آیا صحبت‌ها درباره‌ی تاثیر ماری‌جوانا بر دیابت حقیقت دارند؟
سلامت

آیا صحبت‌ها درباره‌ی تاثیر ماری‌جوانا بر دیابت حقیقت دارند؟ 

آیا ماری‌جوانا بر روی دیابت نوع دو تأثیر دارد؟

تحقیقات مقدماتی درباره تاثیر ماری‌جوانا بر دیابت انجام‌شده است و نتایج این تحقیقات‌ مقدماتی، دانشمندان را ترغیب کرده که تحقیقات مفصل‌تری دراین‌باره، انجام دهند.

سوءاستفاده‌های بسیاری از این دارو شده است و این اتفاقات باعث ایجاد نگرش منفی نسبت به ماری‌جوانا شده. این در حالی است که ماری‌‌جوانا خاصیت‌های دارویی زیادی دارد و می‌تواند به‌عنوان یک داروی کارآمد استفاده شود.

سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) استفاده‌های پزشکی از این دارو با تجویز دکتر متخصص را قانونی اعلام کرده است. اغلب از ماری‌جوانا به‌عنوان مسکن استفاده می‌شود ولی تحقیقات جدید نشان‌دهنده‌ی خاصیت‌های دارویی جدید و جالب مثل تأثیرات ماری‌جوانا بر دیابت نوع ۲ هستند.

آیا ماری‌جوانا در پیشگیری از دیابت دارد؟

پاسخ به تاثیر ماری‌جوانا بر دیابت دشوار است؛ چون هنوز پزشکان و محققان نتوانسته‌اند به یک پاسخ جامع دست یابند.

ماری‌جوانا به علت داشتن مواد شیمیایی‌ای به نام کانابینوئید، دارای اثراتی مثل افزایش اشتها، کاهش درد و التهاب است. دیابت نوع دوم به علت عدم حساسیت گیرنده‌های بدن نسبت انسولین به وجود می‌آید؛ و ماری‌جوانا به این دلیل که می‌تواند میزان حساسیت این گیرنده‌ها را نسبت به انسولین افزایش دهد، در دیابت تأثیر دارد.

تاثیر ماری جوانا بر دیابت


همپنین بخوانید:

روش هایی برای جلوگیری از ابتلا به دیابت

8 توصیه به بیماران دیابتی در روزهای گرم تابستان

تمام چیزهایی که باید درباره وزن ایده‌آل و شاخص توده بدنی بدانید!


مطالعات انجام‌شده در ژورنال آمریکایی Medicune در سال ۲۰۱۲ بر روی ۶۰۰ مرد و زن بالغ، نشان‌دهنده آن است که ماری‌جوانا توانسته سطح مقاومت بدن نسبت به انسولین را کاهش دهد. این نتایج بر اساس تحلیل میزان قند خون در سه نوبت از شبانه‌روز، به‌دست‌آمده است. این باعث شده که این نتیجه برای پزشکان قابل‌قبول نباشد و آنان خواستار آزمایش‌هایی با دقت و کیفیت بلا شده‌اند.

آیا ماری‌جوانا در کنترل عوارض دیابت نقش دارد؟

برخی شواهد حاکی از آن است که ماری‌جوانا می‌تواند عوارض دیابت را کاهش دهد.

تحقیقات انجام‌شده در سال ۲۰۱۵، نشان داده پزشکان می‌توانند برای بیمارانی که از نوروپاتی-یکی از بیماری‌های رایج به خاطر دیابت-رنج می‌برند، ماری‌جوانا تجویز کنند.

بیشترین این نتایج بر اساس مشاهدات و ثبت شرح‌حال بیماران به‌دست‌آمده است.


همچنین بخوانید:

آیا بین مصرف مواد قندی و افسردگی ارتباطی وجود دارد؟!

چرا صبح ها خسته از خواب بلند می شویم ؟

کلمات و عبارات رایجی که ممکن است نشانه افسردگی باشند!


موانع استفاده از ماری‌جوانا

متخصصان مغز و اعصاب نسبت به آسیب جسمی و روانی ماری‌جوانا هشدار داده‌اند.

و این باعث شده که فعلاً تجویز این دارو، کم باشد. برخی از پزشکان نسبت به یافته‌های جدید گارد می‌گیرند و این گارد گرفتن باعث می‌شود که اطلاعات کاملی درباره عوارض منفی و تأثیرات مثبت ماری‌جوانا نداشته باشند. اصولاً تجویز یا عدم تجویز داروها تابع تناسب میان عوارض و تأثیرات مثبت آن است و تشخیص این تناسب بر عهده پزشکان هست.

مسئله دیگر این است که ماری‌جوانا اشتها را زیاد می‌کند و این باعث می‌شود که رعایت رژیم غذایی برای بیماران دیابتی، سخت و گاهی غیرممکن شود.

 استفاده خودسر از ماری‌جوانا، کار بسیار خطرناکی است، چون‌که این ماده، اعتیادآور است و فقط استفاده‌ی دارویی از آن در صورت تجویز پزشک مجاز است.

امیدوارم شاد و سالم باشید.

مطالب مرتبط

 
 

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *