علت علاقه زنان به مردان بزرگتر از خودشان (بیش از 10 سال) چیست؟
روانشناسی

علت علاقه زنان به مردان بزرگتر از خودشان (بیش از 10 سال) چیست؟ 

علت علاقه ی زنان به مردان بزرگتر از خودشان چیست؟ منظور ما از این تفاوت سن، تفاوتی فاهش یعنی 10 سال یا بیشتر است. ما به یک مطالعه تحقیقاتی نیاز نداریم تا توضیح دهد که چرا مردان مسن از دوست داشتن زنان جوانتر لذت می برند. اما در مورد زنان چه؟ گذشته از کلیشه ها، بسیاری از زنان بلوغ، خرد و ثبات مالی را دلایل خوبی برای ازدواج و دوستی با مردان بزرگتر ذکر می کنند.

اما زمانی که زنان با مردانی که هم سن پدرشان هستند، قرار می گذارند یا ازدواج می کنند چه؟ در این مواقع این سؤال مطرح می شود که آیا نباید محدودیت بیشتری برای فاصله سنی مناسب وجود داشته باشد؟ البته ازدواج زنان با مردانی که خیلی بزرگتر از خودشان هستند در کشور ما امری نسبتا معمول است، اما بازهم اینگونه رابطه ها با استیگما یا لکه ی ننگ و کلیشه ها مواجهه خواهند شد.

تحقیقات انگیزه های تکاملی و اجتماعی را برای توضیح علت علاقه زنان به مردان بزرگتر از خودشان را نشان می دهد. اما صرف نظر از این انگیزه ها، هر دو طرف در روابطی که مرد خیلی بزرگتر از زن است اغلب مجبورند بر استیگما و کلیشه ها غلبه کنند.

فراتر از ننگ و کلیشه

چه چیزی باعث می شود که مردم با دیدن زنی جوان و مردی مسن که دستان یکدیگر را گرفته اند، تعجب کنند؟ هنجارهای فرهنگی؟ انتظارات اجتماعی؟ چرا با اینکه چیزی از آنها نمی دانند قضاوت های محکمی درباره ی این زوج ها می کنند و انگیزه های پنهانی را به آنها نسبت می دهند؟

 

محققان سالهاست که این سؤالات مهم را بررسی می کنند و پاسخ هایی را ارائه داده اند.

علت علاقه زنان به مردان بزرگتر از خودشان

بریان کولیسون و لوسیانا پونس د لئون (2018) بررسی کردند که چرا زوجین در روابط با فاصله سنی تحت تعصب و کلیشه های منفی قرار می گیرند. از نظر تفاوت های جنسیتی آنها دریافتند، زمانیکه فاصله ی سنی بین زوج ها به گونه ای باشد که مرد بسیار بزرگتر از زن باشد، ارتباط بین بی عدالتی ادراک شده در رابطه و تعصب بالاتر خواهد بود.

برای مثال، حتی برچسب هایی که از طرف عموم مردم به اینگونه رابطه ها زده می شود نشانگر بی عدالتی در رابطه است. مثلا در فرهنگ غرب به مردانی که با زنان جوانتر از خود رابطه دارند “سارقان گهواره” می گویند، که به این اشاره دارد که مردان مسن زنان جوانتر را به سرقت می برند. همچنین اصطلاح “كاشف طلا” بیانگر این است كه زنان جوان مردان مسن را فقط بخاطر پول دنبال می کنند.فرض بر این است که برخی از زنان بالغ به دنبال مرد مسنی هستند تا از نظر اقتصادی سبک زندگی راحتی برای رشد فرزندانشان فراهم کنند. در موارد دیگر، گفته می شود که زنان برای دستیابی به منابع و ارتباطات به منظور دستیابی به حرفه، شغل و یا سایر آرزوهای خود، مرد مسن را انتخاب کرده اند.

اما برخلاف این کلیشه ها، بسیاری از زوجینی که اختلاف سن دارند به ظاهر اصلا انگیزه های مالی و حرفه ای یا جنسی را نشان نمی دهند. بسیاری از این زوجها از هر نظر، به غیر از سن تقویمی، شبیه به هم هستند. چطور می توانیم توضیح می دهیم که چگونه این زوج ها با هم دیگر هستند؟ آیا ممکن است که بسیاری از این زوج ها صرفاً عشق واقعی را تجربه کنند یا دلایل دیگری وجود دارد؟

این اعتقاد که زنان برای در رابطه بودن با مردان مسن انگیزه های پنهان دارند، از نظریه های پیشرفته ناشی شده است که معتقدند درگیر شدن زنان در این روابط ریشه در داینامیک رابطه شان با پدرشان دارد. بر این اساس، تحقیقات در این زمینه سعی در جدا کردن حقیقت از خیال را دارد.

دلبستگی رابطه ای و سن

Sara Skentelbery و Darren Fowler در سال 2016 در مورد سبکهای دلبستگی زنانی که با مردان مسن تر قرار می گذارند، تحقیق کردند. آنها خاطرنشان كردند كه تحقيق ديدگاه منفی ای نسبت به زوجينی كه اختلاف سن بين آنها قابل توجه است نشان مي دهد. آنها همچنین این باور رایج را به رسمیت می شناختند كه زنانی كه با مردان 10 سال بزرگتر یا بیشتر در رابطه هستند، با پدران خود روابط ناسالم دارند. اما آیا این درست است؟ با توجه به تحقیقات آنها، پاسخ خیر است!

مطالعه ی آنها که روی 173 زن انجام شد و حداقل 44 نفر از این زنان با مردان 10 سال بزرگتر از خودشان در رابطه بودند، از این کلیشه که زنان به طور خاص به دلیل مشکلات با پدران شان یا “daddy issues” به دنبال رابطه با مردان بزرگتر از خودشان هستند، حمایت نکرد.علاوه بر این، Skentelbery و Fowler تفاوت معنی داری در سبک های دلبستگی زنانی که در روابط شان تفاوت سنی زیادی نداشتند و زنانی که تفاوت سنی زیادی در روابط شان دارند پیدا نکردند. در حقیقت، آنها دریافتند که 74 درصد از زنانی که در روابط با تفاوت سنی بالا هستند از رابطه شان لذت می برند و سبک دلبستگی ایمنی دارند. 

روابط شاد و سالم، در هر سنی

ظاهرا بسیاری از زوج هایی که اختلاف سن دارند، از روابط سالم، تحقق بخش و عاشقانه لذت می برند. بسیاری از آنها بدون انگیزه های پنهان و یا مسائل عاطفی دوران کودکی در کنارهم هستند و بسیاری از چنین رابطه هایی قوی، پایدار و مقاوم در برابر بررسی های اجتماعی هستند.

با اینحال ما با اطمینان می توانیم فرض کنیم که همواره زوج هایی وجود خواهند داشت که به دنبال رابطه هایی با انگیزه های پنهانی هستند، شاید در پی دستیابی به ازدواج راحت و … اما خوشبختانه به نظر می رسد تحقیقات نشان می دهند که عشق واقعی هنوز زنده است.

لازم به ذکر است که در کشور و فرهنگ ما نیاز به تحقیقات بیشتری در زمینه ی علت علاقه ی زنان به مردان بزرگتر از خودشان وجود دارد.

در ادامه بخوانید:

مطالب مرتبط

2 دیدگاه

  1. کیان

    عالی بود ممنون از مقاله های جذاب شما ? وبسایت شما رو همیشه دنبال میکنم و لذت میبرم ، موفق باشید

    1. پریسا سیاه منصوری

      ممنون از همراهی شما دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *