نحوه تنظیم مبایعه نامه

نحوه تنظیم مبایعه نامه و نکاتی که فروشنده در هنگام نوشتن قرارداد بیع باید رعایت نماید- بخش دوم

 

نکاتی در باب نحوه تنظیم مبایعه نامه که فروشنده را از وقوع مشکلات احتمالی می رهاند

فروشنده در هنگام فروش مایملک خود نکاتی را باید رعایت کند. در این مقاله نکته وار به نحوه تنظیم مبایعه نامه خواهیم پرداخت. نظر شما را به بخش دوم از این سری مقالات جلب می نماید.


قبل از مطالعه بخش دوم لطفا بخش اول را بخوانید


1- در هنگام عقد حتماً شهود باید حاضر باشند و در انتها آن را امضا نمایند. شهود در پروسه قضایی احتمالی کمک شایانی خواهند نمود. لیکن از هویت واقعی شهود امضا کننده آگاهی حاصل نمایید. ترجیحاً سعی کنید شاهدی از ناحیه ی شما مبایعه نامه را امضا نماید.

2- درصورتی که خریدار قصد دریافت وام خاصی را دارد از چند و چون آن کسب اطلاع نمایید.

3- حتماً مواعدی دقیق برای پرداخت اقساط ثمن و همچنین تاریخ حضور و انتقال قطعی در دفاتر اسناد رسمی قید نمایید. ضمناً برای هریک از آنها ضمانت اجرا نیز درج کنید.

4– تحویل ملک یا موضوع بیع را به زمانی که لا اقل 80 درصد بها را دریافت داشته اید موکول نمایید. همچنین برای تنظیم سند رسمی عرفاً مبلغی کمتر از 20 درصد نزد خریدار باقی می ماند.

5– چنانچه خریدار از ناحیه مشاور املاک معرفی شده است، احراز کنید که مسئولیت ایشان نسبت به کشف فساد احتمالی در مبایعه نامه قید شده باشد.

6- به نشانی اعلامی خریدار و صحت آن توجه نمایید. بهتر است قید نمایید: «تغییر نشانی باید به اطلاع طرف دیگر برسد. در غیر اینصورت انجام مکاتبات به نشانی اعلامی قانونی بوده و اعتراضی نسبت به این موضوع قابل قبول نیست.»

7- در صورت تعدد خریداران، مبایعه نامه باید به امضای یکایک آنها رسیده و سهم هریک نیز مشخص شده باشد.

8- چنانچه وکیل خریدار در جلسه حضور دارد و خرید با وکالت انجام میشود، اصالت وکالتنامه و هویت وکیل و اصیل را بررسی کنید. ضمناً از وکیل بخواهید یک نسخه رونوشت از وکالتنامه را در اختیار شما قرار دهد.

9- بعد از امضای مبایعه نامه به هیچ وجه مدارک مالکیتی یا هویتی خود را در اختیار مشاورین املاک یا خریدار قرار ندهید. بدانید که ایشان نیازی به آنها ندارند. به بهانه هایی که بعضاً در این خصوص می آورند، مانند اینکه برای دریافت کد رهگیری یا غیره بدانها نیاز هست، توجه ننمایید.

خاطرنشان می نماید، دقت در نوشتن مبایعه نامه به شکلی که گفته شد می تواند فروشندگان را از وقوع بسیاری مشکلات و دعاوی حقوقی احتمالی دور سازد. در خصوص نحوه تنظیم مبایعه نامه چنانچه پرسشی دارید می توانید با مجموعه وارونه در میان گذاشته و پاسخ آن را بیابید.

 

ممکن است به خواندن این مطالب نیز علاقه مند باشید

مجله وارونه
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 28
دوست نداشتم: 4
میانگین امتیازات: 7
 
 
 

 

7 دیدگاه در “نحوه تنظیم مبایعه نامه و نکاتی که فروشنده در هنگام نوشتن قرارداد بیع باید رعایت نماید- بخش دوم

مطالب کاربردی ومفیدبود.سپاس ازموضوعاتی که روزانه مردم مبتلابه هستند را ارایه می فرمایید.

متاسفانه متن فوق بصورت کاملا یکطرفه به نفع فروشنده است زیرا اگر مدارک ملک مورد معامله بصورت امانت دست مشاورین املاک قرار بگیرد ،امنیت قرارداد حفظ خواهد شد ،در غیر اینصورت مالک پس از دریافت مبلغ اولیه و اتمام قرارداد ،با دریافت مدارک به املاک دیگر مراجعه کرده و اقدام به تنظیم مبایعه با شخص دیگری میکند و مبلغی دریافت کرده و…. کلاهبرداری
خدا برکت

چه بسیارند مالکینی که پس از فروش ملک خارج از دفاتر املا ک یا دفتر خانه ملک خودرا به تعدد به اشخاص دیگری فروخته و خانواده های بسیاری را سرگردان ومتلاشی کرده اند بنظرم گرفتن کد رهگیری باطلاعات صحیح ملک در سامانه املاک ایران بهترین روش برای جلو گیریاز کلاهبرداریها باشد.

با سلام
بنده ملكم رو معامله كردم كه نحوه پرداخت ثمن معامله در ابتدا مبلغي جزيي دريافت نمودم و قرار شد كه مبلغ مستاجر بر عهده خريدار باشد و از مبلغ كل خانه كسر شود مابقي آن از طريق وام مسكن كه توسط دو خريدار سه دانگ، سه دانگ به بنده پرداخت شود و ملك تا تاريخ 1/5/97 در دفترخانه مشخص شده در قرارداد منتقل شود اما بعد از خلف وعده خريدار مبني بر اينكه وام ايشان به اواخر مرداد موكول شده در تاريخ مذكور سند را منتقل نكريم تا اينكه در مورخه 15مرداد خريدار اعلام كرد كه سند ملك خريداري شده شرايط گرفتن وام سپرده گذاري شده را نداردو خريدار مدعي شده كه اين مورد تقصير شماست و من بعد از گذشت 6 ماه از خريد اين خانه الان متوجه شدم كه وام به سند شما تعلق نميگيردفلذا ايشان الان نه حاضر است كه بقيه ثمن مبايعه را بدهد نه اينكه حاضر به فسخ است و نه پاسخگوي مستاجراست علاوه براينها مدعي خسارت نيز هست.
لطفا راهنمايي بفرماييد بنده طبق كدام ماده قانوني ميتوانم بر عليه اشان دعوي حقوقي نمايم
باتشكر تلفن بنده 09120274139

خانم الهامی عزیز با توجه به عدم انجام تعهدات از ناحیه خریدار، شما نیاز به یافتن مستمسکی برای فسخ بیع نامه خود دارید که نیازمند بررسی و ملاحظه ی متن قرارداد شما توسط کارشناسان حقوقی وارونه می باشد. لذا در این راستا به زودی تیم وارونه با شما تماس خواهد گرفت.

با سلام. خواهشمند است در خصوص مورد بنده نیز راهنمایی بفرمایید. مورد بنده کاملا برعکس مورد خانم سادات الهامی است. بدین صورت بنده به عنوان خریدار ملکی خریداری نموده (مبایعه نامه) و نزدیک 50 درصد ثمن بصورت نقدی پرداخت نمودم. حسب مفاد قرارداد یا همان مبایعه نامه فروشنده آگاه بوده که بخشی از ثمن معامله از طریق دریافت وام مسکن باید پرداخت شود و متهعهد و ملزم گردیده که نهایت همکاری با خریداران انجام شود اما بدلیل عدم سکونت در تهران توافق کرده که به خریدار جهت انجام امور بانکی وکالت دهد. وکالت فروشنده به خریدار بصورت کاری بوده و بانک اعلام کرده که وکالت کاری مورد قبول نیست و باید وکالت فروش به خریدار تنفیض شود یا خود مالک شخصاً در بانک حضور یابد اما مالک از انجام هر دو گزینه امتناع میکند. در حال حاضر که کمتر از 5 روز تا موعد سند باقیمانده فروشنده تهدید به فسخ قراداد و ادعای ضرر و زیان دارد.(در حالی که طی یکی از بندهای قراداد طرفین هرگونه خیارات بغیر از خیار تدلیس را از خود سلب نموده اند) الان راه حل من خریدار که با هزار امید وآرزو نسبت به انجام این معامله اقدام نموده ام چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *