پربازدیدترین ها
انیمه و انیمیشن

پایان انیمه Attack on Titan: شاهکار قرن چگونه تمام میشود؟ 

انیمه نبرد با تایتان‌ها Attack on Titan چگونه پایان خواهد یافت؟

سلام خدمت همه شما خوانندگان مجله اینترنتی وارونه. در این مطلب انیمه‌ای قصد دارم به این موضوع بپردازم که پایان Attack on Titan ممکنه چطوری باشه. و طبق نظرات آقای سعادتی یه جور دانستنی انیمه‌ای هستش! تا به این لحظه حقیقتا نمیدونیم در مورد اتک چه پایانی در انتظارمون خواهد بود. ولی من با یه سری استدلال، یه پایان بسیار محتمل رو بیان کردم. البته با توجه به رویکرد نویسنده ی دنیای Shingeki no Kyojin یعنی آقای ایسایاما، حقیقتا کسی جز خودش نمی‌تونه پایان رو توصیف کنه.

این رو هم اضافه می‌کنم که من مانگا رو خوندم. ولی مباحثی که در موردشون حرف زدم، هیچ ربطی به این قضیه نداره. چون اگه مانگا رو خونده باشین، میدونین که اصلا معلوم نمیشه چی تو سر نویسنده‌ست. به عبارتی همون‌طور که اشاره کردم، فقط خودش پایان رو می‌دونه و می‌تونه ترسیم کنه.

نکته: اگر در کامنت‌ها اسپویل کردید، حتماً یک هشدار اسپویل اولش بذارید.

برای واضح‌تر شدن مسئله، مطلب بررسی پایان‌بندی انیمه Attack on Titan شامل چند قسمت خواهد بود. خوندن قسمت اول و دوم برای همه واجبه‌ و بدون اسپویل. اما بخش سوم مربوط به مانگا خوان‌ها میشه. طبیعتاً هم برای کسانی که مانگا نخوندن، اسپویل داره، نگید نگفتم.


با ما در «پایان Attack on Titan چگونه خواهد بود؟» همراه باشید.


قسمت اول: آیا فصل نهایی Shingeki no Kyojin، در ۱۶ قسمت تمام میشود؟

پایان انیمه نبرد با تایتا‌ن‌ها Attack on Titan

حتما برای خیلی‌ها این سوال پیش اومده که سازندگان، میتونن فصل ۴ رو در ۱۶ قسمت تموم کنن یا نه؟ خب برای پاسخ دو جنبه رو باید بررسی کنیم. اول اینکه با توجه به قسمت دوم این فصل Attack Titan، انیمه به ما نشون داد که سازندگان می‌تونن مانگا رو سانسور کنند و در عین حال لطمه‌ای به داستان وارد نکنند. می‌شه گفت که سازنده‌ها بازهم میتونن اینکارو انجام بدن. چون داستان پیش رو، فلش بک‌های زیادی داره. میتونن اون ها رو حذف کنن و یا کوتاهش کنن. پس از این جنبه میتونن اتک در ۱۶ قسمت تمومش کنن.

جنبه دوم این هست که اعلام کردن، مانگا در ۲۰ فروردین در چپتر ۱۳۹ برای همیشه به پایان خواهد رسید. اما با یه محاسبه ساده میفهمیم انیمه زودتر یا به طور دقیق‌تر در تاریخ ۹ فروردین سال ۱۴۰۰ تموم می‌شه! پس این احتمال تموم شدن انیمه در ۱۶ قسمت رو پایین میاره. البته ممکنه قسمت‌ها تاخیر بخورن. اما در حال حاضر خبری از تاخیر در پخش قسمت‌های بعدی اعلام نشده. خوب پس این خیلی بعیده که انیمه رو بخوان زودتر از تاریخ پایان مانگا تموم کنن. چون مانگاهاشون دیگه فروش نمیره و ضرر میکنن.


همچنین علاوه بر پایان انیمه حمله به تایتان Attack on Titan چگونه خواهد بود؟ بهتره بر بدن بزنید!


اما تمام احتمالات برای ۱۶ قسمتی شدن پایان Attack on Titan، این‌ها هستن:

۱_ بخوان با ناتمام گذاشتن انیمه، پایان رو به مانگا ارجاع بدن و مخاطب مانگا رو بیشتر کنن.

۲_ پشت پرده ایسایاما هماهنگ کرده همه گروه سازنده رو که چجوری انیمه رو تموم کنن. ولی خوب، اگه اینطوری بشه، همون‌طور که گفتم، کم‌تر کسی مانگا می‌خره، وقتی انیمه تکمیله!

۳_ یه پایان متفاوت یا پایان باز تحویل ما بدن!

۴_ تا چپتر ۱۲۲ رو در فصل نهایی Shingeki no Kyojin ارائه بدن. بقیه رو برای پول بیشتر، در یک سینمایی پوشش بدن.

با این حساب می‌شه نتیجه گرفت که احتمال تموم نشدن انیمه در ۱۶ قسمت، به مراتب بیشتر از تموم شدن انیمه در ۱۶ قسمت هست. اما اگه قراره در ۱۶ قسمت تموم شه، این نگرانی هم پیش میاد که یعنی ممکنه مانگا تا آخر انیمه نشه؟ خیر! چون کارمندان ماپا MAPPA گفتن که مانگای Attack on Titan تا آخر انیمه خواهد شد. پس تکلیف چیه؟ می‌شه احتمال داد که پارت دومی در کار خواهد بود. که این پارت دوم میتونه به صورت سریالی یا سینمایی، ارائه شه. 

البته یه نکته رو برای احتمال سینمایی شدن پایان اتک، دقت کنید. تا بحال استودیو MAPPA گفته تا آخر مانگا انیمه خواهد شد.‌ نگفته که تا آخر مانگا در این فصل جای خواهد گرفت. پس یهو دیدید واقعا یه سینمایی پایانی زدن و گفتن این پایان اصلی هستش. قبلی‌ها هم فقط فصل آخر بود، نه پایان داستان و سینمایی پایان واقعی داستان هستش. پس به نظر من، در بین تمام احتمالات؛ ساخت سینمایی برای پایان، بیشترین احتمالو داره.


قسمت دوم: خود داستان Attack on Titan چطور تمام میشود؟

پایان Attack on Titan

فاقد اسپویل: خواندن این بخش از مطلب برای هر کسی که انیمه رو تا قسمت ۵ فصل نهایی Shingeki no Kyojin دیده باشه، بدون مشکل خواهد بود.


هاجیمه ایسایاما Hajime Isayama و پایان داستان Attack on Titan

وقتی صحبت از پایان هر فیلم یا انیمه‌ای میشه، اول اینو میپرسیم کی میمیره؟! ولی درمورد اتک باید بپرسیم کی زنده میمونه؟! برای پاسخ به این سوال، بیایید اول یه نگاهی به طرز فکر نویسنده تا اینجای کار داشته باشیم. هاجیمه ایسایاما از ۱۹ سالگی ایده حمله به غول‌ها Shingeki no Kyojin رو در سرش پرورونده و حدود ۱۲ سال باهاش زندگی کرده. بیشتر از هر شخص دیگه‌ای! اما برخلاف طرفداران این اثر، که ممکنه چند ماه تا چند ساله دارن این اثر رو دنبال میکنن، ایسایاما هیچ تعصب و رحمی روی کارکترهاش نداره.

و تا اینجای داستان Attack on Titan، بارها و بارها این بی‌رحمی رو ثابتش کرده.

اما من بعد از تماشا و تحلیل انیمه تو ذهنم، به یک کشف یا نظریه مهم درباره داستان اتک رسیدم. که شاید تا حالا کسی نرسیده باشه. سیستم روند داستان برای شخصیت‌های مهم، تأکید می‌کنم مهم، اینطوری هستش که اول شخصیت رو قشنگ، معرفی میکنه. بعد مهمش میکنه و بعد از اون یکبار به حدی جونش تو خطر میوفته که همه فکر میکنن، صد درصد مرده! ولی به نحوی نجات پیدا میکنه و در دفعه دوم که جونش تهدید میشه و ما فکر میکنیم طرف مرد، واقعا و کاملا برای همیشه میمیره. با این حساب شخصیت‌های مهم در دید اول نمی‌میرن. اینو میتونیم مطمئن باشیم.

این رویه بسیار هوشمندانه‌ست. یعنی شما دوبار غمگین میشین و یکبار خوشحال. شایدم دفعه دوم برای یک کارکتر پیش نیومد و شما یک بار غمگین میشید و یکبار خوشحال. البته تا اینجای داستان! این ایده، بسیار جالبه و شخصیت رو قشنگ، توی ذهن و قلب مخاطب جا میندازه. به عبارتی میخواد که شما بفهمین چقدر اون کارکتر ارزشمند هست و وقتی نبودنش رو حس میکنید، آرزو میکنید که ای کاش نمیمرد. خوشبختانه ایسایاما آرزوتون رو برآورده می‌کنه. اما آرزوتون متاسفانه فقط یکبار براورده میشه! بعد کاراکتر رو باید به دستان ایسایاما و سرنوشت بسپارید.

مثال‌های برای اثبات این نظریه و تاثیر اون در پایان Attack on Titan

  • اروین دفعه اول که یه تایتان گرفتش و همه فکر میکردیم مرده، نمرد و فقط دستش کنده شد. ولی بار دوم، جانانه مرد!
  • هانجی دفعه اول نمرد و یه چشمش کور شد. پس در خطر مرگه!
  • ساشا دفعه اول نمرد و در خطر مرگه!
  • ارمین دفعه اول نمرد و در خطر مرگه!
  • آنی دفعه اول نمرد و الان توی سنگه. ولی باز در خطر مرگه!
  • برتولد دفعه اول نمرد، دفعه دوم مرد!
  • راینر هم یه بار قصر در رفته، پس در خطر مرگه!
  • ارن در فصل یک توسط یه تایتان خورده شد و نمرد، پس احتمال مرگش زیاده.
«در کل می‌شه اینطور هم برداشت کرد، که هر اتفاقی برای بار دوم توی اتک بیوفته، وقوعش حتمیه!»

پایان Attack on Titan

همین‌طور اضافه می‌کنم که ایسایاما خودش گفته که اولش میخواستم همه رو بکشم! ولی با توجه به طرفدارای جهانی‌ای که Attack on Titan پیدا کرده، دیگه نمیتونم اینکارو بکنم و یه سری تغییرات جزئی میدم. از طرفی بعدها یه تصویر و شایعه اومد که میگفت این سکانس آخر هستش. یه سری اسم با فتوشاپ هم روی هر جنازه گذاشته بودن. در حالی که این صحنه رو از خواب ارن، در قسمت ۱ سری اتک، کش رفته بودن! اما نام‌هایی که گذاشته بودن روی جنازه ها، عبارت بود از: لیوای، میکاسا، جان، کنی، اروین.

باتوجه به فیک بودن تصویر، نمیشه قطعی نظر داد! ولی حتی اگه یک صدم درصد واقعی باشه، و تغییراتی مثل مرگ اروین رو در نظر بگیریم، فوق‌ش از این چهار نفر زنده مانده، سه نفر می‌تونن از دستان مرگ قصر در برن! البته این نظر بنده هستش.


غافل‌گیری اساس داستان هاجیمه ایسایاما Hajime Isayama

دومین نکته درمورد، نوع فکر ایسایاما اینه که همیشه بهترین و نابودکننده‌ترین شیوه رو برای غافلگیری انتخاب میکنه. اگه یه نگاهی به رویه داستان داشته باشید، این قضیه اثبات شده هستش.

مثال: هلوس انسانی بوده که تایتان‌ها رو شکست داده. هر نویسنده‌ای اینو به نحوی توجیه میکنه:

۱. هلوس قدرت فرابشری داره و با جادوی انفجار زده همه رو ترکونده! (مگومین در کونوسوبا Konosuba)

۲. هلوس قدرت هوش و استراتژی بالایی داشته. یه تیمو رهبری کرده و اونا با بمب و تسلیحات، تایتان‌ها رو به فنا دادن! (لولوش در کد گیاس Code Geass)

۳. هلوس اینقد تمرین کرده که با یک مشت هر تایتانی رو میکشته. (سایتاما در مرد تک مشتی One Punch Man)

۴. هلوس فقط ظاهرن قهرمان بوده و دستهای پشت پرده ای وجود داشته. در نتیجه این حقیقت، یک دروغه! (انیمه اتک ان تایتان Attack on Titan)

دیدین! ایسایاما چنین قدرتی داره! انصافا هیچ حالتی بیشتر از این مخاطبو شوکه نمیکنه! برای پایان هم همین عنصر مهم وجود داره! مثلاً حتی الانم، ما هیچی از یمیر نمیدونیم. ما نمیدونیم یمیر که تایتان بنیان گذار بوده، کی هست و چه قدرت‌هایی اصلا داره! خلاصه اینکه یمیر دقیقا کی هست، میتونه خیلی غافلگیری ایجاد کنه.

 نکته: (حتی در چپتر ۱۳۶ مانگا هم ما به طور دقیق نمیدونیم، یمیر واقعا کیه و تا چه حدی میتونه قدرت داشته باشه. در اون چپتر خیلی سوال برانگیزتر هم میشه.)

با این حساب من فکر میکنم ختم کنندگی کل داستان به دست یمیر باشه. این طرز تفکر منه.


چرخه شخصیتی

توی داستان در نظر کلی، دو تا شخصیت مشابه شخصیت ستاره داستان، یعنی ارن یاگر، داریم. یعنی راینر و گبی که با توجه به شباهت موجود، می‌تونیم اینطوری برداشت کنیم که اعمال انجام شده توسط‌شون، بی‌شباهت به هم نیست! من میگم بحث “وجود چرخه” که مدام گفته میشه همین هستش. یعنی وجود شخصیت‌های مشابه و اعمال مشابه. در نتیجه چیزی به اسم سفر در زمان و غیره وجود نخواهد داشت.


برای دیدن ویدیوهای باحال انیمه می تونید، کانال نماشا، یوتوب و اینستاگرام انیمه مجله وارونه رو دنبال کنید.


اپنینگ فصل نهایی Shingeki no Kyojin

میریم سراغ پایان یا به عبارتی نکاتی که در اپنینگ فصل چهارم Attack on Titan هستش. همون اپنینگی که همه میگن فقط انفجاره و بی مفهومه. کاملا داره با ما صحبت میکنه. میگه: «کاملا نابود کردن و از نو ساختن (تخریب و بازآفرینی). بیا زندگی رو از تاریکی شروع کنیم. تا زمانی که نور پایان را آشکار کند. این جنگ اخر منه!» بعد از فروپاشیدن سربازها در اپنینگ و سقوط پرنده‌ها، بارون میاد و همه چی آروم میگیره. یعنی پایانی با صلح و آرامش. این در حالی هست که ارن بالای تپه‌ای از جنازه هایی هست که دست‌هاشون به سمت بالاست و امید زنده موندن داشتن!

توی این صحنه، روی تایتان ارن زوم میشه و میگه: «هیولا. هیولا. هیولا» فک کنم کاملا فهمیدید، منظور چی بوده. ارن قرار کلی ادم بکشه و بعد صلح بشه. ولی چجور صلحی؟! صلحی که دیگه انسان‌های زیادی شاید زنده نباشن، که این صلح رو ببینن. دو تا تایتان هم پشت سر ارن هستش. یعنی اون تایتان شیفترها زنده خواهند ماند! پس از نظر مفهومی، اپنینگ حسابی غنی عمل کرده!


اندینگ فصل نهایی Shingeki no Kyojin

خوب بیاین، درمورد اندینگ صحبت کنم. واقعا تا به امروز هیچ چیزی در اتک به اندازه اون پرنده آتشین که یه درخت میشه، ذهن منو نخورده! (اندینگ فصل۴) آخه یعنی چی! البته بازم ممکنه فقط برای زیبایی اومده باشه، ولی بازم مشکوکه! اگه طبق گفته های دیگران، اون یک ققنوس باشه، واقعا جالب میشه. به طور کلی ققنوس پرنده‌ایه که میسوزه و از خاکسترش یه ققنوس دیگه به دنیا میاد. الان با این تفاسیر پیش بینی اینکه ایسایاما قصد داره پایان چه شکلی باشه بسیار سخته!

اما فکر من اینه قراره اول صلح بشه (بارون اپنینگ) و بعد یه انسان جدید به دنیا بیاد، که بازم جنگ بشه (ققنوس). به عبارتی تکرار چرخه کلی جهان! با درنظر داشتن تمام این موارد من هیچ امیدی به پایان خوش ندارم! یعنی پیام ایسایاما اینه که “جنگ هرگز تمومی نداره؟!” ممکنه! حالا بیایید یه نگاهی بندازیم به چند تا دیالوگ طلایی توی انیمه. میدونین که اینها همه کارشناسی شده‌ست.

به عبارتی انیمه Attack on Titan از قبل داره به ما داره سرنخ میده که میخواد چطوری تموم شه!

ارن یاگر: من وقت این رو ندارم که نگران درستی و نادرستی باشم. یک داستان ترسناک هیچوقت پایان خوشحال کننده‌ای نخواهد داشت!

اروین اسمیت: انسان ها هرگز دست از مبارزه با خود نمی‌کشند! تا زمانی که تعداد آن ها به یک یا دو نفر برسد!

ارن یاگر: حق با ویلی تایبوره. من آدم بدیم، حتی شاید دنیا رو نابود کنم.

اینم در نظر داشته باشیم، که ویلی در قسمت ۵ فصل نهایی Attack on Titan وقتی حقیقتو روایت کرد. گفت بعد از اینکه الدیایی‌ها دشمنانشونو کشتن، به جون هم افتادن. پس این‌ها همه یک سرنخ دیگه برای پایان داستان هستند.


گفته‌هایی در رابطه با پایان Shingeki no Kyojin

پایان انیمه نبرد با تایتا‌ن‌ها Attack on Titan

بر طبق چیزی که شنیدم. گفته شده وقتی که ایسایاما به صداپیشه ارن ته داستانو نشون داده، این بشر گریه کرده!


مصاحبه ایسایاما

«پیام هاجیمه ایسایاما برای طرفداران این اثر»

ایسایاما: من از هشت سال پیش میگفتم، که این مجموعه سه سال دیگر به پایان میرسد. اما الآن بالاخره میتونم آن را تمام کنم. مدت زمان زیادی است که میگذرد، اما من امیدوارم که شما تا آخرش با من بمانید. مقصر ویراستار نبود، متاسفم اما همیشه عجله داشتم تا کار را تمام کنم که سرانجام به پایان رسید. من تمام تلاشم رو برای چپتر آخر میکنم تا شما خوشحال باشید. از اینکه خواننده این اثر بودید. (آره جون عمه‌ات!)


مصاحبه کوتاه اخیر هاجیمه ایسایاما

ایسایاما: وقتی جواب “5% باقی مانده” را دادم فقط احساساتی بودم و مدت‌ها بود. که اصلا به اینکه “بالاخره تموم میشه” فکر نمیکردم.

_برنامه‌ای برای اپیزود آخر دارین؟

ایسایاما: تازه داریم شروع میکنیم‌.

_امکان پایان خوب برای مانگا هست؟

ایسایاما: تا حالا بهش فکر نکردم، که پایان خوش داره یا نه! (این ذات واقعی ایسایاما است)


قسمت سوم: پیش‌بینی دقیق‌تر پایان

پایان Attack on Titan

هشدار اسپویل، این قسمت مخصوص افرادیه که مانگای شینگکی نو کیوجین رو تا چپتر ۱۳۶ خوندن!


شروع منطقه اسپویل پایان Shingeki no Kyojin

طبق همه موادی که بالا گفتم؛ فقط میمونه درمورد تک تک کارکتر ها صحبت کنم.

میکاسا. جان. کنی. لیوای.

امن ترین شخصیت تا اینجا میکاسا هستش. میکاسا بالاترین احتمال زنده موندنو داره. همینطور هم جان و در نهایت کنی. لیوای بخاطر کشتن زیک تا الان زنده مونده، زیک بمیره؛ لیوای هم میمیره.

زیک. فالکو. ارمین.

زیک الانش هم بین مرگ و زندگیه. در نتیجه یهو دیدین زیک بدون اینکه دست لیوای بهش برسه مرد.

از چپتری که فالکو تایتان پرنده شد مشخص بودش که قدرت تایتانی زیک، منتقل شده. و قدرت تایتان هیولا به فالکو رسید. همینطور ما میدونیم که تایتان هیولا یکی از ۱۱ تا حیوون در میاد و برای هر کسی متفاوته. برای همین تایتان آرواره ی فالکو، شکل پرنده ست. (خود اسم فالکو به معنی شاهین هستش). البته به نظرم فالکو خیلی مهمتر بشه شخصیتش. البته بعد از پایان جنگها. چون اندینگ ۹۰ درصد راجع فالکو بود و پرنده ها و نور و غیره.

توی اپنینگ دو تا تایتان پشت سر ارن هستن، یکی خیلی شبیه تایتان فالکو و اون یکی شبیه عظیم جثه ست. ولی ارمین به نظر میرسه که خفه شد. طبق تئوری ای که گفتم هم ارمین باید مرده باشه. ولی شاید ارمین استثنا باشه. من میگم ارمین زنده میمونه. چون هنوز مطمئن نیستیم یمیر چه توانایی هایی داره! از طرفی یه دلیل دیگه هم برای ارمین دارم. ارن بخاطر تایتان حمله، میتونه اینده رو ببینه. ارن میدونست که ارمین و میکاسا زنده میمونن. سه تا دلیل دارم اینجا.

۱. ارن با رفتاری که با میکاسا و ارمین توی اون رستوران داشت، میخواست که دوستاشو از خودش دور کنه! چون میدونست قراره بمیره و اونها زنده میمونن نمیخواست غصه شو بخورن.
۲. ارن وقتی قدرت تایتان مادرو به دست اورد یه جوری صحبت کرد که انگار خودشو برای ارمین و میکاسا فدا میکنه.
۳. توی انیمه چند بار گفته میشه “اگه میخوای ارمین و میکاسا رو نجات بدی” یعنی ارمین و میکاسا توی خطر میوفتن ولی شانس نجات دارن.

انی. گبی. راینر.

درمورد انی خیلی مردد هستم اما فکر کنم زنده بمونه. حداقل تا پدرشو ندیده، ایسایاما زنده میذارتش.

گبی و فالکو هم مشخصا باید زنده بمونن!

راینر هم که زمان زیادی نداره، مرده فرضش کنیم.

ارن.

در مورد تحت تاثیر بودن ارن هم احتمالش هست. ممکنه همین الان هم ارن مرده باشه! و شاید شاید روحش تحت تسخیر یمیر باشه. البته خودم زیاد با کنترل شدن ارن توسط یمیر موافق نیستم و فقط میگم شاید! ماجرا هر چی که باشه، به نشون دادن سن هر کارکتر توی دنیای یمیر برمیگرده. ارن و یمیر در سن بچگی هستن ولی زیک و ارمین بزرگسالی!

خلاصه احتمال زنده موندن ارن خیلی پایین هست، ولی احتمال موفق شدنش بالا ست. حداقل تا حدی موفق میشه. 

پس همونطور که توی متن هم گفتم، ارن میمیره.(خودشم تو اینده دیده که میمیره!) دقیق تر بخوام بگم؛ ارن بعد از اینکه یه کم پیشروی کرد و دوستاش بهش حمله کردن (توجه کنید هر اتفاقی که برای بار دوم توی اتک بیوفته، وقوعش حتمیه)؛ موفق میشن به ارن برسن. و میکاسا اماده ست که ارنو بکشه؛ ولی همون موقع، میفهمن ارن مرده. به نظرم ایسایاما همین کارو میکنه! چون دردناک ترین و عذاب اور ترین حالت ممکنه.

پایان.

بعدهم جنگها تموم میشن. البته احتمال شروع جنگ دوباره هم زیاده که توی بخشهای قبلی بهشون اشاره کردم. درمورد اینکه چطوری میخوان لشکر به این بزرگیو متوقف کنن؛ باید بگم احتمالا ارمین از همونجایی که گیر افتاده، یه راهی برای ارتباط با یمیر پیدا میکنه و این ماجرا حل و فصل میشه. شاید در اخر داستان چیزی به اسم قدرت تایتانی نداشته باشیم. مگر اینکه دوباره قراردادی بسته شه.

پایان منطقه اسپویل پایان Shingeki no Kyojin


مطالبی که پس از “پایان انیمه نبرد با تایتان‌ها Attack on Titan چگونه می‌تواند باشد؟” بهتره بر بدن بزنید!


پایان انیمه نبرد با تایتا‌ن‌ها Attack on Titan

امیدوارم از «پایان‌بندی انیمه Attack on Titan چگونه می‌تواند باشد؟» خوشتون اومده باشه. نظراتتونو از بخش کامنتها بگید. لطفاً هم حتما علامت هشدار اسپویل بزنید. اگر هم دوست داشتید می‌تونید سری بررسی فصل چهارم Attack on Titan رو از مجله وارونه به صورت ویدیویی مشاهده  کنید، نکات بیشتری به مرور درش گفته می‌شه! با تشکر از شما و دوستان!

مطالب مرتبط

 
4.1 32 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
951 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات