پربازدیدترین ها
انیمه و انیمیشن

مقایسه مانگا و انیمه قسمت شانزدهم The Promised Neverland 

*راوی: اظهار یک تراژدی که برای ۱۳ سال کسی آن را نخوانده بود.* 

سلام به همه مخاطبان مجله اینترنتی وارونه! امروزم در مقایسه مانگا و انیمه قسمت چهارم فصل دوم The Promised Neverland خدمت شما هستیم! در این مطلب از مجموعه مطالب مقایسه‌ا‌ی قراره یه مقایسه بین قسمت 16 انیمه و همین قسمت‌ها در مانگا داشته باشیم! خیلی خلاصه و سریع هم میرم سر اصل مطلب. همچنین من تقریبا همزمان با انیمه مانگا رو میخونم. و توضیحات هم کاملا طبق چپترهایی هستش که توی هر مطلب و هر مقایسه عنوان شده. یعنی مانگا رو تا آخر نرفتم که ببینم چه خبره!

خب با توجه به تغییر اساسی‌ای که داستان مانگا و انیمه نسبت به هم دارن، برای مقایسه مانگا و انیمه ناکجاآباد موعود خیلی خلاصه از طراحی، گرافیک و صدا میگم. چون بیشتر روی داستان میخوام تمرکز کنم. مسیله‌ای که احتمالا برای خیلی‌ها جدی شده!


طراحی و گرافیک قسمت 4 فصل 2 انیمه The Promised Neverland

قسمت چهارم فصل دوم The Promised Neverland

طراحی‌ها که همیشه همین شکلی و ثابت بوده. گرافیک هم مشکلی نداره. فقط نمیدونم چرا شیاطین بی مغز رو سی جی کردن‌. زیاد هم چیز خوبی از آب در نیومده. حالا این حس من بوده. با این حال گرافیک مشکل خاصی نداشت. و در مجموع خوب بود.


صدا برتری همیشگی انیمه در مقابل مانگا

صدا، موسیقی و صداپیشگان مثل همیشه خوب بودن و به خوبی اون حس ترسی که باید منتقل بشه، رو متتقل کردن. هیچ‌گونه افتی هم در کل شاهد نبودیم!


دیگه بریم سراغ داستان

نگاه کلی به داستان قسمت شانزدهم The Promised Neverland

خب داستان انیمه و مانگا در قسمت‌های قبلی، یه ۹۰ یا ۸۰ درصدی شباهت داشتن. ولی این قسمت یه ۹۰ یا ۸۰ درصدی تفاوت! من حس میکنم که انیمه هنوز هم از مانگا کمک میگیره. به عبارتی قسمت ۱۶ انیمه تقریبا متناظر با چپترهای ۵۷ تا ۵۹ هستش.

اینو هم باید اضافه کنم که توی انیمه خبر از تعقیب کننده و بی پناه شدن ۱۵ تا بچه بود. توی مانگا صرفا داشتن با یه شخصیت جدید مذاکره میکردن، که برای پیدا کردن مینروا کمکشون کنه‌. همین!


اهدافی که انیمه پیش میبرد

به نظر میاد انیمه قصد نداره، شخصیت جدیدی غیر سونگ جو و موجیکا توی داستان وارد کنه‌، دلیل کارشونم مشخصه. نداشتن وقت برای پرداخت به شخصیت جدید!

هرگز هم به شخص سیاست‌های شرکت‌های انیمه‌ای رو نفهمیدم. محدودیت زمانی و تعداد قسمت رو بر چه اساس انتخاب میکنن واقعا هیچ اطلاعات درست حسابی‌ای ازش بیرون نمیدن.

اعلام شده که این فصل کلا ۱۱ قسمت هستش. یعنی ۷ قسمت دیگه مونده. پس نمیتونن شخصیت جدید وارد کنن، مخصوصا اگه قرار باشه داستان انیمه، توی همین فصل تموم شه. اگه وارد کنن نمیتونن بهش خوب بپردازن. در نتیجه من فکر میکنم قصد دارن از قبلیا استفاده کنن. برای اینکه بهتر متوجه بشید اول داستان مانگا رو براتون شرح میدم.


مطالبی توصیه شده علاوه بر مقایسه مانگا و انیمه قسمت شانزدهم ناکجاآباد موعود Yakusoku no Neverland


آنچه در مانگا گذشت

قسمت چهارم فصل دوم The Promised Neverland

توی مانگا همون‌طور که گفتم یه شخصیت جدید ردی پیداش میشه‌. که خیلی هم قویه. اول به اما و ری میگه از پناهگاه من برین بیرون. ولی اما و ری یه جوری تهدیدش میکنن، که اگه ما رو همراهی نکنی پناهگاهو میفرستیم رو هوا.

گویا یه سیستم خود انهدامی اضطراری از قبل توی پناهگاه بوده و این شخص جدید (توی این چپتر ها هنوز اسمشو نگفته. اسمش هوگو هست) زده خرابش کرده‌. ری شب رو بیدار می‌مونه و درستش میکنه. با همین سیستم هم هوگو رو تهدید میکنن.

ری و اما متوجه میشن هوگو نه تنها روی پناهگاه بلکه روی دونه دونه وسایل پناهگاه وسواس عجیبی داره! در نهایت هوگو راضی میشه که با اما و ری از پناهگاه برن بیرون تا مینروا رو پیدا کنن. ولی تمام بچه‌ها بجز ری و اما توی پناهگاه میمونن. به عبارتی با اینکار نویسنده میخواسته کار خودشو سبک کنه، که فقط با سه نفر سر و کله بزنیم!


دیگر تفاوت های مهم داستانی قسمت چهارم فصل دوم انیمه The Promised Neverland با مانگا

مقایسه مانگا و انیمه قسمت شانزدهم The Promised Neverland

تفاوت دیگر مانگا و انیمه، این بود که توی مانگا، بچه‌ها پیانو زدن و یه در مخفی باز شد. یه راهرو بود، تهشم منتهی میشد به بیرون. ولی توی مانگا اون درو هوگو عمدی باز میکنه. پشتشم یه اتاق بود که داخلش کلی اسلحه و مهمات جنگی بود. 

همچنین طی چپترهایی که اول متن اشاره کردم، فعلا خبری از مامان، تعقیب کننده‌ها و شیاطین هوشمند نیست. و صرفا ری و اما و هوگو از پناهگاه بیرون رفتن تا مینروا رو پیدا کنن. بقیه در امن و امان به سر میبرن. البته فعلا!


هوگو شخصیت جدید مانگا

ورود هوگو کلا جنبه طنز به داستان داده. مثلا روی بچه ها اسم گذاشته. به اما میگه شاخکی! ری، تک چشم خواب آلود! به یکی میگه لوبیا، یکی پیاز، یکی گوجه!

خود همین قضیه وجود یه آدم بزرگ و قوی که از این همه بلا نجات پیدا کرده، و همراهیش با دو تا بچه و حذف موقت بقیه بچه‌ها، شدیدا ژانر وحشتو نابود میکنه‌. موافقین؟!

داستان انیمه ولی یه طور دیگه پیش رفته. با این حال یه نگرانی ایجاد شده که نکنه یه پایان درست و حسابی نداشته باشیم‌. من تصور میکنم توی انیمه سونگ و موجیکا به جای هوگو قراره ناجی بچه ها باشن.

شخصیت منفی مانگا هم گویا به خود مینروا تغییر وضعیت پیدا کرده‌. برای این حرف هم دلیل دارم‌. چرا درست بعد از زنگ زدن مینروا، شیاطین جای بچه‌ها رو پیدا کردن؟! البته این امکان هم هست که مینروا آدم خوبی هستش و شاید ردیابی چیزی درکار بوده. ولی این مطلب بررسی نیست‌. پس بهش نمیپردازم.


مطالب توصیه شده علاوه بر مقایسه قسمت چهارم فصل دوم انیمه ناکجاآباد موعود Yakusoku no Neverland با مانگا


آیا ما در انیمه شاهد Neverland واقعی هستیم؟

قسمت چهارم فصل دوم The Promised Neverland

توی فصل جدید انیمه، انیمه نسبت به مانگا از خود واقعیت چیزی که promised Neverland هستش خیلی داره دور میشه. چرا اینو میگم؟! چون شخصیت پردازی ببه نسبت مانگا خیلی ضعیف شده‌. من اما و ری رو به تحلیل‌های زیاد و قوی شون میشناسم. ولی توی انیمه جدیدا اما و ری عین بچه های عادی شدن!

اما و ری توی مانگا برعکس انیمه مدام در حال تحلیل هستن. مدام در حال بحث و صحبت و پیدا کردن راه حل هستن! ولی عملا این تحلیل‌ها به شدت توی انیمه کم رنگ شده‌. نمیتونم خودمو متقاعد کنم و بگم بخاطر کمبود زمانه. چون زیادی دارن عجله میکنن! شخصیت پردازی اما و ری توی این ۴ قسمت، هر چی جلوتر میریم داره کمرنگ میشه. از این حهت که بیشتر شبیه دو تا آدم بالغ شدن که مراقب بقیه هستن تا دو تا نابغه نقشه کش! خب درسته بالغ‌تر شدن، مراقب بقیه هم همیشه بودن، ولی اسکلت شخصیتی باید مثل همیشه ملموس و پررنگ سر جاش باشه‌. این نظر منه.


واقعیت انیمه وحشی‌تر از مانگا

قسمت چهارم فصل دوم The Promised Neverland

توی انیمه بچه‌ها خیلی بی پناه‌تر به نظر میان. یادتونه توی قسمت قبلی گفتم حس میکنم هوگو قراره گند بزنه تو داستان؟ اصلا منظورم این نبود که شخصیت بد یا مزخرفی داره‌. اتفاقا کلی آدم باحالی هستش! ولی حضورش به ژانر وحشت نمیخوره و بیشتر کمدی داره‌. حس من اینو بهم گفت. اما انیمه با حذف‌ش و قرار دادن بچه‌ها در موقعیت مرگ و زندگی، عملا داره می‌ره یه سمت دیگه! با توجه به اینکه برعکس مانگا، انیمه به آموزش بچه‌ها در پناهگاه هم پرداخته. می‌شه گفت که کارگردان و نویسنده دارن اینا رو آمده می‌کنن تا خودشون قوی باشن و بجنگن!


حرف نهایی برای قسمت چهارم فصل دوم The Promised Neverland

قسمت چهارم فصل دوم The Promised Neverland

با وجود تمام این‌ها فعلا نمیتونم قطعی نظر بدم کدوم بهتر هستش، مانگا یا انیمه؟! با این‌حال نگرانم روند داستان انیمه به شکلی گنگ و مبهم بشه و سوالات بی پاسخ ایجاد بشه. هر چند چه توی انیمه چه توی مانگا من فقط تونستم که یک پایان رو برای داستان متصور بشم و نه بیشتر.

یا تصورم خراب شده یا واقعا همین هست!! البته به شخص هنوز معتقدم، اتفاقی برای توکیو غول Tokyo Ghoul افتاد، برای نورلند «به اون شدت» نمیوفته. ولی باید صبر کرد و دید! نظر شما چیه؟!

مرسی که مثل همیشه با ما همراه بودین. تا درودی دیگر بدرود.


برای دیدن ویدیوهای باحال انیمه می تونید، کانال نماشا، یوتوب و اینستاگرام انیمه مجله وارونه رو دنبال کنید.

مطالب مرتبط

 
3.8 10 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
41 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات