پربازدیدترین ها
روانشناسی

آیا قارچ جادویی یا مجیک ماشروم برای درمان افسردگی مفید است؟ 

شواهد قابل توجهی وجود داره که نشون میده قارچ جادویی یا مجیک ماشروم برای درمان افسردگی مفیده. شاید براتون سوال باشه که چطور ماده ی سایکودلیک مثل قارچ جادویی یا مجیک ماشروم برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار گرفته، در این مطلب ما به این موضوع می پردازیم با ما همراه باشید. 

شیوع افسردگی هر روز در حال افزایشه. افسردگی 10 تا 15 درصد از افراد رو درگیر کرده و به عنوان چهارمین اختلال روانی توسط سازمان بهداشت جهانی رتبه بندی شده.

افسردگی مقاوم به درمان؛

در بدترین شرایط ، تقریباً 30 درصد از افرادی که افسردگی دارن “مقاوم به درمان” طبقه بندی میشن. یعنی نسبت به انواع مختلف روان درمانی ها و داروهای ضد افسردگی، ضعیف پاسخ می دهند.

پس با وجود این شرایط ما با یک بحران بهداشت روانی روبرو هستیم. این باعث شده که خیلی از دانشمندان به دنبال درمان افسردگی باشند.


تحقیقات درباره قارچ جادویی؛

 یکی از درمانهایی که اخیرا بهش توجه شده،نوعی قارچ سمی هست که برای درمان افسردگی مفیده و تحقیقاتی درموردش انجام شده.

در این مطالعه ، محققان در انگلستان 20 بیمار که افسردگی مقاوم به درمان داشتن رو بررسی کردن. ابتدا از بیماران یک تست افسردگی  و تست شخصیتی گرفتند.تست شخصیتی ویژگی هایی مثل (عصبی بودن ، برونگرایی ، گشودگی به تجربه ، موافقت و باوجدان بودن) رو اندازه میگرفت.  سپس در طی هفته‌های بعد ، قارچ جادویی به بیماران داده شد. و بعد از چند هفته دوباره بیماران همون تست افسردگی و تست شخصیتی را که در ابتدا انجام دادند ، پر کردند.

هدف این بود که ببینیم چگونه درمان با مجیک ماشروم باعث کاهش علائم افسردگی و تغییر شخصیت شده است.  در واقع ، محققین پیشرفت امیدوارکننده ای را در هر دو مورد مشاهده کردند.  افسردگی ، که توسط پرسشنامه  علائم افسردگی اندازه گیری شده بود ، بطور چشمگیری کاهش پیداکرد.  علاوه بر این  به نظر میرسه که درمان با این قارچ تأثیر چشمگیری بر شخصیت دارد. از طریق درمان با قارچ جادویی، روان رنجوری به طور قابل توجهی کاهش پیداکرد، در حالی که برونگرایی ، با وجدان بودن و باز بودن به طور قابل توجهی افزایش یافت.


تاثیر قارچ جادویی در درمان افسردگی؛

چیزی که درباره نتایج این تحقیق جالبه اینه که بنظر میرسه اثرات ضد افسردگی تولید شده توسط این قارچ جادویی کاملاً متفاوت از داروهای ضد افسردگی اصلی ، مانند SSRIs و MAOIs عمل می کنند.  در حالی که درمان های اصلی باعث بهبود ابعاد شخصیتی روان رنجوری و وجدان کاری می شود ،افزایش در برونگرایی و گشودگی به تجربه، منحصر به فرد برای درمان با مجیک ماشروم است. یعنی فقط قارچ جادویی میتونه برونگرایی و گشودگی به تجربه رو افزایش بده. 

در واقع افزایش قابل توجه برونگرایی و گشودگی ممکنه ویژگی خاص تری برای درمان با قارچ جادویی باشه.

در حالی که روش دقیق کارکرد مجیک ماشروم برای درمان افسردگی و تغییر شخصیت هنوز ناشناخته است ، محققان حدس می زنند که ساختار “بینش” میتونه نقش داشته باشد.  آنها می نویسند ، “از بین عواملی که بیشتر به تغییر شخصیت مربوط می شود ، بینش بیشتر با کاهش روان رنجوری و همچنین افزایش برونگرایی ارتباط داره. 

با در نظر گرفتن همه این موارد ، ممکنه این سوال مطرح باشد که آیا قارچ جادویی باید نوعی راه حل آخر برای درمان افسردگی باشد؟ پاسخ این سوال معلوم نیست. اما در عوض قارچ جادویی یکی از اولین خط درمانها محسوب می شود.

مطالب مرتبط

 
0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات