پربازدیدترین ها
سبک زندگی

راهنمای صعود به علم کوه ، بهشت تخت سلیمان 

علم کوه / بهشت تخت سلیمان !

با راهنمای صعود به علم کوه ، بهشت تخت سلیمان، در خدمت شما عزیزان هستم . علم کوه دومین قله ی بلند ایران بعد از دماوند به ارتفاع ۴۸۵۰متر است که در منطقه ی تخت سلیمان در استان مازندران قرار گرفته.

راهنمای صعود به علم کوه ، بهشت تخت سلیمان

دسترسی به این منطقه از طریق جاده ی چالوس امکان پذیر است. علم‌کوه در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر کلاردشت و در استان مازندران قرار گرفته‌است. کلاردشت نزدیک‌ترین شهر استان مازندران به این منطقه و پراچان و طالقان نزدیکترین شهرها در استان البرز به علم‌کوه هستند. از جبههٔ شمالی این کوه مشرف به کلاردشت و در جبهه جنوبی نیز این کوه مشرف به طالقان است.

دو مسیر کوه پیمایی برای رسیدن به قله ی علم کوه وجود دارد.

مسیر جنوبی که از رودبارک آغاز میشود و بعد از گذشتن از ونداربن، تنگ گلو و دشت حصار چال به قله منتهی میشود.

راهنمای صعود به علم کوه ، بهشت تخت سلیمان
این مسیر ساده ترین‌مسیر کوه نوردی برای صعود به این قله است. که با داشتن امکانات کامل شامل وسایل کمپ و کوه نوردی میتوانید در دو و نیم روز ابتدا تا انتهای مسیر را پیمایش کنید.عموما از ونداربن تا دشت حصار چال حدود هشت ساعت کوه پیمایی دارند و شب را در دشت کمپ میکنند و صبح بعد با کوله ای سبک تر عازم قله میشوند که آن هم حدود پنج تا شش ساعت زمان میبرد.


همچنین بخوانید »

نکاتی مهم درباره کمپ کردن در طبیعت که باید حتما آنها را بدانید !

گزارش برنامه دریاچه تار و هویر

گزارش برنامه پیمایش دریاچه سوها تا آبشار لاتون (اردبیل)


از اواسط خرداد ماه تا اواسط شهریور بهترین فصل صعود از این مسیر به قله است.

مسیر دیگری که با کوه پیمایی به قله ختم میشود مسیر جبهه شمالی است که مسیری سخت و از لحاظ کوه نوردی فنی است. این مسیر هم از رودبارک آغار میشود و بعد از ونداربن به جان پناه سرچال و بعد هم علم چال و گذر از سیاه سنگها از سمت شرق به قله منتهی میشود.

راهنمای صعود به علم کوه ، بهشت تخت سلیمان

علم کوه دارای دیواره ای طبیعی و بسیار بلند به ارتفاع ۶۵۰ متر نیز میباشد که دیواره نوردان در ماه مرداد برای صعود آن اقدام میکنند.

دیواره دارای مسیرهای متعددی است که بعضی از آنها به بیست طول هم میرسند و حتی دیواره نوردانی از آلمان فرانسه انگلیس و ایتالیا نیز مسیرهایی را روی آن گشایش کرده اند. برای دیواره نوردی شما باید بعد از گذر از جان پناه سرچال به منطقه ای به اسم علم چال برسید. در آنجا میتوانید کمپ کنید و بعد از یک روز استراحت و هم هوایی روز بعد مشغول صعود دیواره شوید.

راهنمای صعود به علم کوه ، بهشت تخت سلیمان

توجه داشته باشید که دیواره نوردان ابزار و وسایل بسیار زیاد و سنگینی به همراه دارند و برای تسهیل در صعود و نگه داشتن انرژی میتوانند از قاطرهایی که بارها را تا علم چال میاورند استفاده کنند.
توجه داشته باشید که افراد مبتدی در کوه نوردی هم میتوانند مسیرهای کوه نوردی علم کوه را صعود کنند اما این کار مستلزم داشتن امکانات و یک راهنمای کوهستان میباشد‌.

مطالب مرتبط

 
0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات