ماری‌جوانا دارویی ؛ 8 حقیقت علمی جالب که باید از آنها آگاه باشید!
سلامت

ماری‌جوانا دارویی ؛ 8 حقیقت علمی جالب که باید از آنها آگاه باشید! 

حقایق جالب علمی درباره ماری‌جوانا دارویی یا پزشکی

اصطلاح ماری‌جوانا دارویی ، به استفاده از گیاه ماری‌جوانا برای درمان بیماری‌هایی مثل آرتروز و سرطان اطلاق می‌شود.

سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA)، هنوز به‌طور کامل ماری‌جوانا را به‌عنوان دارو نپذیرفته است؛ ولی مجوز استفاده محدود دارویی از آن را صادر کرده است. همچنین تحقیقاتی در مورد خواص دارویی ماری‌جوانا در حال انجام است که ممکن است نتایج این تحقیقات، باعث بازنگری در مورد ماری‌جوانا بشوند.


همچنین بخوانید: آیا صحبت‌ها درباره‌ی تاثیر ماری‌جوانا بر دیابت حقیقت دارند؟


در ادامه چند مورد از حقایق علمی درباره ماری‌جوانا پزشکی برای شما آماده‌شده است.

۱-ماری‌جوانا قدمت ۳۰۰۰ ساله دارد.

ماری‌جوانا در یک معبد تاریخی چینی که قدمت آن به ۳۰۰۰ سال می‌رسد، کشف‌شده است. ماری‌جوانا از طریق جاده ابریشم به اروپا و ایران واردشده بود و در این مناطق نیز به‌عنوان دارو از آن استفاده‌شده است.

۲-ماری‌جوانا در درمان بیماری‌های گوناگون استفاده می‌شود.

کاربرد پزشکی و دارویی ماری‌جوانا، بسیار گسترده است. این گیاه عجیب، در تسکین دردهای مزمن و تهوع مفید است همچنین تأثیر مثبت ماری‌جوانا بر بیماری‌هایی مثل سرطان، مالتیپل اسکلروزیس و آرتروز مشاهده‌شده است. این دارو می‌تواند در جلوگیری از گسترش بیماری‌هایی مثل پارکینسون و آلزایمر، مفید واقع شود.

همچنین به‌تازگی، روانشناسان به تأثیر مثبت ماری‌جوانا برای کنترل استرس و اختلالات ناشی از استرس پس از حادثه پی برده‎‌اند.

حقایق علمی درباره ماری‌جوانا پزشکی

۳-علت خواص درمانی و دارویی ماری‌جوانا کانابینوئیدها هستند.

کانابینوئیدها دو گونه‌اند THC و CBD. نوع THC اشتها را زیاد و تهوع را کاهش می‌دهد. این نوع از کانابینوئید‌ها، خاصیت ضد درد و التهاب دارند و در بیماری پارکینسون، در کنترل عضلات نقش فوق‌العاده مهمی را بر عهده‌دارند. THC برخلاف CBD خاصیت روان‌گردانی دارد. بنابر اعلام محققان تفاوت غلظت این دو ماده در گونه‌های مختلف ماری‌جوانا باعث تغییر در میزان خاصیت دارویی آن می‌شود.


همچنین بخوانید: اثر ماری‌جوانا تا چه مدت در بدن می ماند؟ هرآنچه باید بدانید!


۴-اغلب پزشکان استفاده از ماری‌جوانا دارویی را صحیح می‌دانند.

بر اساس اعلام مجله علمی the New England Journal of Medicine سه‌چهارم از پزشکان لندن، موافق استفاده درست و دارویی از ماری‌جوانا هستند.

۵-ماری‌جوانا به شکل‌های مختلف دارویی مصرف می‌شود.

ماری‌جوانا دارویی ، شکل‌های گوناگونی دارد. روش مصرف این دارو در صورت تشخیص پزشک، می‌تواند خوراکی، قرص، سیگار و یا با کمک دستگاه بخور باشد.

استفاده از دستگاه‌های بخور توسط پزشکان توصیه می‌شود. چون‌که میزان آسیب به ریه‌ها نسبت به حالت سیگار خیلی کمتر می‌شود و کنترل میزان دوز آن نیز راحت‌تر است.

۶-ماری‌جوانا نیز مثل سایر داروها عوارض جانبی دارد.

تحقیقات نیز این موضوع را ثابت کرده است. یک ژورنال علمی در ایالات‌متحده اعلام کرد که بر اساس نتایج به‌دست‌آمده، مصرف ماری‌جوانا خطر بروز بیماری‌هایی مثل حمله قلبی، آریتمی قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد. ماری‌جوانا بر حافظه نیز تأثیر منفی می‌گذارد و باعث حواس‌پرتی و حتی در برخی مواقع روان‌پریشی می‌شود.


همچنین بخوانید: تاثیر ماری‌جوانا بر قلب و مغز ؛ خطر سکته را جدی بگیرید!


۷-مصرف طولانی‌مدت ماری‌جوانا می‌تواند اعتیادآور باشد.

ماری‌جوانا در طولانی‌مدت می‌‌تواند باعث تغییراتی شیمیایی در مغز شود و این تغییرات، باعث اعتیاد می‌شوند. البته بررسی‌ها نشان داده که میزان وابستگی و اعتیاد به ماری‌جوانا، کمتر از سایر مواد مثل الکل است.

۸-مصرف ماری‌جوانا غیرقانونی خطرناک است.

ماری‌جوانا نیز مثل سایر گیاهان گونه‌های بسیاری دارد و اگر شما ماری‌جوانا را از طریق مراجع قانونی تهیه نکنید ممکن است ماری‌جوانا تهیه‌شده، از نوع دارویی نباشد و برای شما مشکل ایجاد کند.

امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *