مدیریت مالی در زندگی زناشویی چگونه است ؟
روانشناسی, سبک زندگی

مدیریت مالی در زندگی زناشویی چگونه است ؟ 

مدیریت مالی و اهمیت آن در زندگی زناشویی

موضوع ازدواج و مدیریت مالی  در حقیقت اهمیت زیادی برای ادامه یک ازدواج و زندگی زناشویی است.از لحظه ای که قبول می کنید با هم زندگی کنید در طول ازدواج، شما باید همه مسئولیت هایی را که ازدواج نیاز دارد  پاسخگو باشید.تلاش برای حفظ این زندگی در روز خوب و  بد است که در واقع یک مسئله مبهم و مشکل است.به عنوان مثال می توانید اگر در یک ماه در آمد بالاتری دارید همه آن پول را خرج نکرده و برای ماه های آینده صرفه جویی کنید.

اما  موضوع اصلی از ازدواج و موقعیت مدیریت مالی نیست.قانونی در این مورد وجود ندارد که چون دو نفر همدیگر را دوست دارند باید در مورد مسائل مالی با یکدیگر تفاهم داشته باشند.اما شما باید یک راه میانجی در ازدواج پیدا کنید.از لحظه ای که تصمیم می گیرید ازدواج کنید، موافقید که آنچه را که در واقع کسب کرده اید به اشتراک بگذارید؟

آیا شما در مورد موقعیت بدهی همسر خود آگاهی دارید؟آیا همسرتان بدهی های خود را از شما پنهان می کند ؟برعکس، ممکن است همسرتان در آمد خود را از شما پنهان نگه دارد؟آیا متوجه می شوید که این پنهان کاری ها سبب بروز چه مشکلاتی در زندگی شما می شود ؟البته پاسخ به این سوالات، از نظر شخص به شخص متفاوت است و به دید آن ها بستگی دارد.

این واقعیت است که زمانی که صحبت از پول می شود (که با توجه به حجم پول افزایش می یابد )رویکرد ،روانشناسی و در نهایت روابط تغییر می کند.به منظور مدیریت ازدواج خوب و پول، چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

1-پنهان کردن وضعیت مالی می تواند ویرانگر باشد.

پنهان کردن وضعیت مالی خود به اندازه خیانت تلخ است.زیرا نشانه ای از ناامنی و بی اعتمادی است و بدون اعتماد ازدواج غیر قابل تصور است.بنابراین شما در واقع  با یک فرد عجیب و غریب ازدواج کرده اید که به طور طبیعی بر بودجه خانه، سرمایه گذاری شما و رابطه شما تأثیر می گذارد و موقعیت مالی خود را از شما پنهان می کند.

بدهی ، یکی از مهمترین مشکلات در ازدواج است.شاید بازگو کردن این مسئله برای شما بسیار دشوار باشد اما در صورت پنهان کاری ،عواقب بسیار بدتری خواهد داشت.به همین دلیل بهتر است حقیقت را به همسرتان بگویید.در نتیجه شما برای همین با یکدیگر ازدواج کرده اید؛ یعنی حمایت یکدیگر!

2-گذشته ،می تواند آینده شما را تحت تاثیر قرار دهد.

در حقیقت،  سوال این است که آیا یکی از همسران مسئولیت بیشتری نسبت به پرداخت بدهی  ها دارد یا خیر؟هر کسی که نمی داند چگونه پول خود را مدیریت کند ، با مشکلات مالی مواجه است.

عادات مصرفی افراد، مسئولیت های خود در امور مالی  به طور جدی بر روی ازدواج تاثیر می گذارد.

3-تقسیم هزینه و درآمد در خانه

هزینه های خانه، سرمایه گذاری ها را چگونه به اشتراک می گذارید؟دلیل  سوال  این است که حقیقت واحدی در این مورد وجود ندارد.آیا در آمد شما در یک حساب مشترک است یا هر کدام از شما برای خود حساب جداگانه ای دارد ؟داشتن حساب مشترک برای آینده خود و فرزندانتان بسیار مفید است اما در عین حال هر یک از زوجین می توانند یک حساب شخصی داشته باشند.بنابراین، صرف نظر از نیاز پولی خانه، هر فرد می تواند پول خود را به نحوی که می خواهد صرف کند.با این حال، پدربزرگهای ما این کار را به گونه ای متفاوت انجام  می دادند.یعنی در گذشته مرد تمام مدیریت مالی  خانه را به مادر واگذار می کرد و مدیریت مالی خانه با زن بود.

4-جدا کردن بودجه تنفس

من کمی در مدیریت درآمد و هزینه های خانوار صحبت  کردم، اما بگذارید یک مورد متذکر شوم چون مهم است.منظور من این است، که به غیر از مدیریت بودجه خانه، هر کس باید بودجه ای جداگانه داشته باشد که بتواند برای سرگرمی های خود و یا هر مورد دیگری از آن استفاده کند.

5-رویا مشترک بسازید.

شما یک هدف مشترک برای صرفه جویی در هزینه انتخاب کنید.در هزینه زندگی، می دانم که صرفه جویی در هزینه برای جمع آوری بودجه بسیار دشوار است.اما منظور من هدف هایی مثل ماشین یا خانه نیست.می تواند هدف شما این موارد نیز باشد اما در ابتدا سعی کنید واقع نگر باشید و با توجه به بودجه خود هدف گذاری کنید.مثلا رفتن به مسافرت ،خرید لوازم منزل و ….

6-شما می توانید برنامه های هزینه ای را تهیه کنید.

هنگام تعیین آنچه که برای خانه شما ضروری است، لازم است اولویت ها و برنامه های هزینه ای را تعیین کنید.بنابراین شما مجبور نیستید تمام هزینه های خود را صرف یک ماه کند، زیرا هزینه های غیر ضروری را انجام نداده اید.

7-کمک به همسر خود را فراموش نکنید.

 اگر یکی از همسران در حال کار باشد، بار معیشت به تنهایی  بر روی فرد است.گاهی اوقات این وضعیت می تواند بسیار دشوار باشد مانند هزینه های مدرسه کودکان ، وام های خانه و یا هزینه های دیگر خانه.به همین دلیل باید به همسر خود کمک کنید.شما می توانید با کاهش برخی از هزینه ها در خانه شروع به کار کنید و یا می توانید چیزهایی مانند کارهای  دست و بافندگی را انجام دهید تا بتوانید بودجه خانه را کاهش دهید.در ازدواج نباید بحث پول تو و یا پول من باشد باید تمام این حرفا به پول ما تبدیل شود.

اگر ما می خواهیم  در زندگی روز خوب و بد را به اشتراک بگذاریم، ما باید به یکدیگر اعتماد کنیم و به یکدیگر کمک کنیم.این نه تنها برای روزهایی است که پول در دسترس است، بلکه همچنین برای روزهایی که ما وام گرفته و ناراحت هستیم و دچار مشکلات مالی نیز هستیم صدق می کند.

 

ممکن است به خواندن این مطالب نیز علاقه مند باشید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *