Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

صدایی که در ذهنتان با شما صحبت می کند واقعا چیست؟
روانشناسی

صدایی که در ذهنتان با شما صحبت می کند واقعا چیست؟ 

پروسه فکر کردن در مغز اساس همانند صحبت کردن با صدای بلند است !

شنیدن صدایی که در ذهنتان با شما صحبت می کند لزوما بد نیست! در حقیقت، هر روز این صدا را می شنویم، زمانی که ما کتاب ها را می خوانیم، برنامه ریزی های ذهنی ما را انجام می دهیم و بحث می کنیم که چه باید بکنیم.

با توجه به یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله Life مشخص شده با وجود اینکه فکر کردن در ذهنمان با صحبت کردن با صدایی بلند به طرز قابل توجهی متفاوت هستند اما، مغز ما اساسا این دو عمل را یکی می داند و با یک روش انجام میدهد.

برای درک چگونگی این موضوع، بیایید راجع به صحبت کردن صحبت کنیم. مغز آکوردهای صدا، حرکت زبان و لب ها را به طرز صحیحی تولید می کند تا ما بتوانیم آن چیزی را که می خواهیم بیان کنیم . مغز به موازات تولید این حرکات از ساختار آن یک کپی می گیرد که به آن کپی ساختار عصبی می گویند. این کپی به مغز شما اجازه می دهد که پیش بینی کند چه صدایی را که می خواهید تولید کنید. وقتی که آنچه که خودمان گفته ایم را می شنویم، با پیش بینی مغز هماهنگ باشد، مغز پاسخ حساسیتی خود را کاهش می دهد چون از قبل می داند چه اتفاقی خواهد افتاد

توماس ویتفورد (Thomas Whitford)، استاد دانشکده روانشناسی دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا، در این رابطه توضیح میدهد: این پدیده شبیه احساس قلقلک است. هنگامی که ما خودمان را قلقلک دهیم، احساس قلقلک را تجربه نمی کنیم، زیرا مغز ما یک نسخه از فرمان را برای انگشتان ما تولید می کند، در نتیجه مغز می تواند پیش بینی کند چه احساس در حال اتفاق افتادن است و پاسخ مربوطه به قلقلک را کاهش می دهد. اما وقتی کسی دیگر ما را قلقلک می دهد، مغز ما نمی تواند آن را پیش بینی کند در نتیجه یک پاسخ احساسی بزرگتر را ایجاد می کند.

ویتفورد و تیم او می خواستند بدانند که آیا مغز نیز برای «مکالمه درونی» که ما در سر ما میشنویم، کپی عصبی تولید  می کند.؟ در نتیجه آنها از 42 داوطلب درخواست کردن تا به یک مکالمه ، از طریق هدفون گوش کنند و همزمان فعالیت مغزشان را نیز ثبت می کردند. و از آنها خواستند که هنگام شنیدن این مکالمه در ذهنشان یا با راجع به این مکالمه یا موضوعی دیگر فکر کنند.

نتایج حاصل از نوار فعالیت های مغز آنها نشان داد که گروهی که صدای درون مغزشان با نوار مکالمه ای که گوش می کردند یکسان بوده، برخی از پاسخ هایی مغز در آنها کاهش یافته است . و آن دسته از داوطلبانی که صدای درونی مغز آنها با مکالمه ای که از طریق هدفون گوش می کردند متفاوت بودی پاسخ مغزی بزرگتری نسبت به گروه قبلی داشته اند. محققان نتیجه گرفتند که مغز یک کپی عصبی از هر دو مکالمه خارجی و داخلی تولید می کند. این یافته می تواند منجر به دستیابی به پیشرفت هایی در زمینه اختلالات مانند اسکیزوفرنیا شود، جایی که مبتلایان به این اختلال صداهای دیگران را به دلیل مشکلات گفتاری درون مغز نمی شنوند.

پس همانطور که در حال خواندن این مقاله هستید، صدای مغز خود را می شنوید این پروسه دقیقا همانند بلند صحبت کردن است. اما این موضوع فقط سطح قضیه است در حالی که در پس این فعالیت ها اتفاق بسیاری در مغز صورت می گیرد.

 

در ادامه بخوانید :

مطالب مرتبط

2 دیدگاه

    1. علی دست پیمان

      سپاس خوشحالیم مقاله مورد علاقه شما بوده

پاسخی بگذارید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. همه حقوق برای مجله وارونه محفوظ است، کپی بخش یا کل محتوا تنها با اجازه کتبی امکانپذیر است!