پربازدیدترین ها
علم و فناوری

داستان تولد اورانوس و قمر هایش !!! راز های سیاره ی یخی بر ملا شد!!! 

اورانوس و قمر هایش چگونه شکل گرفته اند؟؟؟

خاستگاه اورانوس برای بسیاری از فضانوردان مشخص نیست! علاقه مندان به علوم فضایی و محققان ژاپنی در مورد خاستگاه اورانوس اطلاعات جدیدی در اختیارمان گذاشته اند!

با ما همراه باشید تا در مورد خاستگاه اورانوس ، این دوست عجیب و غریب یخی مان بیشتر بدانیم!!


ماموریت جدید ناسا به اورانوس! از پروژه های اکتشافی ناسا چه میدانید؟

اطلاعات تازه ای از سفینه voyager 2 به دست آمده!!! مقصد بعدی سفر فضایی مان اورانوس و نپتون !!!


همان طور که قبلا هم گفتم اورانوس سیاره ای یخی است که بسیاری از محققان را به فکر فرو برده!!!

تمام سیاره های منطومه ی شمسی به دور خورشید می چرخند! آنهم به یک جهت و با درجه ای مشخص! فضانوردان میگویند علت این گردش و نظم در مدار ها به تولد منظومه ی شمسی بر میگردد!

چرا که گاز و گرد و غبار موجود در منظومه ی ما هم با همین روش در دیسکی در حال گردش هستند! بیشتر سیاره ها به دور خودشان هم میگردند!

این گردش به صورت عمودی است! یعنی قطب های سیاره ها کاملا عمود قرار دارند! اما اورانوس در این میان استثناست! چرا که 98 درجه انحراف دارد و با مداری مورب در حال گردش است!

خب حالا دیگر وقت آن رسیده که به جای فکر کردن به واقعی بودن و یا نبودن ستاره ها ، آنها را در آسمان واقعی بیبینیم!!

برای دیدن ستاره ها و کهکشان بهترین راه این است که به آسمان شب نگاه کنید! این طور تصور کنید که تمام ستاره ها در مرز فضایی قرار دارند که ما آنرا منظومه ی شمسی می دانیم!

زمین حرکت میکند ! و به همین دلیل به نطر می رسد که ستاره ها از جمله خورشید طلوع و غروب میکنند! حتی اورانوس هم همین است ! اورانوس به دور خود می گردد ! همین طور دور خورشید !

ما زمینی ها اورانوس را در حالی میبینیم که انگار به دور خود ما میگردد!! در حالیکه اینطور نیست!!! مدار اورانوس درست مانند زحل است! این سیاره 27 قمر دارد که در ناحیه ی استوای این سیاره به دورش میگردند!

عجایب اورانوس ریشه در تحقیقاتی دارد که به تازگی توسط دکتر شیگرو ایدا در دانشگاه تکنولوژی توکیو انجام شده است!

خب داستان از این قرار است! در اوایل تولد منطومه ی شمسی ما ، اورانوس با سیارک یخی کوچکی برخورد کرد! سیارکی تقریبا به اندازه یک سوم زمین!

در نتیجه ی این برخورد اورانوس در مدار خود کج شده و دارای 27 قمر می شود! راحت تر بگویم! این 27 قمر در نتیجه ی برخورد اورانوس و سیارک یخی به وجود آمده اند!!

این فرضیه در نتیجه ی برنامه ی کامپیوتری به وجود آمد که برای شبیه سازی شکل گیری قمر در اطراف سیاره های یخی برنامه ریزی شده بود! قمر های منظومه ی شمسی هر کدام اندازه، مدار و ترکیبات متفاوتی دارند!

خاستگاه اورانوس

همین تفاوت ها موجب می شود ما به چگونگی شکل گیری شان پی ببریم!

زمین خودمان هم چنین داستانی دارد! تنها قمر زمین ، ماه ، هم همینگونه شکل گرفت! سیاره ای به بزرگی مریخ به زمین برخورد کرد! تقریبا 4.5 بیلیون سال پیش!

و نتیجه شد زمین ؛ و ماه که به دورش می چرخد!!! این داستان ها اطلاعات بسیار زیادی در مورد مواد تشکیل دهنده ی زمین و ماه و چگونگی تشکیلشان به ما می دهد!

محققان فکر می کنند این برخورد های عطیم بیشتر در گذشته ی منظومه ی شمسی اتفاق می افتادند!

شاید داستان تشکیل بیشتر سیاره های منظومه ی شمسی از همین برخورد ها باشد! اما در مورد اورانوس داستان متفاوت است! چرا که این سیاره با فاصله ی نسبتا زیادی از خورشید تشکیل شده است!!!

اگر می پرسید چه ربطی دارد باید بگویم… خب زمین به خورشید خیلی نزدیک است! در واقع محیط اطراف زمین به علت خورشید خیلی گرم تر از اطراف اورانوس است!!!

و زمین از مواد بخار نشدنی ساخته شده! یعنی در اتمسفر زمین گاز و بخاری وجود ندارد که بر اثر تشکیل زمین تولید شده باشد! به عبارت دیگر سیاره ی ما سنگی است!

در آنسوی قضیه ، سیاره های دور تر از خورشید اکثرا از موار بخار شدنی تشکیل شده اند! یعنی آب و آمونیاک!!! در زمین این مواد به صورت مایع دیده می شوند! اما در سیاره ای مانند اورانوس همه چیز یخ زده !!! از جمله این گاز ها!!!!

ضرباتی که به سیاره های دور تر از خورشید وارد می شود با ضرباتی که به سیاره های زمین مانند وارد می شود بسیار متفاوت است! اورانوس از آب و گاز های یخ زده تشکیل شده!

در اثر برخورد بزرگی که در اورانوس اتفاق افتاده خرده های باقیمانده احتمالا بخار شدند و از بین رفته اند!!! حالا اگر همین اتفاق در سیاره ای گرم بیفتد احتمالا در اثر دمای بالاتر و جاذبه ، خرده ها دوباره جذب خود سیاره می شوند!

تکه ای یخی و البته بزرگ به اورانوس برخورد کرد!

این برخورد باعث شد اورانوس در مدارش مورب شود! و البته سرعتش هم بیشتر شود! چرا که یک روز در اورانوس 17 ساعت طول میکشد! پس سرعت گردش اورانوس حتی از زمین هم بیشتر است!

باقی مانده های این برخورد هم تبدیل به گاز شدند و در فضا پراکنده ماندند! بزرگترین تکه ای که از این برخورد عظیم باقی ماند تبدیل شد به اورانوس حال حاضر ما!

و چون بزرگ بود و جاذبه داشت تکه های باقی مانده ای که جامد بودند را به خودش جذب کرد! به همین دلیل است که قمر های اورانوس العان بسیار کوچک هستند! نسبت جرم اورانوس به قمرهایش 100 برابر همین نسبت در مورد زمین و ماه است!!!

پروفسور ایدا و همکارانش اولین کسانی هستند که با توجه به شواهد اولین مدل شکل گیری اورانوس و قمر هایش را اراده داده اند! از این مدل می توان به عنوان توضیحی برای تشکیل قمر های سایر سیاره های یخی هم استفاده کرد! مانند نپتون!

جدایی از اینها ، محققان هزاران سیاره خارج منظومه شمسی را کشف کرده اند! بیشتر این سیاره ها احتمالا یخی هستند! بله درست حدس زده اید!!!

مدل پروفسور ایدا برای تمام این سیاره ها کاربرد دارد! قدمی بزرگ در راستای شناخت سیاره ها برداشته ایم !!! به امید دانش بیشتر ….

مطالب مرتبط

 
0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات