Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

تاثیر رژیم غذایی در افسردگی شما که ممکن است آن را نادیده گرفته باشید!
روانشناسی, سلامت

تاثیر رژیم غذایی در افسردگی شما که ممکن است آن را نادیده گرفته باشید! 

تاثیر رژیم غذایی در افسردگی

این گزارش در مورد تاثیر رژیم غذایی در افسردگی شما است. بر اساس اظهارات آكادمى آمريكايى نورولوژى، غذايى كه می خوريد نقش بسزايى در افسردگى آينده شما ايفا ميكند.

دیگر يافته ها در مورد تاثیر رژیم غذایی در افسردگی شما نشان ميدهند كه كسانی كه مواد خوراكى ضد فشار خون مصرف ميكنند كمتر از سايرين به افسردگی مبتلا ميشوند. به اين نوع رژيم غذايى DASH گفته ميشود.

سرشمارى هایی که در مورد تاثیر رژیم غذایی در افسردگی شما هستند حاكى از آنند كه در طول ٦ سال كسانی كه رژيم غذايى DASH را دنبال ميكنند ١١ درصد كمتر از كسانى كه اين رژيم را دنبال نميكنند به افسردگی مبتلا ميشوند.

بر اساس محاسبات سازمان تامين دارو و سلامت ٥ درصد از كسانی كه به افسردگی مبتلا ميشوند در سن ٥٠ سالگی و يا بالاتر هستند.رژیم غذایی DASH

رژيم غذايى DASH كه شامل مواد غذايی ضد فشار خون است در واقع برای كمك به افرادی كه فشار خون بالايی دارند طراحی شده است. در اين رژيم مصرف نمك، گوشت قرمز، شكر ، كره نباتی و كره حيوانی كنترل شده است.

هم چنين به مصرف غلات سبوس دار، ميوه ها، سبزيجات و لبنيات كم چرب و بي چربی توصيه شده است. اين رژيم غذايى برای همه ى اقشار جامعه توصيه ميشود چرا كه علاوه بر كاهش وزن موجب سلامت قلب و عروق هم هست.

لارل چريان پزشك متخصص در دانشگاه شيكاگو بيان كرده است غذايى كه ما ميخوريم همه ى اعضاى بدن ما را تحت تاثير قرار ميدهد از جمله كاركرد مغز و سيستم عصبی.

او ميگويد اينكه غذا ميتواند تاثير مثبتی بر سلامتی ما داشته باشد موضوع جديدی نيست. در ادامه به ضرب المثل معروفی از افلاطون اشاره ميكند. “باشد كه غذای ما داروی ما باشد و داروی ما غذای ما”.

افسردگی در دنيای مدرن معمولا با درمان ها پزشكی برطرف ميشود. در واقع بر مداخله ى دارويى تاكيد شده است. داروهاى فوق العاده اى كه برای بيماران بسيار حائز اهميت است. ولی آيا بهتر نيست كه از رژيم غذايى به عنوان روشی تكميل كننده برای درمان استفاده كنيم؟

رژيم غذايى DASH بهتر از انواع رژيم هاي غذايى غربی و مديترانه اى

چريان و همكارانش برای بررسی بهتر تاثير رژيم غذايی در پايين آوردن خطر ابتلا به افسردگی از اطلاعات موجود در پروژه سن و حافظه دانشگاه راش استفاده كردند.

مخاطبين شان آن دسته از افراد ميانسالی بودند كه هنوز آلزايمر نداشته تا شرايط آن ها از ابتدای ابتلای به بيمارى بررسى شود. در اين صورت فاكتور های تاثير گذار بهتر تعيين ميشوند.

اين ٩٦٤ نفر با ميانگين سنی ٨١ سال در طول ٦ سال مورد بررسی قرار گرفتند. پرسشنامه های كاملی در مورد رژيم غذايی شان تدوين  و بررسی شد كه به افسردگی مبتلا هستند يا خير.

محققين با توجه به رژيم غذايى و بر اساس ميزان نزديكى به DASH افراد را به دسته های مختلفی تقسيم بندي كردند. دسته بندی ها حاكی از تقسيم بندی افراد به سه گروه است: گروه رژيم غذايى DASH ، گروه رژيم غذايى مديترانه اى و گروه رژيم غذايى غربی يا سنتی.رژیم مدیترانه ای، رژیم غربی، رژیم DASH

رژيم مديترانه ای شامل غذاهاى گياهى است. اساس اين رژيم جايگزين كردن كره با روغن زيتون يا كانولا، مصرف كم گوشت قرمز،و مصرف زیاد گوشت ماهي و مرغ و خروس است.

رژيم غذايى MIND تلفيقى از رژيم غذايى DASH و مديترانه اى است. اين رژيم بر استفاده از مواد مغزی كه سلامت مغز را تامين ميكنند توصيه ميكند. مانند برگ سبز گياهان، مغز ها، توت ها، روغن زيتون و مقدار كمی الكل.

رژيم سنتی يا غربی پر از گوشت قرمز، نمك، انواع چربى هاى اشباع مانند كره است. در عوض شامل مقدار كمی ميوه و سبزيجات است. ميزان غذاى فرآوری شده بيشترى در آن وجود دارد مانند نان سفيد، شكر و انواع ميان وعده هاى پر كالرى.

مطالعات نشان داده است افرادی كه رژيم غذايى DASH را دنبال ميكنند كمترين خطر ابتلا به افسردگى را دارند. در حاليكه افرادي كه رژيم غذايى غربى را دنبال ميكنند بيشترين خطر ابتلا به افسردگی را دارند.

لازم به ذكر است كه اين تحقيق تنها ارتباط ميان رژيم غذايى DASH و كاهش ابتلا به افسردگی را بيان ميكند. اين لزوما به معنای رابطه ى علت و معلولى نيست.

در اين تحقيق ساير عوامل تاثير گذار در افسردگى كنترل شده تا تاثير رژيم غذايى بهتر نمايان شود.چطور رژيم غذايى DASH خلق و خوى شما را تغيير ميدهد؟

همانطور كه بر سلامتى قلب و عروق موثر است بر سلامتى مغزشما هم موثر است. يك رژيم غذايى سالم عملكرد درست انسلين را تضمين كرده و از سندروم متابوليك جلوگيري ميكند.

چريان پيشنهاد ميكند براى داشتن بدنى سالم رژيم غذايى سالمى را در پيش بگيريم. مساله اى كه بسيار حائز اهميت است رعايت كردن اين رژيم حتى به صورت جزيى است. حتي با رعايت كردن اندكى از اصول اين رژيم ميتوانيم عادات روزانه خود را تصييح كنيم.

البته اگر با ورزش همراه باشد. ما در فرهنگی زندگی ميكنيم كه در آن خوردن غذا بسيار ساده انگاشته شده و خوردن غذاى سالم بسيار سخت انگاشته ميشود. مساله فقط تصييح عادات غذايى خودمان و در نهايت خانواده مان است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. همه حقوق برای مجله وارونه محفوظ است، کپی بخش یا کل محتوا تنها با اجازه کتبی امکانپذیر است!