روز دوشنبه ۲۲ می (اول خرداد) رویاهای دم صبح در جشنواره بین‌المللی فیلم کن به نمایش در می آید.

رویاهای دم صبح ساخته مهرداد اسکویی در جایگاه دوازدهم  برترین‌ آثار سینمایی سال 2017 !!!

در حالی که هنوز کمتر از نیمی از سال ۲۰۱۷ میلادی گذشته، تیم نویسندگان نشریه سینمایی “ایندی‌وایر” در لس‌آنجلس و نیویورک فهرستی مشترک از برترین فیلم‌های سال را منتشر کرد که در این میان مستند ایرانی «رویاهای دم صبح» ساخته مهرداد اسکویی جایگاه دوازدهم را در میان برترین‌ آثار سینمایی سال جاری میلای به خود اختصاص داده است.

مهرداد اسکویی برای مستند «رویاهای دم صبح» علاوه‌بر دریافت جایزه «عفو بین‌الملل» از شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم برلین، توانست جایزه بزرگ جشنواره «ترو فالس» آمریکا با عنوان «ترو ویژن اِوارد» را به عنوان بهترین مستندساز سال ٢٠١٦، جایزه‌ بزرگ و نیز جایزه بهترین فیلم «الهام بخش» را از جشنواره فول فریم آمریکا، جایزه بزرگ جشنواره فیلم مردم‌نگاری «ژان روش» فرانسه، جایزه بهترین مستند بلند جشنواره «هات اسپرینگز» آمریکا، جایزه معتبر بهترین فیلم مستند جشنواره لندن و همچنین بهترین مستند دهمین دوره جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک را کسب کند.

رویاهای دم صبح

وی پیش‌تر در جشنواره فیلم فجر، سیمرغ بهترین کارگردانی فیلم مستند و در جشنواره سینما حقیقت، جایزه بهترین کارگردانی را برای فیلم «رویاهای دم صبح» دریافت کرده بود.

انجمن بین المللی مستند (IDA) نیز سال گذشته با اعطای جایزه «پار لورنتز» از مهرداد اسکویی برای ساخت مستند «رویاهای دم صبح» تقدیر کرد.

مستند بلند «رویاهای دم صبح» که پخش بین‌المللی آن را نسرین میرشب برعهده دارد، روایت سرگذشت دختران نوجوانی است که در روزهای پایانی سال برای حکم آزادی خود از کانون اصلاح و تربیت انتظار می‌کشند.

رویاهای دم صبح

اما در فهرست نشریه «ایندی‌وایر» از برترین‌ آثار سینمایی سال ۲۰۱۷ میلادی، دارم ترسناک «برو بیرون» به کارگردانی «جوردن پیل» مکان نخست را به خود اختصاص داده است و پس از آن نیز «خریدار شخصی» ساخته «الیور آسایاس» و «شهر گمشده زد» ساخته «جیمز گری» نیز در مکان‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند.

در ادامه این فهرست نیز فیلم‌های «همه این شب‌های بی‌خواب» (مایکل مارژاک)، فیلم علمی-تخیلی و کمدی «غول‌آسا» (ناچو ویگالوندو)، «فارغ‌التحصیلی» (کریستین مونجیو)، «لوگان» (جیمز منگولد)، «خام» (جولیا دوکورنا)، «کِدی» (سیدا ترون)، «خطر» (لورا پویترس)، «شوری آرام» (ترنس دیویس)، «من مایکل هستم» (جاستین کِلی)، «یک هفته و یک روز» (آصاف پولانسکی)، «کیکی» (سارا یوردنو)، «پس از توفان» (هیراکازو کوریدا)، «عمودی بمان» (آلن گیرودی)، «تطمیع» (آگنیزکا اسموژینسکا)، «دعوای زنانه» (اونور توکِل)، «دونالد گریست» (کریستوفر اودیسیان)، «رویاهای دم صبح» (مهرداد اسکویی)، «دیگر در این دنیا احساس راحتی نمی‌کنم» (ماکون بلر)، «درمانی برای آرامش» (گور وربینسکی)، «پیش از آن که سقوط کنم» (رای روسو-یانگ) و «فغان‌هایی از سوریه» (اِوگنی آفینیسکی) قرار دارند.

این فهرست بر اساس فیلم‌هایی تنظیم شده است که در سال ۲۰۱۷ در امریکا اکران شده و یا در شبکه (VOD) توزیع شده‌اند. ضمنا فیلم‌هایی که در فصل جوایز سینمایی سال ۲۰۱۶ حضور داشتند در این فهرست لحاظ نشده‌اند.