این حقایق به شما در درک بهتر رفتار اطرافیانتان کمک خواهد کرد!!!

با معرفی 9 حقیقت روانشناسی جالب درباره ی رفتار انسانها در خدمت شما هستیم. در علوم رفتاری محققان، تحقیقات خود را در تلاش برای درک بهتر ماهیت رفتار انسان به انجام می رسانند. نتایجی که از این تحقیقات سالیانه حاصل شده است، بسیار مفید و قابل توجه است که در این مطلب حقیقت روانشناسی جالب درباره ی رفتار انسانها برای شما جمع آوری شده است. این حقایق به شما کمک خواهد کرد که خودتان و انسانهای دیگر را بهتر درک کنید، با ما همراه باشید.

تظاهرات چهره ای بیان احساسات در همه ی انسان ها مشابه و ثابت است!

هرجای دنیا که بروید لبخند زدن به یک شکل است. تظاهرات چهره ای یا به نوعی حالت صورت انسان، در بیان احساسات اساسی مثل شادی، غم، خشم، ترس، تعجب، انزجار در همه ی انسان ها مشابه است. از عشایر اقیانوس جنوبی گرفته تا میلیونر ها.

شما بیشتر از آنچه فکرش را می کنید به یک کبوتر شباهت دارید!

بی.اف اسکینر روانشناس رفتارگرا (1953) در طی تحقیقات متعدد و زندگی حرفه ای خودش، این مسئله را بیان کرد که فرایندهای یادگیری و شرطی شدن کلاسیک در گونه های مختلف حیوانات به طور قابل توجهی مشابه است. او این تحقیقات را روی گونه های مختلف مثل سگ، موش، ماهی قرمز و انسان ها انجام داده است.همه ی انسانها حتی من و شما قابلیت این را داریم که از یک فرد غریبه، به منظور کشتن یک انسان دیگر اطاعت کنیم!

نتایج مطالعات استنلی میلگرام (1963) درباره ی مسئله ی تبعیت از قدرت، مشخص کرد که در شرایط خاص اکثریت بزرگسالان عادی قادر به کشتن شخص دیگری هستند، مخصوصا اگر توسط یک شخص معتبر یا کسی که اعتبار ظاهری دارد هدایت شوند.

در زمینه ی موفقیت در زندگی، هوش هیجانی اغلب مهم تر از هوش شناختی است!

ما اهمیت زیادی به هوش و نشانه های توانایی تحصیلی  قائل هستیم، اما در حقیقت، برمبنای تحقیقات گستره مشخص شده است که در حوزه های مختلف رفتاری و زندگی انسان، موفقیت توسط هوش هیجانی پیش بینی می شود نه هوش شناختی!حدود یک سوم از قتل هایی که در آمریکای شمالی رخ می دهند، با خیانت ارتباط دارند!

در حالی که ممکن است فکر کنیم امروزه همه ی انسانها متمدن هستند، متاسفانه اینطور نیست. دالی و ویلسون (1982) در تجزیه و تحلیل هزاران قتل اخیر آمریکای شمالی متوجه شدند که تقریبا یک سوم این قتل ها به عنوان واکنش به خیانت شناخته شده اند.وقتی اتاق یا محیط تمیز است و بوی خوبی می دهد، مردم بخشنده تر می شوند!

در یک مطالعه ی داوطلبانه، از نیمی از شرکت کننده گان خواسته شد که در اتاقی بشینند که تازه تمیز شده است و بوی خوبی می دهد و از بقیه شرکت کنندگان خواسته شد که در اتاقی بشینند که تمیز نشده است.و سپس موقعیتی را برای پخش بروشور های کمک تهیه کردند. نتایج نشان داد افرادی که در اتاق تمیز نشسته بودند بیشتر برای کمک داوطلب شدند.

توجیه هایی که افراد برای رفتارشان می آورند اغلب کاملا اشتباه است!

نیسبت و ویلسون (1977) دریافتند، افراد اغلب کاملا از علل واقعی رفتار شان آگاه نیستند، حتی وقتی مشکلی در ارائه توجیه برای اعمالشان ندارند. در یک مطالعه، فیلمی برای شرکت کنندگان به نمایش درآمد، شرکت کنندگانی که فیلم را با سروصدای بلندی که از بیرون می آمد تماشا کردند، نسبت به آنهایی که بدون سروصدا فیلم را دیدند، خیلی کمتر فیلم را دوست داشتند. وقتی از آنها پرسیدند چرا فیلم را دوست نداشتید، حتی یک نفر به سروصدا اشاره نکرد.شخصیت انسانها درصد کمی از رفتارشان را شکل می دهد!

تحقیقاتی که در مورد “قدرت شخصیت در پیش بینی رفتار”  انجام شده است، نشان می دهد به طور متوسط صفات شخصیت ما تنها حدود 9 درصد از رفتار ما را شامل می شود. (Mischel، 1968).

هرچقدر پول بیشتری برای انجام وظایف مدنی به یک شخص پرداخت کنید، او کمتر از انجام این کار لذت خواهد برد.

در مطالعات کلاسیکی که بر روی ناهنجاری شناختی در سال 1959 توسط Festinger و Carlsmith صورت گرفت، مشخص شد افرادی که مشغول انجام کارهای خدماتی بودند و دلیل قانع کننده ای برای انجام آنها نداشتند و فقط یک دلار حقوق می گرفتند، نسبت به گروه دیگر که برای انجام همین کار 20 دلار می گرفتند، از شغل خود بیشتر راضی بودند و به گروه دیگر می گفتند که از کار خود لذت می برند.

در این تحقیق به شگفتی مشخص شد، افرادی که دستمزد ناچیزی برای انجام دادن کارهای ناخوشایند و پر زحمت می گیرند بیشتر خودشان را قانع می کنند که از کارشان لذت ببرند. در واقع آنها سطوح ناهنجاری شناختی خود را کاهش می دهند.

در ادامه بخوانید :