ترک ماری جوانا یا گل

ترک ماری جوانا برای خیلی ها غیرممکن به نظر می رسد، به همین منظور ما بهترین راهکارهای ترک ماریجوانا (گل) را به شما معرفی می کنیم تا به راحتی از دام ماریجوانا بیرون بیاید.

ماریجوانا یا گل در بین عموم به عنوان گیاهی نسبتا بی خطر شناخته می شود که اعتیاد زا نیست، اما باید بدانید که تاثیرات ماریجوانا روی افراد مختلف با سنین مختلف، متفاوت است و می تواند وابستگی روانی ایجاد کند. بسیاری از افرادی که به ماریجوانا وابستگی روانی پیدا می کنند، ممکن است در عملکرد تحصیلی یا شغلی یا روابط شان دچار مشکل شوند.

اما نگران نباشید، برای ترک ماری جوانا راهکارهای زیادی وجود دارد، با ما همراه باشید تا داستان اعتیاد به ماریجوانا را همین جا تمام کنیم.


همچنین بخوانید: اثر ماری‌جوانا تا چه مدت در بدن می ماند؟ هرآنچه باید بدانید!


1. باید بدانید که علت ترک کردنتان چیست؟

اینکه تصمیم دارید روند مصرف ماریجوانا را در زندگی تان تغییر دهید قدم اولتان است و خیلی هم درست است. اما این قدم اول همیشه به هدف نمی رسد. اگر بدانید چرا می خواهید ترک کنید، شانستان برای رسیدن به هدف بالاتر و بالاتر می رود.

دانستن «چرا» ی ترک ماری جوانا تصمیم ما به ترک کردن را قوی تر میکند. استراتژی های بهتر جلوی پایمان می گذارد و مثل یک مشوق دانستنی های لازم را در اختیارمان می گذارد. پس یادتان باشد دانستن «چرا» ی ترک کردن، اراده تان را قوی تر و راهتان را برای رسیدن هموارتر میکند.

شاید شما هم مثل خیلی های دیگر با هدف رسیدن به آرامش و ریلکس کردن استفاده از ماریجوانا را شروع کردید. شاید ماریجوانا به شما کمک میکرد راحت تر بخوابید یا حتی مثل یک مسکن دردتان را کم میکرد. گذشت زمان بوده که داستان شما را مثل خیلی های دیگر به اینجا کشانده و حالا به جای فواید درمانی ماریجوانا به آن وابسته شده اید.

خیلی ها هستند که مثل شما تصمیم به ترک دارند. افراد معمولا ماریجوانا را به دلایلی مثل دلایل زیر ترک میکنند: 

 1. وابستگی به ماریجوانا برای آرام کردن خودشان در شرایط استرس زا
 2. ایجاد مشکلات در روابط
 3. تحت تاثیر قرار گرفتن خلق و خو، حافظه و تمرکز
 4. جایگزین شدن به جای سرگرمی هایی که قبلا عادت به انجامشان داشتید
 5. جایگزین شدن به جای راه حل تمام درد ها
 6. کم شدن انرژی برای مراقبت و رسیدگی به خودتان

2. راهتان را انتخاب کنید!

اول از همه باید بگویم که هیچ وقت نمی توانید بهترین راه ممکن برای ترک ماری جوانا را به همین راحتی پیدا کنید. چرا که راهی که ممکن است برای یک نفر خیلی خوب عمل کند، برای شما عملی نخواهد بود. البته بر عکسش هم ممکن است اتفاق بیافتد. پس نیاز است که با آزمون و خطا پیش بروید تا به بهترین راه ممکن که فقط و فقط مختص خودتان است برسید.


همچنین بخوانید: با 5 روش خارج کردن گل از بدن که کاملا طبیعی هستند آشنا شوید!


دانستن چند و چون راه ها هم خیلی به کارتان میاید، مثلا خیلی ها دوست دارند ناگهانی ترک کنند. مثل پاره کردن ناگهانی یک طناب. در این صورت راهکاری که انتخاب می کنید باید ویژگی های مورد نظرشما را داشته باشد.

اما اگر به دنبال راه هایی هستید که کم کم وابستگی تان را کم کند، باید از روش های متفاوت تری استفاده کنید. مثلا اگر نگران عوارض ترک کردن و علائم آن هستید می توانید از نظرات یک متخصص و حمایت گروه های فعال در این زمینه استفاده کنید.

ترک ناگهانی ماری جوانا

اگر می خواهید ناگهانی ترک کنید، از شر ابزار کار رها شوید. اگر ابزار کار دم دستتان باشد ترک کردن سخت تر می شود. پس یادتان باشد هر چه ماریجوانا و ابزار کشیدن دارید، دور بیاندازید. با دور انداختن یا دادن این وسیله ها به افراد دیگر دسترسی سریع خودتان را قطع کرده اید. پس اگر هم قرار باشد بلغزید اتفاق خاصی نمی افتد و بر نمی گردید.

برای چالش های پیش رویتان برنامه ریزی کنید.

چالش هایی که با آنها مواجه می شوید، تاثیر زیادی روی روند ترک کردنتان دارند. حتی پس از ترک کردن هم چالش ها اذیت کننده هستند.

این چالش ها شامل:

 1. مشکلات خواب
 2. استرس زمان کار
 3. دیدن دوست هایی که زمان مصرف با آنها قرار می گذاشتید
 4. دیدن برنامه هایی که زمان “های یا چت بودن” تماشا می کردید

پس برنامه ریزی کنید و برای این زمان ها لیستی داشته باشید. لیست کارهایی که می توانید در زمان مواجهه با چالش ها انجام دهید شامل:

 1. دوش آب گرم بگیرید و بخوابید.
 2. برای کاهش استرس سریال های کمدی مورد علاقه تان را ببیند.
 3. از یکی از دوستانتان که از تصمیمتان حمایت میکند کمک بخواهید.

سبک زندگی تان را تغییر دهید.

اگر ماریجوانا را در زمان های خاصی مصرف می کردید، باید اول سبک زندگی تان را تغییر دهید. تغییر سبک زندگی و رفتارهایتان کمک میکند دیگر به استفاده از ماریجوانا روی نیاورید.

اگر عادت داشتید صبح زود ماریجوانا مصرف کنید، حالا می توانید به جای آن پیاده روی یا مدیتیشن کنید.

اگر عادت داشتید قبل از خواب مصرف کنید، می توانید به جای آن مطالعه کردن یا مصرف نوشیدنی های بدون الکل و گرم، مثل چایی و شکلات داغ را امتحان کنید.


همچنین بخوانید: مدیریت زندگی و تغییر عادت های بد ؛ 8 گام بسیار موثر و ساده


یادتان باشد که تغییر سبک زندگی خیلی هم آسان نیست، یک شبه هم اتفاق نمی افتد. پس صبور باشید و از هر آنچه دارید مایه بگذارید تا به هدفتان برسید. همیشه چند روش را امتحان کنید. اگر اولین تغییر خیلی به مزاجتان خوش نیامد تعجب نکنید، همیشه بهترین راه اولین راه نیست.

سرگرمی های جدیدی انتخاب کنید.

اگر مصرف ماریجوانا راهی برای پر کردن زمان های خالی زندگی تان بوده، سرگرمی های جدیدی را امتحان کنید. با این کار زمان های خالی تان پر می شوند و کمتر ذهنتان درگیر می شود. به دنبال سرگرمی های قدیمی تان بروید. مثلا ساخت ماکت. اگر سرگرمی های قدیمی تان دیگر جذابیت سابق را ندارند، به سراغ راه های تازه تر بروید. ورزش های جدید را امتحان کنید، کارهای هنری کنید یا یک زبان جدید یاد بگیرید.

از افرادی که دوستتان دارند کمک بخواهید.

از دوستانی که می دانید حمایتتان میکنند کمک بخواهید. دوستانتان می توانند کمکتان کنند تا:

 1. سرگرمی جدیدی پیدا کنید
 2. استراتژی مورد علاقه تان را پیدا کنید
 3. وقتی کم آورید و لغزیدید کمکتان کنند

حتی دانستن اینکه کسانی هستند که از تصمیمتان حمایت میکنند دلگرم کننده است. چه برسد به حضور و کمک اطرافیانی که می توانند نیرو ببخشند و شما را به هدفتان نزدیک تر کنند.


همچنین بخوانید: مهم ترین تاثیرات ماری جوانا بر بدن و مغز که حتما باید از آنها مطلع باشید! 


برای از بین بردن علائم کمک بخواهید.

همه هنگام ترک کردن با عوارض رو به رو نمی شوند. اما اگر بد شانس هستید و هنگام ترک کردن عوارض ناخوشایندش را تجربه کردید از یک متخصص کمک بخواهید.

این عوارض شامل:

 1. بی خوابی
 2. اضطراب و استرس
 3. بی ثباتی و تغییر مدام خلق و خوی
 4. تب و لرز و عرق کردن
 5. بی اشتهایی

این علائم معمولا یک تا دو روز بعد از ترک شروع می شوند و تا دو هفته ادامه پیدا می کنند. برای کمک گرفتن از یک متخصص باید فرق بین روانشناس، روانپزشک و مشاور را بدانید تا وقت تان را تلف نکنید و با توجه به مشکل تان به یک متخصص مناسب مراجعه کنید.

البته خیلی ها می توانند خودشان از پس خودشان بر بیایند. برای اینکه خودتان درمانگر خودتان باشید از این روش ها استفاده کنید:

 1. کافئین کمتری مصرف کنید تا خوابتان بهتر شود
 2. از روش های ریلکس کردن استفاده کنید، مثلا از روش تنفس عمیق برای راحت تر خوابیدن استفاده کنید.
 3. آب فراوان بنوشید.

ترک ماری جوانا

ترک کردن قدم به قدم ماریجوانا

اگر خیلی ماریجوانا مصرف می کردید، ناگهانی ترک کردنش ممکن است برایتان سخت باشد. کم کردن روز به روز دوز مصرفتان می تواند کمکتان کند. با این روش علائم نا خوشایند ترک کردن هم آزارتان نخواهند داد.

چند نکته کارآمد برای شروع کار

تاریخ رندی را برای شروع کار انتخاب کنید، تا زمان رسیدن تاریخ رند ترک کردنتان، چند روز به خودتان وقت بدهید. در این مدت می توانید خیلی خوب فکر کنید و برنامه ای واقع بینانه بچینید.

فقط این نکته را یادتان باشد که انتخاب کردن تاریخی دور در آینده، یعنی از دست دادن اراده و شوقتان برای ترک کردن.

برنامه ریزی کنید.

می خواهید چگونه ترک کنید؟ مثلا می خواهید هر هفته چقدر از میزان مصرفتان کم کنید؟ روزانه چقدر کمتر مصرف خواهید کرد؟ پس آنقدری مصرف کنید که به میزان برنامه ریزی شده نزدیک تر شوید.

خودتان را مشغول نگه دارید.

با سرگرم کردن خودتان و شروع فعالیت های جدید وقت اضافی خودتان را پر می کنید. دیگر زمانی برای فکر کردن نیست و وقتی فکر نکنید امکان استفاده تان هم کمتر می شود. این را هم در نظر بگیرید که با سرگرم شدن حواستان از علائم ناخوشایند ترک کردن پرت می شود و کمتر آزار می بینید.

کمک متخصص

با کمک یک متخصص می توانید در زندگی تان تغییر ایجاد کنید و از عادت های جدید برای پر کردن زمانتان استفاده کنید. بر اساس گفته های متخصصان حس و حال بد می تواند زمینه را برای برگشتتان فراهم کند. پس حواستان به حالتان باشد.


همچنین بخوانید: آیا من به روانشناس احتیاج دارم؟ 12 نشانه ی نیاز داشتن به روانشناس


یک متخصص می تواند با بررسی پس زمینه ی شما علت مصرف ماریجوانا را شناسایی کند. اگر لازم بود به روش های خاص حمایتتان کند تا دیگر بر نگردید. این افراد کمکتان می کنند تا تاثیرات ماریجوانا که تا به حال زندگی تان را خراب کرده اصلاح کنید. کمک متخصصان از هر نوعی که باشد مفید است. اما این سه نوع تراپی که به شما معرفی میکنم از بقیه کارآمد تر هستند.

درمان شناختی_ رفتاری

بیشتر متخصصان در این زمینه تبحر دارند. این درمان به شما کمک می کند حس های ناخواسته و استرس آور خود را بشناسید و مدیریتشان کنید.

برای مثال اگر از آن دسته افرادی هستید که زمان مواجهه با مشکل ماریجوانا مصرف میکنند، تاثیر مصرف ماریجوانا بر بدن شما آرامش بخشی است. پس می توانید از روش هایی استفاده کنید که آرامتان می کنند.

درمان شناختی رفتاری به شما کمک میکند نشانه های استرس را بشناسید. با چالش مصرف ماریجوانا رو به رو شوید، از آن عبور کنید و سرگرمی بهتری به جای آن انتخاب کنید.

درمان مدیریت وقوع پیشآمد های احتمالی

در این روش شما مجبور هستید رفتار های خطر آفرین که در نهایت منجر به بازگشتتان می شود ترک کنید. در نهایت برای این کار جایزه می گیرید. برای مثال کسی که به دیدن دوستان وابسته اش نرود بلیط های رایگان رستوران و بلیط سینما هدیه می گیرد. البته اگر تستش منفی باشد.

درمان انگیزه بخش

در این روش علت های شما برای ترک ماری جوانا مورد بررسی قرار می گیرد. اما به جای اینکه بر مسائل پیش زمینه ای که موجبات استفاده شما از ماریجوانا را فراهم کرده توجه شود، به علت های ترک کردن توجه ویژه می شود. درمانگر از شما سوالاتی می پرسد تا کمکتان کند به هدفتان برای ترک برسید.


همچنین بخوانید انگیزه برای ترک اعتیاد ؛ عکسها و داستان هایی الهام بخش از تجارب واقعی افراد


چطور با جنبه های اجتماعی ترک کردن کنار بیاییم؟

مصرف ماریجوانا در جمع دوستان و در محیط های اجتماعی خاص اتفاقی خیلی معمولی است که ترک کردن را بیش از پیش سخت میکند. علاوه بر این خیلی ها فکر می کنند ماریجوانا کاملا بی ضرر است، بر همین اساس دلیلی برای ترک ماری جوانا نمی بینند. به زبان ساده تر بگویم. شاید ترک کردن شما به دید خیلی از آدم ها خنده دار به نظر برسد.

در موردش صحبت کنید.

اگر با صحبت کردن در این زمینه مشکلی ندارید برای دوستانتان توضیح دهید که چرا تصمیم به ترک کردن گرفته اید. شاید مصرف ماریجوانا روی خوابتان، خلق و خوی و تمرکزتان تاثیر منفی داشته است. در هر حال این تصمیمی کاملا شخصی است. اما اگر تصور می کنید گفته های شما ممکن است باعث قضاوت کردن دیگران شود و آنها را آزار دهید از عبارت «من» استفاده کنید. تا آنها بدانند شما در مورد خودتان صحبت میکنید. در هر حال هر کسی آزاد است برای زندگی خودش تصمیم بگیرد.

با این عبارت نشان می دهید که تصمیم خودتان را عملی می کنید اما به تصمیم سایر دوستانتان هم احترام می گذارید.

مرزهای خود را مشخص کنید.

اگر هم چنان دوست درید با آنهایی که ماریجوانا مصرف میکنند قرار بگذارید، مرزهای خود را مشخص کنید. این مرزها شامل:

 1. اگر کسی از من خواست ماریجوانا بکشم رد میکنم و اگر ادامه داد آنجا را ترک میکنم.
 2. به دوستانم می گویم که هر وقت دوست دارند ماریجوانا مصرف کنند به من بگویند تا من از آنجا بروم
 3. به دوستانم می گویم که من در حال ترک کردن هستم پس به من تعارف نکنید!

اگر لازم بود حتما در دایره ی دوستی تان تغییر ایجاد کنید. اگر بیشتر دوستانتان و اکثر جاهایی که قرار می گذاشتید حول محور ماریجوانا می چرخد، شاید زمان این رسیده که تصمیم به تغییر بگیرید. شاید باید دوستانتان و جاهایی که می رفتید را دوباره بررسی کنید و به خودتان شانس تصمیم دوباره بدهید. گاهی برای احترام گذاشتن به تصمیمی که گرفته اید و البته مرزهای شخصی که برای ترک کردن تعریف کرده اید چنین تغییراتی لازم است.

البته این را هم بگویم که لازم نیست تصمیماتتان دائمی باشند. ترک کردن برهه ی سختی از زندگی تان است. شما در این دوره بسیار حساس هستید و تصمیمات آنی زیاد می گیرید. پس بهتر است از هر آن چیزی که موجب لغزش شما می شود دوری کنید. اما به محض اینکه تکنیک ها و اعتماد بنفس لازم را پیدا کردید می توانید به راحتی به دایره ی دوستان و سبک زندگی مورد علاقه تان برگردید. البته بدون مصرف دوباره!

دوستانی که از ترک کردنتان حمایت میکنند فراموش نکنید. در این دوران سخت شاید بهتر باشد اکثر زمانتان را با این گروه ارزشمند سپری کنید.

اگر لغزیدید چه؟

شاید به خودتان می گویید یک بار دیگر می کشم و بعد ترک میکنم، شاید هم کارتان تا به اینجا خوب بوده، اما یک شب بی خوابی بدی به سرتان زده و حالتان را خیلی ناگهانی بد کرده و شما نیاز به استراحت دارید.

ترک کردن عادت های قبلی کار بسیار سختی است. همه این را می دانیم. اما همین تلاش برای بازگشت به راه درست زندگی کردن است که ارزش بسیار زیادی دارد.

به روزهایی فکر کنید که تلاش کردید و با وجود همه ی سختی ها مصرف نکردید. اگر دوباره شروع کنید زحمت تمام آن روزها روی دوشتان سنگینی خواهد کرد.

یادتان باشد که در هر صورت می توانید از متخصصان و دوستانتان کمک بگیرید. حتی اگر لغزیدید و باز هم مصرف کردید دوباره و دوباره تلاش کنید تا به هدفتان برسید.

حرف آخر

خیلی ها در سر تا سر دنیا بدون هیچ گونه وابستگی و عوارض جانبی ماریجوانا را مصرف می کنند، اما خیلی های دیگر هم هستند که مثل شما با مصرف ماریجوانا به دردسر می افتند. این شما هستید که باید با توجه به شرایط، بهترین تصمیم را بگیرید. این را هم یادتان بماند که بهترین راه ترک ماری جوانا راه مختص خودتان است، نه راه پیدا شده توسط دیگران!

در ادامه بخوانید:

آیا ماری جوانا توهم زا، آرام بخش یا محرک است؟ کدامیک حقیقت دارد؟