پربازدیدترین ها
انیمه و انیمیشن

دلایل تماشا کردن Neon Genesis Evangelion نابودکننده ذهن‌ها 

پنج دلیل برای دیدن انیمه نئون جنسیس اوانگلیون Neon Genesis Evangelion سوال‌برانگیزترین داستان ممکن!

درود بر تمامی دوستان انیمه‌باز و غیرانیمه‌باز. با بخشی دیگری از دنیای انیمه در مجله وارونه در خدمت شما هستیم. این‌بار همچون سایر مطالب با عنوان دلایل تماشای فلان انیمه اومدیم. تا دلایل تماشا کردن انیمه Neon Genesis Evangelion رو خدمتتون تحویل بدیم. یکی از بهترین آثار روان‌‌‌شناختی که پایه‌ای برای بسیاری از انیمه‌های علمی-تخیلی پس از خودش به حساب می‌اومد.

یکی از دلایل تماشا کردن Neon Genesis Evangelion همین پایه بودن برای بسیاری از آثار علمی-تخیلی بعد از خودش است. حال چه از نظر مکا بودن، چه از نظر روانشناختی بودن، چه از نظر اکشن و ماجراجویانه بودن! شاید برخی در ابتدا چنین چیزی رو در Evangelion شاهد نباشن. ولی در ادامه هست که متوجه‌ش می‌شوند. ما هم ابتدا درباره ساخت و داستان سخن می‌گوییم. سپس در ادامه به این موضوعات بیشتر می‌پردازیم.


پیش از پاسخ به این سوال که چرا باید انیمه نئون جنسیس اوانگلیون Neon Genesis Evangelion را تماشا کرد؟ مطالب زیر مفید است.


Neon Genesis Evangelion
Shinseiki Evangelion

Neon Genesis Evangelion

کارگردان: Hideaki Anno ,Masayuki ,Kazuya Tsurumaki
نویسنده: Hideaki Anno, et al
برگرفته از: مستقل
موسیقی: Shirō Sagisu
استودیو: Gainax ,Tatsunoko Production
ژانرها: اکشن، جنون، درام، مکا، روان‌‌‌شناختی، علمی-تخیلی
گروه سنی: نوجوانان
تاریخ شروع پخش: ۱۳ مرداد ۱۳۷۴

در حدود سال‌های پیش از ۱۹۹۵ بود که ایده Evangelion توسط Hideaki Anno مطرح شد. ایشون رو می‌شه محور ساخت Evangelion در هر دورانی دونست. ایده Evangelion سپس در سال ۱۹۹۵ صاحب یک انیمه سریالی به نویسندگی و کارگردانی Hideaki Anno با تعدادی از دوستان، شد. استودیو سازنده اون سال‌های انیمه هم Gainax بود. که آثاری همچون Gurren Laggan را در کارنامه خود دارد.

انیمه سریالی Neon Genesis Evangelion از همون ابتدا با فضای معمایی و مرموز خودش، سوالات بسیاری رو در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند. اما وقتی که سریال‌ش تموم می‌شود، سوالات بیشتری رو با پاسخ‌های مبهم رها می‌کند. تا جایی که به برای پاسخ به سوالات مخاطب، در حدود سال‌های 1998 یک انیمه سینمایی پایان بندی برای این سری ساخته می‌شود. البته قبل از آن نیز، انیمه خلاصه Death & Rebirth اکران شده بود.

دنیای Eva در اینجا به پایان نرسید. و در سال ۲۰۰۷ توسط استودیو اختصاصی این سری یعنی Khara، یک بازسازی سینمایی که سطح طراحی انیمه را حسابی بالا برد، به میدان بازگشت. این بازسازی دارای چهار قسمت بوده، که قسمت چهارم آن فعلا در راه است. این سری بازسازی با عنوان Rebuild of Evangelion در کنار پیش‌رفت‌های بسیار، فضای داستانی واضح‌تری رو هم نسبت به قبل ارائه می‌دهد. اما در کل تماشای هر دو سری قدیمی و جدید رو به شما پیشنهاد می‌کنم.

داستان انیمه Neon Genesis Evangelion

یکی از نکات جالب داستان Evangelion ترکیبی بودن آن از چند ژانر فراطبیعی، مکا و روان‌‌‌شناختی است. به عبارتی همچون انیمه‌های مکا Mecha ما شاهد نبردهای بسیاری از ربات‌های غول‌پیکر هستیم. اما با وجود ژانر فراطبیعی، این مبارزات در برابر موجودات فراطبیعی است. که نه خبری از دلیل حمله آن‌هاست. نه خبری از محل سکونت آن‌ها!

اگر فکر می‌کنید که از اینجا به بعد، شما شاهد این مورد هستید که پسری ضعیف به میدان می‌آید. بعدش می‌شود خلبان این ربات‌ها و دنیا رو نجات می‌ده، سخت در اشتباه هستید. چون در Evangelion به دلایلی، ربات‌ها رو فقط نوجوانان خاص کنترل می‌کنند. اما شخصیت اصلی، اصلا از این موضوع خوشحال و شاد و خندان نیست. حتی شاید بشه گفت که به معنای واقعی کلمه، روان‌ش در خلبانی، به فنا می‌رود.

تریلر انیمه سریالی Neon Genesis Evangelion

تریلر انیمه Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion پایانی شاهانه برای Neon Genesis Evangelion

تریلر انیمه Rebuild of Evangelion نسخه بازسازی شده انیمه Neon Genesis Evangelion


نکاتی که علاوه بر دلایل تماشا کردن نئون جنسیس اوانگلیون Neon Genesis Evangelion نابود کننده ذهن‌ها اثری هنری به معنای واقعی بهتره در تمام مطالب مجله وارونه به خاطر داشته باشید.

۱_ در صورت علاقه، شما می‌توانید، به کانال نماشای، کانال یوتوب و کانال اینستاگرام ما مراجعه و دنبالش کنید. یا اگر دلتون خواست برای اطلاع رسانی بهتر، نوتیفیکیشن سایت رو فعال کنید.

۲_ در هنگام نظر دادن در هر مطلبی، در مجله وارونه، خواهشمندم که از تبلیغ و نام بردن سایر سایت‌های فارسی! و مخصوصاً عمل ناپسند اسپویل و بحث‌های بی‌خود خودداری کنید. تا مجبور نشیم با شما و خودمون برخورد کنیم.

۳_ در هنگام مطالعه، چشمتون رو از صفحه برندارید. مگر هر ۲۰ دقیقه و به مدت ۲۰ ثانیه تا تو این گرونی به دکتر و عینک نیاز نداشته باشید.

با قبول داشتن کلیه نکات بالا، بدون معطلی بریم سراغ دلایل تماشا کردن Neon Genesis Evangelion نابود کننده ذهن‌ها اثری هنری به معنای واقعی


فضای معمایی الهام بخش

دلایل تماشا کردن Neon Genesis Evangelion

اگر بخواهیم فضای معمایی داستان Evangelion را توصیف کنیم. چیزی بین Attack on Titan و Serial Experiments Lain رو باید در نظر گرفت. به طوری دقیق‌تر، همچون Attack on Titan شما شاهد فضایی هستید که از همان اول ذهن مخاطب رو درگیر این موضوع می‌کند، که چه اتفاقی افتاده. چطور این شده؟ چرا این می‌شه؟ اصلا من کی‌ام اینجا؟

اما برعکس اتک آن تایتان، که بیشتر سوالات رو پس از اشارات خاص خودش، به مرور پاسخ می‌ده. در Evangelion خیلی از سوالات، تنها با یک اشاره یا فلش بک قراره به شما پاسخ داده شه. و اگه دقت نکنید از دستتون در می‌ره. به عبارتی چیزی شبیه Serial Experiments Lain رو شاهد هستید. اما با این تفاوت که در Evangelion با چند ساعت فکر کردن، به جواب سوالات می‌رسیم.

اما در Serial Experiments Lain به معنای واقعی کلمه، شاید چیزی نفهمیم. با توجه به سال ساخت دو اثر Attack on Titan و Serial Experiments Lain بیهوده نیست که بگوییم، این دو اثر با الهاماتی از Evangelion ساخته شده‌اند. اما در نهایت با سبک خودشون جهان‌های جدیدی رو خلق کردند. که امروزه، مخصوصاً Attack on Titan با همین رویکرد برای خودش سری تو سرها بلند کرده است.


شخصیت پردازی خاص

دلایل تماشا کردن Neon Genesis Evangelion

در دنیای انیمه و شاید همه رسانه‌های داستانی، شخصیت اصلی از نظر رشد بیشتر در دو وضعیت قرار دارد. اول اینکه از همان ابتدا یک شخصیت ضعیف باشد، اما به مرور چه از نظر قدرت و چه از نظر روحی رشد می‌کند. نوع دوم آن است که شخصیت اصلی از همان ابتدا در وضعیت پختگی خوبی باشد. در ادامه هم یا همچون Berserk کم‌کم رشد کند یا همچون Fate/Zero ما بیشتر با آن آشنا شویم.

اما در Evangelion چیزی کاملاً متفاوت را شاهد هستیم. در ابتدای داستان شما شخصیتی رو شاهد هستید که مثل خیلی از نوجوانان امروزی، درحال فرار از واقعیت است. حتی می‌توان آن را ضعیف، شکننده و گاهی آزار دهنده دانست. اما در ادامه با خیانت به انتظارات، رشد آنچنانی نمی‌کند که با خود بگوییم، عجب شخصیتی شد. در عوض با وی آشنا می‌شویم و شاید آن را درک کنیم.

احتمالا این نوع شخصیت پردازی به اعتقاد برخی آزار دهنده باشد. اما اگر از من می‌پرسید، این شخصیت پردازی یکی از دلایلی است که انیمه Neon Genesis Evangelion جزو صدر جدولی‌های انیمه‌های روان‌‌‌شناختی به حساب می‌آید. چراکه به معنای واقعی کلمه با ذهنیت انسان بازی می‌شود.


روان‌‌‌شناختی جنون‌آمیز

به احتمال قوی همه‌تون یه بار هم که شده ژانر Dementia یا جنون‌آمیز رو در وب‌سایت مای انیمه لیست Myanimelist دیدید. این ژانر که تعداد اعضایی کم و بالغ بر صد انیمه را دارد، به مانند نام‌ش جنون را به تصویر کشیده است. در بین انیمه‌های جنون‌آمیز اگه قرار باشه بهترین یا اونی که از اول، شروع‌ش کرده رو انتخاب کنیم. انیمه Evangelion یکی از نامزدها یا شاید بهتره بگم برنده این عنوان هستش.

در روان‌‌‌شناختی جنون‌آمیز اوانگلیون Evangelion شما تنها شاهد پرداختن به وضعیت روحی روانی کاراکترها و پیامدهای عمیق داستانی و غیر داستانی نیستید. در عوض شاهد حضور شخصیت‌ها، مخصوصاً شخصیت اصلی در مرز دیوانگی هستید. بارها شاهد هستید که وی تحت موقعیت‌های مختلف، تحت فشار شدید قرار می‌گیرد. طوری که ما به عنوان مخاطب وی را سرزنش یا همراهی می‌کنیم.

چنین سبکی در انیمه‌های امروزی نیز وجود دارد. حال چه می‌خواهد جنون‌های When They Cry باشد. چه می‌خواهد جنون‌های انیمه‌های جدیدتری همچون Re:Zero و Tokyo Ghoul باشد. بعید نیست بگوییم که انیمه Evangelion تأثیر بسیاری در ساخت و به وجود آمدن چنین افکاری در انیمه‌ها داشته است.


نمایشی متفاوت از ژانر مکا Mecha

Neon Genesis Evangelion

در انیمه‌های رباتیک یا همون مکا Mecha همیشه یک تجربه کلی از ربات‌ها را داریم. به عبارتی، ربات‌هایی که با پیشرفت علم به وجود آمده‌اند. تماماً از فولاد ساخته شده‌اند. توانایی پرواز دارند. یا برای جنگ‌های جهانی ساخته شده‌اند. گرچه اندازه و قدرت‌های آن‌ها متفاوت است. اما در کل چیز مشابه‌ای را به مخاطب نشان می‌دهد. در انیمه Evangelion چیزی که مخاطب شاهد آن است. ربات‌هایی است که در ابتدا معلوم نیست از چه ساخته شده‌اند.

معلوم نیست که چه توانایی‌های دارند! معلوم نیست که می‌توانند پرواز کنند. و معلوم نیست که برای جنگ‌های جهانی ساخته شده‌اند یا خیر. این ربات‌ها که هرکدام به اندازه یک آسمان خراش هستند. باید برای سرپا ماندن به یک منبع بزرگ انرژی متصل باشند. عجیب است، نه؟ اما رازهای را کم‌کم در مبارزات خود نشان می‌دهند، که حتی به فکرتان خطور نمی‌کند.


تجربه‌ای به یادماندنی حتی تا الآن

با گذشت بیش از ۲۵ سال، انیمه Neon Genesis Evangelion هنوز حرف‌ها برای گفتن دارد. که تابحال به تعدادی از آن‌ها اشاره کردیم. از جمله، تجربه‌ای متفاوت در ژانر مکا Mecha، داستانی متفاوت که سرلوحه‌ای برای داستان‌های حال است. فضای روان‌‌‌شناختی که در این زمان نیز برای ما دل‌گرم کننده و شاید به فنا دهنده است. اکشن‌های متفاوت، داستان ماجراجویانه و در عین حال بخشی از زندگی، همه و همه از ویژگی‌هایی است که انیمه Evangelion دارد.

برای هر مخاطبی تجربه‌ای که در انیمه Evangelion به آن می‌رسد. با وجود چنین ترکیب کاملی می‌تواند حتی پس از اتمام داستان نیز وی را سرگرم نگه دارد. اما برای رسیدن به چنین لذتی باید از همان ابتدا انیمه را جدی گرفت. به عبارتی شما در انیمه Neon Genesis Evangelion شاهد یک سریالی معمایی و روانشناختی هستید. در End of Evangelion شاهد یک پایان حماسی هستید. و در Rebuild of Evangelion یک بازسازی هنری را شاهد هستید.


پس از رسیدن به پاسخ این سوال که، چرا باید سری انیمه‌ای اوانگلیون Evangelion را تماشا کرد؟ مطالب زیر بهتون می‌چسبد!

انیمه سینمایی Knights of Sidonia با داستانی متفاوت از مانگا در حال ساخت است!
آشنایی با موضوع نرخ نوسازی نمایشگر و انواع آن
جوایز انیمه‌ای Crunchyroll 2020 که حتماً باید برندگان و نامزدهای آن را بشناسید!
موسیقی متن انیمه Death Note را گوش کنید! راه دنیای مردگان

امیدوارم در “دلایل تماشا کردن Neon Genesis Evangelion نابود کننده ذهن‌ها” تونسته باشیم. رضایت شما رو تا حد امکان جلب کنیم. گرچه بیشتر خواستیم مخاطب رو در تماشا کردن یا نکردن انیمه Neon Genesis Evangelion کمک کنیم.

تمامی دوستانی هم که علاقه به همکاری در بخش انیمه، سایر بخش‌های مجله وارونه و یا بحث شیرین تبلیغات دارند. می‌توانند از طریق بخش نظرات یا ایمیل info@varune.com با ما تماس‌های لازم را برقرار نمایند.

منتظرتون هستیم، پس منتظرمون باشید

مطالب مرتبط

 
0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات