ایستاده در یخ!

درود بر هرچی دوست اوتاکو و غیر اوتاکوه و مخصوصاً طرفداران انیمه هنر شمشیرزنی آنلاین که همچنان ما رو در این بررسی همراهی می‌کنند و بازم منتظم ما و بررسی‌مون موندن. شما میتونید بررسی‌ قسمت‌های قبل رو از اینجا بخونید. اما حالا در ” بررسی قسمت ۲۰ فصل سوم انیمه Sword Art Online Alicization” که ما رو چشم به راه قسمت بعد، با ورود یوجیوی شوالیه می‌کنه. ما تمام تمرکزمون رو روی آماده‌سازی شما از نظر ذهنی، برای قسمت بعد و مبارزه شاگرد و استاد می‌ذاریم و بس! که البته مبارزه دیگه الان شروع شده و ما از قافله عقب افتادیم.


برای رسیدن به درجه‌ای بالاتر از کمال انیمه‌ای، حتماً به مطالب زیر سر بزنید.


این‌قدر هم عجله نکنید و قبل مطالعه بررسی، این نکات یادتون باشه تا یه وقت به فنا نرین.

۱_ توصیه دارم که این قسمت از انیمه رو حتماً قبل بررسی دیده باشین. چون این نقدها صرفاً برای تحلیل، بررسی‌ ظاهری و عمقی تک‌تک قسمت‌های فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization هستش.
پس ممکنه برای کسانی که هنوز انیمه رو ندیدن، اسپویل (لو دادن داستان) داشته باشه.

۲_ هرچیزی که انتظار دارید که تو نقد باشه. و به طور کلی طریقه نقد و هر نظری که دارید رو میتونید در بخش نظرات به اطلاع ما برسانید. تا نقد رو از اینی که هست خیلی خوف‌تر کنیم. و یه جورایی به نقد واقعی نزدیک‌ترش کنیم. دل ما هم به این نظرات گرم باشه و شما هم خودتون رو خالی کرده باشین (به صورت قانونی).

۳_ در هنگام نظر دادن در هر مطلبی، در مجله وارونه، خواهشمندم که از تبلیغ سایر سایت‌های فارسی خودداری کنید. ما هم اگه چنین نظری رو ببینیم، یا خود نظر یا اسم سایت رو پاک میکنیم. پس ما رو شرمنده خودتون نکنید.

۴_ در هنگام مطالعه چشمتون رو از صفحه برندارید، مگر هر ۲۰ دقیقه و به مدت ۲۰ ثانیه تا تو این گرونی به دکتر و عینک نیاز نداشته باشید.

با قبول داشتن نکات بالا شما رو به مطالعه “بررسی قسمت ۲۰ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization” دعوت می‌کنم.


نگاه کوتاه که بعدش نگاه کامله

بررسی قسمت ۲۰ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

تو قسمت ۲۰ از همون اول داره سعی می‌شه که ذهن ما رو با استفاده از مطالب آروم و حل کردن یه سری از معماهای موجود، آماده‌ی رویارویی با یکی از سنگین‌ترین مسائل انیمه هنر شمشیرزنی آنلاین Sword Art Online یعنی سرنوشت یوجیو، بکنه. که به شخص منتظرشم.

اگه از جنبه‌ی داستانی قسمت ۲۰ که یکی از نکات قوت انیمه هنر شمشیرزنی آنلاین Sword Art Online جدا از روایت کندش هستش، بگذریم. یکی از نکات برجسته این قسمت که شاید جدا از تاثیرش زیاد به چشم نمیاد، موسیقی هستش‌. که اگه دقت کنید در قسمت‌هایی مثل مکالمه آلیس و عموش، از همون ریتم موسیقی که در فصل اول با ویولن سلو نواخته می‌شد، استفاده شد. و در کنار این ریتم، ما شاهد موسیقی عجیب انیمه در صحنه سناتور تخم مرغی بودیم که لحن دلقک‌آمیزی داشت.

اما بازم خشک بودن چهره‌ها رو در برخی صحنه‌ها میشه احساس کرد. که البته همون صحنه مکالمه آلیس و عموش به خوبی نشون میده که استودیو ظرفیت افزایش کیفیت رو داره. ولی یا حال نداره یا پول نداره یا صلاح دونسته که این جزئیات در جاش باشه.

همچنین ذات به تصویر کشیده شده از دنیای زیرین و دولت محترم کوئینلا رو نباید دست کم گرفت. که الحق، حقش نابودی است.


شبی در برج ستاره صبحگاه

بررسی قسمت ۲۰ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

بعد قسمت ۱۹ که آلیس دیگه توانی نداشت، کیریتو یه کم درمانش می‌کنه و به طبقه ۹۵ می‌برتش. خوب به محض بیدار شدن آلیس هم، آلیس به جای تشکر به عرق کردن بیش‌از حد کیریتو گیر میده. چون کلا خانوما یا حداقل آلیس رو این جور چیزها خیلی حساسه. البته این به ما ربط نداره که چرا گیر داده!

بحث ما در مورد همین عرق کردنه! که به شخص تا جایی که یادمه این اولین بازی یا دنیای مجازی موجود در هنر شمشیرزنی آنلاین Sword Art Online هستش که توش شخصیت‌ها عرق می‌کنن. که ذهن رو درگیر این مسئله می‌کنه که دقیقاً ‌چه جزئیاتی از دنیای واقعی رفته تو دنیای زیرین هستش؟

بگذریم، تو طبقه ۹۵ دقیقاً چه خبره! خوب یه پنت‌هاووس که بین دو طبقه هستش، شده طبقه ۹۵. طبقه‌ای که در عین ناباوری تونسته با چند ستون، ۵ ابر طبقه دیگر رو روی خودش نگه داره. همزمان نورافشانی این طبقه با چراغ‌های نارنجی، زیبایی خاصی رو به این طبقه می‌ده. همین قضیه هم باعث تبدیل شدن این طبقه به یکی از عجایب آلیس در دنیای زیرین شده است و بس!

اما از یه طرف باید اینم در نظر گرفت که با اینکه در این طبقه آلیس حرف برکوری رو میاره وسط، کیریتو هیچ واکنشی نشون نمی‌ده که یعنی کیریتو هنوزم چیزی از زمانی که در دنیای زیرین بوده، یادش نمیاد!


ذره ذره سازنده، ذره ذره یابنده

بررسی قسمت ۲۰ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

کیریتوی انیمه‌ی ما، دوباره شگفتی‌ساز میشه! حالا چه طوری؟ خوب نشون دادن یه هنر جدید اونم بی‌شباهت به هنر درمانی، که با توجه به رنگش میشه گفت که مختص خود کیریتوست! کاملاً یه شگفتی به حساب می‌آید.

اما هدف این شگفتی چیه؟ خوب هدفش پیدا کردن یوجیو با استفاده از کد شمشیرشه! کدی که کیریتو بدون لحظه‌ای درنگ اونو به زبون میاره. همزمان به ما هم نمی‌گه که اصلاً چی‌شد که کده اومد دستش. ولی از یه طرف به طور غیر مستقیم داره به ما می‌گه که فقط اجسام دارای کد هستند! چون اگه آدما هم کد داشتن، کد بوجیو رو می‌زد به جای کد شمشیرش.


فرورفته در سنگ

بررسی قسمت ۲۰ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

شگفتی کیریتو همینطور که داره می‌گه: « یه سری از هنرهای موجود در دنیای زیرین به صورت یه گوی کوچولو در میان و داخلشون با توجه به هدفی که براش درست شدن، ماده‌ای با رنگ و حالت مشخص قرار گرفته » ما رو می‌بره به حمام طبقه‌ی ۹۰ که یخ بسته. از یه طرفم بخارهای عجیبی تو هوا دیده میشه که باید گفت به خاطر اختلاف دمای هوای ورودی با هوای داخل هستش.

بررسی قسمت ۲۰ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

یه قضیه خیلی بو داره! اونم اینه که چرا با وجود اینکه کیریتو می‌تونست از پنجره داخل رو ببینه، بازم تعجب کرد؟ خوب اگه یادتون باشه تو طبقه نود اصلأ پنجره دیده نمی‌شد! که نشان از بالا بودن تکنولوژی در دنیای زیرین هستش.

حالا این چرت و پرتا رو ول کنیم و بریم سراغ عموی آلیس یعنی برکوری. شخصی که همه از جمله خودم فکر می‌کردیم به یه سنگ یا یخ مرده تبدیل شده، در اصل به یه سنگ زنده تبدیل شده که یکی از به یادماندنی‌ترین و احساسی‌تربن لحظات ما رو با آلیس میاره وسط! از همین تریبون هم بهش می‌گم به خودت فشار نیار. دیگه طاقت مرگ تو یکی رو نداریم!

انیمیت هم در این صحنه کاملاً تونسته نیازهای ما رو برطرف کنه. پس جای بحث نمی‌مونه، جز تو بحث همیشگی یعنی زنده نبودن چهره‌ها در برخی صحنه‌ها!


شمشیر یک دوست

بررسی قسمت ۲۰ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

شمشیر بوجیو چطور رفته توی یه قالب گوگولی؟ اونم قشنگ توش جا گرفته و همزمان سناتور تخم مرغی بهش کار نداشته! یعنی میشه گفت که شمشیره قدرت خاصی داره که این اتفاق افتاد؟ یا سناتور تخم مرغی این چیزا براش اصلأ مهم نیست؟

بررسی قسمت ۲۰ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

ولی خودمونیم کیریتو با دو شمشیر خیلی خوف میشه و ما رو یاد جوونیاش می‌اندازه. از یه طرف، با توجه به حرف آلیس، می‌کشه گفت که تو این سرزمین هم کسانی با دو شمشیر هستند که خیلی خوف هستند. که انشاءالله در آینده اونا رو زیارت می‌کنیم.

اگر هم نکنیم جای شکی بزرگی وجود داره که چرا اشراف به این خوبی تا الان برای دفاع از کلیسا نیومدند. یعنی کوئینلا بهشون اعتماد نداره یا اونا دلشون نمی‌خواد.


سناتورها، مأمورین مخفی، عروسکان زنده

بررسی قسمت ۲۰ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

بالاخره پرده از یکی از بزرگترین رازهای این فصل از انیمه برداشته میشه! یعنی همون کله‌ی سفید که آلیس، کیریتو و یوجیو رو به کام شوالیه‌های راستین برد! خوب این کله‌ها با نام سناتور شناخته می‌شن و از طبقه ۹۶ به بعد اقامت دارند. طبقه‌ای که به نوعی خلوت‌گاه کوئینلاست یا به عبارتی سنای سناتورهاست.

بررسی قسمت ۲۰ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

خلوت‌گاهی که در اصل به جور قفس برای همین سناتورها به استثناء سناتور تخم مرغی که معلوم نیست حافظه اونم پاک شده و بچه خوبیه یا نه از پایه بد ساخته شده!

اما این سناتورها که در اصل مثل چندتا ربات فقط دارن به کارهای مردم نظاره می‌کنن، به نظر میاد که همه مذکر هستند که از این نظر باید کوئینلا رو سرزنش کرد. چون تبعیض جنسیتی قائل شده است و بس!

بررسی قسمت ۲۰ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

گرچه باید احتمال بدن مصنوعی یا تغییر بدن یا به طور کلی ساخته شدن به دست کوئینلا رو در نظر گرفت! همزمان باید دنبال نور گیر ساختمون هم گشت که چقدر این صحنه روشنه، در حالی که قاعدتاً سقفش بسته‌اس.


سناتور‌ بزرگ، بدخواه آلیس

بررسی قسمت ۲۰ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

خاطرات، غم، دیوانگی، خشم، شادی و نگرانی اینها تمام احساساتی‌است که به سبب برخورد آلیس با سناتور تخم مرغی اتفاق می‌افتد. برخوردی که با تمام جزئیات به ما نحوه‌ی مراسم سینتسیس رو نشون می‌ده! که یکم طول کشید که بره تو کتم.

بررسی قسمت ۲۰ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

خوب این مراسم که نامش تبدیل به اسم فامیل شوالیه‌های راستین شده، به معنای گشودن در محافظتی روح آدم‌های دنیای زیرین هستش! که به دو نوع ارادی و غیر ارادی تقسیم میشه.

نوع ارادی مثل یوجیو است که خام شد و رفت تو دل شیر! و نوع غیر ارادی مثل آلیس است که عین شیر وایستاد جلو روباه که سبب شد سناتورها دسته جمعی بیان و سینتسیس رو انجام بدن!

بررسی قسمت ۲۰ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

در حین انجام سینتسیس هم باید به اندازه غیر معمول و همچنین ذات دیوانه سناتور تخم مرغی یه نگاه اساسی انداخت! البته ما نه، یه روانپزشک که بیاد و این دیوانگی که باعث کیف کردنش از رنج بقیه و بخصوص آلیس میشه رو ریشه کن کنه!


استاد و شاگرد یخ‌زده

بررسی قسمت ۲۰ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

بعداز فرار سناتور تخم مرغی به سمت طبقه نزدیک به آخر، آلیس و کیریتو که حسابی با این ترفندهای سناتور تخم مرغی که چه کرد و مثل دلقک‌ها رفت، شکه شده بودند! خودشون رو جمع می‌کنند و میرن به همون طبقه.

که سناتور تخم مرغی با استفاده از یک سکو که مربوط به مسائل حمل و نقل با فشار هوای جمع شده در زیر جسم هستش، به طبقه بالا فرار ‌میکنه که من حدس می‌زنم توی همون طبقه قایم‌ شده.

اما نفر بعد که از اون طبقه سر در ‌میاره یویجو هستش که با لباس شوالیه میاد وسط و بدون اینکه بخواد با کیریتو و آلیس حرف بزنه، اونا رو به مبارزه دعوت می‌کنه.

اما یوجیو که با تحلیل‌های آلیس معلوم میشه که می‌تونه از دستان مجسم یا همون فنی که برکوری باهاش شمشیر رو بلند کرد، استفاده کنه و هم خیلی خوف شده، چرا اینقدر سریع مجهز شد و اومد اینجا!

من رو که هیچ چیز جز قدرت فوق بشری کوئینلا راضی نمی‌کنه!


احتمالات قسمت بعد

بررسی قسمت ۲۰ فصل سوم انیمه Sword Art Online: Alicization

به صددرصد احتمال میدم که قسمت بعد شاهد نبرد یوجیو با کیریتو به همراه یه سری دخالت‌های احتمالی هستیم. تمامی احتمالات دیگه رو به جز ورود شخصیتی آشنا یا جدید رو به این طبقه، رد می‌کنم.


نکته سنجی کلی

نکات مثبت

 • [megapros]
  • موسیقی
  • شخصیت پردازی
  • رنگ‌آمیزی محیطی

  [/megapros]

نکات منفی

 • [megacons]
  • کمبود احساس‌ کافی در چهره‌ی شخصیت‌ها در برخی صحنه‌ها
  • واکنش دیر اجسام و اشخاص نسبت به هم
   روایت کند

  [/megacons]


ممنون که تا اینجا همراهمون بودید.

لطفاً اگه زبونم لال، کم و کاستی چیزی تو بررسی قسمت ۲۰ فصل سوم انیمه Sword Art Online Alicization دیدین، ما رو در دنیا و آخرت حلال کنید. همزمان با نظراتتون هم انگیزه به ما بدین، هم حدسیات و نظرات خودتون رو بیان کنید و هم در خوف‌تر شدن این نقد که نمی‌دونم واقع نقد به حساب میاد یا نه، دست یاری برسونید.

همچنین تمامی دوستانی که علاقه به همکاری در بخش انیمه و سایر بخش‌های مجله وارونه دارند. میتونند از طریق بخش نظرات یا ایمیل info@varune.com اعلام همکاری کنند. همچنین از کانال نماشای ما دیدن کنید.

منتظرتون هستیم، پس منتظرمون باشید