در این مطلب به ساده ترین زبان در مورد سیاهچاله ها و زمین صحبت خواهیم کرد. نزدیک ترین سیاهچاله به زمین چقدر با ما فاصله دارد؟ ممکن است زمین به داخل یک سیاهچاله کشیده شود؟ سیاهچاله ها را به این دلیل به این نام می خوانند که گرانش در مرکز آنها بسیار قوی است و تمام نور اطراف را می مکند، به طوریکه هیچ نوری نمی تواند فرار کند. این قدرت جاذبه سیاهچاله را نشان می دهد.


همچنین بخوانید: سیاهچاله به زبان ساده!!!


سیاهچاله ها قوی ترین نیروی جاذبه در جهان را ایجاد می کنند. بنابراین هیچکس واقعاً نمی خواهد به یکی از آنها نزدیک شود. اگر خیلی نزدیک شوید، قدرت جاذبه سیاهچاله به قدری شدید است که هرگز نمی توانید فرار کنید، حتی اگر با سرعت نور سفر می کردید. این نقطه بدون بازگشت “افق رویداد” نامیده می شود.

دلیل دیگری نیز وجود دارد که ما را از نزدیک شدن به سیاهچاله ها برهذر می کند، چیزی به نام “spaghettification”.

تبدیل یک ستاره به نوارهای اسپاگتی

یک شئ مانند یک ستاره را در فضا تصور کنید. هرچه ستاره به سیاهچاله نزدیک می شود، یک طرف آن سخت تر از طرف دیگر به سمت سیاهچاله کشیده می شود. این به این دلیل است که یک طرف ستاره نسبت به طرف دیگر به سیاهچاله نزدیکتر خواهد بود.

این تفاوت در کشش جاذبه (که به آن “نیروی جزر و مدی” گفته می شود) باعث جدا شدن ستاره از هم می شود. به نوعی مثل این است که یک تکه خمیر ماکارونی را به داخل دستگاه ماکارونی ساز بریزید. گاهی ستاره شناسان می توانند این اتفاق را در کهکشانهای دیگر مشاهده کنند.


همچنین بخوانید: تصاویری از مرگ ستاره!!!


سیاهچاله ها و زمین ؛ نزدیک ترین سیاهچاله از ما خیلی دور است!

خوشبختانه، لازم نیست نگران باشیم. هیچ سیاه چاله ای به اندازه کافی به زمین نزدیک نیست که بتواند بر ما تأثیر بگذارد. نزدیکترین سیاهچاله به زمین V616 Monocerotis نام دارد. همچنین به عنوان A0620-00 نیز شناخته می شود.

این سیاهچاله 6.6 برابر خورشید جرم دارد. (به این معنی که واقعاً نیروی جاذبه قوی ای دارد – حتی از جاذبه خورشید نیز بسیار قوی تر است.)

اگر زمین در حدود 800000 کیلومتری (3.7 ثانیه نوری) این سیاهچاله واقع شود، از هم جدا می شود. اما بعید به نظر می رسد که این اتفاق بیفتد و مطمئناً در طول زندگی شما اتفاق نمی افتد. V616 Monocerotis در حدود 3،300 سال نوری با ما فاصله دارد. پس یعنی خیلی خیلی دور است.

در ادامه بخوانید:

قطعه ی مفقود در مطالعه سیاه چاله ها؟ تلسکوپ میلیمتر آفریقا می تواند اسرار جدیدی را باز کند

کرمچاله به زبان ساده !!! 

توضیحاتی درباره در هم تنیدگی کوانتومی ؛ و دیگر هیچ…