مراسم اسکار امسال چند ساعت پیش برگذار شد و برندگان اسکار 2021 مشخص شدن و فیلم “NomadLand” توانست جایزه بهترین فیلم اسکار سال را به دست بیاورد. با گزارش کوتاهی از این مراسم همراه ما باشید.

“کلوئی ژائو”، کارگردان چینی فیلم “NomadLand” توانست طبق 99 درصد پیشبینی ها، جایزه بهترین کارگردانی را به دست بیاورد و تبدیل به دومین زن و دومین رنگین پوست برنده جایزه اسکار لقب بگیرد. “فرانسیس مک دورمند” نیز توانست سومین اسکار نقش اصلی زن را برای خودش به ارمغان بیاورد و تعداد اسکارهایش را به عدد 4 برساند، زیرا وی به غیر از جایزه نقش اصلی زن، یک جایزه دیگر نیز به عنوان تهیه کننده دریافت کرد. بنابراین وی به باشگاه بازیگران سه اسکاره هالیوود پیوست.

فیلم “منک” که اکرانش با سروصدای رسانه ای زیاد نتفلیکس همراه بود نتوانست جایزه کارگردانی یا بهترین فیلم را تصاحب کند و داوران اسکار، جایزه بهترین فیلمبرداری و بهترین طراحی صحنه را به این فیلم اختصاص دادند، هرچند بعید است “دیوید فینچر” از این جوایز راضی باشد! جوایز نقش اصلی و نقش مکمل مرد نیز به ترتیب به “آنتونی هاپکینز” برای اجرای فوق العاده اش در فیلم “پدر” و “دنیل کالیلویا” رسید. هرچند جایزه بخش مکمل مرد چندان باب میل بسیاری افراد نبود اما این جایزه از چندماه قبل برای وی پیشبینی شده بود!

از آن طرف جایزه نقش اصلی مرد درحالی با نهایت شایستگی به آنتونی هاپکینز رسید که وی رقبای بسیار قدرتمندی در این بخش داشت. بازیگر میانسال کره ای فیلم “میناری” نیز جایزه مکمل زن را دریافت کرد، که کاملا قابل پیشبینی بود تا تعداد آسیایی های برنده این مراسم به عدد دو برسد.

شگفتی اصلی اما در بخش فیلمنامه اوریجینال رخ داد، که فیلم “زن جوان آینده دار” توانست این جایزه را تصاحب کند درحالی که رقیبی مانند فیلم “دادگاه شیکاگو 7” داشت، که به اذعان بسیاری از منتقدان این فیلم یکی از برترین فیلمنامه های دو سال اخیر را دراختیار دارد. انیمیشن “روح” یا بهتر بگویم استودیو “پیکسار” یه روند ادامه دار انحصار جایزه برترین انیمیشن سال ادامه داد و انگار قرار نیست انیمیشنی غیر از ساخته های استودیو پیکسار به جایزه مجسمه طلایی برسد! اما این تنها جایزه این انیمیشن نبود، آنها توانستند تا جابزه بهترین آلبوم موسیقی متن سال را نیز دریافت کنند تا رسما انیمیشن روح تبدیل به موفق ترین انیمیشن چندسال اخیر شود. نکته جالب راجع به این بخش حضور نداشتن آلبوم موسیقی متن فیلم “تنت” بود.


همچنین بخوانید: انیمیشن های برنده اسکار ؛ بهترین انیمیشن های دهه را بشناسید!


فیلم جدید “کریستوفر نولان“، “تنت” نیز پس از اینکه در مراسم اسکار به رسم همیشه به طور کلی نادیده گرفته میشود، توانست جایزه بهترین جلوه های ویژه را دریافت کند! مثل اینکه نولان باید برای دریافت این جایزه(که به نظر میرسد به طور کلی بیخیال دریافت آن شده است) دوباره یک فیلم اسکارپسند مانند “دانکرک” بسازد. کسی چه میداند!

در ادامه میتوانید لیست کامل برندگان اسکار 2021 و نامزدهای این مراسم را مشاهده کنید. برندگان هر بخش با رنگ متفاوتی مشخص شده اند.

نقش مکمل مرد

WINNER
DANIEL KALUUYA
Judas and the Black Messiah
 
NOMINEES
SACHA BARON COHEN
The Trial of the Chicago 7
LESLIE ODOM, JR
One Night in Miami…
PAUL RACI
Sound of Metal
 
LAKEITH STANFIELD
Judas and the Black Messiah
 

نقش اول زن

WINNER
FRANCES MCDORMAND
Nomadland
 
NOMINEES
VIOLA DAVIS
Ma Rainey’s Black Bottom
 
ANDRA DAY
The United States vs. Billie Holiday
 
VANESSA KIRBY
Pieces of a Woman
 
CAREY MULLIGAN
Promising Young Woman
 

نقش مکمل زن

WINNER
YUH-JUNG YOUN
Minari
 
NOMINEES
MARIA BAKALOVA
Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan
 
GLENN CLOSE
Hillbilly Elegy
 
OLIVIA COLMAN
The Father
 
AMANDA SEYFRIED
Mank
 
نقد انیمیشن soul روح

بهترین انیمیشن بلند سال

WINNER
SOUL
Pete Docter and Dana Murray
 
NOMINEES
ONWARD
Dan Scanlon and Kori Rae
 
OVER THE MOON
Glen Keane, Gennie Rim and Peilin Chou
 
A SHAUN THE SHEEP MOVIE: FARMAGEDDON
Richard Phelan, Will Becher and Paul Kewley
 
WOLFWALKERS
Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young and Stéphan Roelants
 
فيلم های شبيه Mank

بهترین فیلمبرداری

WINNER
MANK
Erik Messerschmidt
 
NOMINEES
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
Sean Bobbitt
 
NEWS OF THE WORLD
Dariusz Wolski
 
NOMADLAND
Joshua James Richards
 
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
Phedon Papamichael
 

بهترین طراحی لباس

WINNER
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Ann Roth
 
NOMINEES
EMMA
Alexandra Byrne
 
MANK
Trish Summerville
 
MULAN
Bina Daigeler
 
PINOCCHIO
Massimo Cantini Parrini
 

بهترین کارگردانی

WINNER
NOMADLAND
Chloé Zhao
 
NOMINEES
ANOTHER ROUND
Thomas Vinterberg
 
MANK
David Fincher
 
MINARI
Lee Isaac Chung
 
PROMISING YOUNG WOMAN
Emerald Fennell
 

بهترین مستند بلند سال

WINNER
MY OCTOPUS TEACHER
Pippa Ehrlich, James Reed and Craig Foster
 
NOMINEES
COLLECTIVE
Alexander Nanau and Bianca Oana
 
CRIP CAMP
Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder
 
THE MOLE AGENT
Maite Alberdi and Marcela Santibáñez
 
TIME
Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn
 

بهترین مستند کوتاه سال

WINNER
COLETTE
Anthony Giacchino and Alice Doyard
 
NOMINEES
A CONCERTO IS A CONVERSATION
Ben Proudfoot and Kris Bowers
 
DO NOT SPLIT
Anders Hammer and Charlotte Cook
 
HUNGER WARD
Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman
 
A LOVE SONG FOR LATASHA
Sophia Nahli Allison and Janice Duncan
 

 

بهترین تدوین

WINNER

SOUND OF METAL
Mikkel E. G. Nielsen
 
NOMINEES
THE FATHER
Yorgos Lamprinos
 
NOMADLAND
Chloé Zhao
 
PROMISING YOUNG WOMAN
Frédéric Thoraval
 
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
Alan Baumgarten
 
برترین فیلم های 2020

بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان

WINNER
ANOTHER ROUND
Denmark
 
NOMINEES
BETTER DAYS
Hong Kong
 
COLLECTIVE
Romania
 
THE MAN WHO SOLD HIS SKIN
Tunisia
 
QUO VADIS, AIDA?
Bosnia and Herzegovina
 

بهترین گریم و طراحی مو

WINNER

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM

Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal and Jamika Wilson
 

NOMINEES

EMMA

Marese Langan, Laura Allen and Claudia Stolze
 

HILLBILLY ELEGY

Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle and Patricia Dehaney
 

MANK

Gigi Williams, Kimberley Spiteri and Colleen LaBaff
 

PINOCCHIO

Mark Coulier, Dalia Colli and Francesco Pegoretti
 

بهترین آلبوم موسیقی متن

WINNER

SOUL

Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste
 

NOMINEES

DA 5 BLOODS

Terence Blanchard
 

MANK

Trent Reznor and Atticus Ross
 

MINARI

Emile Mosseri
 

NEWS OF THE WORLD

James Newton Howard
 

بهترین قطعه موسیقی

WINNER

FIGHT FOR YOU

from Judas and the Black Messiah; Music by H.E.R. and Dernst Emile II; Lyric by H.E.R. and Tiara Thomas
 

NOMINEES

HEAR MY VOICE

from The Trial of the Chicago 7; Music by Daniel Pemberton; Lyric by Daniel Pemberton and Celeste Waite
 

HUSAVIK

from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga; Music and Lyric by Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson
 

IO SÌ (SEEN)

from The Life Ahead (La Vita Davanti a Se); Music by Diane Warren; Lyric by Diane Warren and Laura Pausini
 

SPEAK NOW

from One Night in Miami…; Music and Lyric by Leslie Odom, Jr. and Sam Ashworth
 

بهترین فیلم سال

WINNER

NOMADLAND

Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey and Chloé Zhao, Producers
 

NOMINEES

THE FATHER

David Parfitt, Jean-Louis Livi and Philippe Carcassonne, Producers
 
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
Shaka King, Charles D. King and Ryan Coogler, Producers
 
MANK
Ceán Chaffin, Eric Roth and Douglas Urbanski, Producers
 
MINARI
Christina Oh, Producer
 
PROMISING YOUNG WOMAN
Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell and Josey McNamara, Producers
 
SOUND OF METAL
Bert Hamelinck and Sacha Ben Harroche, Producers
 
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
Marc Platt and Stuart Besser, Producers
 

بهترین طراحی صحنه

WINNER
MANK
Production Design: Donald Graham Burt; Set Decoration: Jan Pascale
 
NOMINEES
THE FATHER
Production Design: Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone
 
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
Production Design: Mark Ricker; Set Decoration: Karen O’Hara and Diana Stoughton
 
NEWS OF THE WORLD
Production Design: David Crank; Set Decoration: Elizabeth Keenan
 
TENET
Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas
 

بهترین انیمیشن کوتاه

WINNER
IF ANYTHING HAPPENS I LOVE YOU
Will McCormack and Michael Govier
 
NOMINEES
BURROW
Madeline Sharafian and Michael Capbarat
 
GENIUS LOCI
Adrien Mérigeau and Amaury Ovise
 
OPERA
Erick Oh
 
YES-PEOPLE
Gísli Darri Halldórsson and Arnar Gunnarsson
 

بهترین فیلم کوتاه

WINNER

TWO DISTANT STRANGERS

Travon Free and Martin Desmond Roe
 

NOMINEES

FEELING THROUGH

Doug Roland and Susan Ruzenski
 

THE LETTER ROOM

Elvira Lind and Sofia Sondervan
 

THE PRESENT

Farah Nabulsi and Ossama Bawardi
 

WHITE EYE

Tomer Shushan and Shira Hochman
 

صدا

WINNER

SOUND OF METAL

Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michellee Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh
 

NOMINEES

GREYHOUND

Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman
 

MANK

Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin
 

NEWS OF THE WORLD

Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett
 

SOUL

Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker
 
فیلم‌های شبیه Tenet

بهترین جلوه های ویژه

WINNER

TENET

Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher
 

NOMINEES

LOVE AND MONSTERS
Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox
 
THE MIDNIGHT SKY
Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins
 
MULAN
Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram
 
THE ONE AND ONLY IVAN
Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones and Santiago Colomo Martinez
 

 

بهترین فیلمنامه اقتباسی

WINNER
THE FATHER
Screenplay by Christopher Hampton and Florian Zeller
 

NOMINEES

BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM: DELIVERY OF PRODIGIOUS BRIBE TO AMERICAN REGIME FOR MAKE BENEFIT ONCE GLORIOUS NATION OF KAZAKHSTAN

Screenplay by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Peter Baynham & Erica Rivinoja & Dan Mazer & Jena Friedman & Lee Kern; Story by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Nina Pedrad

 

NOMADLAND

Written for the screen by Chloé Zhao
 

ONE NIGHT IN MIAMI…

Screenplay by Kemp Powers

 

THE WHITE TIGER

Written for the screen by Ramin Bahrani
 

بهترین فیلمنامه اوریجینال(غیر اقتباسی)

WINNER

PROMISING YOUNG WOMAN

Written by Emerald Fennell
 

NOMINEES

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
Screenplay by Will Berson & Shaka King; Story by Will Berson & Shaka King and Kenny Lucas & Keith Lucas
 
MINARI
Written by Lee Isaac Chung
 
SOUND OF METAL
Screenplay by Darius Marder & Abraham Marder; Story by Darius Marder & Derek Cianfrance
 
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
Written by Aaron Sorkin
 
 
 
 
 
 
نظر شما راجع به برندگان این مراسم چیست؟ مثل همیشه نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.