بیماری کاوازاکی چیست ؟ این روزها اسم بیماری جدیدی که فقط کودکان را مبتلا می کند ، به گوش می رسد .در اروپا تعداد زیادی کوک 9 ساله با مراجعه به پزشک متوجه شده اند که دچار بیماری کاوازاکی هستند.اما این بیماری چیست ؟ چه علائمی دارد ؟ آیا این بیماری با ویروس کرونا در ارتباط است ؟

بیماری کاوازاکی

علاوه بر ویروس کرونا که در سرتاسر جهان پخش شده است و هزاران مبتلا و کشته به جای گذاشته ، این روزها اروپا درگیر بیماری دیگری به نام کاوازاکی است.علائمی مشترک میان این بیماری و ویروس کرونا باعث شبهه شده است که این بیماری آیا از ویروس کرونا نشات گرفته است یا ویروسی جدید است ؟ 


همچنین بخوانید:

تشخیص ویروس کرونا در افراد بدون علائم چگونه است؟

اعدادی که با ویروس کرونا مبارزه می کنند!

کودکان هم کرونا می گیرند، فقط خیلی بیمار نمی شوند!

چگونه کودکانمان را از خطرات پیدا و پنهان محافظت کنیم؟!


بیماری کاوازاکی چیست ؟

این بار برای اولین بار در سال 1967 در ژاپن توسط دکتر خردسالان تومیساکو کاوازاکی کشف شد که بیش تر در خردسالان دیده می شود.این بیماری که سندرم کاوازاکی نیز نامیده می شود ، در کودکان نادر است ، اما می تواند عواقب مهمی داشته باشد.در بیماری کاوازاکی ، که در صورت عدم درمان ، مشکلات جدی قلبی ایجاد می کند ، کودکان می توانند با تشخیص زودرس و روش های درمانی مناسب بهبود پیدا کنند.کاوازاکی بیماری است که باعث بزرگ شدن عروق خونی قلب و التهاب دیواره رگ ها می شود.

علائم بیماری کاوازاکی چیست؟

بیماری کاوازاکی می تواند به مدت 2 هفته به سرعت زیادی پیشرفت کند.همه علائم در هر کودکی نمی توانند ظاهر شوند.عوارض قلبی ، به ویژه در مراحل بعدی بیماری ، در تعداد کمی از کودکانی که تحت درمان هستند ، رخ می دهد.در کودکان زیر یک سال تشخیص آن دشوار است زیرا علائم مبهم است.در این حالت ، تشخیص و معالجه به تأخیر می افتد و گشاد شدن عروق خونی بیشتر دیده می شود.مرحله اول بیماری که در سه مرحله پیشرفت می کند با تب بالا مشخص می شود. علاوه بر تب بالای 39 درجه سانتیگراد در 3 روز اول؛

-تحریک و قرمزی لب و گلو 

-قرمزی چشم ها 

-بثورات ، قرمزی و لایه برداری از تنه ، کشاله ران و پوست پا 

-غدد لنفاوی بزرگ شده 

-زبان قرمز و متورم تر از معمول 

-قرمزی و تورم دست و پا 

علاوه بر این علائم ، برخی از کودکانی که در دوران شیرخوارگی واکسن سل (BCG) داشتند نیز در ناحیه واکسن دچار قرمزی می شوند.در 3-5 روز اول که علائم ظاهر می شود ، کودکان کاملاً بی قرار می شوند.کودکانی که تب آنها در این مدت کم نمی شود باید تحت درمان قرار گیرند.به دنبال این دوره ، علائم زیر مشاهده می شود:

_اسهال و استفراغ

_سردرد و بدن درد

_تورم و درد مفاصل 

_لایه برداری روی انگشتان و انگشتان پا

در آخرین مرحله از بیماری ، علائم ممکن است ناپدید شوند.با این حال ، اگر کودک درمان نشود ، ممکن است کودکان عوارض قلبی را تجربه کنند.این عوارض مهمترین و جدی ترین علائم بیماری هستند.اگرچه آریتمی و التهاب در لایه های مختلف در قلب دیده می شود ، اما بزرگترین آسیب ناشی از این بیماری بزرگ شدن عروق قلب است.

بیماری کاوازاکی با کرونا ارتباط دارد ؟

در کشورهایی مانند ایتالیا ، اسپانیا و آمریکا که مبتلایان به ویروس کرونا زیاد است ، کودکان زیر 9 سال به علائم بیماری کاوازاکی به بیمارستان ها مراجعه کرده اند و باعث شده است این شبهه به وجود بیاید که آیا بیماری کاوازاکی با کرونا ارتباط دارد؟اگرچه این ادعا هنوز اثبات نشده است ، تحقیقات همچنان ادامه دارد.