بهترین فيلم های شبيه Mank

با معرفی فيلم های شبيه Mank در خدمت شما هستیم. به مناسبت منتشر شدن آخرين فيلم فيلمساز صاحب سبك آمريكايی ” ديويد فينچر “، كه با فيلم های “هفت” و “باشگاه مشت زنی” شناخته ميشود نگاهی انداخته ايم به چهار فيلم برتر ديگر كه در آنها به مانند فيلم “منك” ، فيلمنامه نويس ها در آن نقش اصلی داستان را دارند.

“منك”، فيلمی در ژانر بيوگرافی به كارگردانی ديويد فينچر و نويسندگی پدر وی جك فينچر است كه به سرگذشت هرمن جی منكويتس فيمنامه نويس فيلم همشهری كين كه به اختصار به او “منك” ميگفتند ميپردازد. گری اولدمن ستاره اصلی فيلم است كه نقش هرمن جي منكويتس را ايفا ميكند. در كنار او بازيگران ديگری همچون ليلی كالينز، آماندا سايفرد و آرليس هوارد نيز ايفای نقش ميكنند. ديويد فينچر با اين فيلم پس از 6 سال به عرصه فيلمسازی بازگشته است.


همچنین بخوانید: دیوید فینچر از کارگردانی فیلم World War Z 2 می گوید


چقدر می بینیم که او می نویسد: او گاهی اوقات قسمت هایی از “Citizen Kane” را به یک دستیار (لیلی کالینز) دیکته می کند، اما این فیلم بیشتر مشغول فلاش بک های گذشته “منك” است.

لحظه كليدی نوشتن: “منك” در رختخواب بهبودی خود، محصور در صفحات شل و مچاله شده است.

در ادامه با فيلم های شبيه Mank با ما همراه باشید.

1- ADAPTATION 2002

فيلم “اقتباس” به كارگردانی اسپايك جونز است كه فيلمنامه آن را چارلی كافمن با الهام و اقتباس از رمان “دزد اركيده” سوزان اورلئان نوشته است. در اين فيلم نيكلاس كيج، مريل استريپ و كريس كوپر ايفای نقش كرده اند كه هر سه آنها نامزد اسكار و گلدن گلوب شدند اما اين كريس كوپر بود كه توانست برنده بهترين بازيگر نقش مكمل شود. مريل استريپ هم گلدن گلوب را برد اما نيكلاس كيج جايزه ای نصيبش نشد. همچنين اين فيلم برنده خرس نقره ای ونيز در بخش هيات داوران شده است.

چقدر در فيلم ميبينيم كه او در حال نوشتن است؟

او به طور مداوم مطالب اصلی خود را می خواند و الهامات خود را به دستگاه ضبط دیکته می کند. او حتی چندین بار تلاش می کند تا پشت ماشین تحریر خود بنشیند، قبل از اینکه پس از 15 ثانیه تسلیم شود. 

لحظه كليدی ای كه نويسنده شروع به نوشتن ميكند: چارلی خودش را در يك مهمانی بهانه ميكند تا بتواند به خانه برگردد و به نوشتن مشغول شود. وقتی به خانه ميرسد، ابتدا خودش را روی تخت می اندازد زيرا اين فعلا آسان ترين كار است.


همچنین بخوانید: بررسی سریال Mindhunter درام پلیسی متفاوت به کارگردانی دیوید فینچر


2- IN A LONELY PLACE 1950

فيلم های شبيه Mank

“در مكانی پرت” فيلمی درام/عاشقانه به كارگرداني نيكلاس ری ميباشد كه در سال 1950 منتشر شد. در نظرسنجی بی بی سی در سال 2015 از بيش از 60 منتقد اين فيلم در رتبه 89 صد فيلم برتر آمريكا قرار گرفت.  داستان درباره يك نمايشنامه نويس درونگرا به نام ديكسون استيل با بازی همفری بوگارت است كه مظنون به قتل ميشود… .

مدیریت خشم یک نگرانی بزرگ برای استیل است، اما ناامنی های زیادی در نویسنده وجود دارد، مانند وقتی که با کسی شوخی می کند:  “روزی من تو را غافلگیر می کنم و چیز خوبی می نویسم.”

لحظه كليدی نوشتن: بعد از چندین شب نوشتن و نوشتن، استیل، ژست رسمی حرفه خود را به دست می گیرد: خسته، قوز کرده، آرنج روی میز و دست روی سرش طوری که انگار می خواهد به طور جسمی افکار را مستقیماً از مغز خود بکشد.


همچنین بخوانید: بهترین فیلم ها شبیه Inception که باید حتما ببینید!


3- THE MUSE 1999

يك فيلم محصول سال 1999 به كارگردانی آلبرت بروكس است. در اين فيلم بازيگرانی همچون شارون استون، اندی مك داول، جف بريجز و سيبل شفرد با اهنگسازی التون جان است. استیون فیلیپس (آلبرت بروکس) نامزد اسکار به دلیل از دست دادن قدرت خلاقیت خود از قرارداد استودیوی هالیوود اخراج ميشود. وی ناامیدانه به یک موزه فرضی (شارون استون) متوسل می شود تا کار خود را در مسیر درست قرار دهد.

چقدر می بینیم که او می نویسد: بيشترین چیزی که به ما می رسد بازدید از آکواریوم است که ایده ای برای یک فیلم جیم کری را القا می کند و به دنبال آن مونتاژی را نشان می دهد که او با عصبانیت، افکار خود را در یک دفترچه یادداشت می کند.

لحظه كليدی نوشتن: فيليس روی كامپيوتر خود خوابيده است در حالی كه قصد نوشتن دارد، اما وی بيهوشی (خوابيدن) را به جای نوشتن انتخاب ميكند.

4- SUNSET BOULEVARD 1950

فيلم های شبيه Mank

“سانست بلوار” فيلمی محصول سال 1950 ميلادی به نويسندگی و كارگردانی يكی از بزرگترين كارگردانان تاريخ يعنی بيلي وايلدر است. اين فيلم از 11 نامزدی اسكار خود موفق به كسب سه جايزه شد. همچنين اين فيلم رتبه 12 را در صد فيلم برتر تاريخ آمريكا در قرن بيستم به انتخاب انجمن فيلم آمريكا كسب كرده است. اين فيلم داستان جو گلیس فیلمنامه‌نویس را دنبال ميكند که دچار مشکلات مالی شده‌ و به شدت به پول نیاز دارد. یک روز زمانی که وی در حال فرار از دست طلبکاران خود است به‌طور اتفاقی وارد خانه نورما دزموند ستاره سابق هالیوود می‌شود که خيلی وقت است آن شهرت هميشگی گذشته اش را ندارد.

چقدر ميبينيم كه او مينويسد: او روی داستان های کوتاه کار می کند. او یک فیلم بیس بال را برای تهیه کننده ای به نمایش می گذارد. او متن نمايشنامه “Norma’s” را كه درباره “Salome” است شرح، ویرایش و تایپ می کند. وی از نظر عملکردی به خود تردید دارد و به دنبال کنار كشيدن از كارش با بهانه  “فقط یک نویسنده فیلم” است.

لحظه كليدی نوشتن: در حالی که او استعداد خود را زیر سوال می برد و طلبکاران به درب خانه او می کوبند، روی یک تختخواب نشسته است و با ماشین تحریر کار می کند.

به پايان ليست فيلمهايی كه در آن فيلمنامه نويسان در مركز توجه هستند رسيديم.

مثل هميشه نظرات خود را با ما در ميان بگذاريد.

در ادامه بخوانید:

5 فیلم شبیه سریال “The Queen’s Gambit”که باید تماشا کنید! 

10 تا از بهترین فیلم های راز آلود و جنایی تمام دوران که حتما باید ببینید!