پربازدیدترین ها
ورزش

فواید یوگا که از لحاظ علمی ثابت شده اند! 

;

مزایای یوگا برپایه علم

آیا کسی هست که از مزایای یوگا نشنیده باشد؟ فواید یوگا بسیارند اما بیاید قبل از برشمردن تاثیرات مثبت یوگا با آن به طور کلی آشنا شویم. برای باز کردن فلسفه هر چیزی اول باید به تاریخچه پیدایشش نگاه کرد. این قضیه در مورد یوگا هم صدق میکند. پس من هم از ابتدا و تاریخچه ی این ورزش شروع میکنم. یوگا در اصل یک کلمه ی سانسکریت بوده و به معنی اتحاد ذهن و بدن است. در این ورزش تاریخی تمرینات تنفسی، مدیتیشن و حرکتی در ارتباط و اتصال با هم انجام شده تا استرس بدن کاهش پیدا کرده و آرامش افزایش پیدا کند. حتما شما هم فواید یوگا برای ذهن و بدن شنیده اید.

اما چه کسی میداند کدام یک از این مزایا پشتوانه ی علمی داشته و کدامیک تنها افسانه هستند؟ راحت تر بگویم! بعضی از مزایای یوگا به صورت علمی ثابت شده هستند. اما بعضی دیگر تنها حس شهودی است که افراد مختلف در طول زمان تجربه کرده و هنوز دلیل علمی ثابت کننده ندارند. دانستن این مزایا هم برای کسانی که یوگا کار میکنند و هم برای کسانی که قصد شروع دارند خیلی مهم و در اراده شان بسیار تاثیر گذار است. به همین دلیل این بار تصمیم دارم در مورد فواید یوگا برایتان بنویسم. البته فواید علمی یوگا که از لحاظ علمی ثابت شده هستند. در ادامه با من و مجله وارونه همراه باشید.


همچنین بخوانید: 14 دلیل برای انجام حرکات یوگا هنگام صبح 


کاهش استرس

تقریبا همه یوگا را ورزش کاهش استرس و افزایش آرامش می دانند. اگر بخواهید از نظر علمی این مزیت را برایتان بررسی کنم باید بگویم که تمرینات موجود در یوگا موجب کاهش ترشح هومون کورتیزول می شود. این هورمون در زمان اضطراب ترشح می شود و کمتر شدنش موجب افزایش آرامش بدن است. در تحقیقاتی که بر روی 24 زن که همگی مشکل استرس و اضطراب مزمن داشتند انجام شدد نتایج جالی به دست آمد. پس از 3 ماه یوگا همگی احساس بهتری داشتند و علائمی مانند استرس و خستگی مفرطشان از بین رفته بود. البته تحقیقات دیگری با جامعه ی آماری بالاترانجام شد. در این تحقیقات 131 نفر مورد بررسی 10 هفته ای قرار گرفته و با یوگا سلامت زندگی جسمی و روانی شان افزایش پیدا کرده بود.

فواید یوگا

کاهش نگرانی و اضطراب

نگرانی برای خیلی ها مشکلی مزمن است. مشکلی که بدون دلیل به وجود می یاید و مدیریت کردنش بسیار مشکل است. این نگرانی در افرادی که دچار سانحه می شوند به شکل بسیار حاد و شدید ادامه پیدا میکند و کیفیت زندگی فرد را پایین می آورد. ثابت شده که یوگا برای کسانی که مشکل نگرانی مزمن دارند، حتی برای کسانی که دچار اختلال اضطراب پس از حادثه هستند بسیار کارامد است. این را هم بگویم که چگونگی این عملکرد عجیب هنوز کاملا مشخص نیست. شاید لحظات آرامی که این ورزش برای جسم و روان فرد فراهم میکند کلید این همه آرامش باشد.

کاهش تورم

گفته شده که یوگا نه تنها برای روان فرد بسیار مفید است بلکه برای جسم هم مزایای زیادی دارد. یکی از این مزایا کاهش تورم بدن است. البته گاهی تورم پاسخ ایمنی بدن برای حمایت از اندام ها و ارگان هاست. اما تورمی که مزمن شده باشد به منزله ی پیش درآمدی برای شروع بیماری هایی مانند دیابت و قلب و عروق است. در تحقیقاتی که بر دو جامعه ی آماری متفاوت انجام شد نتایج بسیار جالبی به دست آمد. آنهایی که یوگا تمرین میکردند ورم بدنشان خیلی کمتر شد و گروه دوم که این تمرینات را نداشتند با وجود درمان، کاهش تورم بدنشان خیلی کمتر بود.


مرتبط: بهترین حرکات یوگا برای لاغری شکم 


افزایش سلامت قلب

از پمپاژ درست خون به اندام ها گرفته تا تامین مواد مغذی همه و همه از وظایف عضله ی قلب است. پس سلامت کلی قلب در سلامت همه ی اندام ها نقش بسزایی دارد. ثابت شده که افراد بالای 40 سال که تمرینات یوگا داشتند فشار خون پایین تر و ضربان قلب منظم تری دارند. این را هم بدانید که فشار خون بالا یکی از دلایل عمده ی بیماری هایی مانند سکته و ایست قلبی است. با کمک یوگا فشار خون تنطیم شده و باعث پایین آمدن ریسک بیماری های قلبی می شود. جالب این جاست که در تحقیقات انجام شده یوگا، موجب کاهش 23 درصدی کلسترول کلی خون و کاهش 26 درصدی کلسترول بد خون شده است. 47 درصد از بیماران قلبی که شروع به یوگا کردند هم مشکلشان برطرف شد. پس تاثر یوگا بر سلامت قلب را نمی توان دسته کم گرفت.

افزایش کیفیت زندگی

برای خیلی ها یوگا یعنی تراپی که کیفیت زندگی را بالا می برد. یوگا برای کسانی که با مشکلات روانی کلنجار می روند و برای کسانی که با بیماری های سخت در جنگ هستند خیلی مفید است. حتما از فواید یوگا برای سرطان شنیده اید، ثابت شده که این ورزش برای آن دسته از خانم هایی که با سرطان سینه میجنگند خیلی خوب بوده و علائم شیمی درمانی شان مانند خستگی مفرط و تهوع را برطرف میکند. علاوه بر این ثابت شده که این ورزش در بهبود کیفیت خواب، روان آرام تر، رابطه ی اجتماعی بهتر و کاهش استرس و اضطراب بیماران مبتلا به سرطان بسیار تاثیر گذار است.

یوگا یعنی جنگیدن با افسردگی

ثابت شده که تمرینات یوگا موجب کاهش ترشح هورمون کورتیزول می شود. این هورمون که با نام هورمون استرس شناخته می شود نه تنها خودش موجب نگرانی و اضطراب می شود بلکه از ترشح هورمون هایی مانند سروتونین هم خودداری میکند. همانطور که می دانید سروتونین هورمون سرخوشی است که بصورت طبیعی در بدن ترشح می شود. تمرینات تنفسی ریتمیکی که در این ورزش وجود دارد خیلی بهتر از داروهای ضد افسردگی در درمان افسردگی تاثیر میگذارد.

درد عضلانی مزمن را کاهش می دهد.

درد عضلانی مزمن بیماری است که میلیون ها انسان پیر و جوان در دنیا را آزار میدهد. مزمن بودن این گونه از دردها یعنی دائمی بودنشان. البته دلایل این دردها ممکن است خیلی متفاوت باشد از آسیب گرفته تا بیماری آرتروز. تحقیقات بسیار جالبی انجام شده که گفتنش خالی از لطف نیست. این تحقیقات بر روی افرادی که سندروم تونل کارپل دارند انجام شده و بیماران به دو گروه تقسیم شدند. عده ای عمل جراحی انجام دادند و گروهی دیگر با یوگا درمان را شروع کردند. و نکته ی جالب این جاست که یوگا در کاهش درد و افزایش توانایی مچ دست تاثیر بیشتری داشته تا عمل جراحی.


مرتبط: 7 حرکت یوگا برای رهایی از کمر درد


افزایش کیفیت خواب

خوب است بدانید که پایین آمدن کیفیت خواب به هر دلیلی موجب چاقی، افسردگی، افزایش فشار خون و بسیاری بیماری های دیگر می شود. پس بالا بردن کیفیت خواب به افزایش سلامتی بدن خیلی کمک میکند. بیماران کم خواب و بدخوابی که یوگا را به صورت روتین وارد زندگی شان میکنند تاثیر یوگا در بهبود کیفیت خواب را میدانند. چرا که با یوگا سریع تر خوابتان می برد، عمیق تر و طولانی تر می خوابید و صبح ها سرحال تر خواهید بود.

افزایش بالانس و کشش عضلات بدن

همگی با پوزیشن های مختلف یوگا آشنا هستیم. در این ورزش بالانس و کشش عضلانی مورد تمرکز است. این مزیت یوگا برای آنهایی است که خواهان کاهش وزن به کمک این ورزش هستند. پس کسانی که بدنی سالم تر، عضلاتی قوی تر و وزن کمتر میخواهند باید روزی 15 تا 30 دققیه یوگا را در برنامه هایشان جا دهند.

فواید یوگا

بهبود تنفس

پارانامایا، تکنیک تخصصی تنفس در یوگاست. انواع متفاوتی از یوگا وجود دارد و تقریبا در تمام این مدل ها این فرمول خاص تنفسی هست. آنهم به این خاطر که تاثیر این شیوه ی تنفسی در بهبود عملکرد شش ها و بالابردن کیفیت تنفس خیلی چشمگیر است. خبر خوبی دیگری هم در این مورد هست. کسانی که از بیماری هایی مانند آسم، بیماری های قبلی و تنفسی رنج می برد می توانند با کمک یوگا حداکثر توان ریه هایشان را افزایش دهند. چرا که حجم تنفسی در این افراد خیلی پایین می آید تا جایی که نفس کم می آورند.

رهایی از میگرن

میگرن سردردهای شدید و آزار دهنده ای است که این روز ها 1 نفر از هر 7 نفر را درگیر خودش کرده. بدتر از همه اینکه در واقع درمان قطعی برای این بیماری وجود نداشته و داروهای موجود در بازار معمولا مسکن هایی هستند که درد را کاهش میدهند. ثابت شده که یوگا در کاهش ابتلا به این سردرد خیلی موثر است. یعنی شدت درد، دفعات حمله و زمان ادامه داشتن میگرن با تمرینات یوگا به شکل چشم گیری کاهش پیدا میکند.

تغییر سبک غذایی

شاید تا به حال کلمه ی «مایند فول ایتینگ» را شنیده باشید. این تمرین یکی از پایه های ورزش یوگا و یکی از فواید یوگا بوده و به معنی حضور ذهن در حین غذا خوردن است. راحت تر بگویم. باید در حین غذا خوردن در لحظه حاضر باشید و حواستان به غذایی که می خورید باشد. در مایند فول ایتینگ  به تمام جنبه های یک وعده ی غذایی مانند طعم، بو، ترکیب و رنگ توجه می شود.

البته افکاری که در حین غذا خوردن به سراغتان می آیند هم بسیار مهم بوده و باید به آنها هم توجه کرد. این شیوه در کنترل عادات بد غذایی تاثیر گذار بوده و موجب کاهش مصرف مواد قندی، کاهش وزن و افزایش سلامت بدن می شود. یوگا و مایند فول ایتینگ در کنار هم به درمان سندروم هایی مانند بینگ ایتینگ خیلی کمک میکنند. در این سندورم فرد با دیدن غذا کنترلش را از دست میدهد و با وجود گرسنه نبودن بیش از آنچه باید غذا می خورد.

حرف آخر

تحقیقات بسیار زیادی بر روی فواید یوگا برای ذهن و بدن انجام شده است. اگر این ورزش را به صورت روتین وارد برنامه ی زندگی مان کنیم سلامت کلی، قدرت بدنی و کشش عضلانی بدن افزایش پیدا میکند. بر همین اساس علائم بیماری هایی مانند استرس، اضطراب، افسردگی و نگرانی هم کمتر می شوند. پس حتما زمانی برای سلامت جسم و روانتان اختصاص دهید تا این تغییرات جسمی و روانی را با چشم خودتان ببینید و تجربه کنید.  

در ادامه بخوانید: یوگا برای کاهش وزن : 6 حرکت برای فرم گیری سریع 

مطالب مرتبط

 
0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات