معرفی هنرمند ؛ جان ویلیامز بهترین آهنگساز تاریخ سینما !!!
فرهنگ و هنر, موسیقی

معرفی هنرمند ؛ جان ویلیامز بهترین آهنگساز تاریخ سینما !!! 

فیلماهنگ، قسمت دهم : جان ویلیامز

جان ویلیامز ؛ جان تاونر ویلیامز (John Towner Williams)  متولد 8 فوریه 1932، آهنگساز، رهبر ارکستر و پیانیست آمریکایی و از سرشناس‌ترین چهره‌های دنیای موسیقی فیلم است. در طول بیش از شش دهه متوالی، ویلیامز موسیقی بیش از صد فیلم سینمایی مختلف را تصنیف و یا رهبری نموده و بسیاری از مشهورترین قطعه‌های ساخته شده برای فیلمهای سینمایی همچون آرواره‌ها، سری جنگ ستارگان، سوپرمن، «ای‌تی موجود فرازمینی»، سری ایندیانا جونز، پارک ژوراسیک، فهرست شیندلر و سه فیلم نخست از مجموعه هری پاتر از کارهای اوست. او همچنین برای چهار دور از بازی‌های المپیک، تعداد بسیاری کنسرت و مجموعه تلویزیونی، موسیقی تصنیف نموده است. ویلیامز از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۳ میلادی رهبر اصلی ارکستر بوستون پاپز بوده‌ است و هم اکنون یکی از رهبران برجسته آن به شمار می‌رود.


او با آهنگسازانی چون «فرانتس وکسمن»، «برنارد هرمان» و «آلفرد نیومن» آغاز کرد و به خاطر چیره‌ دستی‌اش در تصنیف موسیقی جاز، برای پیانو و سمفونی، توجه هالیوود را به خود معطوف نمود. او پس از سه بار نامزد شدن برای دریافت جایزه اسکار، نهایتاً در سال ۱۹۷۱ برای بهترین تنظیم در موسیقی متن “فیلم ویولون‌ زن روی بام” برای نخستین بار موفق به دریافت این جایزه شد.

از نکات قابل توجه راجع به  جان ویلیامز ساخت موسیقی برای نیروی هوایی ایالات متحده بوده، او در سال 1950 وارد ارتش میشود و قبل از شروع کار حرفه ای، برای گروه موسیقی ارتش آهنگ می ساخته ، همچنین آشنایی و دوستی بسیار قوی با اسپیلبرگ باعث پیشرفت او می شود، این دو همزمان باهم شروع به کار می کنند پیشرفت فیلمسازی اسپیلبرگ و بهتر شدن موسیقی ها در هر یک از فیلم های او ثمره این دوستی بوده است.

اسپیلبرگ در بسیاری از مناسبتها آهنگساز محبوبش را به حد افراط ستوده و از او به عنوان برترین آهنگساز تاریخ سینما یاد کرده‌است.


جان ویلیامز برنده پنج جایزه اسکار و چهار جایزه گولدن گلوب می‌باشد و ۲۵ بار برای دریافت جایزه گولدن گلوب و ۶۷ بار برای جایزه گرمی نامزد شده‌است. او با ۵۰ بار نامزد شدن برای دریافت اسکار، رکورد دار بالاترین رقم کاندید شدن اشخاص در قید حیات برای دریافت اسکار است و همچنین، صاحب مقام دوم بالاترین تعداد نامزدی برای این جایزه در تاریخ، پس از والت دیسنی با ۵۹ بار، می‌باشد.
افزون بر این ویلیامز موفق به دریافت سه جایزه اِمی، هفت جایزه بافتا و ۲۳ جایزه گرمی، شده و افتخارات دیگری چون دعوت به «تالار مشاهیر موسیقی کلاسیک آمریکا» و «تالار مشاهیر جام هالیوود» نصیبش گشته‌است. در سال ۲۰۰۴ نشان افتخار «مجمع کندی» به او اعطا گردید و همچنین «جایزه کلاسیک بریت» را در سال ۲۰۰۵ برای موسیقی فیلم سال قبل، از آن خود کرد.

در ادامه میکسی از بهترین آثار او را به انتخاب مجله وارونه در وبسایت بیپ تونز گوش کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *