   دوما که پیک زنه و اصلا نمی تونه برادر کسی باشه!
   و سوم اینکه اصلا با برتولت نسبتی نداره
   من نمی دونم شما این اطلاعات رو از کجا آوردید؟
   اگه دیدی به ما هم بگو
   اگرچه من از ادمین میخوام اونجاهایی رو که اسپویلر هست از نظرات حذف کنن

  2. none

   بابا ترو خدا حداقل اسپویل میکنین درست اسپویل کنین

  3. هادی

   خخخخخخخ پیک برادر برتولده؟ یک زن چطور ميتونه برادر باشه؟

 61. Minoo

  لیوای یه بار دیگه هم وارد این حالت گادمود چشم سفید شده بود. توی دو قسمت اوایی که راجع به لیوای قبل پیوستن به گشت ساخته شده بود یه صحنه اینجوری شده بود. اسم اوا هاش بودن a choice with no regrets فک کنم.
  و مرسی از بررسی خوبتون مثل همیشه عالی بود.

  1. علی دست پیمان

   ممنون مرسی از شما که همراهمون هستید

 62. LEVIN

  چرا لیوای گریه نمیکنه؟ بهترین دوستش مرد. جدا از اون چرا اروین نزاشت سرم رو بهش تزریق کنه ؟

  1. علی دست پیمان

   اروین که نیمه هوشیار بود و نمی فهمید چی کار میکنه ! اما خب لیوای انقدر کشته و جلو چشش کشته شدن که درک درستی از گریه نداره ! تازه بچگیش رو هم در نظر بگیر بت چه شرایطی بزرگ شده

 63. alireza

  صدا پیشه اون سرباز آش خور (: قبلا صدا پیشه کوروکو هم بوده من که با دیالوگهایی که تو این دو قسمت گفته خیلی حال کردم .
  به عنوان کسی که شخصیت مورد علاقش اروین، به مرگی بهتر از این نمیتونم فک کنم.
  هنوز نفهمیدم به کدوم طرف درگیری حق بدم اونایی که داخل دیوارن یا خارج؟؟؟
  دوستان به احترام اروین اسمیت اسپویل نکنید.

 64. سینا

  با سلام
  این قسمت خیلی عالی بود(حالا چرا؟)
  خب بیشتر نکات رو که نویسنده محترم گفتن از جمله صدا و موسیقی و …
  بعضی از صحنه هاش برای من جالب بود که به انیمه اضافه شده بود و در مانگا نبود
  اگه بخواید می تونم بگم کدوما بود
  شما توی قسمت های بعد این فصل و فصل بعد بیش تر با اصل ماجرا آشنا میشید
  ولی به نظر من با این که تصورات شما تا الآن خیلی با اون چیزی که هست متفاوته ولی به نظر من بهتر از این نمی تونست باشه
  چون اگه قرار بود تایتان ها یک مشت موجودی باشند که معلوم نبود از کجا اومدند و فقط انسان میخورند و بشریت باید با آنها مبارزه کند این اثر تبدیل میشد به یه چیز بی هدفی مثل ترمیناتور
  پس به نظرم بهتر بود که همین گونه ادامه می یافت که در قسمت های بعد بیش تر توضیح میدم
  یک نکته ی دیگه بگم و اون اینکه آدم هایی مثل زیک،راینر،برتولت و آنی در دنیای واقعی هم وجود داشته و دارند و اعمال و کار های اونها دلیل بر خوب یا بد بودن اونها نیست
  در واقع در ادامه ی داستان به چیز هایی بر می خوریم که تا همین یک قرن پیش انسان ها با آنها دست و پنجه نرم می کردند
  ممنون از بررسی شما و به نکات خوبی که اشاره کردید

  1. علی دست پیمان

   ممنون و مرسی از شما که همراهمون هستی

 65. Kourosh.Di

  هوووو این قیمت عالی بود و بالاخره یه قیمتی از اقای دست پیمان نمره ی کامل گرفته این یعنی دیگه واقا واقا عالی بوده???????????

 66. محسن

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب دست پیمان
  این قسمت خیلی جالب بود
  به دوستانی که انیمه رو دنبال می کنم بگم که از قسمت بعد به بعد آماده ی مواجهه با تغییر ماهیت داستان و طرز فکر خودتون باشید
  و به استاد دست پیمان هم بگم که تا آخر این فصل به بیش تر سوال های شما پاسخ داده میشه
  به چند تا نکته هم میخواستم اشاره کنم که صلاح میدونم آخر فصل بیان کنم!
  در مورد موسیقی متن به شددددددددت باهات موافقم!
  در مورد صدا گذاری شخصیت ها/////////////////////!
  بررسی و قلمت از نظر من خیلی عالیه همین طور ادامه بده خدا قوت
  این قسمتم در کل خیلی عالی بود

  1. علی دست پیمان

   شما لطف داری سپاسگذارم ! و حتما با همراه و انرژی های مثبت شما با انرژی بیشتر کار رو جلو می بریم

 67. فاطمه

  میکاسا تو این قسمت عالی بود..
  لیوای توی ova یه قسمتش چشماش همین حالت سفید میشن..پیشنهاد میکنم حتما ova لیوای رو ببینید،البته ova میکاسا هم هس..
  انتخاب خیلی سختی بود ، ادم وقتی خودشو توی اون موقعیت قرار میده نمیدونه چ تصمیمی باید بگیره..
  چندجا غلط داشتید..توی بخش اینفوگرافی اخرش نوشتید ارمین یا ارن.
  ممنون از بررسیتون..

  1. علی دست پیمان

   آره تو OVA شده بود نه تو خط اصلی سریال ! OVA هارو دوتاشو دیدم و به زودی همه شونو بررسی میکنم ! ممنون از راهنمایی و همراهیتون

 68. دانیال

  راستش در اصل سه تا تایتان شیفتر چون تایتان مونث هم دستشونه فقط کی از کریستالش در بیاد خدا میدونه

 69. محمد

  اگه ارن میجنبید و دستگاه مانورشو میداد به لیوای ( خیلی استفاده نشده بود ازش) شر زیک اون تایتان زشتش کم میشد
  موندم چرا همش باید عین مانگا بشه ازونجایی که ایسایاما کمربه کشتن کاراکترها بسته بهتره پایانشو تغییر بدن یا حداقل شخصیت‌ها رو دیر تر و دراماتیک تر حذف کنن اگه بخوان طبق مانگا برن اوضاع غم انگیز میشه
  هنوز قسمت پایانی مانگا نیومده ولی با توجه به ناشی بودن ایسایاما تو نویسندگی حدث میزنم بعید نیست با یه دستکاری تو حافظه همه تمام بشرو ببره به نقطه 0 و این همه فداکاری و رشادتو حروم کنه

 70. MikaEvilETO

  یس
  نقدتون عالی بود اون صحنه ای که لیوای توی اون حالت و چشمای سفید مثل مرده ها بود و توی همون حالت اومد از دیوار پایین خیلی خفن بود
  انگار که کلا ته کشیده بود چه از نظر انرژی چه گاز اما قسمی که به اروین داده بود باعث حرکتش رو به جلو میشد

  1. علی دست پیمان

   ممنون مرسی از اینکه مارو دنبال میکنید! کلا لیوای خیلی خفنه

 71. MikaEvilETO

  اهم اولین نظر شدم باز؟

  1. Kourosh.Di

   نه من شدم اولین نظر ?????????

  2. Kourosh.Di

   اقایون ولی من یه چیزی بگم فکر میکنم که قدرت تایتان بنیانگزار روی تمامی افراد (از جمله ریس ها و حتی اکرمن ها) کار میکنه و تاثیر میزاره ولی شاه اول که خاطراتش رو به نسل های بعدی منتقل میکرده باعث شده که اونا نخوان به ذهن اکرمن ها و ریس ها و …. وارد بشن و اونا رو کنترل کنن مثل همون کاری که در ذهن اونا میکرد که نخوان تایتان ها رو برای همیشه ریشکن کنن و بازم ممنون از نقدتون اقای دست پیمان من همیشه بعد او دیدن انیمه منتظر نقد شما میشم و اینکه قسمت بعدی امشب حدود ساعت 9 تا 10 پخش میشه و تا فردا ساعت 6 و این حدودا هم زیر نویسش میاد بازم ممنون از اقای دست پیمان

  3. Kourosh.Di

   اقایون ولی من یه چیزی بگم فکر میکنم که قدرت تایتان بنیانگزار روی تمامی افراد (از جمله ریس ها و حتی اکرمن ها) کار میکنه و تاثیر میزاره ولی شاه اول که خاطراتش رو به نسل های بعدی منتقل میکرده باعث شده که اونا نخوان به ذهن اکرمن ها و ریس ها و …. وارد بشن و اونا رو کنترل کنن مثل همون کاری که در ذهن اونا میکرد که نخوان تایتان ها رو برای همیشه ریشکن کنن و بازم ممنون از نقدتون اقای دست پیمان من همیشه بعد او دیدن انیمه منتظر نقد شما میشم و اینکه قسمت بعدی امشب حدود ساعت 9 تا 10 پخش میشه و تا فردا ساعت 6 و این حدودا هم زیر نویسش میاد بازم ممنون از اقای دست پیمان❤

   1. آریا

    اگه کمی دقت کنید می بینید که کامنت اول منم

پاسخی بگذارید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. همه حقوق برای مجله وارونه محفوظ است، کپی بخش یا کل محتوا تنها با اجازه کتبی امکانپذیر است!