Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

نشانه های تبخال تناسلی ؛ از شیوع تا مراحل پیشرفت
سبک زندگی, سلامت

نشانه های تبخال تناسلی ؛ از شیوع تا مراحل پیشرفت 

نشانه های تبخال تناسلی

نشانه های تبخال تناسلی ممكن است بسيار متفاوت باشد. نشانه های تبخال تناسلی شامل زخم های دردناك و مشكلات دفع ادرار می شوند. تبخال تناسلی ممكن است گاهی هيچ نشانه ای نداشته باشد.

شايع ترين نشانه ی تبخال تناسلی برآمدگی هايی هستند كه باز ميشوند و تبديل به زخم هايی دردناك می شوند.

یکی از نشانه های تبخال تناسلی زخم تناسلی است. اين زخم ها ممكن است در ناحيه ران ، پايين باسن ، نواحی خارجی دستگاه تناسلی در خانم ها، بيضه ها و كيسه بيضه و مقعد شيوع پيدا كنند.

زخم تبخال تناسلی ممكن است در نواحی داخلی بدن باشد، جايی كه شما نميبينيد. در خانم ها زخم ها در واژن و سرويكس هم مشاهده می شوند.مراحل پیشرف زخم تبخال تناسلی

در هر دو جنس زن و مرد زخم ها ممكن است در راست روده كه بسيار نزديك به مقعد است هم مشاهده شوند. زخم های تبخال تناسلی مرحله به مرحله پيشرفت می كنند.

مرحله اول: در هفته اول يا دوم سرايت برآمدگی هاي كوچك و سفيد مشاهده می شوند.

مرحله دوم: اگر زخم باز شود ممكن است ترشحات خارج شوند و يا حتی خون ريزی مشاهده شود.

مرحله سوم: وقتی زخم خوب شود دلمه های پوستی مشاهده می شود.

نشانه های تبخال تناسلی در افراد مختلف متفاوت است. علاوه بر زخم تبخال تناسلی ممكن است شامل اين علائم نيز باشد:

* اگر ادرار با زخم تماس داشته باشد هنگام دفع ادرار احساس سوزش خواهيد داشت.

* مشكلات دفع ادرار به علت تورم ناشی از زخم تبخال تناسلی كه مجاری ادراری را تنگ كرده است.

* درد ، سوزش و خارش در ناحيه تناسلی


تبخال تناسلی شامل نوع ١ (HSV 1) و نوع ٢ ( HSV 2) می شود. اگر تبخال تناسلی شما از نوع ٢ باشد علائمی شبيه به آنفولانزا خواهيد داشت. مانند تب و لرز. هم چنين ممكن است در ناحيه لوزه و گلو و لگن خاصره دچار تورم شويد.

شيوع تبخال تناسلی

خيلی از افرادی كه به تبخال نوع ١ و يا ٢ مبتلا می شوند هرگز متوجه نمی شوند چرا كه علائمی ندارند. گاهی علائم تبخال با بيماری ديگری اشتباه گرفته می شوند. ممكن است تصور كنيد كيست مويی داريد.

اگر دچار اين بيماری شده باشيد علائم ٢ تا ٢٠ روز بعد ظاهر می شوند. در بعضی افراد علائم تا ١ سال بعد ظاهر نميشوند. اولين دوره ی بيماری ٢ تا ٤ هفته طول می كشد.

سپس علائم از بين می روند ولی ويروس در بدن باقی می ماند. اين ويروس پس از دوره ی خاموشی باز هم دردساز می شود ولی معمولا اولين دوره ی بيماری بدترين دوره است.

در دومين دوره ی بيماری علائمی مانند آنفولانزا خواهيد داشت. تب ، درد عضلانی، سر درد، كشاله ی ران ملتهب شده و بی قراری از علائم هستند.دوره ی بعدی بيماری

در سال اول التهاب به بيماری چندين بار شاهد بروز علائم خواهيد بود. دوره های بعد از دوره ی اول علائم ضعيف را بروز می دهند. برای مثال در ناحيه تناسلی احساس سوزش خارش و درد خواهيد داشت.

هر چقدر از اولين دوره ی ابتلا بگذرد علائم كمتر ميشوند.

اكثر افراد علائم اوليه بيماري شان شامل درد و برافروختگی پوست است. پس از آن زخم ها در همان ناحيه دردناك پديدار می شوند.

تعداد دفعات ابتلا به بيماری در هر فرد ممكن است متفاوت باشد. طول درمان در افرادی كه بيشتر به اين بيماری مبتلا می شوند كوتاه تر است و زخم ها زودتر بهبود پيدا ميكنند.

اهميت تشخيص به موقع


اگر هر كدام از علائم ذكر شده را مشاهده كرديد سريع به دكتر مراجعه كنيد. دكتر ممكن است با ديدن دخم ها يا با بررسی آزمايشگاهی زخم ها متوجه شدت وخامت بيماری شود.

اگر بدانيد كه تبخال ناحيه تناسلی داريد و درمان را آغاز كنيد ميتوانيد از همسر خود در برابر اين بيماری محافظت كنيد. نوع درمان به نوع ويروس تبخال بستگی دارد.

دوره ی بيماری در نوع ٢ طولانی تر است. پزشكان توصيه ميكنند افراد مبتلا به تبخال ناحيه تناسلی تست HIV هم بدهند. چرا كه زخم های باز تبخال راهی مناسب براي ورود ويروس HIV هستند.چه زمانی تبخال تناسلی بيشترين شيوع را دارد؟

در زمان ظاهر شدن علائم بيماری بيشترين شيوع را دارد. در صورت نبود علائم خطری براي شيوع بيماری به همسر شما وجود ندارد.

اما به خاطر داشته باشيد اين بيماری در بعضی افراد هيچ نشانه ای ندارد. پس حتی با نداشتن نشانه هم امكان سرايت بيماری هست.

راه های سرايت تبخال تناسلی

نشانه ها تبخال تناسلی
به غير از رابطه جنسی راه های ديگری براي سرايت اين بيماری هست. زخم تبخال تناسلی در ناحيه ای كه ويروس وارد می شود ظاهر می شود.

با لمس ناحيه آلوده ی پوست و سپس لمس ناحيه سالم، امكان آلوده شدن پوست سالم وجود دارد. چشمان شما هم ممكن است به اين روش آلوده شوند.

بنابراين پزشكان توصيه می كنند قبل و بعد از استفاده از توالت دستهای خود را خوب با آب و صابون بشوييد.درمان علائم


اگر علائم تبخال تناسلی شما را اذيت ميكنند يا نگران ابتلای همسرتان هستيد با پزشك معالجتان مشورت كنيد.

درمان های ضد ويروسی موجب از بين رفتن سريع زخم ها، كاهش دفعات بازگشت بيماری و كاهش ريسك سرايت بيماری می شوند. استفاده مداوم از كاندوم و محافظ دندان ريسك ابتلا به اين بيماری را كم ميكند اما جلوگيری نميكند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. همه حقوق برای مجله وارونه محفوظ است، کپی بخش یا کل محتوا تنها با اجازه کتبی امکانپذیر است!