فواید زایمان طبیعی برای مادر و نوزاد !

فواید زایمان طبیعی برای مادر و نوزاد !

 

زایمان طبیعی یا سزارین ؟

فواید زایمان طبیعی برای مادر و نوزاد چیست ؟ زایمان طبیعی و تولد واژینی یک کودک، که با شروع انقباضات خودبخودی رحم در هفته های 38 تا 42  شروع می شود زایمان طبیعی نامیده می شود.در هنگام تولد طبیعی، نیم ساعت بعد از تولد نوزاد به دنیا جفت و غشاء نوزاد، بدون هیچ مداخله ای از رحم خارج می شود.به طور متوسط هر زن در زایمان طبیعی حدود 300 میلی متر خون از دست می دهد.یک فرآیند حاملگی طبیعی 280 روز یا 40 هفته از ابتدای آخرین دوره قاعدگی است.

فواید زایمان طبیعی برای مادر و نوزاد !

تاریخ پیش بینی تولد نوزاد از طریق فرمول زیر به دست می آید: اضافه کر ددن 7 روز به آخرین دوره قاعدگی و کم کردن 3 ماه از آن .زایمان طبیعی ،به دلیل پاره شدن کیسه آب نوزاد یا دلیل های دیگر که به خارج شدن نوزاد از رحم مادر می انجامد.زایمان طبیعی ،طبیعی ترین روش زایمان است که امروزه مادران زیادی از این روش بسیار می ترسند و ترجیح می دهند زایمان آن ها به طریق سزارین انجام شود .اما دلایل ترس آن ها چیست :

-ترس از درد 

-تصور اینکه زایمان سزارین بسیار راحت است.

-ترس از درد های هنگام زایمان 

-شنیدن داستان های عجیب و غریب در مورد زایمان طبیعی 

اما زایمان طبیعی مزایای زیادی نسبت به زایمان به صورت سزارین دارد.

دوره بارداری یک روند 40 هفته ای است که در صورت زایمان طبیعی می توان حداکثر آن را به مدت 2 هفته طول داد.اما گاهی اوقات به دلایل شرایط ایجاد شده نوزاد می تواند از 40 هفته زودتر نیز متولد شود.زنانی که علاقه به زایمان طبیعی دارند باید منتظر درد در ناحیه شکم باشند.

اولین علامت از زایمان طبیعی دردهای دردناک شکمی است.زایمان واقعی زمانی است که شدت این دردها بسیار افزایش می یابد.

فواید زایمان طبیعی برای نوزاد 

1-مادر در زایمان طبیعی سریعتر بهبود می یابد.

2-به دلیل بهبود سریع می تواند از کودک خود به بهترین نحو مراقبت کند.

3-هیچ ریسکی در بیهوشی ندارد ،زیرا در زایمان طبیعی به بیهوشی نیاز نیست.

4-نوزادان متولد شده با تولد طبیعی، خطر ابتلا به بیماری های تنفسی کمتری دارند.این به دلیل فشاری است که  به نوزاد هنگام عبور از طریق کانال تولد در زمان عبور وارد می شود.این فشار باعث می شود که آب آمنیون از روده خارج شود و  خطر ابتلا به بییماری های تنفسی کاهش یابد.

5-همانطور که نوزاد در طول زایمان طبیعی از طریق کانال تولد عبور می کند، دهان او با باکتری های مختلف تماس پیدا می کند .مطالعاتی وجود دارد که این باکتری ها برای سیستم ایمنی کودک بسیار مفید هستند.

6-اعتقاد بر این است که نوسانات طبیعی هورمونی در نوزاد هنگام تولد برای تقویت رابطه با مادر پس از تولد نوزاد نیز مفید است.معمولا هنگام  پروسه تولد هورمون اندورفین در کودک ترشح می شود .اندورفین هورمون خوشبختی است و به نوزادان کمک می کند که با دنیای وارد شده سریع تر ارتباط برقرار کنند.

7-نوزادانی که با روش زایمان طبیعی به دنیا می آیند می توانند سینه مادر را راحت تر پیدا کنند.

8-پس از زایمان طبیعی ،ارتباط پوستی بین مادر و نوزاد به شدت ایجاد می شود.در این راستا ارتباط بین مادر و نوزاد و وابستگی نوزاد به مادر ایجاد می شود.

9-نوزادانی که به روش طبیعی به دنیا می آیند در مقایسه با نوزادانی که به روش سزارین به دنیا می آیند کم تر به بخش مراقبت های ویژه فرستاده می شوند.

فواید زایمان طبیعی برای مادر

1-پس از زایمان طبیعی، مادر راحت تر بهبود می یابد و سریعتر به زندگی طبیعی بازگردانده می شود.

2-مادرانی که فرزند خود را با روش طبیعی به دنیا می آورند زودتر از بیمارستان مرخص می شوند و این امر مزیت بسیار بزرگی است.

3-میزان مرگ و میر مادران در هنگام تولد برای مادرانی که با زایمان طبیعی فرزند خود را به دنیا می آورند بسیار کم است.

4-مادرانی که فرزند خود را به روش طبیعی به دنیا می آورند ؛رحم آن ها دچار برش و یا آسیب نمی شود به همین دلیل می توانند فرزند دوم خود را نیز به روش طبیعی به دنیا آورند.

5-پس از زایمان طبیعی مشکلاتی مانند عفونت و خونریزی کمتر اتفاق می افتد و مادر سلامت بیشتری دارد.

6-به طور معمول ،زنانی که با روش طبیعی فرزند خود را به دنیا می آورند نسبت به روش سزارین بعد از زایمان درد کمتری را تجربه می کنند.

معایب زایمان طبیعی

شنیدن درد های زنان دیگر هنگام زایمان 

ترس از درد و دردهای ناگهانی 

خستگی ناشی از درد هنگام زایمان 

ایجاد برش در واژن هنگام زایمان 

امکان به وجود آمدن مشکلات متعدد در واژن پس از زایمان 

عوارض جانبی در طول زایمان

 

در ادامه بخوانید :