پایان انیمه Attack on Titan: شاهکار قرن چگونه تمام میشود؟
انیمه و انیمیشن

پایان انیمه Attack on Titan: شاهکار قرن چگونه تمام میشود؟ 

انیمه نبرد با تایتان‌ها Attack on Titan چگونه پایان خواهد یافت؟

سلام خدمت همه شما خوانندگان مجله اینترنتی وارونه. در این مطلب انیمه‌ای قصد دارم به این موضوع بپردازم که پایان Attack on Titan ممکنه چطوری باشه. و طبق نظرات آقای سعادتی یه جور دانستنی انیمه‌ای هستش! تا به این لحظه حقیقتا نمیدونیم در مورد اتک چه پایانی در انتظارمون خواهد بود. ولی من با یه سری استدلال، یه پایان بسیار محتمل رو بیان کردم. البته با توجه به رویکرد نویسنده ی دنیای Shingeki no Kyojin یعنی آقای ایسایاما، حقیقتا کسی جز خودش نمی‌تونه پایان رو توصیف کنه.

این رو هم اضافه می‌کنم که من مانگا رو خوندم. ولی مباحثی که در موردشون حرف زدم، هیچ ربطی به این قضیه نداره. چون اگه مانگا رو خونده باشین، میدونین که اصلا معلوم نمیشه چی تو سر نویسنده‌ست. به عبارتی همون‌طور که اشاره کردم، فقط خودش پایان رو می‌دونه و می‌تونه ترسیم کنه.

نکته: اگر در کامنت‌ها اسپویل کردید، حتماً یک هشدار اسپویل اولش بذارید.

برای واضح‌تر شدن مسئله، مطلب بررسی پایان‌بندی انیمه Attack on Titan شامل چند قسمت خواهد بود. خوندن قسمت اول و دوم برای همه واجبه‌ و بدون اسپویل. اما بخش سوم مربوط به مانگا خوان‌ها میشه. طبیعتاً هم برای کسانی که مانگا نخوندن، اسپویل داره، نگید نگفتم.


با ما در «پایان Attack on Titan چگونه خواهد بود؟» همراه باشید.


قسمت اول: آیا فصل نهایی Shingeki no Kyojin، در ۱۶ قسمت تمام میشود؟

پایان انیمه نبرد با تایتا‌ن‌ها Attack on Titan

حتما برای خیلی‌ها این سوال پیش اومده که سازندگان، میتونن فصل ۴ رو در ۱۶ قسمت تموم کنن یا نه؟ خب برای پاسخ دو جنبه رو باید بررسی کنیم. اول اینکه با توجه به قسمت دوم این فصل Attack Titan، انیمه به ما نشون داد که سازندگان می‌تونن مانگا رو سانسور کنند و در عین حال لطمه‌ای به داستان وارد نکنند. می‌شه گفت که سازنده‌ها بازهم میتونن اینکارو انجام بدن. چون داستان پیش رو، فلش بک‌های زیادی داره. میتونن اون ها رو حذف کنن و یا کوتاهش کنن. پس از این جنبه میتونن اتک در ۱۶ قسمت تمومش کنن.

جنبه دوم این هست که اعلام کردن، مانگا در ۲۰ فروردین در چپتر ۱۳۹ برای همیشه به پایان خواهد رسید. اما با یه محاسبه ساده میفهمیم انیمه زودتر یا به طور دقیق‌تر در تاریخ ۹ فروردین سال ۱۴۰۰ تموم می‌شه! پس این احتمال تموم شدن انیمه در ۱۶ قسمت رو پایین میاره. البته ممکنه قسمت‌ها تاخیر بخورن. اما در حال حاضر خبری از تاخیر در پخش قسمت‌های بعدی اعلام نشده. خوب پس این خیلی بعیده که انیمه رو بخوان زودتر از تاریخ پایان مانگا تموم کنن. چون مانگاهاشون دیگه فروش نمیره و ضرر میکنن.


همچنین علاوه بر پایان انیمه حمله به تایتان Attack on Titan چگونه خواهد بود؟ بهتره بر بدن بزنید!


اما تمام احتمالات برای ۱۶ قسمتی شدن پایان Attack on Titan، این‌ها هستن:

۱_ بخوان با ناتمام گذاشتن انیمه، پایان رو به مانگا ارجاع بدن و مخاطب مانگا رو بیشتر کنن.

۲_ پشت پرده ایسایاما هماهنگ کرده همه گروه سازنده رو که چجوری انیمه رو تموم کنن. ولی خوب، اگه اینطوری بشه، همون‌طور که گفتم، کم‌تر کسی مانگا می‌خره، وقتی انیمه تکمیله!

۳_ یه پایان متفاوت یا پایان باز تحویل ما بدن!

۴_ تا چپتر ۱۲۲ رو در فصل نهایی Shingeki no Kyojin ارائه بدن. بقیه رو برای پول بیشتر، در یک سینمایی پوشش بدن.

با این حساب می‌شه نتیجه گرفت که احتمال تموم نشدن انیمه در ۱۶ قسمت، به مراتب بیشتر از تموم شدن انیمه در ۱۶ قسمت هست. اما اگه قراره در ۱۶ قسمت تموم شه، این نگرانی هم پیش میاد که یعنی ممکنه مانگا تا آخر انیمه نشه؟ خیر! چون کارمندان ماپا MAPPA گفتن که مانگای Attack on Titan تا آخر انیمه خواهد شد. پس تکلیف چیه؟ می‌شه احتمال داد که پارت دومی در کار خواهد بود. که این پارت دوم میتونه به صورت سریالی یا سینمایی، ارائه شه. 

البته یه نکته رو برای احتمال سینمایی شدن پایان اتک، دقت کنید. تا بحال استودیو MAPPA گفته تا آخر مانگا انیمه خواهد شد.‌ نگفته که تا آخر مانگا در این فصل جای خواهد گرفت. پس یهو دیدید واقعا یه سینمایی پایانی زدن و گفتن این پایان اصلی هستش. قبلی‌ها هم فقط فصل آخر بود، نه پایان داستان و سینمایی پایان واقعی داستان هستش. پس به نظر من، در بین تمام احتمالات؛ ساخت سینمایی برای پایان، بیشترین احتمالو داره.


قسمت دوم: خود داستان Attack on Titan چطور تمام میشود؟

پایان Attack on Titan

فاقد اسپویل: خواندن این بخش از مطلب برای هر کسی که انیمه رو تا قسمت ۵ فصل نهایی Shingeki no Kyojin دیده باشه، بدون مشکل خواهد بود.


هاجیمه ایسایاما Hajime Isayama و پایان داستان Attack on Titan

وقتی صحبت از پایان هر فیلم یا انیمه‌ای میشه، اول اینو میپرسیم کی میمیره؟! ولی درمورد اتک باید بپرسیم کی زنده میمونه؟! برای پاسخ به این سوال، بیایید اول یه نگاهی به طرز فکر نویسنده تا اینجای کار داشته باشیم. هاجیمه ایسایاما از ۱۹ سالگی ایده حمله به غول‌ها Shingeki no Kyojin رو در سرش پرورونده و حدود ۱۲ سال باهاش زندگی کرده. بیشتر از هر شخص دیگه‌ای! اما برخلاف طرفداران این اثر، که ممکنه چند ماه تا چند ساله دارن این اثر رو دنبال میکنن، ایسایاما هیچ تعصب و رحمی روی کارکترهاش نداره.

و تا اینجای داستان Attack on Titan، بارها و بارها این بی‌رحمی رو ثابتش کرده.

اما من بعد از تماشا و تحلیل انیمه تو ذهنم، به یک کشف یا نظریه مهم درباره داستان اتک رسیدم. که شاید تا حالا کسی نرسیده باشه. سیستم روند داستان برای شخصیت‌های مهم، تأکید می‌کنم مهم، اینطوری هستش که اول شخصیت رو قشنگ، معرفی میکنه. بعد مهمش میکنه و بعد از اون یکبار به حدی جونش تو خطر میوفته که همه فکر میکنن، صد درصد مرده! ولی به نحوی نجات پیدا میکنه و در دفعه دوم که جونش تهدید میشه و ما فکر میکنیم طرف مرد، واقعا و کاملا برای همیشه میمیره. با این حساب شخصیت‌های مهم در دید اول نمی‌میرن. اینو میتونیم مطمئن باشیم.

این رویه بسیار هوشمندانه‌ست. یعنی شما دوبار غمگین میشین و یکبار خوشحال. شایدم دفعه دوم برای یک کارکتر پیش نیومد و شما یک بار غمگین میشید و یکبار خوشحال. البته تا اینجای داستان! این ایده، بسیار جالبه و شخصیت رو قشنگ، توی ذهن و قلب مخاطب جا میندازه. به عبارتی میخواد که شما بفهمین چقدر اون کارکتر ارزشمند هست و وقتی نبودنش رو حس میکنید، آرزو میکنید که ای کاش نمیمرد. خوشبختانه ایسایاما آرزوتون رو برآورده می‌کنه. اما آرزوتون متاسفانه فقط یکبار براورده میشه! بعد کاراکتر رو باید به دستان ایسایاما و سرنوشت بسپارید.

مثال‌های برای اثبات این نظریه و تاثیر اون در پایان Attack on Titan

 • اروین دفعه اول که یه تایتان گرفتش و همه فکر میکردیم مرده، نمرد و فقط دستش کنده شد. ولی بار دوم، جانانه مرد!
 • هانجی دفعه اول نمرد و یه چشمش کور شد. پس در خطر مرگه!
 • ساشا دفعه اول نمرد و در خطر مرگه!
 • ارمین دفعه اول نمرد و در خطر مرگه!
 • آنی دفعه اول نمرد و الان توی سنگه. ولی باز در خطر مرگه!
 • برتولد دفعه اول نمرد، دفعه دوم مرد!
 • راینر هم یه بار قصر در رفته، پس در خطر مرگه!
 • ارن در فصل یک توسط یه تایتان خورده شد و نمرد، پس احتمال مرگش زیاده.
«در کل می‌شه اینطور هم برداشت کرد، که هر اتفاقی برای بار دوم توی اتک بیوفته، وقوعش حتمیه!»

پایان Attack on Titan

همین‌طور اضافه می‌کنم که ایسایاما خودش گفته که اولش میخواستم همه رو بکشم! ولی با توجه به طرفدارای جهانی‌ای که Attack on Titan پیدا کرده، دیگه نمیتونم اینکارو بکنم و یه سری تغییرات جزئی میدم. از طرفی بعدها یه تصویر و شایعه اومد که میگفت این سکانس آخر هستش. یه سری اسم با فتوشاپ هم روی هر جنازه گذاشته بودن. در حالی که این صحنه رو از خواب ارن، در قسمت ۱ سری اتک، کش رفته بودن! اما نام‌هایی که گذاشته بودن روی جنازه ها، عبارت بود از: لیوای، میکاسا، جان، کنی، اروین.

باتوجه به فیک بودن تصویر، نمیشه قطعی نظر داد! ولی حتی اگه یک صدم درصد واقعی باشه، و تغییراتی مثل مرگ اروین رو در نظر بگیریم، فوق‌ش از این چهار نفر زنده مانده، سه نفر می‌تونن از دستان مرگ قصر در برن! البته این نظر بنده هستش.


غافل‌گیری اساس داستان هاجیمه ایسایاما Hajime Isayama

دومین نکته درمورد، نوع فکر ایسایاما اینه که همیشه بهترین و نابودکننده‌ترین شیوه رو برای غافلگیری انتخاب میکنه. اگه یه نگاهی به رویه داستان داشته باشید، این قضیه اثبات شده هستش.

مثال: هلوس انسانی بوده که تایتان‌ها رو شکست داده. هر نویسنده‌ای اینو به نحوی توجیه میکنه:

۱. هلوس قدرت فرابشری داره و با جادوی انفجار زده همه رو ترکونده! (مگومین در کونوسوبا Konosuba)

۲. هلوس قدرت هوش و استراتژی بالایی داشته. یه تیمو رهبری کرده و اونا با بمب و تسلیحات، تایتان‌ها رو به فنا دادن! (لولوش در کد گیاس Code Geass)

۳. هلوس اینقد تمرین کرده که با یک مشت هر تایتانی رو میکشته. (سایتاما در مرد تک مشتی One Punch Man)

۴. هلوس فقط ظاهرن قهرمان بوده و دستهای پشت پرده ای وجود داشته. در نتیجه این حقیقت، یک دروغه! (انیمه اتک ان تایتان Attack on Titan)

دیدین! ایسایاما چنین قدرتی داره! انصافا هیچ حالتی بیشتر از این مخاطبو شوکه نمیکنه! برای پایان هم همین عنصر مهم وجود داره! مثلاً حتی الانم، ما هیچی از یمیر نمیدونیم. ما نمیدونیم یمیر که تایتان بنیان گذار بوده، کی هست و چه قدرت‌هایی اصلا داره! خلاصه اینکه یمیر دقیقا کی هست، میتونه خیلی غافلگیری ایجاد کنه.

 نکته: (حتی در چپتر ۱۳۶ مانگا هم ما به طور دقیق نمیدونیم، یمیر واقعا کیه و تا چه حدی میتونه قدرت داشته باشه. در اون چپتر خیلی سوال برانگیزتر هم میشه.)

با این حساب من فکر میکنم ختم کنندگی کل داستان به دست یمیر باشه. این طرز تفکر منه.


چرخه شخصیتی

توی داستان در نظر کلی، دو تا شخصیت مشابه شخصیت ستاره داستان، یعنی ارن یاگر، داریم. یعنی راینر و گبی که با توجه به شباهت موجود، می‌تونیم اینطوری برداشت کنیم که اعمال انجام شده توسط‌شون، بی‌شباهت به هم نیست! من میگم بحث “وجود چرخه” که مدام گفته میشه همین هستش. یعنی وجود شخصیت‌های مشابه و اعمال مشابه. در نتیجه چیزی به اسم سفر در زمان و غیره وجود نخواهد داشت.


برای دیدن ویدیوهای باحال انیمه می تونید، کانال نماشا، یوتوب و اینستاگرام انیمه مجله وارونه رو دنبال کنید.


اپنینگ فصل نهایی Shingeki no Kyojin

میریم سراغ پایان یا به عبارتی نکاتی که در اپنینگ فصل چهارم Attack on Titan هستش. همون اپنینگی که همه میگن فقط انفجاره و بی مفهومه. کاملا داره با ما صحبت میکنه. میگه: «کاملا نابود کردن و از نو ساختن (تخریب و بازآفرینی). بیا زندگی رو از تاریکی شروع کنیم. تا زمانی که نور پایان را آشکار کند. این جنگ اخر منه!» بعد از فروپاشیدن سربازها در اپنینگ و سقوط پرنده‌ها، بارون میاد و همه چی آروم میگیره. یعنی پایانی با صلح و آرامش. این در حالی هست که ارن بالای تپه‌ای از جنازه هایی هست که دست‌هاشون به سمت بالاست و امید زنده موندن داشتن!

توی این صحنه، روی تایتان ارن زوم میشه و میگه: «هیولا. هیولا. هیولا» فک کنم کاملا فهمیدید، منظور چی بوده. ارن قرار کلی ادم بکشه و بعد صلح بشه. ولی چجور صلحی؟! صلحی که دیگه انسان‌های زیادی شاید زنده نباشن، که این صلح رو ببینن. دو تا تایتان هم پشت سر ارن هستش. یعنی اون تایتان شیفترها زنده خواهند ماند! پس از نظر مفهومی، اپنینگ حسابی غنی عمل کرده!


اندینگ فصل نهایی Shingeki no Kyojin

خوب بیاین، درمورد اندینگ صحبت کنم. واقعا تا به امروز هیچ چیزی در اتک به اندازه اون پرنده آتشین که یه درخت میشه، ذهن منو نخورده! (اندینگ فصل۴) آخه یعنی چی! البته بازم ممکنه فقط برای زیبایی اومده باشه، ولی بازم مشکوکه! اگه طبق گفته های دیگران، اون یک ققنوس باشه، واقعا جالب میشه. به طور کلی ققنوس پرنده‌ایه که میسوزه و از خاکسترش یه ققنوس دیگه به دنیا میاد. الان با این تفاسیر پیش بینی اینکه ایسایاما قصد داره پایان چه شکلی باشه بسیار سخته!

اما فکر من اینه قراره اول صلح بشه (بارون اپنینگ) و بعد یه انسان جدید به دنیا بیاد، که بازم جنگ بشه (ققنوس). به عبارتی تکرار چرخه کلی جهان! با درنظر داشتن تمام این موارد من هیچ امیدی به پایان خوش ندارم! یعنی پیام ایسایاما اینه که “جنگ هرگز تمومی نداره؟!” ممکنه! حالا بیایید یه نگاهی بندازیم به چند تا دیالوگ طلایی توی انیمه. میدونین که اینها همه کارشناسی شده‌ست.

به عبارتی انیمه Attack on Titan از قبل داره به ما داره سرنخ میده که میخواد چطوری تموم شه!

ارن یاگر: من وقت این رو ندارم که نگران درستی و نادرستی باشم. یک داستان ترسناک هیچوقت پایان خوشحال کننده‌ای نخواهد داشت!

اروین اسمیت: انسان ها هرگز دست از مبارزه با خود نمی‌کشند! تا زمانی که تعداد آن ها به یک یا دو نفر برسد!

ارن یاگر: حق با ویلی تایبوره. من آدم بدیم، حتی شاید دنیا رو نابود کنم.

اینم در نظر داشته باشیم، که ویلی در قسمت ۵ فصل نهایی Attack on Titan وقتی حقیقتو روایت کرد. گفت بعد از اینکه الدیایی‌ها دشمنانشونو کشتن، به جون هم افتادن. پس این‌ها همه یک سرنخ دیگه برای پایان داستان هستند.


گفته‌هایی در رابطه با پایان Shingeki no Kyojin

پایان انیمه نبرد با تایتا‌ن‌ها Attack on Titan

بر طبق چیزی که شنیدم. گفته شده وقتی که ایسایاما به صداپیشه ارن ته داستانو نشون داده، این بشر گریه کرده!


مصاحبه ایسایاما

«پیام هاجیمه ایسایاما برای طرفداران این اثر»

ایسایاما: من از هشت سال پیش میگفتم، که این مجموعه سه سال دیگر به پایان میرسد. اما الآن بالاخره میتونم آن را تمام کنم. مدت زمان زیادی است که میگذرد، اما من امیدوارم که شما تا آخرش با من بمانید. مقصر ویراستار نبود، متاسفم اما همیشه عجله داشتم تا کار را تمام کنم که سرانجام به پایان رسید. من تمام تلاشم رو برای چپتر آخر میکنم تا شما خوشحال باشید. از اینکه خواننده این اثر بودید. (آره جون عمه‌ات!)


مصاحبه کوتاه اخیر هاجیمه ایسایاما

ایسایاما: وقتی جواب “5% باقی مانده” را دادم فقط احساساتی بودم و مدت‌ها بود. که اصلا به اینکه “بالاخره تموم میشه” فکر نمیکردم.

_برنامه‌ای برای اپیزود آخر دارین؟

ایسایاما: تازه داریم شروع میکنیم‌.

_امکان پایان خوب برای مانگا هست؟

ایسایاما: تا حالا بهش فکر نکردم، که پایان خوش داره یا نه! (این ذات واقعی ایسایاما است)


قسمت سوم: پیش‌بینی دقیق‌تر پایان

پایان Attack on Titan

هشدار اسپویل، این قسمت مخصوص افرادیه که مانگای شینگکی نو کیوجین رو تا چپتر ۱۳۶ خوندن!


شروع منطقه اسپویل پایان Shingeki no Kyojin

طبق همه موادی که بالا گفتم؛ فقط میمونه درمورد تک تک کارکتر ها صحبت کنم.

میکاسا. جان. کنی. لیوای.

امن ترین شخصیت تا اینجا میکاسا هستش. میکاسا بالاترین احتمال زنده موندنو داره. همینطور هم جان و در نهایت کنی. لیوای بخاطر کشتن زیک تا الان زنده مونده، زیک بمیره؛ لیوای هم میمیره.

زیک. فالکو. ارمین.

زیک الانش هم بین مرگ و زندگیه. در نتیجه یهو دیدین زیک بدون اینکه دست لیوای بهش برسه مرد.

از چپتری که فالکو تایتان پرنده شد مشخص بودش که قدرت تایتانی زیک، منتقل شده. و قدرت تایتان هیولا به فالکو رسید. همینطور ما میدونیم که تایتان هیولا یکی از ۱۱ تا حیوون در میاد و برای هر کسی متفاوته. برای همین تایتان آرواره ی فالکو، شکل پرنده ست. (خود اسم فالکو به معنی شاهین هستش). البته به نظرم فالکو خیلی مهمتر بشه شخصیتش. البته بعد از پایان جنگها. چون اندینگ ۹۰ درصد راجع فالکو بود و پرنده ها و نور و غیره.

توی اپنینگ دو تا تایتان پشت سر ارن هستن، یکی خیلی شبیه تایتان فالکو و اون یکی شبیه عظیم جثه ست. ولی ارمین به نظر میرسه که خفه شد. طبق تئوری ای که گفتم هم ارمین باید مرده باشه. ولی شاید ارمین استثنا باشه. من میگم ارمین زنده میمونه. چون هنوز مطمئن نیستیم یمیر چه توانایی هایی داره! از طرفی یه دلیل دیگه هم برای ارمین دارم. ارن بخاطر تایتان حمله، میتونه اینده رو ببینه. ارن میدونست که ارمین و میکاسا زنده میمونن. سه تا دلیل دارم اینجا.

۱. ارن با رفتاری که با میکاسا و ارمین توی اون رستوران داشت، میخواست که دوستاشو از خودش دور کنه! چون میدونست قراره بمیره و اونها زنده میمونن نمیخواست غصه شو بخورن.
۲. ارن وقتی قدرت تایتان مادرو به دست اورد یه جوری صحبت کرد که انگار خودشو برای ارمین و میکاسا فدا میکنه.
۳. توی انیمه چند بار گفته میشه “اگه میخوای ارمین و میکاسا رو نجات بدی” یعنی ارمین و میکاسا توی خطر میوفتن ولی شانس نجات دارن.

انی. گبی. راینر.

درمورد انی خیلی مردد هستم اما فکر کنم زنده بمونه. حداقل تا پدرشو ندیده، ایسایاما زنده میذارتش.

گبی و فالکو هم مشخصا باید زنده بمونن!

راینر هم که زمان زیادی نداره، مرده فرضش کنیم.

ارن.

در مورد تحت تاثیر بودن ارن هم احتمالش هست. ممکنه همین الان هم ارن مرده باشه! و شاید شاید روحش تحت تسخیر یمیر باشه. البته خودم زیاد با کنترل شدن ارن توسط یمیر موافق نیستم و فقط میگم شاید! ماجرا هر چی که باشه، به نشون دادن سن هر کارکتر توی دنیای یمیر برمیگرده. ارن و یمیر در سن بچگی هستن ولی زیک و ارمین بزرگسالی!

خلاصه احتمال زنده موندن ارن خیلی پایین هست، ولی احتمال موفق شدنش بالا ست. حداقل تا حدی موفق میشه. 

پس همونطور که توی متن هم گفتم، ارن میمیره.(خودشم تو اینده دیده که میمیره!) دقیق تر بخوام بگم؛ ارن بعد از اینکه یه کم پیشروی کرد و دوستاش بهش حمله کردن (توجه کنید هر اتفاقی که برای بار دوم توی اتک بیوفته، وقوعش حتمیه)؛ موفق میشن به ارن برسن. و میکاسا اماده ست که ارنو بکشه؛ ولی همون موقع، میفهمن ارن مرده. به نظرم ایسایاما همین کارو میکنه! چون دردناک ترین و عذاب اور ترین حالت ممکنه.

پایان.

بعدهم جنگها تموم میشن. البته احتمال شروع جنگ دوباره هم زیاده که توی بخشهای قبلی بهشون اشاره کردم. درمورد اینکه چطوری میخوان لشکر به این بزرگیو متوقف کنن؛ باید بگم احتمالا ارمین از همونجایی که گیر افتاده، یه راهی برای ارتباط با یمیر پیدا میکنه و این ماجرا حل و فصل میشه. شاید در اخر داستان چیزی به اسم قدرت تایتانی نداشته باشیم. مگر اینکه دوباره قراردادی بسته شه.

پایان منطقه اسپویل پایان Shingeki no Kyojin


مطالبی که پس از “پایان انیمه نبرد با تایتان‌ها Attack on Titan چگونه می‌تواند باشد؟” بهتره بر بدن بزنید!


پایان انیمه نبرد با تایتا‌ن‌ها Attack on Titan

امیدوارم از «پایان‌بندی انیمه Attack on Titan چگونه می‌تواند باشد؟» خوشتون اومده باشه. نظراتتونو از بخش کامنتها بگید. لطفاً هم حتما علامت هشدار اسپویل بزنید. اگر هم دوست داشتید می‌تونید سری بررسی فصل چهارم Attack on Titan رو از مجله وارونه به صورت ویدیویی مشاهده  کنید، نکات بیشتری به مرور درش گفته می‌شه! با تشکر از شما و دوستان!

مطالب مرتبط

 
 

83 دیدگاه

 1. پریا

  سلام توضیحات و احتمالاتی که دادین رو خوندم نظر دوستان بیشترش رو هم خوندم و خیلی نظرات و تحلیل های جالبی ارائه کردین
  راستش من چند تا چیز کوچک یاداور شم خواننده اپنینگ وقتی فهمید به پارت اخر میگیم مانستر ری اکشن داد و گفت که من اصلا نمیگم مانستر در واقع داره لست وار رو به صورت جویده شده میگه و چون با صدای نهایی ویولن قاطی هست طوری شنیده میشه که انگار داره کلمه مانستر رو بیان میکنه پس در نتیجه کل فندوم باید این بخش رو چشم پوشی کنیم
  همونطور که بازوبندهای الدیا شبیه به بازوبند یهودی ها و لهستانی ها در جنگ جهانی دوم هست کل اپنینگ یاداور صحنه هایی از جنگ جهانی دومه به طور کامل داره انفجار بمب اتم نابودی انسان ها رو به شکل انیمه وار نشون میده هر چند ربطی نداره فقط خواستم این مشخص شه
  اون خطی که میگه بچه ها به سکه هاشون تکیه کردن اسپویل شدیدی از یک بخش مانگاس چون من هشدار اسپویل نزدم نمیگم ولی کل لیریک اسپویل هستش
  ارمین کسی هست که زنده از جنگ بیرون میاد این قطعیه ارمین گوینده کل داستانه و راوی هیچ وقت نمیمیره پس ما ارمین رو حداقل تا اخر دوره تایتانیش داریم
  میکاسا که اینم هیچی
  {از اینجا کمی اسپویل هست}
  درباره ارن… در واقع ارن و ایمیر هر دو برده بودن و برای همین توی بچگیشون دیده شدن منظورم فضای ذهنی هستش ایمیر برده همسر و قبیله بود بهتر بگم برده ترس بود او می ترسید که اسیب ببینه می ترسید بچه هاش اسیب ببین او نمیخواست بمیره پس بردگی کرد برای فریتز ولی خب برای اخرین بار دیگه بعد اسیب دیدن خسته بود او زندگی نکرده بود پس ترجیح داد ادامه نده و چیزی که برای من جالب بود این بود که ایمیر هیچ وقت سیزده سال تایتانیش تموم نشد در واقع بخوایم یه احتمال بدیم ایمیر سیزده سال بعد به دست اوردن قدرت بعد اینکه بچه دار شد دیگه نخواست زندگی کنه پس گذاشت کشته شه پس حتی ممکنه این نظری که میگه هر سیزده سال یک بار باید یک فرد تایتان جدید رو به ارث ببره یه فرضیه بوده باشه به نشانه مرگ ایمیر و خورده شدنش توسط بچه هاش که اسمشون اسم دیوارهای پارادایس هست
  ارن برده نفرت هست نفرتی که باید اول به پدر خودش و برادر خودش برگرده تا اینکه بخواد یک حکومت کامل ر نابود کنه ارن نفرتی که از پدرش داره رو سر بچه های بیگناهی در اورد که مثل خودش کشته شدن خانوادشون رو دیدن پس من کاملا با میکاسا موافق بودم وقتی گفت که زیاده روی کردی
  ارن سیزده سالش تموم نشده بستگی به ایمیر داره که این زنجیره سیزده سال رو بشکنه یا نه چون اون حجم از ستون فقرات و نخاع تو بدن ی شخص غیر ممکنه در واقع میگفت ایمیر مسیر ارن برای رسیدن به بخش عمیق تر هست
  درباره کنی و جان نمیتونیم خیلی دقیق بگیم همونطور که ما درباره ساشا انتظار شوک نداشتیم نمیتونیم برای کنی زیاد با اطمینان حرف بزنیم برای جان هم احتمال زنده موندنش بیشتر از مردنش هست
  درباره لیوای من چند نکته ریز بگم تو یکی از مصاحبه ها بین بازه فصل سوم و چهارم بعد مرگ اروین ایسایاما گفته بود رابطه لیوای و اروین بیشتر از دو همکار بود درست هم میگفت چون اروین در واقع لیوای رو از زندگی قبلیش نجات داده بود پس تنها هدف الان لیوای ارامش روح اروین هست و اینکه یه جا دیگه گفته بود وقتی لیوای لبخند بزنه یعنی منتظر مرگه که ما این لبخند رو تو تاج گذاری هیستوریا دیده بودیم -من امیدوارم نمیره لیوای معروف ترین کارکتر اتک هست و مردنش قطعا باعث ترکیدن توییتر ماپا و ایسایاما میشه-
  درباره اخرش من ترجیح میدم ارن دوباره بیدار شه و ببینه که توی پارادایس هست پرنده ها توی اسمون هستن و او فقط ده سالشه میکاسا چوب ها رو جمع کرده و میگه بریم خونه احتمال این اتفاق زیر یک درصده ولی بعید نیست که همه این اتفاق ها بیافته ولی با یک تغییر این بار ایمیر قدرت تایتانی رو گرفته باشه و به همشون اجازه زندگی بده این یک احتماله
  احتمال دوم نابودی کامل مارلی و جنگنده های داخل مارلی هست جز ارمین و یکی دو نفر دیگه ما کشورای دیگه هم داریم پارادایس هم سر جاشه پس نابودی کامل بشریت نیست نابودی افراد تایتانی هست ولی یه ایراد ریز به این احتمال میشه گرفت اگه ایمیر این ارتباط ذهنی رو قطع نکنه دوباره نه تایتان به دنیا میان چون وقتی قدرت به کسی نرسه شخصی شانسی با قدرت تایتانی متولد میشه پس بهتره خونه تکونی هامون بکنیم بشینیم کنج اتاق بذاریم قسمت اخر اتک بیاد اون موقع میتونیم ببینیم که شدت سادیستی بودن ایسایاما تا چه حد میتونه باشه

  1. محمدحسین شفیعی

   سلام.
   کامنتو خوندم نظرات جالبی داشتین. واقعا جالب بود.
   ولی اینو بگم ارن از پدرش متنفر نیست. اصلا نیست! از داداششم متنفر نیست!
   درمورد خواننده، زیرنویس مینویسه monster . حالا دیگه نمیدونم.
   درمورد پایان، اگه خواب باشه پس یعنی بشریت توی دیوارها گیر افتادن برای همیشه… که به نظرم اصلا جالب نمیشه. حدود ۷۰، ۸۰ قسمت دیدیم، تهش این باشه خیلیا ناراضی میشن. پس احتمالش اره زیر نیم درصده حتی!!!
   دقیقا درسته.
   مرسی از شما. کامنت خوب و جالبی بود. موفق باشین؛))))

  2. رضا

   کاملا در رابطه بانظرتون مخالفم ، ارن نفرتی از پدرش نداره و حتی ممکن پایان مانگا متوجه شیم که اصلا موضوع نفرت نیست و ارن بابت هدفی تبدیل به یه قاتل خونسرد شده که خودتون هم بهش اشاره کردید
   در مورد حق دادن به میکاسا هم من مخالفم یه سوال از همه بچه ها میپرسم اگر شما ارن باشید و ببینید چه اتفاق وحشتناکی برای مادرتون افتاد اونم تو سن بچگی و قدرت تایتانی داشته باشید، مسبب های این اتفاق بدون هیچ رحمی خورد و خاکشیر می کنید یا بی خیال می شید؟
   توجه: این میکاسا و ارمین نبودن که تلفات دادن، میکاسا که خونوادش همون الدیایی کشتن و ارمین هم بابزرگش فسیل شده بود و نه نه باباش هم پیچیده بودن به بازی

   1. محمدحسین شفیعی

    اگه قراره باشه درمورد ارن نظری بدیم، به نظر من ارن مجبور بود. چاره ای نداشت! ارن همزمان هم ضدقهرمانه و هم قهرمان!
    یکی از جذابیتهای داستانی همینه!
    ارن میتونست بیخیال مادرش بشه. ولی کارهای ارن دلیل دیگه ای داره…
    مرسی از شما. موفق باشین؛)

    1. رضا

     دقیقا همینطوری

 2. Tobi

  سلام و درود خدمت دوستان عزیز. میدونم که نظر و اعتقادات من بعضیاش بر خلاف شما خواهد بود ولی بازم دوست دارم حتما بگمشون چون واقعا نمیتونم کنار بیام با این موارد.ببینید الان همه مخالفن با مارلیا و خواهان مرگ و شکستون هستن! خود انیمه هم داره مارلی هارو انسانای منفی ای به تصویر میکشه.از رفتارشون که خودتون دیدین دیگه. مثلا الدیاییارو شیطان صدا میزدن و اینا.ولی خب بیاید گذشته رو بررسی کنیم.الدیایی ها به قدرت تایتان ها دست پیدا میکنن و زورگویی و ظلم و ستمو تحمیل میکنن به ملتای دیگه.ازونجایی که هیچ ملتی ظلم و ستم و در پایان مرگو دوست نداره پس از خودش دفاع میکنه که تا اینجا برابرن.مارلی ها برای آزادی میجنگنو بالاخره میتونن اوضاعشونو درست کنن.تا اینجا کاملا حق با مارلیاست از نظرم.هر ملتی هم باشه همین کارو میکنه. چرا باید بمیرن و ظلم بشه بهشون؟ و البته اینم رسم دنیاست که هرکی به قدرت دست پیدا کنه سو استفاده میکنه و بی نظمی ایجاد میشه…همیشه قدرتمند سعی میکنه تسلط پیدا بکنه روی بقیه…مارلیا ام از اونجایی که خیلی رنج دیده و ناراحت بودن بدجور بلاهایی سر اینا میارن! که البته وقتی صلح برقرار شد نباید دیگه حرکتی میزدن و این کارشون غلط بود.صلحو قبول کردن و باز بعدش پیمانشونو شکستن و دوباره شروع کردن!شبیه همون کاریه که الدیاییا در اول کردن.استفاده زیادی از قدرتشون.اگر مارلیا میخواستن باز هم بجنگن نباید با صلح موافقت میکردن.همونطور که شاه گفت میره توی دیوار و دیگه جنگو تموم کنید و بیخیال هم بشید! و حتی حافظه همه هم پاک شد که از جنگ جلوگیری بشه اینجا دیگه زیاده روی بود که دوباره حمله کنن به الدیاییا.جنگیدن و ازادی رو بدست اوردن و صلح کردن. ولی باز دست به حمله زدن که آبادی بیشتر بدست بیارن این بیشتر از انتقام زیاده خواهیه.

  از این طرف ارن و بقیه که بچه کوچولو بودن هم حقشون نبود که اینطوری عزیزانشون کشته بشن.اونم بخاطر کاری که اجدادشون کردن!پس حالا میخوان انتقام بگیرن
  و خب حقیقتا مارلیا حقشون نیست که اینطوری کشته بشن دیگه
  همونطور که میبینید هردو طرف حق دارن و رنج کشیده
  از نظرم درست نیست که مارلی نابود شه کلا
  و اگر به صلح برسن شاید خیلی مطلوب تر باشه
  نمیدونم چرا مارلیا رو انقدر دوست دارم XD
  خدایی اون صحنه که راینر برتولت و آنی رو دید رو دقت کردید چه غمی تو چشماش بود؟ دلم آب شد خدایی 😀

  1. رضا

   خب اینی که شما نوشتید احساساتتون نسبت طرفین جنگ که البته ما فقط با مارلی طرف نیستیم و طرف حسابمون کل دنیاست و مارلی نمایندگی جنگ از کل بشریت به عهده داره و این که قضیه خیلی پیچیده تر از جنگ دو تا کشور که ما بخوایم نظر بدیم کدوم برنده میشه

 3. parham

  من فقط می بینم اما تنها چیزی که دوست دارم اتفاق بیفته درست کردن کیفیت و گرافیکشه .

  1. محمدحسین شفیعی

   سلام مجدد.
   آره. حرف کاملا درستی زدین.
   دقیقا منم دلم همینو میخواد.
   ممنون که کامنت گذاشتین و نظرتونو با ما به اشتراک گذاشتین و موفق باشین؛))))

   1. fjhjd

    ببخشید ناراحت نشید ولی اگر شما هم جای ارن بودید همین کار را می کردید و یک چیزی دیگه همه این ها تغصیر اقای زیک هست در هر صورت هرکی خوانواده اش را از دست دهد انتغام خونشان را می گیره البته شاید ارن همون اول یک کسی ذهن ش را کنترل کرد چون اگر اون قسمتی که خلافکار ها خانواده ی خانم میکاسا را کشتند اقای ارن رفت نجاتش داد شاید اگر غول ارن نبود تا الان همه می مردند ولی من نمی خوام که نظرتان عوض بشود ولی من میگم که پدر اقای ارن خودش یک اشتباه هاتی داشت و این که هر کی یک مقامی می گیره نمی تونه خودش را کنترل کن حالا نظر با خودتون اما از نظر من اگر غولی نبود هیچ اتفاقی نمی افتاد اما شاید شما بخاطره بی احساسیش بدتون میاد ازش اما پدرش هم همینتور بود و اگر دقت کرده باشید چهره اش مظلوم است و داد نمی زد شاید در فکر دیگریست یادتون چه قدر برای اقای ارمین سوخته بود ناراحت شد و گریه کرد اگر از نظر شیطانی بودنش می گویید از نظر من من همه الدیایی ها و مالدیایی ها شیطان درونشون هست ولی بعضی خوشان را می تونند کنترل کنند مانند خانم میکاسا ولی بعضی ها نمی تونند مانند اقای ارن ولی مهم این که باطنشان بشناسید از نظر من با دوستی تموم بشه بهتره چونکه اگر ارن بمیره بازم غول هایی هستند که بخواهند دنیای توی دیوار را نابود کنند این کار ارن اشتباه است اما شاید یک اتفاقی رقم بخوره دشمنان ارن بفهمند که چه اشتباهاتی مرتکب شدند و هون باعث صلح می شود حالا نظر با شماست سازنده این کارتون ولی از نظر من بهتر است هممون دعا کنیم که کارتون حمله به تایتان با شادی تموم بشه یعنی یک اتفاق ماورائی بیوفت که جنگ را به صلح تبدیل کنه که نه ارن بمیره و نه دوستاش و نه خواهرش و نه بقیه دشمنانشان یعنی به نفعه هر دو دنیا باشد اصلا شاید همه ی این ها یک کابوس باشد

    1. رضا

     به اتک تایتان نمیشه گفت کارتون، تو کارتون احتمال پایان خوش زیاد اما تو انیمه به هیج وجه اینطور نیست اگر شما تا الان چند تا انیمه دیده باشید حرف من متوجه می شید، کلا نویسنده های مانگا دوست دارن تو پایان انیمه ها حال طرفدارا بگیرن و ضد حال اساسی به شخصیت مورد علاقمون بزنن بعد چندین بار تو این برسی هم به اقای شفیعی منتقد محترم مقاله و هم به بقیه دوستان که اصلا نمیتونیم میکاسا رو با ارن مقایسه کنید، ارن کل خانوادش بخاطر مارلی ها و تنفر از الدیایی ها از دست داده اما میکاسا خانوادش توسط همین الدیایی ها کشته بودن، اگر قضیه ارن کلا تنفر باشه برای کارایی که میکنه که اصلا فکر نمیکنم اینطور باشه من خودم اگر جای ارن بودم وقتی مخالفت میکاسا و ارمین دیدم از همون لحظه بدون هیچ رحمی میکشتمشون که سد راهم نباشن

     1. محمدحسین شفیعی

      ببخشید اون تیکه که راجع بنده گفتین رو متوجه نشدم.
      اتفاقا این میکاسا و آرمین هستن که جلوی مرگ ارن رو بارها گرفتن!
      زود قضاوت میکنین. وایسین داستان بره جلو…
      و اینکه منم قبول دارم میکاسا و ارنو نمیشه مقایسه شون کردش. کارهای ارن هم دیگه انچنان بخاطر انتقام مادرش نیست…
      صبر داشته باشین…
      مرسی:)))

 4. Nonemn

  امیدوارم که صحت داشته باشه و ارن مرده باشه
  اصلا حال نمیکنم با این بشر :)))

  1. محمدحسین شفیعی

   منظورتون از صحت به وقوع پیوستن هستش؟
   چون در حال حاضر به نظر زنده ست.
   اتفاقا من خیلی ناراحت هستم.
   حالا نمیدونم شما مانگا رو تا کجا دیدی…
   ولی ارن خیلی مرگش منو ناراحت میکنه!!!!!!
   همچنین ممنون از شما و موفق باشین:))

   1. Nonemn

    بله منظور به وقوع پیوستنش هست.
    اینکه از ارن خوشم نمیاد زیاد ، ربطی به هدف و عملکردش طی این چپترای گذشته نداره به کل هرکاری میکنم نمیتونم با شخصیتش کنار بیام!
    برای همین زیاد باهاش حال نمیکنم.
    ولی درکل ،
    چه زنده موندش و چه مرگش هیچ فرقی به حال من نداره °|
    همچنین شما هم موفق باشید ؛)

    1. محمدحسین شفیعی

     اگه مانگا رو کامل نخوندین، شاید زود قضاوت کردین.
     صبر کنیم. چطوره؟:))))

    2. رضا

     فرقی به حال شما نداره ولی ارن تاثیر گذار ترین شخص تو روند داستان، اگر بخوایم روند داستان در نظر بگیریم نه احساسات اگر ارن نبود یعنی اتک تایتانی هم نبود، یه سری کاراکتر ها مثل لیوای عاشقشون هستیم چون تو انیمه بودن و طرفدارشون شدیم و نمیتونیم انیمه رو بدون اون ها تصور کنیم اما اگر این کاراکتر ها از همون اول وجود خارجی نداشتن و تو مانگا و انیمه ظاهر نمیشدن ما بدون هیچ مشکلی به کاراکتر های دیگه علاقه مند میشدیم اما کاراکتر ارن اینطور نیست و وجودش برای داستان از همون اول الزامی به طوری که اگر بمیره قطع به یقین داستان تموم میشه و هیچ کتاب و کمیک و مانگا و مانهوا و کارتون و فیلم و سریال و انیمه ای نبوده که داستان با مرگ شخصیت اصلی به اتمام خودش نرسه پس کاملا میشه متوجه شد که هم شما و هم همه ما اتک تایتان مدیون ارن هستیم

 5. srt

  اقا اگ صلح بشه و تموم بشه به نظرتون داستان نیمه کاره تموم نمیشه؟

  1. محمدحسین شفیعی

   سلام.
   طبق چیزی که توی متن گفتم آخرش دوباره جنگ میشه…
   صلح برای پایان اتک خیلی برام چیزی غیرقابل هضمیه.
   ممنون و موفق باشین.

 6. Mmd

  یمیر تایتان بنیانگذار؟! یمیر تایتان مادر بود که قدرتش به ۹ نفر تقسیم شد که یکی از اونها تایتان بنیان گذار بود

  1. محمدحسین شفیعی

   سلام.
   یمیر هم تایتان بنیان گذار بود و هم مادر!
   ولی ارن مادر رو داره. اگه قدرت همه رو داشت میشد بنیان گذار.
   البته توی زیرنویس ها این مسئله رعایت نشده. ولی توی مانگا به نظرم رعایت شده بود.

 7. آرتین

  ببخشید یه سوال. چطوری مانگا ش رو پیدا کنیم. توی چه سایتی و چطوری؟

  مطالب عالللللللللللللیییی بودن. فقط یه سوال. میشه در مورد کشته شدن ارن توسط میکاسا چند خط کوچیک توضیح بدین. ممنون

  1. رضا

   همچین اتفاقی هنوز نیوفتاده، کشتن ارن توسط میکاسا فقط یکی از نظریه ها و احتمالات بین کلی احتمال و نظریه دیگه هست

  2. محمدحسین شفیعی

   سلام.
   اجازه نداریم سایت معرفی کنیم.
   ولی سایتهاش فیلتر هستن.
   خیلی خوشحالم که خوب بوده.
   میکاسا هنوز ارن رو نکشته ولی به نظرم اینکارو نکنه هم!
   شاید ارن قبل از اینکه میکاسا کاری کنه، بمیره.

 8. Taha_SO110

  دوستان شاید باور شنکنین ولی من فک میکنم ارن منتظر یه لحظه مناسب میگرده که به ییمر خیانت کنه از نظر من همه زنده می مونن ولی به لیوای شک دارم حتی اگه زنده هم بمونه جانباز ۹۹ درصد میشه😐 ولی مشکل اینه که باید صبر کنیم تا ببینیم چی میشه و این نابغه دیوانه عشق کشتار میخواد چه پایانی برامون در نظر بگیره

  1. Mehdi

   همگی که زنده نمیمونن!
   لیوای احتمال مرگش پنجاه پنجاه هستش
   ممکنه همون اواخر تو چپتر پایانی کشته شه
   ولی امیدوارم به عنوان شخصیت محبوبم مرگ باوقاری داشته باشه حداقل!

   با توجه به متن
   احتمال زنده موندن آرمین و فالکو و گبی بیشتره خیلی
   با میکاسا
   پسر هیستوریا هم هست البته
   میکاسا رو مطمئن نیستم زنده میمونه یا نه ولی احتمال مرگشم هست
   باقی اعضا هم قاعدتا باید به فنا برن

   1. محمدحسین شفیعی

    ممنون از شما

 9. رضا

  من زیاد به اوپنینگ فصل چهار توجه نکرده بودم، ولی وقتی آقای شفیعی گفتن اوپنینگ کاملا داره با ما صحبت میکنه چند بار اوپنینگ برسی کردم و متوجه شدم که اوپنینگ داره واضح میگه دنیا به نابودی میرسه (نابودی،احیا) اما با توجه به گفته های قبل از این واژه داخل اوپنینگ مخصوصا این جمله که میگه بیا زندگی جدید را در تاریکی شروع کنیم کاملا میشه متوجه شد که حتی اگر ارن بمیره، هنوز ارتش تایتان های عظیم الجثه باقی میمونن و میوفتن به جون دنیا و مردم جهان مجبور میشن از ترس این تایتان ها تو خفا زندگی کنن یعنی در واقع میشن مثل جزیره پارادایس
  به نظرتون حرفم تا چند درصد میتونه درست باشه
  تازه یه نکته دیگه هم هست تو فصل اول یکی از فرمانده های جزیره پارادایس به ارن گفت یه روز یه اندیشمند میگه که برای این که مردم دنیا دست از جنگ با همدیگه بردارن باید یه دشمن قوی مشترک ظهور کنه که اون لحظه ارن خیلی سریع واکنش مخالف نشون داد به فرمانده(اسم فرمانده از ذهنم پرید احتمالا میدونید کی میگم همون کچل دام الخمر)

  1. محمدحسین شفیعی

   سلام.
   خوشحالم مطلب مفید بوده و دنبالش کردین.
   البته یه نکته دیگه هم اپنینگ داشت که تو متن نگفتم چون ربطی به پایان نداشت.
   میگه، فرشته ها با صورت های دیو مانند نقش بازی میکنن. یه همچین چیزی. یعنی داره میگه ارن در واقع یه فرشته س که نقش دیو داره.
   چیزی هم که میگین اره، احتمالش بالای ۷۰ درصده. حداقل تا بیان مردمو متقاعد کنن مردم پارادیس هم خوبن طول میکشه.
   نکته ای که گفتین هم خیلی جالب بود. البته فکر کنم گفتین مانگا رو خوندین. اگه خوندین بخش زیر رو بخونین:
   آرمین تا حد زیادی جنگو متوقف میکنه (بخش سوم مقاله هم اشاراتی شد) و الانم همه دارن علیه ارن میجنگن. یعنی همین که شما گفتین.
   ممنون از شما.

   1. رضا

    دقیقا تو ذهنم همین نکته از اوپنینگ هم برام سوال بود که منظور از فرشتگان که با چهره های شیطانی نقششون ایفا میکنن ارمین و بقیه ای هستن که میتونن تایتان بشن و منظور از چهره شیطانی، صورت تایتانی اون هاست یا فلسفی تر هست و منظور از این بیت ارن هست که شما به ارن اشاره کردید.
    زیاد وقتتون نگیرم اما دوتا مورد تو اوپنینگ هنوز برام سوال یکی این که وقتی میگه بچه ها به سکه هایشان تکیه می کنند و عقل شون دور میریزند کنایه به چی داره و ممکن کنایه به آخرالزمانی باشه که ارن بوجود میاره و حتی فکر کنم تو لحظه گفتن این بیت، تصویر بچه های برعکس هم نشون داده میشه و مورد دوم هم که این وقتی چهره تایتان ارن داخل اوپنینگ نشون داده میشه چهار بار واژه هیولا بیان میشه که چهارمین واژه هیولا هم با یه مقدار مکث گفته میشه آیا این تصادفی یا چیزی توش نهفته هست، من فکر میکنم با توجه به این که چیزای زیادی تو اوپنینگ گفته نشده و سر جمع 5 یا 6 تا جمله بیشتر نیست پس هر گفته ای تو اوپنینگ یه راز برملا میکنه

    1. محمدحسین شفیعی

     دقیقا درسته. اون جریان بچه ها رو خودمم نفهمیدم. با مکث گفتن هیولا رو هم به شخص دقت نکردم. شاید مهم باشه که من اینطور فکر نمیکنم.
     ممنون از نظرات جالبتون…

     1. رضا

      ببخشید دوباره وقتتون میگیرم
      من مانگارو زیاد نخوندم و سرسری ازش گذشتم چون به شخص کلا علاقه ای به مانگا ندارم چون برام یه جوره ای و بیشتر علاقه دارم داستان بصورت ویدیویی ببینم، بگذریم
      یه مورد دیگه که خیلی ذهنم مشغول کرده که آیا ممکن کل این اتفاقات نقشه ویلی تایبور با ارن باشه، چون نقشه دیوار جزیره پارادایس هم کار همین خاندان تایبور با شاه فریتز بود که یه جماعت سرکار گذاشته بودن و حالا این دفعه ویلی تایبور با ارن صاحب جدید غول مادر این نقشه رو ریختن که یکبار دیگه صلح و با روشی جدید بوجود بیارن اگر تو مانگا چیزی در این مورد توضیح داده شده که خب قضیه منتفی اما اگر نه توضیح داده نشده این مورد خیلی دور از ذهن نیست چون ویلی تایبور وقتی داشت میرفت پای سخنرانی طوری رفتار کرد که به جای گزینه احتمالا بمیره، کاملا مطمن بود که میمیره و طوری ارن به دنیا، دشمن بشریت معرفی کرد که انگار قشنگ ارن میشناخت و حتی ارن هم حرفش مورد تایید قرار داد پس اگر قضیه مشکوک بودن ویلی تایبور تو مانگا روشن نشده این ممکن ویلی تایبور و ارن خواستن با این روش به نتیجه ای برسن که الدیایی هارو از شر کینه بشریت نجات بدن و هم یکبار برای همیشه تکلیف تایتان هارو مشخص کنن که برای این که دیگه این دفعه دیگه قرار نبود مثل دفعه اول بشه و خاندان تایبور به طور کامل قصر در بره برای تحقق همچین هدفی وقتی ارن داره هم جونش و هم شخصیتش فدا میکنه، ویلی تایبور هم کم ترین بهایی که میتونه بده جونش هست البته یه نکته ای اینجا موجود که جنگ ارن با غول پتک که خواهر ویلی میتونه این نظریه نقص کنه چون ارن جون خواهر ویلی هم گرفت و حتی نمیدونست که غول پتک خارج از بدن خود غول کنترل میشه ولی باز این نظریه خیلی ذهنم مشغول کرده

     2. محمدحسین شفیعی

      نه اشکالی نداره، هر چند امروز واقعا نظرات سرم خراب شد. فک نمیکردم کامنتها اینقد زیاد بشه که مجبور بشم تا الان به پاسخ دادن ادامه بدم.
      اسپویل!
      درمورد چیزی که گفتید، اره احتمال اینم هست. ولی پایینه. شاید کمتر از ۲۰ درصد. ولی رفتار ارن به توانایی ش در دیدن اینده ربط داشت.

 10. ناشناس

  اقا اگ میگین اخرش صلح میشه مگ ارن کروگر نگفت نباید اینطوری بشه ؟یعنی صلح نشه

  1. محمدحسین شفیعی

   درود.
   خب منم میگم صلح میشه ولی جنگ میشه. در واقع یه صلح ناپایدار که خیلیا هم مردن تا این صلح به وجود اومده. البته این فکر منه.
   اینکه میگین ارن کروگر گفته، راستش یه چیزهایی یادمه که گفت. ولی دقیق یادم نمیاد. حرف درستی زده. در واقع صلحی میشه، که انگار نشده. چون نمیتونه صلح بشه، بعدش باز جنگ میشه…
   البته نمیدونم منظورو گرفتین یا نه.
   مثال هم نمیدونم چجور مثالی بزنم، مفهوم باشه.
   مثال: شرایط بدن نباید اسیدی بشه، باعث مرگ میشه ولی گاهی اسیدی میشه! حالا اینجا یه سری اعمالی بدن انجام میده که یا جلوگیری کنه که اسیدی نشه، یا اگه اسیدی شد،تا حد ممکن برطرف بشه… اخرش اسیدی شد، ولی اسیدی نموند. چون نباید اسیدی میشد!!!!!! یه همچین چیزی. ببخشید اگه سنگین بود😂😂😂😂😂😂😂😂

   1. ناشناس

    به خدا نگرفتم چی شد 😂😂😂

    1. محمدحسین شفیعی

     بیخیالش… منتظر بمونیم ببینیم چی میشه؛)

 11. رضا

  به نظر من ارن باید بزن همشون بکشه، اون قسمت که میکاسا برگشت به ارن گفت ببین چقدر ادم بی گناه مردن و بچه کشته شده و اشک از چشاش اومد واقعا مزخرف بود،این میکاسا نبوده که مادرش جلو چشش کشته شده یا ارمین ، هیچکدوم از اینا تلفاتی ندادن بخاطر همین نمیتونن جنگ درک کنن، همین افراد به ظاهر بی گناه بودن که کلی ادم تو پارادایس کشتن و همین بچه های کوچیک بودن که باعث کلی قتل و عام تو پارادایس شدن ، حالا ارن چه تحت کنترل باشه و چه نه جبهه ای که استارت جنگ زده حقشون که نیست و نابود بشن

  1. محمدحسین شفیعی

   سلام.
   زود قضاوت نکنین بذارین داستان بره جلوتر. باور کنین عذابی میشه داستان برای خودش. ولی در کل من که مانگا رو خوندم حق رو به ارن میدم. ولی زیاده روی هم میکنه که گویا چاره ای نداره. میکاسا هم تا حدی راست گفت. ولی ارن رو هنوز درک نمیکنه.
   ممنون و موفق باشین.

 12. لیانا

  سلام خسته نباشید (هشدار اسپویل)
  ایسا قابل پیشبینی نیست ولی سرنخ هایی که تا الان داده اینجور برداشت میشه که
  1. لیوای میمیره (با توجه به دیالوگ هاش تو چپتر 136 عمیقا حس یک پایان و حتی اوج شکوه شخصیت لیوای یبل از مرگ رو میده )
  2. آرمین قطعا زنده میمونه ارن از اولشم نجات آرمین و میکاسا و دادن آزادی بهشون هدفش بوده
  3. من مرگ ارن رو حتمی میدونم و چیزی که جالبه دیالوگ های فرمانده مارلی بود که می گفت ما سالها نفرت ورزیدیم و این هم نتیجشه (دقیق یادم نیست ولی یه همچین چیزی گفت ) و الان ویلی به دنیا گفته که مردم پارادایس دشمنتون نیستن حتی شاه فریتز فداکاری کرده صلح به وجود اورده و ارن می خواد بریزتش بهم چیزی که کل دنیا شنیدنش و حالا جلوی ارن رو کی میگیره ؟اهالی خود پاراداس! و این می تونه یه تغیر دیدگاهی رو برای کل دنیا به وجود بیاره . این که بگیم صلح مطلق میشه احمقانست دنیای خودمون بعد چند هزار سال هنوز دارن با هم می جنگن ولی این چیزیه که می تونه موقعیت پارادایس رو بهتر کنه چیزی که ارن می خواد
  4. تیکه خواب فالکو دقیقن مثل خواب ارن بود (البته چیزی نشون نداد ولی حرفهاش منظوره) این که می گفت داشته با شمشیر پرواز می کرده ابزار مانوره و یه نمایشگاه تو ژاپن برگزار شد از مانگا و اون جا یه چیزی پخش می شد تحت عنوان صدای پایان مانگا که صدای ابزار مانور بود و احتمال زنده موندن فالکو صددرصده و قراره به جزیره بره حداقل من لینطوری فکر می کنم
  5. وقتی داشتم به پایان مانگا فکر می کردم یه دیالوگ از کد گیاس یادم اومد که لولوش می گفت اینجوری کل نفرت دنیا رو من جمع میشه و این که تو کد گیاس بعد مرگ لولوش شاهد بهتر شدن اوضاع بودیم و خوب مانگا داره به سمتی میره که من رو سمت این فکر سوق داده هر چند که ایسا قطعا با جزییات زیاد و شکلی متفاوت ارائش می کنه ولی فکر می کنم ارن هم تو یه همچین مسیریه
  6. یه احتمال دیوانه وار وجود داره که خودم خیلی تاییدش نمی کنم ولی با توجه به عکس پوستر مطرح شده و اون این بوده که میکاسا ارن رو بکشه که من بعید می دونم چون این میکاسا رو نابود می کنه میکاسایی که ارن می خواد ازش محافظت کنه
  8. یه نکته ای که هست اینه که اگه قدرت تایتان مادر این تغیر رو در مردم الدیا ایجاد کرده که با سرم تبدیل به تایتان بشن اگه قدرت مادر دست ارن باشه می تونه برش گردونه و یکی از دلایل نفرت و سو استفاده کشورای دیگه از الدیایی ها همین تبدیل به تایتانشونه که اگه نباشه خیلی چیزا تغیر می کنه و همینطور من احتمال می دم که ارن محدودیت 13 ساله رو هم برداره چون اینجوری اگه باشه آرمین زیاد زنده نمی مونه که اینم خلافه خواسته های ارنه .

  1. محمدحسین شفیعی

   درود.
   دوست عزیز اگه مطلبو خونده باشی، منم همینا رو گفتم.
   حالا نمیدونم اصلا نگاهش کردی یا نه! احتمالا نه…!
   غیر از مورد ۷ و ۸. موارد ۱ تا ۶ رو توی متن نوشتم.
   برداشتن محدودیت ۱۳ ساله خیلی احتمالش پایینه. زیر ۵ درصد.
   توصیه میکنم دوباره مقاله رو بخونین. مخصوصا قسمت سوم…
   و لطفا دیگه بدون هشدار اسپویل، اسپویل ننویسید. یکی میاد میخونه به فنا میره…
   صحبتی انتقادی بود، بفرمایید.
   ممنون از شما:)))

 13. sn

  ببخشيد من تا اينجا فقط انيمه رو دنبال ميكردم و مانگا رو نخوندم با ديدن قسمت سوم متن خيلي كنجكاوم كه ببينم و ميخوام از شروع فصل چهار(چپتر 91) ببينم نيازي كه به خوندن قبليا نيست؟؟؟؟

  1. محمدحسین شفیعی

   درود.
   خیر اصلا نیازی نیست.
   منم از همون چپتر ۹۱ خوندم…
   البته بعد از اینکه قسمت ۴ پخش شد، حس کردم قسمت به قسمت حساس تر میشه و هی باید یه هفته صبر کرد. خلاصه خودمو راحت کردم:)))
   پس منتظر نظرتون راجع به قسمت سوم متن هستم؛))
   موفق باشین.

 14. ....

  سلام. آیا خانواده اکرمن با فریتز نسبتی دارد؟ چون تو یکی از قسمت های انیمه کنی به شاه دست نشانده فریتز گفت پدربزرگ البته درست یادم نمیاد یا شاید هم گفت به نوه عزیزت سلام نمیکنی؟

  1. محمدحسین شفیعی

   درود.
   اونجا نمیدونم داستان چی هستش.
   ولی اینکه آکرمن ها چرا و چطور به وجود اومدن، جلوتر توی انیمه بهش میرسیم. عجله نکنین.

 15. Farzin

  سلام خدمت اقای شفیعی بخاطر نوشتن این متن بعد خوندن چپتر ۱۳۶ از مانگا برا چند تا سوال و نکته پیش اومد و ۲ تا پایان احتمالی هم به ذهنم میرسه که میخوام بگم

  نکاتی که مینویسم ممکنه دارای اسپویل باشند دوستان عزیز اگر دوست ندارین اسپویل بشین نخونید

  ۱. اولین نکته در مورد زیک و لیوای توی اون جنگله وقتی زیک ببه لیوای میگه تو تمام دوستای منو کشتی میگه من نکشتم بلکه تو اینکار رو کردی یعنی همچین امکانی هست که تایتان ها دوباره به انسان تبدیل بشن اونهم توسط ایمیر تایتان مادر

  ۲. دومین نکته مورد فالکو برام سواله اینکه فالکو با مایع نخاعی زیک تایتان شد و پورکو رو که صاحب تایتان ارواره بود رو خورد پس الان تایتان ارواره و تایتان حیوانی رو با هم داره مثل ارن یاگر که الان صاحب ۳ تایتانه

  ۳.اینکه تایتان ها در مسیر توسط ایمیر درست میشدند در فضایی که زمانی نیست اما زمانی که رمین رفت به مسیر این زیک بود که داشت با شن ها شکلی میساخت پس تمام تایتان هایی که در مبارزه اخیر در چپتر ۱۳۶ به وجود اومدن توسط زیک ساخته شده اند

  این نکاتی بود که به ذهنم رسید

  حالا چند تا سوال دارم

  ۱. چرا هیستوریا چرا اینهمه عجیب تا اینجای مانگا از دور خارج شده ؟؟ آیا بخاطر بارداری هستش؟؟

  ۲.ما تو یکی از چپتر ها ایمیر رو به عنوان برده شاه فریتز میبینیم که توسط شاه فریتز به عنوان مادر بچه هاش انتخاب میشه اما اینکه خود تایتان مادر هم تایتان بنیانگذار نیست درسته؟؟؟ چون بعد فرارش به جنگل و در اون حادثه تبدیل به تایتان شد؟؟

  ۳.شاه فریتز از کجا فهمید برای انتقال قدرت تایتان ها باید ایمیر خورده بشه و چطور تایتان ها ۹ تایتان با ویژگی مختلف بودند درحالی که ایمیر ۳ تا دختر بیشتر نداشت

  ۴. اگر تایتان مبارز همیشه برای ازادی و در راه ازادی میجنگه چی باعث شده بر خلاف تایتان های دیگه باشه بنظرتون تایتان حمله یا همون تایتان مبارز همون بنیانگذار اصلی تایتان هاست

  خب سوالاتم بیشتر بودن اما چون برخی هاشون فانتزی ترن ننوشتم

  اینم دو تا پایان بندی که خودم احساس میکنم اینطور باشه

  ۱. چون تایتان مبارز میتونه خاطرات میراث دار آیندشو ببینه احساس میکنم داستان با گریشا به پایان میرسه که دنبال خاندان رایس نمیره و اونقدری میمونه که تایتان مبارز در اون به اخر عمرش برسه چون ارن کروگر به گریشا گفت از ارمین و میکاسا محافظت کن بنظرم تو این حالت حال حاضر ارمین و میکاسا میمیرن و ارن دوباره برمیگرده به زمان گریشا و اون خواب ارن در واقع پایان داستانه و برای جلوگیری از مرگ میکاسا و ارمین خط داستانی باز تولید میشه

  ۲. دومین حالتی که بنظر من قشنگ ترین حالته اینه شخصی که به عنوان همون تایتان توده استخون تمام اینکارا رو میکنه ایمیره وارن رو تسخیر کرده بخاطر همین ارن الان بچس در اخر ربعد از اتمام مبارزات و کشته شدن همه بچه های جوخه لیوای یا بهتره بگم رفیقای ارن میرن داخل مسیر
  و ارن وقتی میبینه اونا هم مردن و وارد مسیر شدن خودشو فدا میکنه و ایمیر رو شکست میده و خودش میمیره اما بقیه برمیگردن به دنیای معمول البته دیگه بدون تایتان چون با شکست ایمیر کسی نیست دیگه تایتان ها رو بسازه بخاطر همین هم دیگه تایتانی نیست

  1. محمدحسین شفیعی

   درود بر شما دوست عزیز.
   امیدورام از مقاله خوشتون اومده باشه. اما نظر من در مورد مسائلی فرمودین.
   ۱.به نظر احتمالش هست. به نظرم ۵۰. ۵۰ احتمال داره.
   ۲.همونطور که توی متن گفتم فالکو آرواره و هیولا رو داره. پس میشه ۲ تا تایتان. نه ۳ تا!
   ۳.فکر نمیکنم اینطور باشه… احتمالش خیلی پایینه.
   سوالات.
   ۱.هیستوریا تو حاشیه رفته به نظرم به این معناست توی این هرج و مرج های ایجاد شده نویسنوه نمیخواسته هیستوریا رو بیاره یا کشته بشه. نقشش در اینده مهمه پس که اینکارو کردن.
   ۲.منظورتونو در خط های آخری نفهمیدم. ولی اینو میدونم تایتان بنیان گذار و تایتان مادر فرق میکنن.
   ۳.اونجای داستان کلا مشکل داره! درحال حاضر توی زمان ارن، حتما طرف باید تایتان بشه و ادمه رو بخوره. وگرنه امکانش نیست. حالا نمیدونم شاه فریتز از کجا میدونسته. درمورد اون ۳ نفر هم، ساده ست. هر کدوم چند تا بچه داشتن(احتمالا ۳ تا)و اونها هم مادرشونو خوردن.
   ۴.نه بنیان گذار که نیست. خودمم نمیدونم چه داستانی پشتش هستش.
   پایانها.
   ۱.درمورد گریشا به نظرم منتفیه! چون همین الانشم داستان همین بود ولی ارن رفت و گریشا رو مجبور کرد. میگن داستان برمیگرده به خواب ارن. ولی من فکر میکنم اگه هم برگرده برمیگرده به فرزند ارن. نه خودش. ارن میمیره.
   ۲.شاید. ولی من احتمال نمیدم. آرمین میره صحبت با یمیر.
   بی صبرانه منتظرم ببینم چی پیش میاد… حرف های کی درست از اب در نیاد یعنی؟! هیجان انگیزه:))
   ممنون از شما و موفق باشید.

   1. Farzin

    هشدار اسپویل

    سلام اقای شفیعی بخاطر پاسخ ممنون منظورم از سوال ایمیر اینه که علت تبدیل ایمیر تا اونجایی که با انیمه همراه هستیم معاملش با شیطانه اما توی مانگا اونجایی که به خود ایمیر میپردازه ما همچین چیزی نمیبینیم اینطره که ایمیر فرار میکنه به جنگل و بعدش اون اتفاقات

    ۲. در مورد فالکو منظورم این نبود که ۳ تا تایتان داره منظورم این بود که مثل ارن صاحب بیش از یک تایتانه

    ۳ در مورد زیک اگر میشه دوباره همون بخشی که ارمین میره پیش زیک رو یه چک بکین بنظر میاد اونهمه تایتانی که اومدن توسط زیک ساخته شدن نه ایمیر

    الان باز داشتم مانگا رو یه مرور میکردم هنوز هویت تایتان مبارز و تفاوتش با دیگر تایتان ها علتش مشخص نیست اینکه تایتان حمله همون تایتان بنیانگزار باشه برای من هنوز احتمالش هستش چون از اول انیمه هم کاملا متفاوت با اون تایتان هایی بود که ما شناختیم و در اخر اینکه بنظرتون با اینهمه سوال تولید شده برای ما تو ۳ چپتر باقی مونده ایساما میتونه اینهمه ناگفته رو جواب بده؟؟؟

    1. محمدحسین شفیعی

     آها. متوجه شدم. خب یمیر بعد از افتادن تو آب، قراردادو میبنده.
     درمورد زیک به نظرم فقط داشت با خاک بازی میکرد وقتشو بگذرونه. هدف خاصی نداشت.
     تایتان حمله هم بنیان گذار نیست. ولی تایتان خاصی هستش. که نمیدونمم چرا خاصه.
     ایسایاما که جواب میده. به نظرم یک چپتر و نصفی به ارن و یک چپترو نصفی برای بعد از ارن اختصاص میده. بعدم بچه ارن میاد جاشو میگیره و همین چرخه تکرار میشه! به نظرم اینطوری بشه…
     الان هم که این کامنتو میذارم، یه سری تصویر از قسمت ۶ دیدم. به شدت ناامید کننده بود. ماپا عملا زده انیمه رو نابود کرده! علاقه ای به دنبال کردن اتک ندارم دیگه. فقط میخوام تموم بشه. واقعا میگم!!

     1. Farzin

      در مورد این قسمت 6 باهاتون موافقم اما قسمت 5 بنظر من یکی از قشنگ ترین قسمت های کل اتک بود تا اونجایی که دنبال میکنم نمراتشم بد نبود ولی در مورد ادامه مانگا منم حس خوبی ندارم مخصوصا به 2 علت

      1. حذف بخش هایی از مانگا
      2. عدم نمایش عالی صحنه های اکشن

      و البته برخی اشکالات گرافیکی در طراحی ها

     2. محمدحسین شفیعی

      دقیقا همین هستش که فرمودین. متاسفانه مخاطبا نمرات خوبی به این قسمت دادن. البته افرادی این نمراتو دادن مانگا رو نخوندن و فقط از ورود دوستای ارن هیجانی شدن. وگرنه این قسمت ساختش وحشتناک بود. حاضر نیستم دوباره ببینمش! احتمالا هم یه مقایسه از مانگا و انیمه قسمت ۶ بنویسم.

 16. Mina

  ممنون از مطالبتون
  من مانگا رو نخوندم . میشه بگین چرا میکاسا باید ارن رو بکشه ؟
  امیدوارم پایانش خوب باشه . :((

  1. محمدحسین شفیعی

   درود.
   خواهش میکنم.
   سوالی که پرسیدین، براش صبر کنین. متوجه میشین…
   چون توضیحش زیاده.
   درمورد پایان خوش، من امیدی ندارم…موافق باشید:))

 17. احمد

  برسی قسمت5 اتک توسط اقای دست پیمان کی میاأد؟؟؟؟؟

  1. محمدحسین شفیعی

   بی اطلاعم

 18. احمد

  اقای شفیعی منظورتون رو نگرفتم چئون مانگا رو نخوندم ولی عالی بود ممنود

  1. محمدحسین شفیعی

   من فکر کردم مانگا رو خوندید.
   وگرنه اینطور میگفتم که باتوجه به اتفاقات مانگا، حدس میزنم این بشه…
   موفق باشید و ممنون از شما.

 19. meisam

  ایسایاما هم والا فازش معلوم نیست می خواد پایانشو عین بازی تاج و تخت کنه اخه چرا می خوا شخصیتارو به……….. بده

  1. محمدحسین شفیعی

   درود.
   من خودم به شخص، وقتی مانگا رفت جلو از ایسایاما و اتک بدم اومد! تا اخرشو نبینم بدم میاد.
   ایسایاما به نظرم بیمار هستش! فقط همین دلیل برای کارهاش به ذهنم میرسه!!!!

   1. mahdi

    خب دلیل اصلی جذاب بودن انیمه هم همین حالتشه

    1. محمدحسین شفیعی

     دقققییییقققااا! ولی زحمت استودیو ها رو نباید فراموش کرد. به اتک بهایی در خور داستان داده شد. و این خیلی خوبه! اما انصافا ایسایاما یه چیزیش هست!!:))))

 20. احمد

  اقای شفیعی عالییییییییییییییییییی بود.
  من خودم این پایانی که گفتیدوست دارم میکاسا بخواد ارن رو بکشه ولی می بینه ارن مرده.میشه چند دلیل برای من بیاری
  (من دوست دارم اینطوری بشه که گفتم
  میشه بگین چرا ارن میمیمره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. محمدحسین شفیعی

   درود.
   خوشحالم خوب بوده. البته قراره ویرایش بشه متن.
   (اسپویل شدید)
   ارن وقتی که سرش قطع شد، و با مردم توی یه دنیای دیگه حرف زد؛ اصلا نشونش نداد. وقتیم تو همون دنیا با دوستاش حرف زد توی سن بچگی بود.
   حتی توی بچگی گفت :رهایی
   از طرفی یمیر هم توی همون دنیا که شن بود و یه درخت درخشان، توی سن بچگی بود. در حالی که یمیر بزرگ هم شد توی انیمه و بعد مرد! پس ارن واقعا مرده! الانم تایتانش یه پوسته ی توخالیه که توسط یمیر کنترل میشه درست مثل تایتان میمونی زیک! چون ارن از یمیر اینو خواست. بهش قدرت بده برای نابودی دنیا.
   ولی ارمین و زیک توی اون دنیا، توی سن همین الانشون بودن! پس امید به برگشتشون هست. تقریبا مطمئنم ارمین برمیگرده به دنیا… زیک اگه هم برگرده لیوای سلاخیش میکنه. پس زیک هم کلا خدافظ. و ارن همین الانشم مرده.
   ابهامی بود، انتقادی بود، در خدمتم.

 21. .

  سلام خسته نباشید و دمتون گرم.
  مثل همیشه جذاب و منطقی.
  فقط جسارت نباشه و امیدوارم طرفداران حمله نکنن :)….
  اما راستش هم سر تیتر هم بعضی جاها یکم حس عجیبی میداد. یعنی من حس میکردم این متن رو یک فن تعصبی نوشته.(البته فقط یکی دو جا)
  اشتباه نکنید من خودم طرفدار اتک هستم و ایسایاما رو همیشه تحسین کردم.
  اما و تعاریفی که از ایسایاما کردید یکم اغراق امیز اومد به نظرم ، در واقع تو یه کلام بعضی جاها انقدر توصیف کردید که پیاز داغش زیاد شد!
  ولی با این وجود خیلی تجزیه و تحلیل دقیقی بود و من خوشم اومد.
  امیدوارم هم شما هم سایر دوستان ناراحت نشده باشن. قصد بدی نداشتم 🙂

  1. محمدحسین شفیعی

   درود.
   خیلی ممنون و خوشحالم خوشتون اومده.
   متاسفانه این مشکلو خودم هم با متن دارم…
   توی پیش نویسی که من تحویل داده بودم اصلا اینطوری نبودش.
   اینا رو همکاران هنگام ویرایش اضافه کردن. متن ویرایش خواهد شد…

 22. علی

  سلام و ممنون بابت بررسی چندتا نکته بنظرم جالب اومد که بگم

  اول اینکه من با اینکه نوشتین اتک بهترین انیمه قرن ه مشکل دارم قبول دارم اتک انیمه ی خوبیه و شاهکاره و ممکنه که دیگه انیمه ای مثل اتک نبینیم ولی خب انیمه های دیگه ای هم هست که در سطح اتک هستن برای مثال death note یا demon slayer (البته اینم باید در نظر بگیریم که انیمه کاملا سلیقه ایه اصلا بعضی ها هستن که از اتک خوششون نمیاد و بعضی ها هم هستن که معتقدن اتک بهترینه ولی خب اتک برای من فقط یه انیمه خوب مثل بقیه انیمه های خوبه دیگس)

  خب بریم سر اصل مطلب اول اینو بگم که من تا چپتر ۱۳۵ خوندم و میخام که ۴ تا چپتر اخر برام اسپول نشه

  اینکه انیمه تو ۱۶ قسمت تموم میشه یا نه فرقی به حال ما نداره ما بالاخره انیمه رو میبینیم دیگه 🤣

  خب در مورد پایان انیمه باید اینو بگم ولی قبلش باید یه اسپیول بکنم از انیمه demon slayer

  هشدار اسپول از انیمه demon slayer

  همونطور که میدونید در اخر موزان میمره و تانجیرو تبدیل به شیطان میشه ولی خب عین خواهرش خودشو کنترل میکنه و در چپتر اخر ما فهمیدیم که کل ماجرا داشت تعریف میشد و یک نفر از دنیای آینده داشت این داستانو از روی کتابی که زنیتسو نوشته بود میخوند و شاهد این بودیم که حتی بعضی شخصیت ها تناسخ پیدا کرده اند

  خب شاید بگید چه ربطی به اتک داره من بهترین سناریو و پایانی که باسه اتک میبینم اینه که جنگ تموم بشه و همه ی تایتان ها نابود بشن و البته حافظه مردم نسبت به تایتان ها پاک بشه و عین انیمه demon slayer دنیا به حالتی برگرده که ما الان توش زندگی میکنیم(بدون تایتان ها )
  ولی خب ایسایاما رو نمیشه پیش بینی کرد اما خب از یه چی مطمعنیم اونم اینکه اتک پایانی غافلگیر کننده و جذاب خواهد داشت (همونطور که تو این سه فصل و این چند قسمت از فصل چهار دیدیم)

  یه چیز دیگه ای که میخاستم بگم اینکه ایسایاما در نوع داستان فصل اخر یعنی پایان داستان یکم تغییر کرده
  مثلا تو فصلای قبل وقتی یکیو میخواست بکشه اول کاری میکرد که ما اونو دوست داشته باشیم
  (میخام یه فلش بک خفن بزنم ) اول مارکو بود خب مارکو شخصیت خوبی بود تو اون قسمت هایی که با ژان زیاد حرف میزد میشد اینطور برداشت کرد که ایسایاما داره اونو به ما تحمیل میکنه (یه جورایی داشت میگفت ببین مارکو عجب ادم خوبیه )ولی خب رحم نکرد و کشتش
  جوخه لیوای هم همینطور مخصوصا اون قسمت که ارن میخاست تبدیل بشه و اون زنه از جوخه ی لیوای نذاشت و اونجا یه موسیقی خفن گذاشته بودن که بسیار عالی بود اما ایسایاما به جوخه لیوای هم رحم نکرد (من تازه داشتم از جوخه لیوای خوشم میومد بعد ایسایاما زد کشتشون )(اخه چررررررراااااا)
  تو فصل دوم قسمت اول اون مرده که دستیار اروین بود و خوب بو میکشید(اسمش یادم نیست) یا بعد از اون ییمر که تو فصل دوم خیلی نقش تاثیر گذاری بود و خیلی گذشته ی دردناکی داشت
  تو فصل سوم هم اول که کنی مرد بعدشم اروین (تو همه این مرگ ها ایسایاما اول کاری میکرد که ما اون شخصیت رودوست داشته باشیم ولی

  (اسپیول)

  ساشا رو همینطوری کشت میدونم ساشا قبلا گذشته اش معلوم بود ولی خب بازم عین مرگ های قبلی نبود

  تمام اینا رو گفتم که بگم ایسایاما داره حتی از نظر روند داستانی هم تو این اخرای کار تغییر به وجودمیاره پس اصلا قابل پیش بینی نیست

  1. محمدحسین شفیعی

   درود.
   اول بگم من اصلا با کسی تعارف ندارم. نظرتو خوندم کمی عصبانی شدم. چون اصلا نخوندی من چی گفتم!
   اولا نگفتم اتک بهتذینه. نوشتم شاهکار قرن. نگفتم تنها شاهکار و یا شاهکارترین. اصلا اسم بهتذین انیمه هیچ جا نبود. دوما ساشا خیلی دوست داشتنیه. اکثرا دوسش دارن. اینکه شما دوسش نداشتی بحثش جداست. و ساشا شخصیت مهمی بود. هیچکدوم از اینایی عنوان کردی مهم نبودن. ساشا توی پوستر ها بود و دنبال میشد توی انیمه. پس مهم بود! درمورد دمن اسلایر چرا اسپویل کردین؟! الان من بدبخت نمیخواستم اسپویل بشم ولی مجبور بودم بخونمش. میتونستی تو نظرت نیاریش.
   بعد هم طرز فکر ایسایاما هیچ فرقی نکرده. شما تا چپتر 135 خوندی قسمت سوم متنو میتونی بخونی. دوست داشتی بخون. و اینکه میگی صلح میشه و همه چی تموم میشه؛ این اتفاق نمیوفته… نمیوفته… صلح میشه ولی بازم جنگ میشه. فکر میکنم اینا رو دیگه به وضوح گفته بودم. هر کسی رو هم در نظر بگیری که مهم باشه از قانونی که گفتم پیروی میکنه شاید یک نفر بین همه استثنا بشه که قسمت سوم گفتم… و اینکه منم میدونم ایسایاما رو نمیشه پیش بینی کرد. ولی تا اخرش صبر کن میبینی حرفهام درستن

   1. علی

    سلام دوباره اول بگم که ببخشید اینقدر دیر دارم جواب میدم
    درمورد ساشا اینو بگم که من نگفتم دوسش ندارم فقط اینو گفتم که ایسایاما طوری ساشا رو کشت که با بقیه مرگ ها فرق داشت در مورد اسپیول انیمه demon slayer هم معذرت میخام در مورد پایان انیمه هم باید اینو بگم که خب من فقط چیزی رو گفتم که فکر میکنم

    1. محمدحسین شفیعی

     درود‌.
     چه حرفیه. خواهش میکنم.
     درسته.
     البته الان به این نتیجه رسیدم همیشه حق با مخاطبه.
     منم کلا خیلی تازه کارم. اگه رفتارم بد بوده عذر خواهی منو بپیذیرید.
     ممنون از شما که نظراتتونو به اشتراک گذاشتید.

 23. Alireza

  با سلام و تشکر بابت مطلب بسیار مفیدتون.
  فکر کنم دیگه تقریبا همه متوجه شدن خواب قسمت اول ارن و همچنین یمیر نقش کلیدی در رقم زدن پایان داستان دارند(بنده مانگا رو نخوندم).
  در مورد چگونگی انیمه شدن هم به نظرم میتونست توی دو پارت 12 و 10 قسمتی مثل قبل باشه.اگه اینطور باشه تعادل در تعداد قسمت ها رعایت میشه ولی با اون جیزهایی که شنیدم 16 قسمت بخش زیادی از مانگا رو پوشش میده و احتمال سینمایی شدن ادامش رو بالاتر میبره.
  راستی یه نکته ای که هستش اینه که من یه جای دیگه خوندم تو مصاحبه اخیرش درباره پایان گفته پایان همان شروع است.

  1. محمدحسین شفیعی

   درود.
   خوشحالم مطلب خوبی بوده…
   خیلی خوشحال در واقع. چون یادمه منو شما کلی سر انیمه اتک تو سر و کله هم زدیم!
   روزها و هفته ها!😂😂😂
   این مصاحبه که میگین رو ندیدم. اگه اینطوری باشه پس همون ماجرای ققنوس هستش. ارن میمیره و یکی مثل ارن متولد میشه!!!!!!!!!!
   در اخر هم ممنون از شما. مرسی که کامنت گذاشتین.

   1. meisam

    هرکیم بیاد مثل ارن نمی شعه

    1. محمدحسین شفیعی

     درود.
     باهاتون از جهاتی موافقم و از جهاتی مخالف! خب ارن که عالی هستش. مخصوصا این فصل. ولی هنوز مانگا تموم نشده. شاید یه شخص شبیه ش ظهور کرد. پس طبق چیزایی تا الان از انیمه پخش شده موافقم، و چون هنوز تموم نشده و ندیدیم، مخالف:))

 24. مائو آلتور

  پیش بینی های خوبی بود
  ولی تنها پیشبینی که درمورد پایان اتک به شخصه میتونم داشته باشم اینه که تایتانا به کل از روی زمین از بین برن
  کلی از شخصیت های دوست داشتنی مون بمیرن و در اخر همه با هم یه صلح داشته باشن و پارادایس مثل یه کشور عادی با بقیه دنیا ارتباط بر قرار کنه و تمام
  که هرچند به نظرم یکم این پایان مسخرس چون همه این اتفاقا رو زیر سوال میبره و میگه که کل این ۴ فصل سر هیچی بود
  ایسایاما همونطور که خودتون گفتید یه پایان کاملا غیر منتظره نشونمون میده
  مثال بخوام بزنم انیمه نانای بی استعداد تو پاییز اون پایانشو هیچ کس نمیتونست پیش بینی کنه هم خوب بود هم بد
  اسپویل : میچیروی بیچاره خیلی دلم براش سوخت

  1. محمدحسین شفیعی

   درود.
   راستش من خیلی دستم بسته بود.
   برای همین این چیزای ریز رو سعی کردم بیشتر تو بخش سه بگم.
   اگه دوست دارین بخونینش، ولی مثل میدان مین میمونه. قطعا بدجوری فنا میروید!
   من توی بخش اپنینگ و اندینگ گفتم که صلح و دوباره جنگ اتفاق میوفته. البته الان نگران این هستم نکنه متن واضح نبود؟؟؟؟؟؟؟

 25. Arian1

  عالییی بود دستت خوش باشه واقعا
  و اینکه به نظر منم فیلم سینماییش میکنن اخراشو چون قسمتاش واقعا کم هستن
  و دوباره ممنون:)

  1. محمدحسین شفیعی

   درود.
   خوشحالم مطلب خوبی بوده.
   من بیشتر ممنون دوست عزیز:))))

 26. دانیال خرمی پور

  مطلب که عالی بود.خسته نباشی.
  ولی پیش بینی خودم یا سانسور مانگا و اتمام انیمه توی همون ۱۶ قسمت هست که همونطور که گفتید ماپا میتونه بدون صدمه به انیمه این کار رو انجام بده.
  و انیمه سینمایی هست که من این یکی رو بیشتر احتمال میدم(از اونجایی که انیمه شیطان کش رکورد فروش رو زد) . البته مانگا رو تا یکی دوقسمت بعد از این قسمت تازه منتشر شده دیدم و فکر میکنم فقط این دوحالت ممکنه نه چیز دیگه.

  1. محمدحسین شفیعی

   درود.
   خوشحالم مطلب خوبی بوده.
   حالا من هر احتمالیو مطرح کردم.
   ولی نظر خودمم همینه که تهشو سینمایی میکنن.
   اگه توی متن تفاوت داره بخاطر اینه که من متنو دادم به عوامل وارونه و اینها رو ایشون اضافه کردن.
   البته این متن ویرایش قراره بشه.

 27. m.m

  ممنون از آقای شفیعی بابت این مطلب زیبا . به نظر من داستان با مرگ ارن ( بعد از این که یک عالمه از مردم رو میکشه) به پایان میرسه . تمام مردم زمین به جز یک سری از مردم پارادایس از ارن متنفرن و تا ارن نابود نشه جنگ تموم نمیشه . تنها راه رسیدن به صلح و البته منطقی ترین راه مرگ ارنه . به نظرم واقعا حیفه چنین شخصیت محبوبی بمیره . شاید هم ایسایاما میخواد مانگا یه پایان جالبتر و دور از ذهن مخاطب داشته باشه.

  1. محمدحسین شفیعی

   درود.
   خوشحالم مطلب خوبی بوده.
   اره. موافقم ارن میمیره و خیلی هم ناراحت کننده ست.
   توی بخش سوم کاملا توضیح دادم. ولی توی بخش دوم یادم رفتش. ممنون که باعث شدین یادم بیاد. ویرایشش میکنم.

   1. Sorena.Mp

    اصلا راهی برا نجات آرن حداقل تا اونجا که ما انیمه بینا میدونیم وجود نداره چون زمان 13 ساله یه آرن داره تموم میشه و باید بمیره
    مهم بقیه یه شخصیت ها هستن که چی سرشون میاد!
    در مورد سینمایی هم اگه اینطوری بشه با کلی تاخیر به دست ما میرسه ولی من مشکلی ندارم و معتقد ام شاید رکورد بیشترین فروش بین همه فیلم های سینمایی رو هم زد که برا اوتاکو های ایرانی خوشحال کننده تر از بقیه اوتاکو ها هم خواهد بود
    شاید اینطوری اَنگ کارتون بودن رو هم دیگه به انیمه ها نزدن‌‌‌‌!!

    1. محمدحسین شفیعی

     بقیه ی شخصتها رو تک تک توی قسمت سوم گفتم که اسپویل داره. میدان مین هستش. دوست داشتی بخون ولی خیلی اسپویله…
     متاسفانه چون مانگا رو دیده بودم دستم بسته بود. قسمت سوم زدم. اگه هم مانگا رو ندیده بودم این مشکلو داشت که از داستان عقب بودم و برای یه سریا جالب نمیشد. سعی کردم برد برد باشه. اگه انتقادی به متن دارین خوشحال میشم بشنوم.
     درمورد سینمایی شدن ۸۰ درصد احتمالش بالاست.

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *