چرا ما سگ های ولگرد بانگو را دوست داریم؟ نمایش کنایه آمیز جاسوس های چهارجانبه و افرادی از مافیا که آدم نمی کشند

به دنیای داستان انیمه Bungou stray dogs خوش آمدید؛ دنیایی که انسان هایی با قدرت های ماوراءالطبیعی متولد می شوند، و سه سازمان حکومت اصلی را در دست دارند. دنیایی که در آن، جاسوس های چهارجانبه در سکوت، همه کس را به هم ربط می دهند و افرادی از مافیا در آن وجود دارند که به خاطر شرافتشان، آدم نمی کشند. در این مطلب، قصد داریم به دلایلی بپردازیم که باعث شده اند طرفداران سگ های ولگرد بانگو Bungou stray dogs (به عبارتی دیگر Bungo.) اینقدر آن را دوست داشته باشند.

سگ های ولگرد بانگو، اقتباسی از مانگایی سینن نوشته شده توسط کافکا آساگیری است. و فرقی نمی کند در چه زمانی، تماشای این انیمه همیشه می چسبد! همراه ما باشید تا به معرفی این انیمه جذاب بپردازیم.


پیش از مطالعه دلایل محبوبیت انیمه Bungou stray dogs بخوانید:

انیمه های شبیه Noragami برای طرفداران این انیمه

بهترین انیمه های گانگستری که حتما باید آنها را تماشا کنید! بخش اول

بررسی قسمت دهم فصل چهارم انیمه Attack on titan

انیمه Tokyo ghoul اثر بهتری می شد اگر…


دلایل محبوبیت انیمه سگ های ولگرد بانگو

داستان خلاقانه

ماجرای انیمه Bungou stray dogs از این قرار است که یک یتیم خانه، پسری به نام آتسوشی را به بهانه کمبود بودجه بیرون می اندازد. آتسوشی، مدتی را بدون پناه می گذراند و به حدی می رسد که نزدیک است از شدت گرسنگی بمیرد! از شانس خوبش، یک آدم نیمه جان را از یک رودخانه نجات می دهد و آن آدم نیمه جان، به غذا مهمانش می کند. بله، اولین ورود اوسامو دازای، عشق خودکشی ای که احتمالا محبوب ترین شخصیت این انیمه است، اینجاست. مشخص می شود که دازای، عضوی از یک سازمان که متشکل از افراد دارای قدرت های ماوراء الطبیعی می شود، است. این سازمان، موسوم به سازمان کارآگاهی مسلح، به حل مشکلاتی می پردازد که پلیس و نیروهای عادی دولتی، از حل کردنشان عاجز هستند.

خب، احتمالا با خودتان فکر می کنید که جالب به نظر می رسد؛ ولی خلاقانه نیست. ولی باید خدمتتان عرض کنم که باید به این انیمه مهلت دهید که اول، یک سری حرکت شونن وار بزند، و بعد که کم کم پرده ها برداشته شدند، قضاوت کنید که آیا داستان این انیمه خلاقانه هست یا نه.

با وجود جذابیت شدیدی که این انیمه از همان قسمت اول از خودش نشون میدهد- هرچند ممکن است بعد از تماشای فصل دوم، فصل اول جذابیت کمتری برایتان داشته باشد- ممکن است که فکر کنید در ادامه، ریتم معمول را در پیش می گیرد و ما شاهد مبارزه هیجان انگیز دازای و افراد سازمان کارآگاهی مسلح، با خرابکارها و مافیا هستیم. اما خیالتان راحت، ماجرا به این شکل پیش نمی رود و در هر قسمت، ما با غافلگیری های جدیدی روبرو هستیم. و آن موقع است که خلاقیت موجود در داستان، شما را به وجد می آورد.

تعادل بین موقعیت های جدی و کمدی

انیمه Bungou stray dogs هم می تواند شما را بخنداند و هم شما را به گریه بیندازد. اصلا ممکن است که همان قسمتی که شما با آن بیشتر از همه خندیدید، همان قسمتی باشد که با آن بیشتر هم اعصابتان خرد شده یا گریه کردید!

یکی از بهترین ویژگی هایی که این انیمه دارد، برخلاف انیمه هایی مثل نجبا که اصلا تکلیفشان را با مخاطبشان روشن نمی کنند، تعادل بین شوخی و جدی است. این انیمه، هم یکی از تاریک ترین داستان ها را دارد و هم ترکیب فوق العاده ای از ژانر کمدی و اکشن است.


همچنین بخوانید: بهترین انیمه های سریالی 2019 که حتما باید آنها را تماشا کنید!


مثلا قسمت پنجم فصل اول. در حالی که ما به کارهای دازای و رانپو می خندیم و مشتاقانه معمای یک قتل را دنبال می کنیم، بدون اینکه تغییر تم داستان به صورت ناگهانی احساس شود، ذره ذره متوجه داستان غم انگیز آن قتل می شویم.

به طور کلی، می شود گفت در صورتی که فلش بک های مربوط به دازای در فصل دوم را نادیده بگیریم، هر قسمت، هم پر از موقعیت های کمدی و هم پر از موقعیت های جدی و یا ناراحت کننده است.

روایت داستانی فانتزی با منطقی ترین حالت ممکن- تعادل بین واقعیت و قدرت های فرابشری

با اینکه انیمه Bungou stray dogs یک انیمه فانتزی محسوب می شود- که البته احساس می کنم در صورت ادامه داستان، مشخص شود که به جای فانتزی، علمی- تخیلی است- اما با این حال، شیوه روایت داستان آن، کاملا منطقی و باورپذیر است. به عبارت دیگر، به شعور مخاطب توهین نمی کند.

ممکن است در فصل اول، از این انیمه لذت ببرید، ولی همچنان وقتی به جزئیات دقت می کنید، متوجه نکاتی شوید که ممکن است غیرمنطقی به نظر بیایند. نگران نباشید، سگ های ولگرد بانگو، به کوچکترین سوالات نیز دقت می کند و با پیشروی داستان، شما نه تنها احساس نمی کنید که ماجرا غیرمنطقی است، بلکه حتی ممکن است این داستان در ذهنتان به عنوان منطقی ترین داستانی که تا به حال دیده و شنیده اید نیز جاودانه شود!

در این انیمه، خبری از آنتاگونیست هایی که الکی شرور و قوی هستند و منتظر یک پسر نوجوان هستند تا اول او را کتک زده، و بعد در حالی که تمام خاطرات زندگی آن پسرک، از جلوی چشمانش رد می شود، از او شکست بخورند، نیست. گاهی اوقات، ویلین ها از قهرمانان اصلی دوست داشتنی تر می شوند. و این به خاطر این است که انیمه Bungou stray dogs متوجه است که دیگر کسی از یک شخصیت الکی سفید یا الکی سیاه خوشش نمی آید. یک شخصیت، باید در قابل باورترین حالت ممکن به سر ببرد.


علاوه بر دلایل محبوبیت انیمه Bungou stray dogs بخوانید: 5 دلیل برای تماشای انیمه Haikyuu!!- داستان زمین خوردن و دوباره ایستادن


علاوه بر تعادل در داستان و شخصیت ها، تعادل در صحنه های اکشن نیز رعایت شده است. می شود با صحنه های اکشن این انیمه، به هیجان آمد و از جلوه های بصری انیمه ای لذت برد، بدون اینکه حتی یک لحظه احساس اغراق در این صحنه ها به بیننده دست بدهد.

(البته تاکنون، تنها بخش غیرمنطقی ماجرا، مربوط به آن اختاپوس غول پیکر می شد، که با توجه به پاسخ هایی که ما تا الان از داستان دریافت کرده ایم، بعید نیست که آن هم داستان جدای خود را داشته باشد.)

شخصیت پردازی

انیمه Bungou stray dogs

همانطور که در بالا گفتم، این انیمه، کاملا باورپذیر است. و یکی ازدلایل باورپذیر بودن آن، شخصیت پردازی عالی آن است. حتی فرعی ترین شخصیت ها نیز دلایل خودشان را برای کارهایشان دارند. و همین موضوع، باعث می شود بیننده احساس نزدیکی با آنها کند.

علاوه بر آن، شخصیت های بانگو، مانند انسان های عادی، از تغییر بی بهره نیستند. در واقع، برای هر شخصیت، روند رشد و تحولی در نظر گرفته شده. و این تغییر، آنقدر قابل درک، غیرمستقیم، و ذره ذره اتفاق می افتد که محال است شما حتی برای یک لحظه فکر کنید که سازنده، فقط می خواسته برای پیشروی داستان، یک شخصیت، از نقطه ای به نقطه دیگر برسد بدون اینکه حتی عامل تغییری برای او وجود داشته باشد.

تغییر ذره ذره شخصیت، بسیار مهم است. و در نظر گرفتن نقطه آغاز مناسب برای تغییر، شخصیت را قابل باورتر می سازد.

برای مثال، کونیکیدا، شخصیتی به شدت آرمان گرا است. و حتی با وجود مشاهده داستان تلخ یک ایده ال گرا، و نصیحت دازای، همچنان معتقد است که هرگز ایده ال هایش را ول نخواهد کرد. اصولا کسی مثل کونیکیدا که مدت ها با آرمان هایش زندگی کرده، نمی تواند به راحتی عقیده اش را عوض کند. اما با این حال، همان داستان تلخ یک ایده ال گرا، باعث ایجاد نقطه آغاز تغییر کونیکیدا شد. و مدام و مدام، در طول داستان، عقاید او به چالش کشیده شدند. و ما، آهسته آهسته، تغییر او را می بینیم. تغییری که شاید در حال حاضر چندان محسوس نباشد.

روابط بین شخصیت ها

شخصیت های سگ های ولگرد بانگو، روابط خاصی را با یکدیگر دارند. و قطعا رابطه ای که بین دو شخصیت وجود دارد، به هیچ وجه شبیه رابطه دو نفر دیگر در این انیمه نیست. رابطه ای که دازای با چویا دارد، از زمین تا آسمان با رابطه ای که با کونیکیدا دارد فرق می کند. خوبی ماجرا، علاوه بر تفاوت، این است که این روابط به خوبی پرداخته شده اند. همین موضوع، باعث می شود که رابطه آتسوشی با کیوکا، و یا رفاقت دازای و اودا، فراموش نشدنی باشند.


همچنین بخوانید: معرفی آثار ماکوتو شینکای؛ کسی که به ما آموخت زندگی چقدر زیباست!


هر کدام از رابطه هایی که در این انیمه وجود دارند، به خودی خود جذاب هستند. اینطور نیست که به محض جدا شدن آتسوشی از دازای و همراه شدن آتسوشی با یک نفر دیگر، حوصله تان سر برود.

این روابط، هرکدامشان باعث ایجاد موقعیت های کمدی ناب، و یا غمناک می شوند. برخی از آنها نیز هر دوی این موقعیت ها را به وجود می آورند!

کنایه های جذاب

انیمه سگ های ولگرد بانگو، نمایشی جذاب از دنیای خودمان است. + عناصر فراطبیعی

انیمه Bungou stray dogs

سگ های ولگرد بانگو، یکی از آثاری بود که من با تماشا کردنش، احساس می کردم در حال روایت داستان دنیای خودمان است. بازی جنگ و سیاست، آنقدر هنرمندانه و کنایه آمیز روایت می شود که محال است به محض رمزگشایی یکی از این کنایه ها، خنده تان نگیرد. یا لااقل به فکر فرو نروید.

برای مثال، رئیس سازمان کارآگاهی مسلح، دارای قدرتی است که می تواند با استفاده از آن، قدرت سایر افراد را تحت کنترل بگیرد برخی محدودیت هایی که افراد برای استفاده از قدرت هایشان، با آنها دست و پنجه نرم می کنند را، از بین ببرد.

نام این قدرت، “همه با هم برابرند” است.

عالی است، نه؟ اما جالب است بدانید که قدرت “همه با هم برابرند” فقط روی زیردستانش جواب می دهد.

کنایه ها و تضادهای جالبی که بین حرف و عمل در این انیمه وجود دارند، به یکی دوتا خلاصه نمی شوند. و استفاده درست و هوشمندانه از آنها- و نه فقط وارد کردن زورکی آنها به دیالوگ ها و وقایع- باعث افزایش قابل توجه جذابیت انیمه شده است.

لازم به ذکر است که این انیمه، توسط استودیو Bones ساخته شده است؛ استودیویی که سابقه ساخت انیمه هایی همچون Fumetal alchemist و Blast of tempest  را دارد- انیمه هایی که در دل دنیای فانتزی شان، کنایه هایی نسبت به وضعیت دنیا دارند.

Bungou stray dogs شروع فوق العاده جذابی دارد

انیمه Bungou stray dogs

زمانی که به سراغ سگ های ولگرد بانگو رفتم، بیشتر از اینکه راجع به اصل ماجرا کنجکاو باشم، راجع به دلیل محبوبیت این انیمه کنجکاو بودم. خیلی دوست داشتم بدانم که چه چیزی باعث شده این همه طرفدار داشته باشد. و درست لحظه ای که قسمت اول تمام شد، با تحسین گفتم: “حالا دلیلشو فهمیدم.”

سگ های ولگرد بانگو، به معنای واقعی، از جادویی استفاده کرده که باعث می شود مخاطب از همان قسمت اول، مشتاقانه پای صفحه نمایش بنشیند. موردی که در برخی انیمه ها، که حتی تعدادی از آنها به عنوان شاهکار شناخته می شوند، دیده نمی شود.

یک شروع خوب، باید علاوه بر توانایی جذب مخاطب، قدرت این را هم داشته باشد تا بتواند قالب کلی اثر را نیز نشان دهد. ما از همان قسمت اول، می توانیم حال و هوای کلی این انیمه را درک کنیم. از همان قسمت های اول، ما درک می کنیم چیزی که ممکن است در نگاه اول، تهدیدآمیز و خطرناک به نظر برسد، واقعا تهدید محسوب نمی شود. و کم کم بعد از آن، درک می کنیم تهدید دیروز، در مقایسه با چیزی که حالا از راه رسیده، اصلا ترسناک نیست. این روند، توقف ناپذیر است. فقط کافی است اگر سگ های ولگرد بانگو را تماشا کرده اید، تهدید قسمت اول را با قسمت سوم، و بعد تهدید فصل دوم، با تهدید فصل سوم مقایسه کنید.


همچنین بخوانید: بررسی انیمه Youjo senki؛ به زودی شعله های نفرت همه را می بلعد!


و نکته مثبت دیگر، این است که با وجود از این رو به آن رو شدن ماجرا در برخی قسمت ها، انیمه به حالت روایت و فضایی که در قسمت اول معرفی کرده، وفادار است. شاید فلش بک های دازای، نسبت به داستان زمان حال تاریک تر باشند، ولی حتی زمان تماشای این بخش ها، احساس نمی کنید که در حال تماشای سریال دیگری هستید.

سگ های ولگرد بانگو، قسمت به قسمت بهتر می شود

این انیمه، علاوه بر شروع مناسبی که دارد، موفق شده تا قسمت به قسمت بهتر شود و در زمینه های مختلف پیشرفت کند.

علاوه بر پیشرفتی که با هر قسمت جدید با آن روبرو هستیم، ماجرا و دنیای سگ های ولگرد بانگو، مدام بزرگتر می شود. شاید آشناترین مثال این قضیه برای اکثریت، انیمه اتک ان تایتان باشد.

همین پیشرفت های قابل تحسین و بزرگتر شدن دنیای داستان، باعث می شود که مخاطب هرگز از تماشای این انیمه زده و یا خسته نشود؛ چون همیشه می داند که همواره طعم جدیدی از هیجان در انتظار اوست.

غیرقابل پیشبینی بودن

ممکن است در برخی جزئیات، بتوانید ادامه داستان را حدس بزنید، ولی با این حال، سگ های ولگرد بانگو، در اکثر اوقات، موفق می شود تا شما را گول بزند!

در بالا، به بزرگتر شدن تهدیدهای قهرمانان داستان اشاره کردم، پس دیگری نیازی به صحبت دوباره راجع به این موضوع نیست.

البته علاوه بر وجود یک غافلگیری خطرناک برای پروتاگونیست، خیلی اوقات پیش می آید که همه چیز راحت پیش می رود؛ و همین نکته، ماجرا را غیرقابل پیشبینی می کند!

برای مثال، در یکی از قسمت ها، بخش بزرگ و فراموش نشدنی ای، به معرفی افرادی خطرناک، خشن و بیرحم اختصاص داشت که به آژانس کارآگاهی حمله می کنند. این لحظه، درست زمانی است که بیننده فکر می کند احتمالا این افراد بیرحم، دشمن اصلی آتسوشی هستند. و به همین دلیل، بیننده نگران است که چه اتفاقی برای آژانس می افتد.

اما بعد از آن چه اتفاقی می افتد؟ ما می بینیم که خفن ترین افراد آن گروه، یکی یکی از پنجره آژانس به بیرون پرتاب می شوند!

(در چنین شرایطی، واکنش مخاطب، عین واکنش آتسوشی است. یک “هاااااااا؟!” بزرگ، که همین، باعث احساس نزدیکی بیننده با محیط داستان می شود.)

از لحاظ غافلگیر کردن مخاطب، سگ های ولگرد بانگو، کاری با کلیشه هایی مثل مرگ ناگهانی یک شخصیت- که البته استثنائاتی وجود دارند- و… ندارد. این انیمه، مخاطب خود را، با رازهای دنیای مرموزش، و موقعیت های کمدی در شرایطی که اصلا انتظارش نمی رفت، غافلگیر می کند.

و نکته آخر؛ موجودی به نام اوسامو دازای

انیمه Bungou stray dogs

دازای، یکی از محبوب ترین شخصیت های BSD است. اما این محبوبیت، صرفا به خاطر جوک گفتن های او نیست. او شخصیتی عمیق و چند لایه دارد. کسی که برخلاف نظر کونیکیدا(!) متفکر است. و به دلایلی، سعی می کند خوب باشد.

شاید در ابتدا، فقط به شوخی های او لبخند بزنیم و وقتی راجع به برنامه های رویایی اش برای خودکشی حرف می زند، فکر کنیم که سازندگان این شوخی ها را صرفا برای افزودن چاشنی کمدی به داستان اضافه کرده اند؛ اما اینطور نیست. پشت هر لبخند او، احساساتی فراتر از این حرف ها نهفته شده، و علاقه او به خودکشی، چیزی نیست که حتی بشود بعد از دیدن آن روی مجنون دازای، با آن شوخی کرد.

انیمه Bungou stray dogs

علاوه بر اینها، دازای، حتی از آتسوشی هم در داستان مهم تر است. به عبارت دیگر، مانند پیچی است که قطعات مختلف داستان را به هم متصل می کند.

اهمیت دازای، و شخصیت پردازی عالی او، که انیمه تا حدود زیادی جذابیت خود را مدیون او است، باعث شده اند که بخش بزرگی از خاطرات ما که مربوط به BSD هستند، به این شخصیت دوست داشتنی اختصاص داشته باشند.

در پایان باید گفت، انیمه سگ های ولگرد بانگو، صرفا یک داستان سرگرم کننده و اکشن را روایت نمی کند. این انیمه، به جزئیاتی که می توانند نظر مثبت بیننده را به خود جلب کنند، توجه کرده و با بی پروایی، داستان دنیایی را تعریف می کند که بیشتر از یک دنیای داستانی با عناصر فانتزی، شبیه دنیای ماست.

در ادامه، در وارونه بخوانید:

بهترین انیمه های کارآگاهی که حتما باید آنها را تماشا کنید!

فصل دوم انیمه شیطان کش Demon slayer در 2021 منتشر می شود!

بهترین والپیپرهای انیمه Tokyo ghoul که حتما باید آنها را دانلود کنید! بخش اول

بررسی سریال خوب بد جلف؛ چنگ انداختن روی طنابی پوسیده