تست کرونا چقدر دقیق است؟ دو نوع اصلی آزمایش برای تشخیص COVID-19 وجود دارد. آزمایشات سواب، که در آنها معمولاً از گلو یا بینی نمونه می گیرند، برای تشخیص RNA ویروسی هستند. این آزمایش مشخص می کند که آیا شما در حال حاضر COVID-19 دارید یا خیر. آزمایش خون، که آنتی بادی ها را تشخیص می دهد، می تواند تشخیص دهد که آیا شما تا به حال مبتلا به COVID-19 شده اید، و به همین دلیل در حال حاضر نسبت به این بیماری مصون هستید یا خیر.

تست کرونا چقدر دقیق است؟

هیچ آزمایشی 100٪ دقیق نیست. اگرچه آزمایش ها می توانند در شرایط آزمایشگاهی ایده آل، عملکرد خوبی داشته باشند، در زندگی واقعی بسیاری از عوامل دیگر بر صحت آزمایش تأثیر دارند، از جمله زمان انجام آزمایش، نحوه سواب گرفتن و نحوه استفاده از نمونه.

در اوایل شیوع کروناویروس، پزشکان شروع به گزارش مواردی کردند که به انی ویروس مبتلا بودند، اما آزمایش سواب شان به درستی آن را تشخیص نداده بود – این پدیده به عنوان جواب آزمایش “منفی کاذب” نیز شناخته می شود.


همچنین بخوانید: چه کسانی در برابر کرونا ایمن هستند؟!


ما با اطمینان نمی دانیم که آمار منفی های کاذب در ایران چقدر است، اما شواهد رسیده از چین حاکی از این است که از هر 100 نفری که مبتلا به کورناویروس هستند، جواب آزمایش 30 مورد شان ممکن است منفی کاذب شود.

درستی نتیجه آزمایش برای یک شخص نه تنها به صحت آزمایش بلکه به میزان ریسک تخمین زده شده از بیماری قبل از آزمایش بستگی دارد. این امر توسط توماس بیز به صورت ریاضی توصیف شد و بعداً توسط سیذارتا موخری به عنوان قانونی توضیح داده شد که “یک شهود قوی بسیار قدرتمندتر از یک آزمایش ضعیف است”.

بیایید این موضوع را با یک مثال توضیح دهیم. جین در قسمت پذیرش NHS در لندن فعالیت می کند، در منطقه ای که عفونت کروناویروس به میزان بالایی وجود دارد. او پس از چند روز متوجه از دست دادن حس بویایی اش می شود، یک شب از خواب بیدار می شود و احساس لرز می کند و سرفه خشک می کند. او دمای بدن خود را بررسی می کند و متوجه می شود دمای بدنش 38.5 درجه سانتی گراد است. اما، پس از انجام آزمایش سواب، نتیجه برای COVID-19 منفی اعلام می شود. حال باید از این خبر خوشحال باشد یا نه؟

پزشکان از تجربه خود برای تشخیص الگوها در علائم، عوامل خطر و نشانه ها استفاده می کنند تا احتمال ابتلا به عفونت را قبل از آزمایش تخمین بزنند. این امر به عنوان “احتمال پیش آزمون” شناخته می شود. با توجه به علائم وی، احتمال ابتلای جین به COVID-19 زیاد است – شاید 80٪.

اما، بیایید بگوییم 100 نفر که علائمی مانند جین را تجربه کرده اند، آزمایش سواب را انجام داده اند. از بین این افراد، 80 نفر در واقع COVID-19 دارند. وقتی نتیجه آزمایش مثبت می شود، بدان معنی است که می توانیم کاملاً مطمئن باشیم که فردی به COVID-19 مبتلا است. اما اگر آزمایش 30٪ از 80 نفر مبتلا به COVID-19 منفی کاذب شود، این بدان معناست که از هر 100 نفر 24 نفر نتیجه آزمایش “منفی کاذب” را خواهند داشت. این بدان معنی است که این افراد ممکن است به سر کار برگردند و ناآگاهانه coronavirus را به دیگران انتقال دهند.


همچنین بخوانید: مبارزه با کرونا به کمک هوش مصنوعی!! آیا کرونا رفتنی است؟


این اعداد به این بستگی دارد که چه کسی مورد آزمایش قرار گرفته است. اگر افرادی را که علائم کمتری دارند آزمایش کنیم، احتمال ابتلا به کروناویروس یا “احتمال پیش آزمایش” کمتر است. اگر فقط ده نفر از 100 نفری که آزمایش شده اند واقعا مبتلا به COVID-19 باشند، و 30٪ آنها نتیجه منفی کاذب دریافت کنند، این بدان معناست که از 100 نفر آزمایش شده فقط سه نفر “منفی کاذب” خواهند بود، در مقایسه با 86 نفر “منفی واقعی”.

اما آزمایش خون آنتی بادی چقدر دقیق است؟ این آزمایش ها می توانند به ما كمك كنند تشخیص دهیم که فرد قبلاً كرونا ویروس داشته یا خیر و به همین دلیل آیا احتمال ایمن بودنش نسبت به این بیماری وجود دارد یا خیر. این آزمایش می تواند به تصمیم گیری در مورد شکستن قرنطینه کمک کند تا مردم بتوانند با خیال راحت به کار خود برگردند.

اما قبل از هرچیز، باید بدانیم که آزمایش خون آنتی بادی چقدر دقیق است. این بار باید اطمینان داشته باشیم که آزمایش آنتی بادی به طور دروغ به مردم اطمینان نمی دهد که نسبت به این ویروس مصون هستند، زیرا این می تواند شیوع ویروس را بدتر کند.

در حال حاضر ما اطلاعات کافی در مورد این تست ها نداریم تا بتوانیم به این سؤالات پاسخ دهیم. داده های بسیار محدود موجود حاکی از آن است که آزمایش خون آنتی بادی نتایج منفی کاذب کمتری نسبت به تست سواب دارند، اما از طرفی نتایج مثبت کاذب بیشتری دارند. این بدان معنی است که شما می توانید بدون ایمن بودن نسبت به ویروس، نتیجه تست مثبت دریافت کنید، بنابراین ممکن است این تست ها به اندازه ای که به آنها امیدواریم مفید نباشد.

پیام خانگی این است که آزمایش برای کمک به درک و کنترل شیوع coronavirus مهم است – اما هنگام ارائه راهنمایی برای تصمیم گیری برای افراد محدودیت هایی دارد. اگر علائم شدید COVID-19 را دارید، باید فرض کنید که به آن مبتلا هستید – حتی اگر آزمایش شما منفی باشد.

در ادامه بخوانید:

قربانیان جدید کرونا جوانان هستند؛ دلایل وخیم شدن کرونا در جوانان !!!!!

تشخیص ویروس کرونا در افراد بدون علائم چگونه است؟