پربازدیدترین ها
ورزش

جنایت های کمپانی نایکی ؛ نایکی همراه یا دشمن ورزشکاران 

قبل از آشنایی با نایکی سریع ترین دختر دنیا بودم!

این گزارش حاوی حقایق برملا شده از جنایت های کمپانی نایکی است. جنایت های کمپانی نایکی ، خسارات جبران ناپذیری به ورزشکاران وارد میکند.

مری کین از جنایت های کمپانی نایکی پرده برداری میکند. او قبل از رسیدن به سن ١٧ سالگی رکورد شکنی کرده بود. مری سریع ترین دختر دنیا و جوان ترین قهرمان دو و میدانی در آمریکا بود.

در سال ٢٠١٣ توسط بهترین تیم دو و میدانی، نایکی، که توسط آلبرتو سالازار هدایت میشد، انتخاب شد. پس از آن همه چیز به هم ریخت.افول این ستاره درست به اندازه ظهورش قابل تامل است. او برای اولین بار داستانش را با ما در میان گذاشته است.

مری به جای اینکه سمبلی از توان بی حد و حصر زنان در ورزش باشد، به دیگر ورزشکارانی پیوست که به دلیل فرهنگ نادرست جوامع ضربه می خورند.

دخترانی مثل مری تبدیل به کالای برگشتی میشوند و کم کم از یاد ها محو میشوند. کسی داستان زندگی شان را نمی داند. ولی در این گزارش شاهد داستان واقعی زندگی مری خواهیم بود.

حقیقت از این قرار است

مشکل بسیار ساده و پیش پا افتاده بود. چرا که پس از فیلم تبلیغاتی که مری در آن شرکت داشت خانم اسکیت بازی به نام گریس گلد را هم درگیر کرد.

وقتی در سال ٢٠١۴ فیلم تبلیغاتی گریس منتشر شد، او درست به اندازه مری پر شور و انرژی بود. تصور میشد مدال طلای المپیک را از آن خود خواهد کرد.

درست مانند مری درگیر سیستمی شد که هر روز او را مجبور به لاغر و لاغر تر شدن میکرد. اوضاع تا جایی پیش رفت که گریس اشتهایش را از دست داد و تصور میشد که خواهد مرد.چه اتفاقی برای نایکی افتاد؟

در طول چند ماه گذشته نایکی به علت جرایم قضایی کارکنانش از جمله سالازار به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. سالازار به علت کاربرد مواد مخدر به مدت ۴ سال از هر گونه فعالیت ورزشی محروم شد. تیم نابغه اش هم از کار برکنار شدند.

در ماه اکتبر مدیر نایکی هم استعفا داد. سالازار طی پیامی که از طریق ایمیلش منتشر شد خاطر نشان کرد که اتهامات وارد شده توسط مری را نمی پذیرد. او گفته فکر و ذکرش سلامتی و تندرستی مری بوده است.

کمپانی نایکی به گفته های سالازار واکنشی نشان نداد.

فرهنگی که سالازار را تربیت کرده باید مورد مواخذه قرار بگیرد

کارا گوچه، ورزشکار ماده دو ماراتن که تا سال ٢٠١١ تحت آموزش سالازار بوده هم اقرار کرده است که او هم تحربیات مری را داشته است. و عضو تیمی بوده است که همگی بر علیه هم بودند.

وقتی در چنین جوی هستید دائم به شما یاداوری میکنند که خوش شانس هستید که در جمعشان حضور دارید. چه افرادی که آرزوی بودن در این جمع را ندارند. فکر های عجیب و غریب به سرتان می آیند.”خوب پس من این فرصت را از دست نمیدهم. اصلا من بدون این تیم هیچم”.

وقتی کسی پیشنهاد میکند وزن کم کنید یا مواد مخدر مصرف کنید و شما راضی نیستید با خود فکر میکنید “آیا بهای قهرمانی این است؟ شاید هم همین است! مگر چند سال فرصت دارم برای قهرمان شدن؟ نمی خواهم پشیمان شوم”.

مستاصل میشوید و میخواهید فرصت قهرمانی تان را تضمین کنید. ولی مطمئن نیستید. گوچر میگوید وقتی کمک مربی برایش غذاهای رژیمی درست میکرد او در اتاقش یواشکی غذا می خورد و مدام نگران بود که نکند صدای باز کردن قوطی انرژی زایش را بشنوند.بدترین اتفاق ممکن

یکی از بدترین اتفاقات این است که دختران و زنان بر اساس استاندارد های تعریف شده توسط مردان سنجیده میشوند. اگر دختری سعی بر بدنسازی بر اساس زمانبندی مردان داشته باشد بدنش از کار می افتد. این همان اتفاقی است که برای مری افتاد.

پس از ماه ها تمرین و تحمل سختی مری خودش را در میان دو راهی میدید. از یک طرف می توانست با بهترین تیم دنیا تمرین کند و از طرف دیگر مشکلاتی مانند پوکی استخوان و ناباروری تهدیدش میکرد.

عادت ماهیانه اش سه سال بود که کاملا قطع شده بود و از ۵ ناحیه شکستگی استخوان داشت. از یک قهرمان المپیک به فردی تبدیل شد که فکر خود کشی داشت.

اظهارات یکی از کارکنان نایکی

لارن فلش من که تا سال ٢٠١٢ برای کمپانی نایکی کار میکرد اذعان کرده، آمریکا داستان فرزندان شگفت انگیز سرزمینش را دوست دارد ولی تجارت در کمین این شگفت انگیزان است.

این ورزشکاران خوب که تا سر حد نابودی از دستورات مربی شان پیروی میکنند وارد سیستمی میشوند که نابودشان میکند.

سیستم سوءاستفاده گر تجارت. خبر هایی از این دست معمولا منتشر نمی شوند. خبر هایی از دخترانی که در تلاش برای پیدا کردن راهشان از لحاظ فیزیکی نابود  و در نهایت مجبور به کناره گیری ازدنیای ورزش شدند.

ستاره های نو ظهور از آنهاییکه خاموش شده اند جذاب ترند. تجارت ستاره های نو ظهور را جذب میکند ولی حمایتشات نمیکند. اگر هم قادر به تن دادن به خواسته هایشان نبودند رهایشان میکند.

مری اکنون ٢٣ سال دارد و مطمئنا داستانش تمام نشده است.

بیانیه کمپانی نایکی؛ پنجشنبه

 

این اتهامات پیچیده مشکلات اساسی هستند که توسط مری و خوانواده اش مطرح نشده اند. چرا که مری در ماه آوریل سال جاری قصد پیوستن دوباره به تیم سالازار را داشت و هرگز اتهامی را مطرح نکرد.

ما این اتهامات را پیگیری و مدیر سابق بخش ورزشکاران را مواخذه خواهیم کرد. در این کمپانی هدف قرار دادن ورزشکاران در مرکز تمامی فعالیت هاست. این اتهامات با اهداف ما کاملا متناقض است.

پاسخ مری به بیانیه کمپانی نایکی؛ جمعه

سال های سال تنها خواسته ی من نظر مساعد سالازار بود. هنوز هم دوستش دارم. او برای من مثل یک پدر یا حتی یک خداست.

بهار گذشته خواستم با او کار کنم ، تنها او. چرا که انسان ها نسبت به افرادی که از لحاظ عاطفی بیشتر به آنها آسیب میزنند حساسیت بیشتری دارند و بیشتر به دنبال تاییدشان هستند.

من قربانی این تجارت سوء استفاده گر هستم. زیر فشار ماندن یا رفتن آسیب های زیادی دیدم. ماه گذشته با شنیدن خبر بازپرسی از سالازار به علت ترویج استفاده از مواد مخدر احساس رهایی کردم.

همین حس موجب شد متوجه شوم که این تجارت درست نیست. و در نهایت تصمیم به گفتن حقایق گرفتم.

هرگز از حرکت به سمت جلو نترسید. امیدوارم این بازپرسی تمرکزش را بر مواخذه فرهنگی بگذارد که سالازار را تربیت کرده است. کمپانی نایک هنوز هم فرصت ایجاد تغییر و حمایت از ورزشکاران را دارد.

مطالب مرتبط

 
0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات