حفظ وزن از دست داده

چگونه وزن از دست داده خود را حفظ کنیم و دوباره چاق نشویم؟

کاهش وزن یا حفظ وزن از دست داده کدام دشوار تر است ؟

بسیاری از افراد در طول رژیم غذایی فقط به کاهش وزن فکر می کنند.با این حال حفظ وزن از دست داده بسیار دشوارتر می باشد.در طول رژیم هر چقدر کالری کمتری در یافت کنید ،حفظ وزن از دست داده نیز دشوار خواهد بود.اگر در طول رژیم غذایی فرد از غذاهایی که دوست دارد منع شود ،پس از اتمام رژیم به سمت آن ها کشیده می شود.به همین دلیل غذاهایی را که دوست دارید ،گاهی به رژیم غذایی خود اضافه کنید حتی اگر کالری آن ها بالا باشد.

همه چیز در مغز شما شروع می شود اگر هدف از دست دادن وزن در رژیم غذایی باشد، مغز بعد از رسیدن به هدف، شما را ترغیب به مصرف بیشتر مواد غذایی می کند.. رفتار نادرست و منفی خوردن افزایش می یابد. با این حال، هنگامی که هدف به دست آوردن عادات غذایی سالم است، عادت های سالم ادامه خواهند یافت حتی اگرکاهش وزن هدف قرار گیرد.

چگونه وزن از دست داده خود را حفظ کنیم ؟

1-صبح زود از خواب برخیزید.

تنظیم زمان خواب و زود بلند شدن در هنگام صبح یک عادت  مهم در رابطه با کنترل وزن و سلامت است.کسانیکه که شب ها بین ساعات 12-1 می خوابند و صبح ها ساعت 6-8 از خواب بلند می شوند دارای عادات تغذیه ای سالم تری هستند.

2-پر تحرک باشید.

افزایش سطح فعالیت بدنی موضوع مهم دیگری است.حتی اگر شما به طور منظم ورزش نمی کنید ،تحرک شما در طول روز کمک شایانی به شما خواهد کرد.

3-در نزدیکی زمان خواب غذا نخورید.

اگر زمان خواب شما مشخص شده است، می توانید زمان غذا را نیز تنظیم کنید.بهتر است پس از   5 تا 6 ساعت  بعد از شام بخوابیم.اگر بعد از شام وعده غذا می خورید (که قند خون شما را در طول شب تنظیم می کند)، این وعده باید 2.5-3 ساعت قبل از خواب باشد.

4- قرص ویتامین مصرف نکنید.

بعضی از ویتامین ها و مواد معدنی باعث تغییر  متابولیسم می شوند و برخی دیگر بر روی اشتها اثر می گذارند.به عبارت دیگر، کمبود ویتامین و مواد معدنی بر کنترل وزن اثر منفی دارد.

5-مکمل پروتئین مصرف نکنید.

در کنترل وزن، مصرف پروتئین اهمیت دارد. زیرا هضم پروتئین ها زمان می برد و باعث احساس سیری می شود.و سبب می شود در طول روز غذای کمتری مصرف کنیم.همچنین پروتئین سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد.اما مصرف بیش از حد پروتئین سبب تجمع چربی در بدن می شود.

6-زمان ملاقات های خود را تغییر دهید.

زمانیکه شما با دوستان خود قرار ملاقات می گذارید تعادل تغذیه ای شما بهم می خورد.سعی کنید در صورت امکان برای وعده صبحانه یا ناهار با دوستان خود قرار بگذارید .

7-تعادل را رعایت کنید.

هیچ ماده غذایی در آن واحد سبب افزایش وزن شما نمی شود.با این حال، مصرف بیش از حد انرژی، قند و غذاهای حاوی چربی و مصرف  بیش از حد ممکن است باعث  افزایش وزن شود.به همین دلیل سعی کنید که همیشه تعادل را رعایت کنید.اگر در یک وعده غذایی خود بیش از حد کالری دریافت کرده اید سعی کنید در وعده های دیگر از غذاهای سبک استفاده کنید.

8-زیاد گرسنه نشوید.

مصرف میان وعده ضروری نیست.اما اگر فرد زمان زیادی ماده غذایی مصرف نکند ،سبب می شود که بسیار گرسنه شود و در وعده غذایی خود بیش از حد کالری دریافت کند.سعی کنید در طول روز چند وعده غذایی سبک داشته باشید.

9-فیبر مصرف کنید.

از منابع فیبر (سبزیجات، حبوبات و دانه های جامد)  مصرف کنید.زیرا این منابع باعث احساس سیری می گردند و میل شما به خوردن شیرینی جات را کاهش می دهند.

 

ممکن است به خواندن این مطالب نیز علاقه مند باشید