برناردو برتولوچی کارگردان اسطوره ای سینما در سن 77 سالگی درگذشت!

برناردو برتولوچی کارگردان اسطوره ای سینما امروز صبح در میلان ایتالیا و بر اثر عرضه سرطان در سن 77 سالگی درگذشت! برتولوچی را می توان یکی از تاثیرگذارترین چهره های سینمای جهان دانست.

رناردو برتولوچی در شهر پارما در منطقهٔ امیلیا-رومانیا در ایتالیا متولد شد. او بزرگترین فرزند پدرش آتیلیو بود. پدر برناردو شاعر، مورخِ هنر و منتقد فیلم بود. برناردو در چنین محیطی رشد کرده بود. او در پانزده سالگی شروع به نوشتن کرد و پس از مدتی برای نوشتن اولین کتابش جایزهٔ Viareggio Premio و چندین جایزهٔ معتبر دیگر نیز دریافت کرد.

سوابق هنری پدر برتولوچی به او کمک فراوانی کرد.پیر پائولو پازولینی فیلمساز بزرگ ایتالیایی برای انتشار نخستین کتاب برتولوچی کمک فراوانی به او کرد و همچنین در سال ۱۹۶۱ برتولوچی به عنوان دستیار اول پازولینی در فیلم آکاتونه با او همکاری کرد. این فیلمساز از کارگردانان نئورئالیست ایتالیا به‌ شمار می‌رود.

او با ساخت فیلم های بی نظیری همانند : آخرین امپراطور (برنده 9 جایزه اسکار)، آخرین تانگو در پاریس ، بودای کوچک و رویاپردازان توانست بر روی بسیاری از فیلمسازان جوان و هم دوره خود تاثیرات فراوانی بگذارد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *