Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

بررسی ها

نقد و بررسی DJI Robomaster S1
علم و فناوری

نقد و بررسی DJI Robomaster S1 

زمانی، اگر در خصوص “هواپیماهای بدون سرنشین” صحبت می‌کردید قطعا روی صحبت‌تان خط فانتوم بود. اما در سال‌های اخیر، بازار پر شده و DJI از انشعاب درآمده است. امسال، ما به دوربین Osmo Action DJI نگاهی کردیم (امتیاز 8/10 را به آن دادیم) و اکنون این شرکت یک “ربات آموزشی” عرضه کرده است. در ابتدای بررسی DJI Robomaster S1 باید بگویم که آن را به عنوان یک پهپاد که پرواز نمی‌کند، تصور کنید. 

ربات Robomaster S1 DJI از دل مسابقات ربات Robomaster در چین رشد کرد. این یک نسخه مصرف کننده از ربات‌هایی است که بچه ها در مدرسه سازگار با STEM می‌سازند. به این ترتیب، این دستگاه فقط یک ربات نیست؛ این یک تجربه یادگیری است. شما آن را می‌سازید، برنامه ریزی‌اش می‌کنید و با آن با ربات‌های دیگر می‌جنگید. 


پیش از مطالعه این مطلب بخوانید: 


کمی مونتاژ نیاز است!

Robomaster بیست و سه قطعه با 101 پیچ و پیچ گوشتی برگشت پذیر برای مونتاژ در اختیار شما قرار می‌دهد. من و دوستانم حدود سه ساعت طول کشید تا آن را جمع کنیم. دستورالعمل‌ها حاوی نقشه‌های خطی هستند و تمام قسمت‌ها دارای برچسب می‌باشند، بنابراین می‌توانید بفهمید که چی به چی است. تقریباً هیچ متنی وجود ندارد، فقط تصویر. در بعضی مراحل، مخصوصاً در چرخ‌ها، یک یا دو جمله ممکن است برای راهنمایی به شما آورده شده باشد. 

هنگامی که کار مونتاژ را تمام کردید، یک ربات چهار چرخ با برجک چرخاننده نصب شده در بالای شاسی اندازه جعبه کفش خواهید داشت. برجک می‌تواند نور مادون قرمز یا گلوله‌های ژل پرتاب کند. S1 همراه با یک بطری گلوله است، اما شما باید آن‌ها را برای چند ساعت خیس کنید تا وقتی که به اندازه یک انگور کوچک رشد کنند.‌
آن‌ها وقتی به شما اصابت کنند صدمه نمی‌زنند، اما DJI زاویه آتش برجک را محدود کرده تا تمرکز را روی سایر بات‌ها حفظ کند. حالت‌های خاصی، مانند ردیابی شخص، در هنگام پرتاب گلوله در S1 در دسترس نیست. این ربات قصد آسیب زدن ندارد.

بررسی DJI Robomaster S1 : تعادل بی‌نظیر

همه چیز در S1 بسیار محکم و به خوبی ساخته شده است. بیشتر از جنس پلاستیک است اما پلاستیک سنگین. هنگامی که کار ساخت آن را تمام کردید، S1 مانند تجهیزات بدون سرنشین DJI احساس خوبی به شما می دهد. (از آنجا که وزن چندانی ندارد، S1 می‌تواند از یک هواپیمای بدون سرنشین پرنده محکم‌تر باشد.) S1 به خوبی تعادلش را حفظ می‌کند و کنترل بسیار آسانی دارد. علیرغم بهترین تلاش‌ها، من نتوانستم آن تعادل را بهم بزنم. 

یكی از موارد جالب در مورد كاركرد S1 این است كه واقعاً چرخ‌ها را نمی‌چرخاند، بلکه به پهلو می‌چرخد. این طراحی توسط چرخ‌های Mecanum صورت گرفته، یک چرخ معمولی با یک سری غلطک‌های متصل به زاویه 45 درجه. غلطک‌ها با چرخش 45 درجه  می‌چرخند و وسیله نقلیه را به اطراف می‌کشند.

شما S1 را از طریق برنامه موبایل Robomaster برای iOS و Android کنترل می‌کنید. پس از جفت شدن با برنامه Robomaster، می‌توانید با یک جوی استیک روی صفحه حرکت کنید و از طریق برجک دید داشته باشید. سه حالت اصلی در برنامه وجود دارد: انفرادی، نبرد و آزمایشگاه. در حالت Solo یا همان انفرادی شما S1 را به تنهایی کنترل می‌کنید و حالت Battle برای جنگ با سایر S1 هاست. حالت آزمایشگاه به شما امکان آزمایش و نوشتن برنامه‌ها برای کنترل S1 را می‌دهد.

همانند هواپیماهای بدون سرنشین DJI، یک کنترلر نیز وجود دارد که به طور جداگانه فروخته می‌شود. گیم پد  79 دلاری، یک منطقه نصب به اندازه کافی بزرگ برای نگه داشتن iPad ارائه می‌دهد و دارای یک جوی استیک فیزیکی برای کنترل دقیق‌تر از آنچه با جوی استیک مجازی در برنامه دریافت می‌کنید، است. اگر قصد دارید با سایر ربات‌های S1 بجنگید توصیه می‌کنیم حتما گیم پد را امتحان کنید.

بدنه ربات

بررسی DJI Robomaster S1

بدنه S1 دارای 31 سنسور است که در اطراف آن تعبیه شده است تا همه چیز را از نور مادون قرمز گرفته تا ضربه‌های فیزیکی و همچنین دوربینی که می‌تواند فیلمبرداری 1080p انجام دهد را مهیا کند. این سنسورها S1 را هدایت می‌کنند و شما می‌توانید از آن‌ها در رابط برنامه نویسی استفاده کنید.

برنامه‌ها را می‌توان در Scratch، رابط برنامه نویسی کشیدن و رها کردن کودک (درگ اند دراپ) یا Python نوشت. قسمت Lab این برنامه دارای یک سری دوره‌های آموزشی است که برای این کار ایجاد شده تا بچه‌ها شروع به نوشتن برنامه‌های اساسی برای کنترل S1 کنند.

برای بچه‌ها در هر سن

Robomaster مخصوص بچه‌های 14 سال به بالا است، اگرچه بچه‌های 4 ساله و 7 ساله من با آن سرگرم بودند و به من کمک کردند تا آن را مونتاژ کنم. برای بچه‌های کوچک‌تر، آنچه شما واقعاً تهیه کرده‌اید، یک اتومبیل با کنترل از راه دور 500 دلاری است. بچه‌های من سرگرمی زیادی در ساخت Robomaster داشتند و سپس همان‌طور که پسرم آن را صدا می‌کند “ماشین لیزری من، ماشین با کنترل از راه دور” رانندگی می‌کردند. همچنین آن گلوله‌های آبی را شلیک می‌کنند، که برای بچه‌ها در هر سنی، از جمله خود من بسیار جذاب است. 

البته بله هیچ یک از این تفریح‌ها برای توجیه قیمت S1 کافی نیست، اما ممکن است قابلیت برنامه نویسی دلیل خوبی باشد. وقتی مونتاژ S1 تمام شد، یادگیری متوقف نمی‌شود. Robomaster بیشتر یک پروژه STEM است تا یک ماشین با لیزری با کنترل از راه دور.

دوره‌های در دسترس از طریق برنامه و در سایت DJI همه چیز را برای شروع نوشتن برنامه‌ها در Scratch ارائه می‌دهد. رابط پایتون نیز خیلی جالب نیست و احتمالاً به لطف پیچیدگی در کنترل ربات، روش مناسبی برای یادگیری پایتون نیست. مگر اینکه از قبل با پایتون آشنایی داشته باشید، من پیشنهاد می‌کنم از Scratch برای برنامه ریزی S1 استفاده کنید، مخصوصاً برای بچه‌ها.

بررسی DJI Robomaster S1 یک تست سرگرم کننده بود. این مقدمه‌ی به خوبی ساخته شده و متفکرانه در زمینه رباتیک و برنامه نویسی است. این ربات ارزان نیست، اما برای کودکانی که به اندازه کافی پیر هستند و علاقه‌ای به مباحث STEM محور یا برنامه نویسی دارند، S1 زمینه فوق العاده‌ای برای دنیای رباتیک است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. همه حقوق برای مجله وارونه محفوظ است، کپی بخش یا کل محتوا تنها با اجازه کتبی امکانپذیر است!