پیاده روی مفیدتر است یا دویدن ؟
ورزش

پیاده روی مفیدتر است یا دویدن ؟ 

پیاده روی مفیدتر است یا دویدن؟ بسیاری از انسان ها برای از دست دادن کالری بیشتر دویدن را به جای پیاده روی سریع ترجیح می دهند.اما بر اساس گفته دکتر هالوک ساچکلی پیاده روی دارای فواید بیشتری نسبت به دویدن است. اما دلیل آن چیست ؟

۱-منابع کربوهیدرات با مقدار ۱٫۴۸۰ کالری ثابت باقی می ماند.

یک فرد سالم و دارای اندام ایده آل دارای منابع کربوهیدرات به اندازه ۱٫۴۸۰ کالری است.این کربوهیدرات ها در خون به عنوان  گلوکز و در  کبد و ماهیچه به عنوان گلیکوژن یافت می شوند.از سوی دیگر منابع چربی حدود ۸۰ هزار کالری است.این منابع چربی با افزایش وزن به حدود ۵۰۰ هزار کالری افزایش می یابد اما متاسفانه مقدار منابع کربوهیدرات با افزایش وزن نغییر نمی کند و همان مقدار ثابت باقی می ماند.

پیاده روی مفیدتر است یا دویدناین بدان معنی است که تلاش شما نباید فقط برای سوزاندن منابع چربی در بدن باشد.و هنگامیکه شما شروع به دویدن می کنید منابع چربی نسبت به کربوهیدرات بیش تر از بین می روند.


در ادامه بخوانید :


با دویدن می توانیم ۸۰ درصد کربوهیدرات را از بین ببریم

 به محض اینکه انبارهای کربوهیدرات تخلیه می شوند متابولیسم شروع به تجزیه پروتئین های عضلانی می کند و  پروتئین های تجزیه کننده به گلوکز تبدیل می شوند.یکی از اهداف مهم در ورزش، افزایش توده عضلانی است.هنگام دویدن شما عضله از دست می دهد و در واقع متابولیسم تان کاهش می یابد.و متابولیسم آرام باعث می شود که وزن کمتری از دست دهید.

تنها راه برای سرعت بخشیدن به متابولیسم باید جلوگیری از از دست دادن عضلات و افزایش توده عضلانی باشد.هنگامی دویدن، ۸۰ درصد کربوهیدرات را از ابتدا تا انتهای تمرین  می سوزانید.بنابراین پیاده روی سریع دارای فواید بسیاری نسبت به دویدن است.زیرا هنگامیکه شما شروع به پیاده روی سریع می کنید در ۱۲ دقیقه اول مقدار ۸۰ درصد کربوهیدرات و ۲۰ درصد چربی می سوزانید ،در ۱۲-۲۴ دقیقه بعدی ۵۰ درصد کربوهیدرات و ۵۰ درصد چربی می سوزانید ،و از دقیقه ۲۴ به بعد ۲۰ درصد کربوهیدرات و ۸۰ درصد چربی می سوزانید.

زنان دارای ریسک بالاتری هستند

هنگام دویدن پاهای شما به مدت کوتاهی در هوا باقی می ماند ، اما در پیاده روی پاهای شما بر روی زمین قرار می گیرد.هر چقدر که کفش شما هنگام دویدن مناسب باشد ،هر دو پای شما به شدت در یک زمان به زمین برخورد می کند و این امر موجب آسیب دیدگی می گردد.فشار بیش از حد بر روی ماهیچه ها و تاندون ها در طول دویدن باعث افزایش فشار روی استخوان ها می شود.و موجب شکستگی و یا ترک خوردگی های کوچک در استخوان های نازک پاها می گردد.

اگر شما آمادگی لازم را نداشته باشید،عضلات شما هنگام دویدن خسته می شود و بار اضافی به استخوان ها وارد می شود.از آنجا که زنان دارای هورمون تستوسترون پایینی هستند، ریسک آسیب دیدگی آن ها در مقایسه با مردان بیش تر است.هم چنین زنانیکه دارای رژیم غذایی هستند ، دارای ریسک بیشتری هستند.اگر به جای دویدن بر روی سطح صاف ، سطوح ناصاف و جنگلی را انتخاب کنید ممکن است اسن امر سبب التهاب تاندون ها گردد.

پیاده روی مفیدتر است یا دویدن

سیستم قلبی عروقی خود را جوان نگه دارید

پیاده روی تنها باعث کاهش وزن نمی شود بلکه دارای فواید بسیاری برای سلامتی است.شما با پیاده روی می توانید سیستم قلبی عروقی خود و همچنین سیستم ایمنی خود را جوان نگه دارید.شریان های شما هر چقدر جوان تر باشد ، شما جوان تر خواهید بود.هر چقدر میزان چربی در بدن شما بیش تر باشد ، شریان های شما مسدود می شود .شما برای تمیز بودن بدن هر روز دوش می گیرید اما این امر را نمی دانید که شریان ها نیز به نظافت احتیاج دارند.هنگامی که شما پیاده روی سریع می کنید قلب خون را به تمام شریان ها پمپاژ می کند و این امر سبب تمیز شدن شریان های خون می شود.

اگر پیاده روی نکنید ، شریان های خونی شما ضخیم می شود.

حداقل در هفته ۳ بار پیاده روی و یا تمرینات ورزشی انجام دهید.زیرا هنگامی که شریان ها شسته نمی شوند، مقدار اکسیژن و مواد مغذی که به سلول های شما منتقل می شود نیز کاهش می یابد. در صورت عدم فعالیت ،نه تنها شریان ها مسدود خواهند شد، بلکه تمام سیستم قلبی عروقی نیز مسن خواهند شد.هنگامی که پوست شما چروکیده می شود،  به مرگ نزدیک نمی شوید، اما همانطور که شریان های شما بزرگتر و مسن تر می شود، به مرگ هم نزدیک تر می شوید.ضخیم شدن شریان های خونی سبب کاهش انرژی ،مشکلات پوستی و کاهش میل جنسی می گردد.

کاهش ریسک سرطان 

اگر پیاده روی و تمرینات ورزشی را به زندگی خود اضافه کنید، خطر ابتلا به سرطان نیز کاهش مییابد.به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم به جای دویدن ، پیاده روی با سرعت زیاد را انتخاب کنید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *