پربازدیدترین ها
سینما و تلویزیون

بررسی تاریخی فیلم سیصد. دروغ به تعداد سیصد!!! 

سلام عرض شد خدمت همه‌ی حضرات. دارم لذت میبرم که متن خودمونی مینویسم. این در واقع یه مطلب درد دل یا یه همچین چیزیه. که چقد راحت دروغ هایی گه به خوردمون میدن رو باور میکنیم. راستش فیلم های زیادی هست که همه میگن ضد ایرانیه. اما اگر که کسی از من بپرسه که فقط و فقط یک فیلم ضد ایرانی نام ببر،میگم “سیصد”. امروز در خدمت شما هستیم با بررسی تاریخی فیلم سیصد…

زمانی که این فیلم پخش شد، روزنامه‌ی گاردین گفت شما خجالت نمیکشین این فیلمو ساختین؟ این فیلم به قدری مزخرف و چرت و پرته که چیز عجیبی شده. اونقدر عجیب که به سمت کمدی متمایل شده و حقیقتا من به عنوان یه فیلم کمدی نگاهش کردم.


حقایقی از زندگی پشت پرده ی کیت هرینگتون و امیلیا کلارک !!!!

بهترین انیمه های بهار 2020 / ویدیو اختصاصی وارونه

حقایقی در مورد پایان طوفانی «بازگشت شواله سیاه» از زبان جوزف لویت!


اولش نمیدونستم قراره با یه فیلم کمدی روبرو بشم. ولی وقتی که دیدمش، یهو دیدم که با یه کار کمدی روبرو هستم و سورپرایز شدم. بنابراین تبدیل به یکی از خاطره انگیز ترین کمدی های عمرم شد. حالا چرا اینقدر دارم میگم کمدی؟ اینگه یه فیلم تاریخی اکشنه. چرا کمدی؟ عرض میکنم خدمتتون. البته بگم که من روی تاریخ ایران باستان یکم حساسم پس اگر‌که کنترل خودمو از دست دادم و حرفی زدم، به بزرگی خودتون ببخشید.
راستش میگم کمدیه چون دروغ هایی گفته و چیزایی درمورد ایران اون زمان (هخامنشیان) نشون داده که کسی که یک ذره تاریخ بلد باشه، میفهمه این مزخرفی بیش نیست. ببخشید دکتر برامون مثال میزنید؟ بلی. با ما همراه باشید با بررسی این دروغ ها و بررسی تاریخی فیلم سیصد:

۱.ایرانی ها وحشی هستن!

آقا خو حضرت عباسی کی اینو باور میکنه؟ من از این نمیسوزم که گفته ایرانیا وحشین. از این عصبانیم که “هخامنشیان” رو وحشی نشون داده. در کل توی این فیلم، سعی کردن ایرانی ها رو یجوری نشون بدن که مثلا اقوام بدوی وحشی الکی هستن که فقط دنبال قتل و غارت و تجاوزن. یچیزی مثل مغول ها در عصر چنگیز خان و اعراب جاهلی (نوکرم اعراب کشورم هم هستم. من خودم بچه خوزستانم. عرب نیستم. خب ولی اعراب رو دوست دارم).

ببینید. تمام تاریخ دانان روی یه موضوع توافق دارن. چه ایرانی چه خارجی. چه شرقی چه غربی‌. چه قدیمی چه جدید: هخامنشیان از متمدن ترین افراد تاریخ بشریت بودند.” بعد آقا اومده تو فیلمش هخامنشیان رو وحشی بدوی نشون داده.

۲.خشایارشاه لخت است!

تو این فیلم، خشایارشاه که پادشاه اون دوره‌ی ایران بود (در حدود دو هزار و سیصد سال پیش) رو تقریبا لخت نشون دادن. ببینید. هرودوت توی تاریخش به لباس هیچ قومی به اندازه‌ی قوم پارس نپرداخته. از خوندن نوشته هاش میشه فهمید که داره از بیان نوع پوشش زنان و مردان هخامنشی لذت میبره. اینو کسی داره بهتون میگه که این نوشته ها رو خونده.
هرودوت در مورد لباس مردان هخامنشی اینگونه گفته که لباس هایی بلند با چین های فراوان داشتن که آستین ها مچ دست بود و شلوار گشادی به تن میکردن. مسئله‌ی حجاب هم در مردان و هم در زنان رعایت میشده و هیچگونه بی بند و باری وجود نداشته است.

مردان پارسی تنها قومی هستند که اینقدر با حیا هستند و برای بانوان احترام بسیاری قائل هستند. آقا اینارو به وضوح میشه تو کتیبه های تخت جمشید دید. من خودم تابستون اونجا بودم و دیدم. البته بار اولم نبود. پس دقیق تر دیدم.

توی همه‌ی کتیبه ها، مردان و زنان پارسی لباس هایی داشتن که با گفته های هرودوت کاملا همخوانی داشته. حیا و احترام به زنان اونقدری بوده که: در ورودی کاخ تخت جمشید که دو پلکان روبرو به هم در بخش شمال غربی کاخ قرار داره و به یه سکو ختم میشه. ارتفاع این سکو ده متر هستش. برای بالا رفتن از چنین ارتفاع کمی، صد و یازده پله در هر پلکان قرار داشت.

ینی اصلا شبیه پله نبودن چون ارتفاع هر پله خیلی کم بود. چرا اینقدر کم بود؟ برای اینکه وقتی بانوان از این پله ها بالا میرن، پاهاشون زیاد بالا نیاد و لباسشون کنار نره. بعد تو فیلم سیصد خشایارشاه رو لخت نشون دادنه و زنش هم اوضاع بهتری از خودش نداره.

خشایارشاه در فیلم سیصد
تصویر بازسازی شده خشایارشاه از روی سکه های هخامنشی

۳.تغییر سرنوشت جنگ ترموپیل

این فیلم مثلا داره روایت نبرد ترموپیل رو نشون میده. در اصل و در واقعیت در نبرد ترموپیل، ایرانیان و ارتش پارس پیروز شدن و بعدش آتن پایتخت یونان رو تصرف کردن و اونجا رو به آتش کشیدن. در مسیر رفتن به آتن و در تنگه‌ی ترموپیل، سیصد سرباز اسپارت به فرماندهی لئونیداس جلوی ارتش صد و بیست هزار نفری خشایارشاه ایستادن و تمام سیصد نفر بجز چنتاشون کشته شدن.

حتی شاه اسپارت، لئونیداس هم کشته شد. اما توی این فیلم نه تنها اسپارت ها شکست نخوردن، بلکه همون سیصد نفر تونستن ارتش صد و بیست هزار نفری ایران رو شکست بدن و اون ها رو به عقب نشینی وادار کنن/: . شرافتا مسخره نیست؟ شکست که نخوردن هیچ، تازه برنده هم شدن. برا همین میگم فیلم کمدیه.

۴.سفیر ایران

توی فیلم سیصد، توی یه بخشی ایران سفیری به نزد لئونیداس فرستاد. این سفیر یه آدم شلخته پلخته و مزخرف بود. شبیه انسان های نخستین بود. قبلا هم درمورد لباس های پارسیان صحبت کردم. لباس های فوق العاده زیبا و رنگارنگ که ازشون قطعات طلا آویزون بود. بعد لئونیداس این سفیر رو میندازه توی یه چاه. چنین اتفاقی واقعا افتاده. اما نه در این زمان. بلکه قبل تر.

در زمان داریوش شاه هخامنشی، ایران یک سفیر به یونان فرستاد. اما یونانی ها اون رو توی چاه انداختن. البته بعدش خیلی از ایران معذرتخواهی کردن و غرامت پرداخت کردن. اما فیلم سیصد این اتفاق رو توی دوران خشایارشاه نشون داده و حبری هم از معذرتخواهی و غرامت نیست.

۵.مردم اسپارت دشمن ایران هستند

اینم یکی از دروغ های بزرگشونه. اسپارت ها همیشه مورد احترام پارس ها بودن و در مقابل، اسپارت ها هم خیلی احترام پارس ها رو نگه میداشتن. ولی توی این فیلم خیلی اوضاع فرق داره و مردم اسپارت(نه سربازان اسپارت) از ایران متنفرن. خیلی از بزرگان اسپارت در دربار ایران بودن. حتی خیلیاشون هم توی ایران زندگی میکردن. حتی پزشک و چنتا از مشاوران داریوش هخامنشی هم از اهالی اسپارت یودن. اما توی فیلم سیصد اوضاع فرق داره.

۶.ایرانی های غول

توی فیلم سیصد بارها شاهد بودیم که ایرانی ها خیلی وحشتناک بودن قدشون بلند بود در کل شبیه غول و یچیزی مثل سرباز های آزوگ در فیلم هابیت شده بودن. چنین چیزی نه در عقل میگنجه. نه در تاریخ. نه در واقعیت.

۷.لباس پارسیان

ظاهرا نویسنده‌ی فیلم سیصد اعتقادی به تاریخ و واقعیت نداره و گفته زرررررشک. من خودم یه تاریخ برا ایران مینویسم که مردم از خنده گریه کنن. لباس سربازان پارس توی این فیلم هیچ شباهتی به واقعیت نداره و چیز مسخره‌ای در اومده. همه لباس یکدست سیاه سر تا پا آهنی دارن و ماسک های وحشتناکی به صورت زدن. یکی بیاد بهش بگه آخه نکبت اینارو از تو گور کدوم جدت در آوردی؟ بزرگه یا کوچیکه؟

لباس سربازان هخامنشی در فیلم سیصد
لباس سربازان هخامنشی در واقعیت

۸.بیگانگان

توی فیلم سیصد، ایرانیا رو یه قوم بیگانه از جزایر دور افتاده نشون دادنه که میخوان تمدن یونان رو نابود کنن. لازم به ذکر است : ایران در آن زمانی چیزی در حدود چهل درصد مساحت و جمعیت جهان را در اخیتار داشته و بزرگترین قلمرو بوده‌. بعد اینا اومدن یه اقوام غریبه‌ای نشون دادن که میخوان تمدن یونان رو نابود کنن. بینیم باو

مطالب مرتبط

 
2 1 رای
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
12 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات