بررسی عوامل شناختی ،محیطی ،انگیزشی که سبب تداوم نگرانی فکری می شوند؟
روانشناسی, سبک زندگی

بررسی عوامل شناختی ،محیطی ،انگیزشی که سبب تداوم نگرانی فکری می شوند؟ 

تداوم نگرانی فکری و دلایل آن !

چه کسانی که بر اساس ماهیت شخصیتی شان بیشتر از بقیه دچار  تداوم نگرانی فکری می شوند، و دلیل آن چیست ؟ با نظریه متخصصان در این مورد آشنا شوید .

1-به طور طبیعی در ماهیت انسان ،گاهی اوقات نگرانی فکری امری طبیعی است .

اما در این مورد برای برخی از ما، به سطح آسیب شناختی روانی می رسد.این افراد بسیاری از ساعات روز را بدون اینکه اتفاق خاصی افتاده باشد در حال فکر کردن به اتفاقات منفی و آزار دهنده هستند.در علم روانشناسی این افراد را دچار اختلال شخصیتی می دانند که ممکن است حملات ناگهانی عصبی برای آنها اتفاق بیفتد.

2-اما چرا نگرانی فکری مانند یک ویروس وارد بدن انسان می شود و با گذشت زمان تکثیر پیدا می کند؟

بر اساس روانشناسی زیستی ،این موضوع به عوامل زیادی بستگی دارد .به عواملی همچون تعصبات ادراکی ،تعصبات شناختی در مورد ماهیت پردازنده  فکر و نگرانی ،عوامل شناختی محیطی و انگیزشی ،نقش حالات منفی در تسهیل  پردازش اطلاعات (یعنی سبک پردازش اطلاعات سیستماتیک)، و غیره بستگی دارد.این عوامل تحت گروه های شناختی و عاطفی مورد بررسی قرار گرفته اند.

3-بر اساس گفته متخصصان اساس نگرانی فکری ،  هوشیاری بیش از حد معمول در برابر عناصر خطر است که در انسان ها متفاوت می باشد.

این افراد اگر در معرض خطر نیز نباشند همواره به خطر فکر می کنند و خودشان را در آن موقعیت تجسم می کنند. و از همه بدتر فکر آنها همیشه در وضعیت خطر باقی می ماند.به عنوان مثال اگر یکی از افراد خانواده به مدت چند ساعت در دسترس نباشد فردی که دچار نگرانی فکری است در طول این ساعات فقط به مسائل منفی فکر می کند در صورتی که شاید فقط شارژ تلفن آن فرد تمام شده باشد.

4-تمرکز بر روی جنبه های منفی رویدادها

این آزمایش بر روی دو گروه از انسان ها صورت گرفته است .گروه اول که به آنها هیچ آموزشی داده نشده است و گروه دوم که به آنها آموزش مثبت بودن در شرایط منفی و تمرکز بر روی حالات مثبت است داده شده است.پس از پایان آزمایش انسان های گروه دوم در مقایسه با گروه اول کمتر در معرض تفکرات منفی قرار گرفته اند.

5-به گفته کارشناسان یکی از دلایلی نگرانی چشم انداز ما آن به عنوان یک چیز خوب است.

در نگاه اول شاید این گفته منطقی نباشد.برای یک انسان دارای نگرانی فکری چرا تداوم آن مفید باشد ؟ به گفته محققان، این افراد، اضطراب را به عنوان یک ابزار  که می تواند از چیزهای بد جلوگیری کند می بینند.زیرا فکر می کنند که همواره برای اتفاقات بد و ناگوار آمادگی دارند وبا فکر کردن به آن می توانند ذهن خود را برای این شرایط آماده کنند.

6-از طرف دیگر انسان هایی که دچار نگرانی فکری هستند اغلب کمال گرا هستند.

به همین دلیل وقتی کاری به آن ها سپرده می شود برای بهتر انجام دادن آن تمام وقت خود را برای آن کار می گذارند و دائما به آن فکر می کنند.

7-متخصصان همچنین معتقد هستند که خصوصیات روحی نیز در این امر تاثیر گذار است.

انسان های با نگرانی فکری احساسات منفی را بیشتر درک می کنند و آن ها را بیشتر تحلیل می کنند.بنابراین این افراد بیشتر در معرض استرس و اضطراب قرار می گیرند.

8-افرادی که دچار نگرانی فکری هستند باید تحت درمان متخصص قرار بگیرند.

علاوه بر آن نیز خودتان می توانید با انجام تمریناتی باعث کاهش نگرانی فکری شوید.به طور کلی، مهم ترین چیز  که شما می توانید انجام دهید  حفظ خلق و خوی مثبت است .علاوه بر آن در روز حداقل نیم ساعت پیاده روی انجام دهید.

نگرانی فکری

 

در ادامه بخوانید : رعایت ۱۱ نکته که باعث آرامش روح شما در زندگی و خانه می شود !!!

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *