بررسی قسمت ۱۷ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

آتش بسی، بس دوست داشتنی

درود بر تمامی دوستان اوتاکو و غیر اوتاکو. صدبار هم متشکرم که دوباره اومیدین تا ما رو در بررسی فصل سوم انیمه هنر شمشیرزنی آنلاین Sword Art Online Alicization ، همراهی کنید.
امروزم با ” بررسی قسمت ۱۷ فصل سوم انیمه هنر شمشیرزنی: آنلاین ارمغانگر صلح Sword Art Online: Alicization ” در خدمت شما هستیم. که خواستیم بریم تو فاز سرعتی انتشار، که قسمت نبود و بس. ما هم شرمنده.
اما بازم زورم رو زدم، که نقد رو حتماً برسونم دستتون. که الان اینجا هستم با نقدم.


برای رسیدن به فیض‌ بیش از این، حتماً به مطالب زیر هم سر بزنید.


استدعا دارم قبل مطالعه بررسی این نکات یادتون باشه.

۱_ توصیه دارم که این قسمت از انیمه رو قبل بررسی حتماً دیده باشین. چون این نقدها صرفاً برای تحلیل، بررسی‌ ظاهری و عمقی تک‌تک قسمت‌های فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization هستش. پس ممکنه برای کسانی که هنوز انیمه رو ندیدن، اسپویل (لو دادن داستان) داشته باشه.
۲_ هرچیزی که انتظار دارید که تو نقد باشه. و به طور کلی طریقه نقد و هر نظری که دارید رو میتونید در بخش نظرات به اطلاع ما برسانید. تا نقد رو از اینی که هست خیلی خوف‌تر کنیم و یه جورایی به نقد واقعی نزدیک‌ترش کنیم.
۳_ در هنگام نظر دادن در هر مطلبی، در مجله وارونه، خواهشمندم که از تبلیغ سایر سایت‌های فارسی خودداری کنید. ما هم اگه چنین نظری رو ببینیم، یا خود نظر یا اسم سایت رو پاک میکنیم. پس ما رو شرمنده خودتون نکنید.
۴_ در هنگام مطالعه چشمتون رو از صفحه برندارید، مگر هر ۲۰ دقیقه و به مدت ۲۰ ثانیه تا تو این گرونی به دکتر و عینک نیاز نداشته باشید.

با قبول داشتن نکات بالا شما رو به مطالعه بررسی قسمت ۱۷ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization دعوت می‌کنم.


نگاه کوتاه

بررسی قسمت ۱۷ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

در قسمت ۱۷ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization که به نوعی یه قسمت شاد و یه جورایی آرامش قبل از طوفان به حساب میاد.

اولین چیزی که خودنمایی می‌کنه، تمرکز داستان بر روی کیریتو و آلیس است و بس! همزمان میشه گفت که انیمه یه جورایی داره زمینه سازی‌های لازم رو برای آغاز یکی از حماسی‌ترین نبردهای یوجیو، اونم با اول شوالیه کوئینلا، قهرمان افسانه‌ای آماده می‌کنه.

اما چیزی که در این قسمت انیمه، من و احتمالاً شما رو ناامید کرده، حالات صورت و چهره در هنگام گفتن دیالوگ‌های حساس هستش. که یه جورایی با هم همخوانی‌های لازم رو ندارن. که در ادامه بهشون بهتر می‌پردازیم.


میان زمین و آسمان

بررسی قسمت ۱۷ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

شروع قسمت ۱۷، شروعی بود که در یک آن خیال من یکی رو لاقل راحت کرد که قرار نیست کیریتو یا حداقل آلیس به فنا بره. به جاش در حالتی معلق همراه با یه موسیقی یکنواخت ریز و یه موسیقی که روی موسیقی دیگر پخش می‌شه، قرار میگیرند.
از طرفی هردوشون در میان زمین و آسمان در طی صحبت‌های جالبی که دارن، می‌خوان طرف مقابل رو به درک خودشون اجبار کرده و راه خودشون رو برن. یعنی آلیس با افتخار رهسپار بشه یا با کیریتو برای رفتن به درون کلیسای مرکزی، بمونه. که کیریتو می‌بره.
جدا از این مبحث فرهنگی_هنری سیاسی، متاسفانه استودیو در این صحنه‌ها کاملاً انتظارات ما رو به فنا داد. یعنی چی؟ خوب در ادامه صحبت‌های ابتدایی نقد باید بگم طوری بود که انگار شخصیت‌ها چندتا نقاشی بودن که فقط لباشون تکون می‌خورد.

بررسی قسمت ۱۷ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization
الان مثلاً دارن، جر و بحث میکنن!

گرچه در خیلی از انیمه‌ها اینطوریه! اما اونا حداقل حالات رو حفظ می‌کردند. که در اینجا از این خبرا نبود.


قوانین اشتباه

بررسی قسمت ۱۷ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

همونطور که خودتون هم فهمیدید، شوالیه‌ها و یه سری دیگه از افراد دنیای زیرین، به شدت موافق قوانین ساخته شده توسط کوئینلا هستند!
به طوری که هر گونه قصد برای براندازی این قوانین رو محکوم و باهاش مقابله به مثل می‌کنند. همزمان به فکر تغییر و اصلاح قوانین هم نیستند و حتی بدبد نگاه کردن به قوانین رو بد می‌دونن.
حتی اگه این امر با تغییر حافظه ممکن شده باشه. اما بازم کوئینلا خوب شست و شوی مغزی انجام داده.
آلیس هم از این قضیه جدا نیست. که کیریتو با سخنرانی گرامیش در مورد هدف اصلی‌شون که اصلاح قوانین هست، یه جورایی آلیس رو به شک میندازه. از طرفی هم مثل اینکه با توجه به اینکه آلیس ممکنه باور نکنه، از بازگو کردن تمام هدفشون امتناع می‌کنه.


همکاری متقابل

طی تلاش‌های کیریتو، آلیس در مذاکرات سیاسی شکست می‌خوره و شروع به همکاری با کیریتو می‌کنه. گرچه وقتی به خودمون میایم، می‌بینم که آلیسی که ما الان باهاش طرفیم، ۱۸۹ درجه با آلیسی که در قسمت قبل، مقابل کیریتو و یوجیو بود، متفاوته.
تفاوت‌هایی که عمدتاً در لحن حرف زدن، حالات صورت و احساساتی که از خودش بروز میده، است و بس. البته فکر کنم دلیلش به خاطر ترس از ارتفاع است و بس. یا به احتمال بالا، ذات شوالیه قدر کوئینلا همین است و بس.

بررسی قسمت ۱۷ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

همینم خودش چند مسئله رو در مورد علل همکاری متقابل کیریتو و یوجیو  مطرح می‌کنه.
۱_ آیا آلیس چون هنوز یه چیزایی از کیریتو یادشه باهاش همکاری می‌کنه؟
۲_ آلیس صرفاً با توجه به رفتار قابل تحسین کیریتو که به خوبی کار خودش و یوجیو و وظیفه آلیس رو بهش گوش زد، به همکاری قانع شد.
۳_ اصلأ قانع نشد، فقط چون نمی‌تونه از کلیسا تنها بالا بره، داره نقش بازی می‌کنه و منتظر فرصت است و بس.
به شخص، صحت گزینه‌های ۱ و ۲ بیشتر می‌پسندم.


تنهای تنها، اما بدون حس تنهایی

بررسی قسمت ۱۷ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

خوب در مورد یوجیو چیز به خصوصی نیست که بگم. جز اینکه دمش گرم که با وجود افتادن کیریتو و آلیس از یه آسمون خراش به نام کلیسای مرکزی، هنوزم با اطمینان به کیریتو باور داره که داره همراه آلیس از دیوار کلیسای مرکزی بالا می‌ره. واقعاً به این میگن باور در دوستی!


دنیای واقعی

بررسی قسمت ۱۷ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

بعد یه مدت طولانی، بالاخره یه خبری هم از دنیای واقعی گرفتیم. گرچه به محض ورود تازه فهمیدم که طراحی سه بعدی ساختمون شناور لاکپشت اقیانوسی، چقدر بده.

بررسی قسمت ۱۷ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

خوب از انیمیت و طراحی که بگذریم. مهمترین مسئله در حال حاضر، احتمال شروع یه دسیسه در دنیای واقعی هستش. خوب بذارین بهتر توضیح بدم.
کیکوکا که مسئول پروژه آلیشیزیشن هستش، دنیای زیرین رو برای بدست آوردن هوش‌های مصنوعی برای اهداف نظامی درست کرد. خوب همین یه دلیل میشه برای خیلی‌ها که بخوان بزنن تاسیسات‌ش رو یا به فنا بدن یا تصرف‌ش کنن.
این امر کاملاً با شخصی که آسونا قبلاً در لاک‌پشت اقیانوسی دیدش و به نظرم یه ربطی به شخصیت‌ها و اتفاقات سینمایی قبلی هنر شمشیرزنی آنلاین با عنوان هنر شمشیرزنی آنلاین: مقیاس ترتیبی Sword Art Online Original scale داره. و با اتفاقاتی که داره در این قسمت می‌افته، داره حداقل صحت این خرابکاری اثبات میشه. اما هنوز به طور کامل اهداف این افراد و ارتباطشون با کوئینلا اثبات نشده. که در آینده میشه.


نفوذ یا خیانت

بررسی قسمت ۱۷ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

بوی خیانت، فقط تو دنیای واقعی نمیاد. و تو دنیای زیرین یه خبرای از نفوذ قلمرو تاریک به قلمروی انسان‌ها به گوش میرسه. این فرضیه اولین باره که مطرح میشه، اونم به دلیل استفاده از هنر تاریک در مجسمه‌های بالای کلیسای مرکزی.
خوب جدا از اینکه این مجسمه‌های گوگولی، طراحی رنگی جالب اما تاریکی رو به نمایش می‌ذارن و همزمان بی‌مصرف بودن خودشون رو در مبارزه‌ی زمینی نشون می‌دن. باید گفت بازم یه سری احتمال میاد وسط:

۱_ کوئینلا داره با قلمروی تاریک همکاری می‌کنه.
۲_ قلمروی تاریک داره با کوئینلا همکاری می‌کنه.
نکته: هر دو احتمال بالا در مورد کنترل کردن هم وجود داره.
۳_ هیچ همکاری وجود نداره، و یه جورایی از بالا داره به شدت از قلمروی تاریک حمایت میشه، که اینقدر شاخ شدن.
۴_ از قبل کوئینلا یا تسلیم قلمروی تاریک شده یا اصلأ خدابیامرز شده و الان هم یه عروسکه.
۵_ کوئینلا خیلی شاخه و هنر تاریک رو بلده.
۶_ دیگه مغز من یکی نمی‌کشه. بقیه احتمالات با شما.


مبارزه میان زمین و آسمان

بررسی قسمت ۱۷ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

خوب اون مینیون های گوگولی که فعلا هدفشون معلوم نیست با تمام قوا می‌ریزن سر کیریتو و آلیس. البته آلیس که ماشاءالله ترس از ارتفاع شدیدی داره، سرجاش خشکش میزنه و همه چی می‌افته گردن کیریتو کوچولوی خودمون.
کیریتو هم با  یه حرکت جالب میاد و آلیس رو از وضعیت بین زمین و آسمان خارج می‌کنه. که البته این حرکتش آلیس رو حسابی عصبی می‌کنه. که بیخیال جنگ و جدال سرش میشن و میرن سراغ گرد و خاک کردن.

چیز دیگه ای رو در این صحنه به جز همین مینیون‌ها که البته راحت می‌میرند. و اینکه آلیس که برگرده روی زمین، حسابی شاخ میشه. و رفتار جالب کیریتو و آلیس که خاطرات کودکی‌شون برامون زنده می‌کنه، وجود نداره.


برگشته از سفر

بررسی قسمت ۱۷ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

بهترین مبارزه یوجیو در حال شروع شدنه! همش هم به خاطر ورود ناگهانی اول شوالیه کلیسا، قهرمان افسانه‌ای است و بس. و مثل اینکه از جنگ با اژدهای سفید با کلی زخم قدیمی برمیگرده که خودش جای تعجب داره.
همزمان ممکنه اول شوالیه کلیسا اون مینیون ها رو آورده باشه. که خودش هزار و یک دلیل داره. از خیانت و اطلاعات بگیر تا کنترل شدن که دیگه نیمکره‌های مغزتون رو درگیر نمی‌کنیم. و می‌گیم بای بای تا قسمت بعد.


احتمالات قسمت بعد

بررسی قسمت ۱۷ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

۱_ مبارزه سرنوشت ساز یوجیو با اول شوالیه کلیسا.
۲_ سرنوشت کیریتو و آلیس در بالا رفتن از کلیسا.
۳_ لاکپشت اقیانوسی و خیانت‌ها و سواستفاده‌ها.

از نظر من و خیلی از شما صددرصد گزینه اول درسته و گزینه‌های دوم و سوم در وحله بعد قرار داره و شاید هم همزمان با گزینه اول اتفاق بی‌افتن. که باید تا قسمت بعد صبر کنیم.


نکته سنجی کلی

نکات مثبت

صحنه‌های جالب و تماشایی
شخصیت پردازی خوب آلیس در پشت نقاب شوالیه
داستانی آرام و تماشایی

نکات منفی

ضعف در حالات چهره
بازم مثل همیشه روایت کند


ممنون که تا اینجا همراهمون بودید

لطفاً اگه کم و کاستی چیزی تو نقد دیدین، ما رو در دنیا و آخرت حلال کنید. همزمان با نظراتتون هم انگیزه به ما بدین، هم حدسیات و نظرات خودتون رو بیان کنید و هم در خوف‌تر شدن این نقد که نمی‌دونم واقع نقد به حساب میاد یا نه، دست یاری برسونید.
همچنین تمامی دوستانی که علاقه به همکاری در بخش انیمه و سایر بخش‌های مجله وارونه دارند. میتونند از طریق بخش نظرات یا ایمیل info@varune.com اعلام همکاری کنند.

منتظرتون هستیم، پس منتظرمون باشید

بررسی قسمت ۱۷ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization
خوب
۸
میانگین امتیازات: ۸
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *