پربازدیدترین ها
انیمه و انیمیشن

نقد و بررسی انیمه اسرافیل پایانی “Seraph of the end” 

نقد و بررسی انیمه اسرافیل پایانی “Seraph of the end”

درود بر شما دوستان عزیز. امروز با نقد و بررسی انیمه اسرافیل پایانی “Seraph of the end” در خدمتتان هستم. انیمه محبوب اسرافیل پایانی، یک داستان آخرالزمانی را تعریف می کند و داستان اصلی و غافلگیری هایش، از همان قسمت اول شروع می شوند.

مشخصات انیمه:

عنوان اصلی: Owari no serafu

تعداد فصل ها و قسمت ها: دو فصل هرکدام 12 قسمت (+ 4 قسمت ویژه و قسمت 12.5 فصل اول)

سال انتشار: فصل اول و ذوم هردو در سال 2015

اقتباسی از: مانگا اثر تاکایا کاگامی

کارگردان: دایسوکه توکودو

استودیو: Wit

ژانر: اکشن، درام، خون آشامی، فانتزی، نظامی، کمدی، شیاطین، علمی- تخیلی

خلاصه داستان: نقطه آغاز داستان، جایی است که ناگهان به خاطر شیوع ویروسی مرموز، تمام انسان های بالای سیزده سال می میرند! حالا فرصت طلایی خون آشام هاست تا از ابهامات بیرون آمده و بر انسان های باقی مانده، یا همان بچه های زیر سیزده سال، حکومت کنند. چهارسال به همین منوال می گذرد تااینکه یوئیچیرو و میکائلا، با چند بچه دیگر، که قبل از این حوادث همگی باهم در یک یتیمخانه زندگی می کردند و خانواده هم محسوب می شدند، تصمیم به فرار از پیش خون آشام ها می گیرند اما…

انیمه اسرافیل پایانی، توانسته به خوبی از ژانرهای گوناگونی در یک داستان، استفاده کند، بدون اینکه از محور روایت خارج شود.

این انیمه، می تواند به خوبی راجع به خانواده فرهنگسازی کند؛ آن هم زمانی که دیگر تقریبا همه جا مفهوم خانواده فراموش شده است. علاوه بر آن، به مخاطبش یاد می دهد دوستانش چه ارزشی دارند و دوستان واقعی اش چه کسانی هستند.


همچنین بخوانید: بهترین انیمه‌های مکا Mecha که حتماً باید آن‌ها را تماشا کنید! بخش اول


نقد و بررسی انیمه اسرافیل پایانی "Seraph of the end"

از لحاظ گرافیکی، اسرافیل پایانی حرف های زیادی برای گفتن دارد. طراحی مناظر، شخصیت ها و مبارزات به خوبی انجام گرفته شده است. در این انیمه، مبارزات متنوعی وجود دارند، و این موضوع به خاطر کمی استفاده از ژانر اهریمنی و سلاح های متفاوت هرکدام از  شخصیت ها است.

همچنین شباهت های زیادی هم به انیمه اتک آن تایتان و هم به توکیو غول دارد. و این موضوع، به خاطر دو شخصیت اصلی انیمه است. زیرا یو به ارن از اتک ان تایتان شباهت دارد و میکا به کانکی در توکیوغول. اگر اتک را دیده باشید، دعواهای کیمیزوکی و یو مدام شما را به یاد دعواهای ارن و جان می اندازد.

هرچند در ابتدا، میکا برای یو، حکم آرمین را برای ارن دارد. اگر دقت کرده باشید، زمانی که یو، در قسمت اول، مقابل خون آشام ها می ایستد و میکا سعی می کند او را از مخمصه نجات دهد، بسیار شبیه وقتی است که ارن ماموران داخل دیوار را عصبانی می کند و آرمین با معذرت خواهی از آنها، سعی می کند دوستش را نجات دهد.

البته میکا خیلی زود از حالت آرمینی خارج شده و شبیه کانکی می شود. خودم بیشتر دوست داشتم که میکا شخصیت اصلی بود، زیرا میکا شخصیتی کم نظیر است. اما میکا در طی کل انیمه، بسیار تنهاست و هیچ کس به جز یو را ندارد. در عوض، یو کلی رفیق دوروبرش دارد و از آنجا که سازندگان می خواستند اسرافیل پایانی موقعیت های کمدی هم داشته باشد، یو را به عنوان شخصیت اصلی انتخاب کردند.


همچنین بخوانید: ژانرهای انیمه و مانگا که حتماً باید آن‌ها را بشناسید! یک دنیای ناشناخته


نقد و بررسی انیمه اسرافیل پایانی "Seraph of the end"

پرداخت به دو طرف جنگی که در حال وقوع است، بسیار تحسین برانگیز است. ما می بینیم که هم ارتش و هم خون آشام ها رازهایی دارند و خیلی اوقات هم مرتکب کارهای زشتی می شوند. اما در عوض، انگیزه های هر طرف را هم می بینیم. پرداخت به ارتش بسیار خوب انجام شده است ولی برای خون آشام ها جا داشت بهتر باشد. یعنی هرچقدر تعداد شخصیت های خاکستری پرداخته شده در ارتش زیاد است، تعداد این نوع شخصیت ها در میان خون آشام ها کم است. البته با توجه به خبر انتشار فصل سوم این انیمه، احتمال پرداخت بهتر به خون آشام ها در فصل یا فصول بعدی، زیاد است. شاید سازندگان پرداخت به آنها را برای وقتی گذاشته اند که سوالات زیادی را در ذهن مخاطب ایجاد کرده اند.

دیدی که هر طرف نسبت به طرف دیگر دارد و تغییر این دیدگاه ها در طول انیمه، بسیار جذاب است. برای مثال یو در ابتدا از خون آشام ها متنفر است ولی کم کم به خاطر اتفاقاتی که می افتند، تصمیم می گیرد یکبار دیگر، با دیدی نو به آنها بنگرد. این تغییر دیدگاه، تقریبا در همه شخصیت های اصلی به وجود می آید. اسرافیل پایانی، پیام مهمی را می رساند: هرگز نباید با یک دید کلی نسبت به یک جامعه نگاه کرد.


همچنین بخوانید: 5 دلیل برای تماشای انیمه Cowboy Bebop بعد از 22 سال !!!×××


برای مثال، چون یک نفر از طبقه پایین جامعه جرمی را مرتکب شده است، هرگز نباید به کل این طبقه از جامعه دید منفی داشت.

پرداختن به مشکلاتی که در سرتاسر دنیا وجود دارند، با استفاده از داستانی جذاب، نقطه قوتی است که بسیاری از انیمه ها دارند. انیمه هایی مثل اسرافیل پایانی، فقط برای این ساخته نشده اند که برای مدتی مخاطب را سرگرم کنند. آنها می خواهند فایده ای داشته باشند و تغییراتی را در شرایط موجود در دنیا به وجود بیاورند. چه با پرداخت به موضوعات پایه ی اجتماع (ارزش خانواده، دوستان و…) و چه با پرداخت به موضوعات درگیرکننده و بزرگ (جنگ ها و…) که ریشه در همان موضوعات پایه دارند و چه با پرداخت به هردو.

در آخر باید بگویم اسرافیل پایانی، اثری با ارزش است که به موضوعات گوناگونی می پردازد؛ فقط جا داشت کمی خلاقیت بیشتری در شخصیت پردازی و داستان به خرج می داد.

اگر از آثار خون آشامی لذت می برید، اسرافیل پایانی برای شما گزینه مناسبی است. البته منظور آثار بهتری نسبت به توایلایت است. اسرافیل پایانی، اصلا شبیه اثری مثل توایلایت نیست. می توان گفت توایلایت در برابر این انیمه هیچ حرفی (شاید حتی کمتر از هیچ) برای گفتن ندارد.

به نظر شما در فصل بعدی، سازندگان باید به چه موضوعاتی بپردازند؟ چه سوال هایی هنوز بی پاسخ مانده اند؟

در ادامه بخوانید: 

انیمه با زیرنویس فارسی یا انگلیسی کدام یک بهتر است؟ مقایسه‌ای عادلانه

5 دلیل برای تماشای انیمه Tower of God ؛ یکی از مورد انتظارترین انیمه های بهار 2020

مطالب مرتبط

 
4.3 15 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
38 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات