برگزیدگان جایزه باربد سی و دومین جشنواره موسیقی فجر در بخش های مختلف معرفی و تقدیر شدند.

مراسم اختتامیه سی و دومین جشنواره موسیقی فجر شب گذشته اول بهمن ماه با حضور هنرمندان و مسئولان در تالار وحدت برگزار شد و در این مراسم از برگزیدگان جشنواره تقدیر به عمل آمد.

در اختتامیه سی و دومین جشنواره موسیقی فجر گروه “همنوازان سایه” روی صحنه حاضر شد و چاووش خوانی کرد.

جایزه‌ باربد که از سال گذشته به ساختار این رویداد هنری با محوریت انتخاب آثار برتر تولید شده اضافه شد، بر اساس آن، هیات داوران این جایزه‌، تولیدات موسیقایی را در طول بازه‌ زمانی یک ساله‌ از مهر ۹۴ تا مهر ۹۵ مورد بررسی و ارزیابی قرار داده اند و برگزیدگان را معرفی کرده اند. اسامی برزگیدگان به شرح زیر است:

 

  • موسیقی کلاسیک

در بخش آهنگسازی: علیرضا مشایخی برای آلبوم «گرند کنسرتینو» و پیمان سلطانی برای آهنگسازی آلبوم «گفت و شنید» جایزه گرفتند.

در بخش نوازندگی: لوح تقدیر جشنواره به علی جعفری به خاطر نوازندگی ویولن در آلبوم «سفر به خویشتن» اهدا شد.

در بخش کلاسیک: یاسمن مشکوری لوح تقدیر جشنواره دریافت کرد.

 

  • موسیقی دستگاهی بی کلام

در بخش آهنگسازی جایزه باربد به بهزاد رواقی برای آلبوم درنگ و لوح تقدیر اهدا می شود به بهاره فیاضی برای آلبوم روشنا اهدا شد.

 

  • موسیقی دستگاهی با کلام

آهنگسازی: نوید دهقان برای آهنگسازی آلبوم «از جان و از دل»

خوانندگی: مهدی شهسوار برای خوانندگی آلبوم بیات ترک

لوح تقدیر: سید رضا طباطبایی برای آلبوم «اوجی در آواز مکتب اصفهان»

 

  • بهترین ناشر

رامین صدیقی مدیر نشر هرمس این جایزه را دریافت کرد.

در این بخش «محسن رجب پور» مدیرعامل مجمع صنفی ناشران موسیقی برای معرفی ناشر برتر سی و دومین جشنواره موسیقی فجر متنی را هم قرائت کرد. در متن بیانیه آمده است: «معرفی ناشر برتر از بین ناشرین موسیقی و آثار شنیداری و خانواده تولیدکنندگان آثار موسیقایی به درخواست تولیت جشنواره موسیقی فجر و به دست و انتخاب مجمع صنفی ناشرین آثار شنیداری به مثابه و در حکم رد امانت به اهل آن تلقی می شود.

دو ویژگی بارز و تعیین کننده مجمع صنفی ناشرین آثار شنیداری، یعنی شناخت جامع و کامل خانواده تولید و نشر موسیقی کشور و اشراف دقیق و همه جانبه از روند و آغاز و انجام آفرینش ملموس و عینی اثری موسیقایی، مصداق بارز اهلیت برای سنجه و معرفی برترین های این صنف خلّاق، هنرمند و زحمتکش است.

شناساندن ناشر برتر، ضمن ادای سپاس و احترام به سرمایه گذاران و کارآفرینان صنعت هنری حوزه نشر، ادای دین و پاسداشت جمع پراکنده هنرمندان برتریست که در خلق قابل دسترس اثری هنری، متحد و یک کلام شده اند تا با وجود تمامی سختی ها و نابسامانی ها و ناسازگاری های گاه به گاه و موردی، بهترین محتوای شنیداری را در بسته ای فرهنگی و سرشار از ظرافت های هنری مرتبط تحت عناوین سرایش، آهنگسازی، خوانش، نوازندگی، ضبط و میکس و مسترینگ، طراحی، چاپ، بسته بندی؛ به دست و دید و گوش مردمی برسانند که شایسته و سزاوار بهترین ها هستند که جملگی، بودشان شرافت هنر است و بس.

مجمع صنفی ناشران موسیقی با توجه به مفاهیم باور داشته خویش که بدان اشارتی رفت و با در نظر گرفتن تمامی موارد کمی و کیفی تاثیرگذار در هنر و صنعت تولید و انتشار، با ایده و هدف تلاش برای بالا بردن کیفیت نشر و تاثیرگذاری بر جریان فرهنگی کشور در حوزه موسیقی و همچنین اعلان و تعیین مبنا و معیاری برای سنجه برترین ها؛ نشر موسیقی هرمس با مدیریت رامین صدیقی را به عنوان ناشر برتر سی و دومین جشنواره موسیقی فجر معرفی می کند.»

 

  • موسیقی تلفیقی

حمزه یگانه برای آهنگسازی آلبوم کاهگل جایزه باربد دریافت کرد.

لوح تقدیر این بخش به شایان شکرابی سرپرست گروه «دال» برای آلبوم «گذر اردیبهشت» رسید.

 

  • پاپ با کلام

اشکان ماهری برای آهنگسازی آلبوم «پرگار» و محسن چاوشی برای آهنگسازی آلبوم «امیر بی گزند» این جایزه را دریافت کرد.

لوح تقدیر به کاوه یغمایی برای آهنگسازی آلبوم «منشور» رسید.

 

  • پاپ بی کلام

مهبد شفیعی نژاد برای آهنگسازی آلبوم «سکوت آبی»

لوح تقدیر: آزاده مهدوی آزادی برای آلبوم «شانزلیزه»

 

  • آهنگسازی موسیقی ایرانی بی کلام

شروین مهاجر برای آهنگسازی آلبوم «کهن کمان»

 

  • آهنگسازی موسیقی ایرانی با کلام

مهیار علیزاده برای آهنگسازی آلبوم «دخت پری وار»

 

  • خوانندگی آلبوم موسیقی ایرانی با کلام

همایون شجریان برای خوانندگی آلبوم «خداوندان اسرار» و علیرضا قربانی برای خوانندگی آلبوم «من عاشق چشمت شدم» این جایزه را دریافت کردند.

 

همچنین علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمیدرضا نوربخش را به عنوان مدیر دوره سی و سوم جشنواره موسیقی فجر منصوب کرد.

در بخش پایانی اختتامیه جشنواره موسیقی فجر نیز ارکستر موسیقی ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی علیرضا افتخاری برای علاقمندان به اجرای برنامه پرداخت.